Twoje konto

GTranslate

Kobieta w Azerbejdżanie

8 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Mana
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 tyg. temu
Dołączył: 21.01.2015 - 10:38
21 Styczeń, 2015 - 10:55

Kobieta w Azerbejdżanie

Witam,
Planujemy z 2 przyjaciółkami wyjazd do Azerbejdżanu w kwietniu. Wszystko powoli nam się układa, plan podróży, promesy wizowe, problem tylko w tym, że wczoraj kolega nas dość konkretnie nastraszył, że nie powinnyśmy jechać bez żadnych mężczyzn, bo będzie nam bardzo ciężko załatwić cokolwiek, że będziemy traktowane z góry i generalnie nie będzie to nawet bezpieczna wycieczka...

Bardzo proszę osoby, które były już w Azerbejdżanie, najlepiej dziewczyny, napiszcie mi, czego mogę się spodziewać, jakie są zwyczaje w tym kraju odnośnie kobiet itp... informacje na blogach/forach są tak różne, że sama nie wiem, czy kolega się myli, czy naprawdę powinnyśmy błagać znajomych facetów, żeby jakiś się z nami zabrał.

Pozdrawiam,
Mana

Obrazek użytkownika zizi4
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 2 dni temu
Dołączył: 02.10.2013 - 16:02
26 Styczeń, 2015 - 22:23

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Bzdura! My byłyśmy we trójkę - same baby - i nie było najmniejszego problemu z czymkolwiek. Azerowie to bardzo przyjaźni i pomocni ludzie, na dodatek mniej "zaczepialscy" w stosunku do kobiet niż inni ich kaukascy sąsiedzi. Baku jest bardzo europejskie i tam traktują kobietę, nawet samotną, absolutnie "normalnie", a na prowincji jedynym zagrożeniem może być to, że roztoczą nad wami opiekę (bo jako samotne kobiety zapewne potrzebujecie pomocy ;-) ). Taki typowy przykład z Quby: przyjechałyśmy autobusem w późnych godzinach wieczornych; nowy dworzec jest położony na obrzeżach miasta, a było już ciemno - współpasażerowie (mężczyźni) od razu zainteresowali się, czy mamy jak dostać się do miasta. Zapakowali nas do swojego auta i podwieźli we wskazanym kierunku pod hotel. Tam kazali zostać w samochodzie i sami poszli sprawdzić, czy hotel się dla nas na pewno "nadaje" i czy cenowo nikt nas nie naciągnie. Dopiero potem pozwolili nam tam wejść :-) Z drugiej strony, kiedy potem chciałyśmy znaleźć jakąś restaurację na kolację, okazało się, że o tej porze w mieście widać tylko mężczyzn - kobiety po zmroku ewidentnie siedzą w domach... Ale nikt na was dziwnie nie popatrzy, po prostu u nich są inne zwyczaje. Generalnie jest super bezpiecznie i przyjaźnie, nawet jeżdżąc stopem nie było żadnego problemu. Zresztą w Azerbejdżanie też już są przyzwyczajeni do turystów, także tych płci pięknej ;-)

Obrazek użytkownika bazzer
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 11 miesięcy temu
Dołączył: 29.01.2015 - 13:48
29 Styczeń, 2015 - 13:54

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Ja myślę, że wszystko zależy od rejonu i po prostu człowieka. Generalnie jest tak jak zizi pisze, ale różnie to bywa

Obrazek użytkownika Mana
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 tyg. temu
Dołączył: 21.01.2015 - 10:38
2 luty, 2015 - 13:36

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Kamień spadł mi z serca, bo naprawdę zależy nam na tym wyjeździe :D

Obrazek użytkownika franzm
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 1 dzień temu
Dołączył: 12.09.2012 - 09:34
6 luty, 2015 - 16:00

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Byłem w zeszłym roku w Azerbejdżanie, razem z koleżanką i generalnie nie jest źle, ale uważać trzeba. Koleżanka raz wyszła sama na miasto (Baku) w legginsach i nie mogła przejść 10m metrów bez zaczepki od kolejnego "adoratora". Wg. niej niektórzy byli dość napastliwi, włącznie z tym że szli za nią dłuższy czas chcąc się dowiedzieć gdzie mieszka. Tak że trzeba trochę uważać przy wyborze garderoby (tak przy okazji to mężczyzn też to dotyczy, ale pod innym względem).

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika juanita_hawaii
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 9 miesięcy temu
Dołączył: 25.05.2013 - 18:50
26 luty, 2015 - 18:05

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Właśnie wróciłam z Azerbejdżanu, podróżowałam autostopem z siostrą.
Ani razu nie zdarzyła nam się przykra sytuacja- nie znaczy to że nie trzeba uważać, ale zdecydowanie nie demonizowałabym tego kraju jako nieodpowiedniego do podróżowania dla kobiet. AZ wypada pod tym względem lepiej niż sąsiednia Gruzja, gdzie nie raz i nie dwa temat rozmów był prowadzony na niewygodne tory i trzeba było mieć się na baczności. W Azerbejdżanie tego problemu zupełnie (!) nie było. Wręcz przeciwnie, ludzie byli Pomocni (tak tak, przez P)- nie raz zapytani o drogę zaprowadzili gdzie potrzeba, służyli wskazówką i swoim czasem.
Także z mojej perspektywy Azerbejdżan jest bezpieczniejszy do kobiecego podróżowania. Z tym że my odmawiałyśmy picia wódki z nowo poznanymi znajomymi, tymi z aut i z ulicy- czasem się zdarzały propozycje ale odmowa była właściwie od razu respektowana.

Obrazek użytkownika kropeczka
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 5 miesięcy temu
Dołączył: 10.04.2015 - 14:38
10 Kwiecień, 2015 - 14:57

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

Super! Bardzo się cieszę. W lipcu zamierzam jechać tam z przyjaciółką i Wasze posty jakoś wewnętrznie mnie podbudowały. A może ktoś z Was wie, jak wyglądają sprawy wizowe do Azerbejdżanu?

Obrazek użytkownika pulapaula
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 9 miesięcy temu
Dołączył: 17.05.2015 - 22:40
17 Maj, 2015 - 23:03

Re: Kobieta w Azerbejdżanie

moje 2 kolezanki byly i nic nie wspominaly o trudnosciach wiec raczej nie macie czego sie bac, oczywiscie trzeba byc ostroznym ale poza tym wszystko bylo ok ;)