Kutaisi i okolice w 3 dni - co zobaczyć

Moderują: Krzych Dąbrowski, Mateusz Bajek

Kutaisi i okolice w 3 dni - co zobaczyć

Postprzez papi25 » Pt lut 15, 2013 2:06 pm

Witajcie,
jestem jednym ze szczęśliwców, którzy nabyli za 70 zł lot z Warszawy do Kutaisi. Pierwszą pozytywną stroną tego faktu jest to, że odkryłem to forum pełne ludzi pasjonatów znających Kaukaz jak własną kieszeń. Oczywiście na fali entuzjazmu przeszukałem internet co też ciekawego można zobaczyć w samym Kutaisi i jego okolicach. Na ten moment wiem, że warto zwiedzić: Katedrę Bagrata, Monastyr Gelati, Monastyr Mocameta. Gdzieś też przeczytałem o jaskiniach Prometeusza, Sataplia. I teraz moje pytania:
1) czy rzeczywiście wszystkie te miejsca są warte zwiedzenia?
2) czy da radę zwiedzić te miejsca w 2 dni a 3 dzień poświęcić na coś innego w pobliżu?
3) jakie atrakcje w pobliżu możecie polecić?
4) czy zamiast zwiedzania jaskiń jest sens jechać przy tak ograniczonym czasie na miejscu do Tbilisi (w zasadzie 3 i pół dnia - od środy południa do niedzieli rana)?

Wdzięczny będę za odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam
Papi
papi25
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu
Status: Offline

Re: Kutaisi i okolice w 3 dni - co zobaczyć

Postprzez toja2123 » Pt lut 15, 2013 6:26 pm

To wszystko co wymieniłeś spokojnie da się zwiedzić w 2 dni (jeden dzień na monastyry, drugi na jaskinie), mając swój samochód da się nawet bez wielkiego stresu w jeden dzień (myśmy tak zrobili). Warte obejrzenia jest wszystko z listy, wyrzuciłabym chyba tylko Bagrati bo nadal jest w budowie ale jak nie będziecie mieli co zrobić z czasem to możecie tam zajrzeć.
Moim zdaniem wyjazd do Tbilisi na jeden dzień jest bez sensu, umęczysz się tyko w marszrutce, więcej jazdy niż oglądania czegokolwiek. To już chyba lepiej pojechać nad morze (nie wiem w jakim miesiącu się wybierasz) albo np. do Nokalakevi (15km od Senaki, jakaś godzina jazdy z Kutaisi) i okolicy. http://innagruzja.blogspot.com/2012/04/ ... akevi.html
Natomiast jeśli całkiem zamiast jaskiń chcesz na 2 dni do Tbilisi to już ma sens, wtedy możesz też "obskoczyć" Mtschetę a może nawet przy odrobinie sprężania się Gori lub Upliscyche ale to zależy co Cię interesuje.
innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
toja2123
Dżigit
Dżigit

Postprzez papi25 » So lut 16, 2013 2:54 pm

Dziękuję za odpowiedź.
Lecę w maju, pierwszym kursem Wizzaira uruchomionym z Polski do Gruzji. Myślę, że za Twoją radą na pierwszy raz podaruję sobie Tbilisi, a zwiedzę tylko okolice Kutaisi. Samochodem więc nie będę dysponował, ale mam nadzieję, że do interesujących mnie miejsc dotrę bądź to komunikacją (marszrutki, busy) bądź ewentualnie nie wykluczam taksówki. Czy do tej Nokalakevi da się dojechać którymś z ww. sposobów, bo zdjęcia tego miejsca w internecie wyglądają ciekawie. Pozostałe miejsca też mnie kuszą ale przy tak krótkim pobycie niestety nie da się zobaczyć wszystkiego. Będę musiał coś wybrać z Twoich propozycji.
papi25
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu

Postprzez toja2123 » N lut 17, 2013 5:25 pm

Z Kutaisi na pewno jeżdżą marszrutki do Senaki, a z kolei z Senaki do Nokalakevi marszrutki lub taksówka.
Przypomniałam sobie jeszcze dzisiaj, że pomiędzy Kutaisi a Senaki, w sumie na drodze do Nokalakevi (bocznej a nie tej głównej), jest monastyr Martvili, nie byłam ale podobno fajny.
A w Nokalakevi niedaleko tego, co opisuję w blogu są jeszcze gorące źródła odkryte przez nas za trzecim podejściem- nie potrafię opisać jak tam trafić ale miejscowi wiedzą i na pewno pomogą
innagruzja.blogspot.com
toja2123
Dżigit
Dżigit

Postprzez Jasiek » Śr lut 20, 2013 12:21 am

w Martvili oprócz klasztoru Martvili jest też wąwóz Martvili. Szczerze polecam :)
Odradzam Tbilisi OLD TOWN HOSTEL
Jasiek
Dżigit
Dżigit

Postprzez toja2123 » Śr lut 20, 2013 1:41 pm

OOOOOoooo Jasiek, dzięki za info, nie wiedziałam o tym a dla samego monastyru jakoś mi nie było po drodze.... Zatem jak tylko przyjdzie wiosna to startuję w tamtym kierunku!!!
innagruzja.blogspot.com
toja2123
Dżigit
Dżigit

Postprzez dokturjazon » Śr lut 20, 2013 3:41 pm

Wawoz Martvili jest super, a w okolicy Kutaisi mozna jeszcze do wawozu i wodospadow w Gordi skoczyc - mozna zgooglowac
dokturjazon
Dżigit
Dżigit

Postprzez papi25 » Cz lut 21, 2013 3:46 pm

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie rady i już żałuję że mam na miejscu tylko 3,5 dnia. Ale jak na pierwsze spotkanie z Gruzją (mam nadzieję że nie ostatnie) musi wystarczyć.
papi25
Poznający Kaukaz
Poznający Kaukaz

Założyciel tematu

Postprzez Kotes_Gogo » Pt lut 22, 2013 6:52 pm

Kotes Gogo
Kotes_Gogo
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez crs » So mar 02, 2013 1:19 pm

papi25 witam w klubie szczesliwcow ;)
ja lece na 3 dni z Katowic.
Niestety nie da sie zobaczyc zbyt wiele, jakis plan w glowie mi sie rodzi i chce odwiedzic Batumi, zwiedzic, polazic i polezec nad woda, i dwa dni w Tbilisi. W mniejsze miejscowosci nie chce sie zapuszczac. Bede pierwszy raz w Gruzji i w ogole na Wschodzie... jakos to bedzie :)
crs
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez Idzikus » So mar 02, 2013 2:42 pm

To mysle że ja dam jakieś "świeże" info z pobytu. Podziele się uwagami - bo tez jestem świezakiem jesli chodzi o Gruzji. Jade na 2tygodnie ...mam ambitne plany ale ...najwazniejsze to 1raz poznac Gruzje.

13-26 marca :mrgreen: Jade. intensywnie więc mysle o wyjeździe.
Idzikus
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez crs » So mar 02, 2013 3:05 pm

Jak lecisz? Kutaisi? Tbilisi?
crs
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez Idzikus » Pn mar 04, 2013 2:01 am

Wawa-Tbilisi (Lotem).

tam też jest chyba niedaleko Prometeus Cave w Kutaisi.
Idzikus
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Postprzez toja2123 » N mar 31, 2013 8:32 pm

Zapraszam do przeczytania krótkiej ściągi na temat Kutaisi i okolic :)

http://innagruzja.blogspot.com/2013/03/ ... ukazu.html
innagruzja.blogspot.com
toja2123
Dżigit
Dżigit

Postprzez Idzikus » Pn kwi 01, 2013 10:24 pm

No Kutaisi - miasto w samo w sobie jest średnie. Jak bedą marszrutki z lotniska ....to pewnie dojadą do "dworca" obok McDonaldsa (tam też darmowe wifi i cash only) :mrgreen:

Miasto średnio bowiem schodzilem je 1-go dnia ...nie jest duże.męczące polecam "miejskie busiki . Spod MC jedzie chyba miejska "1" kursy w mieście chyba 20-30tetri (0,3 Gel).

Najlepiej ulokować się w centrum. Fajnie wygląda."Bialy most" i park ...tam jest informacja turystyczna oraz kolejka linowa na góre do tego Parku Rozrywki. Tam się dostanie mapki Imeretii oraz innych regionów , jak również polecane trasy. Nie ma co się spinac. Myśle że 2noclegi w Kutaisi to ...aż nadto.

Bagrati Katedra
Sataplia Park (+jaskinia)=6Gel calosc.
Gelati
Motsameta monaster.
Prometeusza Jaskinia
Katskhi Pillar (taki kosciolek na wysokiej skale, klifie)

Ja osobiscie odwiedzilem Chiature,Sachkhere. Imeretia jest ciekawa. Krajobrazy piekne. Samo Kutaisi rewelki.

Ps. ja bedąc 2tyg w Gruzji - dostalem awersjii do monastyrów - pierwsze 3dni i pierwsze 4-5 monastery i juz reszty nie odwiedzalem. Wszystkie takie same :mrgreen: 8) konstrukcje.
Idzikus
Amator Kaukazu
Amator Kaukazu

Następna strona

Powrót do Zaproszenia i ogłoszenia

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi