Twoje konto

GTranslate

Gruziński układ klawiatury!

10 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika dkc
dkc
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 7 miesięcy temu
8 Październik, 2007 - 21:51

Gruziński układ klawiatury!

Dla uczących się języka gruzińskiego: Wujek Dominik zdradza, jak w sposób łatwy i przyjemny zainstalować gruziński układ klawiatury na nasze komputery tak, żeby pod A było ა, pod B było ბ, itd.

1. Proszę ściągnąć program Microsoft Keyboard Layout Creator, np. stąd: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=57&id=689.

2. Program zainstalować. Następnie proszę ściągnąć zrobiony przeze mnie plik układu klawiatury stąd: http://filolog.blox.pl/resource/gruzinski_unicode.zip. Otworzyć go programem Keyboard Layout Creator.

3. W otwartym oknie programu KLC proszę wybrać w menu Project, a następnie Build DLL and Setup Package.

4n. Wyskoczy coś w stylu Would you like to see the log. To nieistotne, dać tak albo nie. Ważne jest, że równocześnie otworzy się folder (prawdopodobnie automatycznie utworzony w tej samej lokacji, w której znajduje się plik klawiatury) z plikiem .exe. Proszę na niego kliknąć i podążając za instrukcjami zainstalować układ.

5. Teraz proszę już standardowo wejść w Panel sterowania —> Opcje regionalne i językowe —> zakładka Języki —> Szczegóły —> Dodaj. Jako język wybieramy gruziński, a w polu Układ klawiatury/Edytor IME wyszukujemy Gruziński UNICODE. Klikamy wszędzie OK.

6. Układ klawiatury będzie się zmieniać w prawym dolnym rogu ekranu za pomocą takiego niebieskiego czegoś z napisem Pl. Ja ustawiłem sobie w Ustawieniach klawiszy… przy dodawaniu klawiatury klawisz skrótu, dzięki czemu mogę szybko zmieniać klawiaturę w trakcie pisania.

UWAGA! Po instalacji należy uruchomić ponownie komputer.

Może to wygląda skomplikowanie, ale naprawdę takie nie jest :-) Podaję newralgiczne punkty klawiatury, tj. litery, które trzeba było przypisać do innych łacińskich liter niż wskazuje ich brzmienie:

ღ — klawisz w albo alt+g
ჩ — klawisz y
ფ — klawisz p lub f
ძ — klawisz j
ხ — klawisz x (to akurat żadna niespodzianka) albo alt+h

Ejektywne i kilka innych otrzymujemy za pomocą altu:
ტ — alt+t
ჭ — alt+y
პ — alt+p
წ — alt+c
კ — alt+k
შ — alt+s
ჟ — alt+z
ჯ — alt+j

Ponadto pod altem można znaleźć litery gruzińskie, które wyszły z użycia, typu ჲ, ჴ, ჱ, ale to już każdy sobie znajdzie, gdy go potrzeba ściśnie ;-)

Ostrzegam przed klawiszem SHIFT, ponieważ pod nim znajdują się litery z poprzedniego alfabetu gruzińskiego, asomtawruli (ႠႱႭႫႧႠႥႰႳႪႨ). Gdy się ich nieopatrznie użyje, komputer może na chwilę zwolnić, zanim je wygeneruje (tylko za pierwszym razem, potem już idą świetnie). Przeciętnemu początkującemu kartweliście chyba nie będą zbyt potrzebne do szczęścia.

Interpunkcja jest identyczna jak na zwykłej polskiej klawiaturze, poza:
alt+- daje —
alt+` daje №
alt+[ daje „ (gruziński cudzysłów otwierający)
alt+] daje “ (gruziński cudzysłów zamykający)
alt+2 daje ° („stopni”)
alt+4 daje §
shift+, daje ;
shift+. daje : (mea culpa, zgubiłem na tej klawiaturze z rozpędu)
shift+alt+[ daje ‚ (gruziński cudzysłów otwierający drugiego stopnia, tj. cudzysłów w cudzysłowie)
shift+alt+] daje ‘ (gruziński cudzysłów zamykający drugiego stopnia)

Mam nadzieję, że klawiatura przypadnie do gustu wszystkim młodym kartwelistom, a także znacząco ułatwi im życie! Szkoda że nie mogę zobaczyć min Gruzinów, którzy piszą do mnie łacinką na czatach, a ja odpisuję im ich alfabetem. Dzięki polityce Microsoftu wobec krajów Kaukazu nie mogą oni nawet pisać własnym alfabetem, ale to już inna historia.

Pozdrawiam!

დომინიკ

Obrazek użytkownika Mateusz Bajek
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 2 mies. temu
8 Październik, 2007 - 23:30

Ciężko mi skomentować... Krzychu, Ty umiesz lepiej chwalić...

Mateusz Bajek

Obrazek użytkownika fanka Gruzji
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 2 mies. temu
9 Październik, 2007 - 15:40

klawiatura

ale z Ciebie mądry człowiek dkc :) :shock:

Obrazek użytkownika Redakcja kaukaz.pl
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 5 miesięcy temu
9 Październik, 2007 - 16:48

Wujek Dominik jest wielki! :wink:

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika fanka Gruzji
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 2 mies. temu
10 Październik, 2007 - 07:46

oj WIELKI WIELKI!!!! Jak ja Wam sie odwdzięczę,jak mawiają moi kartweli zwykłe ,,dzienkuju,, już nie wystarczy :D

Obrazek użytkownika magok
Kaukazofil
Niedostępny
19 Listopad, 2007 - 15:03

Wujku Dominiku! Mam jakiś problem w puncie 4. Pojawia się komunikat: veryfication failed. The log is located at 'C:\Windows\Fonts\KeyboardVerify.log'. Would you like to see the log?
i kiedy klikam yes pojawia się komunikat: ERROR: No keys other than VK_SPACE and VK_DECIMAL are defined on the keyboard. You must have at least one more defined.
NIe wiem co źle robie...

Obrazek użytkownika dkc
dkc
Kaukazofil
Niedostępny
19 Listopad, 2007 - 20:24

magok:
Wujku Dominiku! Mam jakiś problem w puncie 4. Pojawia się komunikat: veryfication failed. The log is located at 'C:\Windows\Fonts\KeyboardVerify.log'. Would you like to see the log?
i kiedy klikam yes pojawia się komunikat: ERROR: No keys other than VK_SPACE and VK_DECIMAL are defined on the keyboard. You must have at least one more defined.
NIe wiem co źle robie...

Hm… Nie żebym wiedział, jak ten program dokładnie działa, ale ten komunikat wygląda tak, jakbyś próbował zainstalować pustą klawiaturę. Po otwarciu pliku z moją gruzińską klawiaturą powinien ukazać się podgląd, tj. na każdym klawiszu pokaże się gruzińska literka. Ciężko mi powiedzieć cokolwiek mądrzejszego… Reszcie chyba działało…

No, jest jeszcze opcja, że to nic nie znaczy i klawiatura się tak naprawdę zainstalowała :) Wówczas wykonaj tylko dalsze kroki…

Obrazek użytkownika witekjs
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 11 miesięcy temu
20 Kwiecień, 2008 - 19:17

Translit - converter

Przesyłam bardzo wygodny konwerter z alfabetu łacińskiego na gruziński, rosyjski i grecki.
Pozdrawiam. Witek

http://gooru.de/

Obrazek użytkownika samaia
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 5 miesięcy temu
12 Wrzesień, 2011 - 23:04

Re: Gruziński układ klawiatury!

Z tą klawiaturą to bardzo fajna sprawa, ale można zainstalować klawiaturę w takim układzie znaków,
jaki mają Gruzini na swoich klawiaturach (układ podobny do rosyjskiego). Jest to praktyczne, bo
podczas pobytu w Gruzji nie ma problemu z używaniem ich klawiatur (no chyba, że oni używają
łacińskich klawiatur?). Dopiero w tym roku będę to mógł sprawdzić. Instalację taką można zrobić bez
żadnych dodatkowych programów - tylko z użyciem Windows.

Obrazek użytkownika druides
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 6 miesięcy temu
14 Wrzesień, 2011 - 21:17

Re: Gruziński układ klawiatury!

w Gruzji jest uzywny lacinska klawiatura tylko kilka literek rożni sie
http://ge.translit.cc/

możecie tu zobacic jak wygląda gruzińską klawiatura

zeby zainstalować na windows XP trzeba zainstalować języki azjatycki i późnej wtyczkę http://fonts.ge/files/kaqwerty_0.1_%5BFONTS.GE%5D.zip

wszystko bedzie pęknie

a na windows Vista juz nic nie trczeba, wszystko samo jest zainstalowane.