Twoje konto

GTranslate

WOJNA?

110 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Janusz Szczecin
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 7 miesięcy temu
10 Sierpień, 2008 - 19:26

DJ, dokładnie mamy taką samą sytuację. Wylatujemy z Berlina ale EsyJetem, więc do Rygi muszę polecieć. Tam na miejscu będziemy próbować zmienić destynację na Yerevan. Ale czy się uda zobaczę za kilkanaście dni.

Obrazek użytkownika jabol
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 11 miesięcy temu
10 Sierpień, 2008 - 19:46

DJ i Janusz - a nie zamierzacie wcześniej zmieniać kierunku lotu na Erewań?
- tak czy siak - piszcie proszę na bieżąco jak z ta zmianą wam będzie szło.. ja do Rygi autobusem jadę...jak na razie wysłałem do AIRBALTICA pytanie dotyczące zmiany kierunku, i warunków tejże... no i czekam jak to się wszystko rozwinie

a przy okazji -dzisiaj (w poniedziałek) airbaltic tak mojemu kumplowi napisali ...
for now airBaltic doesn`t cancel flights to/from Tbilisi. Your flight ir quite far. We all hope that situation in Georgia will be solved soon successfuly.
> If there will be any changes, we will inform all passengers and find best solution ( route change, refund, or date change)
> In case of cancellations we can refund just unused airport taxes.

cstandardowa odpowiedź - dalej czekają jak to się rozwinie..
oj - będą straty "na kasie"

Obrazek użytkownika DJ
DJ
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 2 tyg. temu
10 Sierpień, 2008 - 19:58

jabol:
- tak czy siak - piszcie proszę na bieżąco jak z ta zmianą wam będzie szło.. ja do Rygi autobusem jadę...jak na razie wysłałem do AIRBALTICA pytanie dotyczące zmiany kierunku, i warunków tejże... no i czekam jak to się wszystko rozwinie

Dzwoniłam w piątek do AirBaltic i dowiedziałm się, zresztą tak jak i Was powiadamiali,że zmiana destynacji będzie możliwa tylko, gdy odwołają loty do Tbilisi. Dzisiejszy odwołali - zobaczymy co będzie dalej.Ja mam planowany lot na 27 sierpnia.Zdaje się,że Janusz leci wcześniej - więc pewnie jako pierwszy będzie miał pewne informacje. Muszę sprawdzić dokąd jescze można polecieć z Tbilisi. Zastanawiam się nad Erywaniem i Baku (choć tu sytuację komplikuje wiza - choć zdaję się,że można ją nabyć na lotnisku)Bądźmy w kontakcie.

Obrazek użytkownika DJ
DJ
Poznający Kaukaz
Niedostępny
10 Sierpień, 2008 - 20:07

DJ:
jabol:

Dzwoniłam w piątek do AirBaltic i dowiedziałm się, zresztą tak jak i Was powiadamiali,że zmiana destynacji będzie możliwa tylko, gdy odwołają loty do Tbilisi. Dzisiejszy odwołali - zobaczymy co będzie dalej.Ja mam planowany lot na 27 sierpnia.Zdaje się,że Janusz leci wcześniej - więc pewnie jako pierwszy będzie miał pewne informacje. Muszę sprawdzić dokąd jescze można polecieć z Tbilisi. Zastanawiam się nad Erywaniem i Baku (choć tu sytuację komplikuje wiza - choć zdaję się,że można ją nabyć na lotnisku)Bądźmy w kontakcie.

... oczywiście, miałam na myśli "dokąd można polecieć z Rygi", jeśli sytuacja się nie zmieni to jeszcze na miejscu będe się starała zmienić trasę. Pewnym jest,że do Rygi i tak polecę.

Obrazek użytkownika Krowka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 6 miesięcy temu
11 Sierpień, 2008 - 14:55

Dodam ze FlyLAL z Wilna ma podobne podejscie do AirBaltic.
Nie oddadza forsy, chyba ze anuluja lot, a to ewenaulnie nastapi dzien przed odlotem.

Obrazek użytkownika saulele
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 1 miesiąc temu
11 Sierpień, 2008 - 15:15

jabol:
In case of cancellations we can refund just unused airport taxes.

A to już jest interesujące, ponieważ według prawa UE w przypadku odwołania lotu pasażerowi przysługuje zwrot pełnego kosztu biletu po cenie za jaką został kupiony. (Rozporządzenie nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004, artykuł 8, punkt 1).

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 15:27

Ja otrzymałem podobną odpowiedź, ale zrozumiałem z tego, że w przypadku gdy ja zrezygnuję a loty będą sie odbywać, to jedyne na co moge liczyć to zwrot niewykorzystanych opłat lotniskowych. Ale... mogę się (oby nie) mylić.

Obrazek użytkownika Krowka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 6 miesięcy temu
11 Sierpień, 2008 - 15:35

Potwierdzam to co pisze Janusz.
FlyLAL proponuje oddac tylko oplaty lotniskowe, co w moim przypadku stanowi jedynie 1/5 ceny biletu.

Obrazek użytkownika jabol
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 11 miesięcy temu
11 Sierpień, 2008 - 16:08

In case of cancellations we can refund just unused airport taxes.

to jest trochę niejednoznacznie napisane..ale chyba faktycznie dotyczy sytuacji w której z lotu rezygnuje pasażer...

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 16:16

Ta odpowiedź z AirBaltica chyba rozwiewa nasze ostatnie wątpliwości.

all theese possibilities are valid only if airBaltic cancel flights to Tbilisi.... If you now want change your ticket, you can change the date or cancel ticket and we will refund airport taxes only

Te możliwości o których mowa to moja prośba o zmianę teraz bookingu na inne miasto, nawet za niewielką dopłatą.

Niestety wynika, że musimy czekać do dnia odlotu, no chyba , że Rosjanie doszczętnie rozwalą lotnisko, brrrr - czarny humor .

Janusz

Obrazek użytkownika Martag
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 4 mies. temu
11 Sierpień, 2008 - 16:19

Airbaltic

Witam, czyli należy roumieć, że jesteśmy totalnie bezsilni wobec linii lotniczych - bo nie ma ubezpieczenia na wypadek wojny? A pozostało nam kombinowanie z zaświadczeniami lekarskimi- jeśli ktos ubepieczył swoje bilety na taką okoliczność? Wydaje mi się to wysoce nieetyczne ze strony airbaltic. Napisałam do nich kilka meili w tej sprawie - na początku mnie zbywali takim jak Was odp., a teraz nawet nie raczą już odpisywać. To niesłychane!

MartaG

Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 16:32

Taka jest standardowa polityka tanich linii, niestety; mają gdzieś dbanie o markę (i pasażerów), bo i tak będą mieli klientów ze względu na niską cenę. Duża linia z reguły już by się odezwała do klientów, proponując im np. zwrot po odjęciu kosztów podatkowych albo inną marchewkę.

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 16:42

Airbaltic cd.

Ale to jest - moim zdaniem - niewiarygodne. I naprawde nie mamy wyjscia jak tylko czekac na odwolanie lotu w ostatniej chwili? Ale przeciez do Rygi trzeba dojechac czyms... Ja mam np. autobus na kilkaset zl. I co - mam jechac tam i czekac na RIX na decyzje? Wówczas przepadnie mi kasa za powrotny autobus...
Moze ktos jednak cos wymysli?

MartaG

Obrazek użytkownika Pendzel
Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 17:18

AirBaltic

Jestem niestety w tej samej sytuacji, przy czym wylot mam na 13 sierpnia. Uważam, że jeśli nie oddadzą nam pieniędzy za bilety, nie powinniśmy tak tego zostawić i skorzystać z wszelkich możliwych sposobów na odzyskanie kasy, łącznie z pozwaniem do sądu.

W lutym br. miałem podobną sytuację gdy chcieliśmy z przyjaciółmi dostać się do Kenii samolotem linii Virgin Airways. W związku z zamieszkami po wyborach prezydenckich postanowiliśmy jednak sobie odpuścić i zażądaliśmy zwrotu kasy za bilety - dostaliśmy ją.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w przypadku sytuacji ekstremalnej jaką jest wojna linia lotnicza ma obowiązek rozpatrzyć wszelkie podobne roszczenia pozytywnie. Warto by się zwrócić z tym zapytaniem do jakiegoś radcy prawnego.

Bolszewiki rozwaliły nam wakacje, bez dwóch zdań, jednak nasze problemy to nic w porównaniu z tym co przeżywają obecnie ludzie po obu stronach konfliktu w Gruzji. Niech Bóg ma w opiece wszystkie ofiary tej wojny polityków.

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 17:34

Hej

Hej, dzięki za odp. Dobrze by było gdybyś odnalazł uzasadnienie (może masz jakieś pismo?) w sprawie Kenii. Ułatwiłoby to rozmowy z Ryga.
Oczywiście - sytuacja ludzi w Gruzji jest najgorsza, i jest to bezsprzecznie najsmutniejsze.
Szkoda jednak, że przy okazji wojny rozmaite szumowiny nie omieszkają nigdy się obłowić. Zdaje się, że Airbaltic postanowił zarobic na nieszczęściu Gruzji...
W każdym razie - deklaruję udział w ewent. sprawie przeciwko Airbaltic. Jutro obdzwonię porady konsumenckie i prawników. Dla zadasdy - podkreslam.
Pozdrawiam

MartaG

Obrazek użytkownika DJ
DJ
Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 17:40

Re: AirBaltic

Pendzel:
Jestem niestety w tej samej sytuacji, przy czym wylot mam na 13 sierpnia. Uważam, że jeśli nie oddadzą nam pieniędzy za bilety, nie powinniśmy tak tego zostawić i skorzystać z wszelkich możliwych sposobów na odzyskanie kasy, łącznie z pozwaniem do sądu.

W lutym br. miałem podobną sytuację gdy chcieliśmy z przyjaciółmi dostać się do Kenii samolotem linii Virgin Airways. W związku z zamieszkami po wyborach prezydenckich postanowiliśmy jednak sobie odpuścić i zażądaliśmy zwrotu kasy za bilety - dostaliśmy ją.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w przypadku sytuacji ekstremalnej jaką jest wojna linia lotnicza ma obowiązek rozpatrzyć wszelkie podobne roszczenia pozytywnie. Warto by się zwrócić z tym zapytaniem do jakiegoś radcy prawnego.

Bolszewiki rozwaliły nam wakacje, bez dwóch zdań, jednak nasze problemy to nic w porównaniu z tym co przeżywają obecnie ludzie po obu stronach konfliktu w Gruzji. Niech Bóg ma w opiece wszystkie ofiary tej wojny polityków.[/quot

Pendzel, 13 sierpnia....to już! Co więc robisz?Widzę,że AirBaltic zbywa wszystkich tym samym tekstem. A ja nie mam zamiaru czekać do ostatniego dnia, bo wolałabym w tym momencie zaplanować sobie inną trasę. Znajomy prawnik kazał mi sprawdzić, czy w umowie/warunkach sprzedaży biletu nie ma klauzuli na wypadek wojny i.t.p., ale ja w ogóle nie mogę znależć żadnych paragrafów!Co tu robić?

Obrazek użytkownika slawmir
Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 17:42

przypadek wojny to klasyczny przykład vis major, która moim zdaniem uprawnia was nawet do odstąpienia od umowy.
Stroną dla was jest o ile sie nie mylę jest posrednik, u którego kupiliście bilety, no chyba ze kupowaliście bezposrednio w biurze airbaltiki. Sprawa jest oczywiscie do rozpoznania prawnego, bo na pewno jest tak, daję sobie głowę uciąć że jest to uregulowane i jest przewidziana prawem procedura postępowania dla was wobec linii lotniczych. Jeżeli nie rodzimie polskie uregulowania, to wymuszone ustawodawstem unijnym. Jeżeli nie odstapienie, to zawsze pozostaje żądanie odszkodowania. Na pewno radzę, po zasięgnięciu opinii prawnej, napisać pismo z waszym żądaniem i wysłać je badz dostarczyć do linii lotniczej, koniecznie za potwierdzeniem odbioru.
Biuro ogólnie w tych warunkach niepewności co do całej sytuacji powinno oferować wam przynajmniej alternatywe. Dla przykładu: Lufthansa w tej chwili, dla tych co mają odwołany lot teraz lub w najblizszym czasie daje mozliwosc przebookowania biletu na dowolną destynację bez zadnych oplat. Ja przy swoim bilecie do Tbilisi na 16 wrzesnia muszę płacić i wynosi to 50 EURO.

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 18:15

Janusz Szczecin:
Ta odpowiedź z AirBaltica chyba rozwiewa nasze ostatnie wątpliwości.

all theese possibilities are valid only if airBaltic cancel flights to Tbilisi.... If you now want change your ticket, you can change the date or cancel ticket and we will refund airport taxes only

Te możliwości o których mowa to moja prośba o zmianę teraz bookingu na inne miasto, nawet za niewielką dopłatą.

Niestety wynika, że musimy czekać do dnia odlotu, no chyba , że Rosjanie doszczętnie rozwalą lotnisko, brrrr - czarny humor .

Janusz

bo to zależy od klasy rezerwacji. im tanszy bilet, tym więcej restrykcji. coś za coś. chciales miec taniej bilet, nie masz pola manewru przy zmianie chocby daty.
Ja bym jednak trzymał się stanu wojny jako "siły wyzszej" niejako rozwiazującej warunki zawartej umowy. Tak jak pisałem wczesniej - nalezy wystapić z żądaniem na piśmie i mieć potwierdzoną kopię przy składaniu na miejscu (jezeli pocztą, to wystarczy powierdzenie nadania przesylki poleconej). Przydałoby się rozpoznać podstawę prawną (ustawę) regulującą postepowanie klient-linia lotnicza - wtedy wiedzialbyś chociazby, jakie daty obowiązują linię lotniczą/pośrednika przy odpowiedzi na Twoje pismo, kiedy dokladnie wyczerpuje się Twoja droga tzw. przedsadowa i mozesz juz swobodnie wystapic do sadu z dochodzeniem swoich roszczen. Jeżeli jesteś zdecydowany oddać bilet i odzyskać pieniądze - to mogę ewentualnie pomóc namierzyć prawnika, który by się mogł tym zająć na umówionych warunkach - daj znać na priva w razie czego.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 18:30

lot

Póki co napisałem na szybko maila do AirBaltica, treść poniżej :

Dear Sir or Madam,

I am writing in order to make a request for a full cash refund for tickets on flight from Riga to Tbilisi on 13 of August, as me and my fiancee decided that we do not want to risk our lives. I understand that You do take into consideration latest war scenes that took place in Georgia. I hope that You do not want to put life of Your clients at hazard and will accept any request for cancellation of ticket and make a full refund, no matter if the flight is cancelled or not. If our request shall not be accepted, we will be forced to take legal action against Your company.

Dam znać jak dostanę odpowiedź. Może trochę mocno napisałem, ale w przypadku wspomnianej Kenii dopiero drugi list utrzymany w podobnym tonie (nawet mocniejszy w słowach i miał kilka wykrzykników więcej niż przewiduje interpunkcja - kolega był trochę podpity jak go pisał ;)) odniósł zamierzony skutek. Niestety nie mam żadnego pisma ani nic co mogłoby nam pomóc z tamtej sprawy tutaj.

A co do zmiany planów to chyba ruszamy z narzeczoną na doczepkę w Alpy z ekipą, której sypnął się wyjazd na Elbrusa ;) na szczęście do Rygi planowaliśmy dostać się autostopem, więc nie mamy kupionych żadnych dodatkowych biletów, na powrót również.

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 18:54

radzilbym jeszcze zbadać jaki jest stan prawny żądania zwrotu ceny za bilet. zeby sie pozniej nie okazalo, ze przez niedopatrzenie nie spelniliscie jakiegos warunku, żeby rzeczywiscie móc następnie "take legal action". Sam email tez pozostawia wiele do zyczenia w sensie prawnym (bo jako żądanie jest napisany bardzo dobrze) - bo nie opatrzyles go chyba certyfikowanym podpisem elektronicznym, który ma range dokumentu podpisanego wlasnoręcznie?

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 19:54

Legal action

Bardzo dobre pismo, wyslalam identyczne do airbaltica. rzecz jasna zmieniajac date i usuwajac ta "narzeczona". Tym niemniej jesli bedziesz poruszal rzecz prawnie - mozesz na mnie liczyc.
Co do konstrukcji prawnej - w regulaminie airbaltic jest tylko odwolanie dot. choroby. Mysle ze tu nalezy powoływac się na ogolne zasady wspolzycia spolecznego i inne przepisy m-narodowe. Jutro bede rozmawiala w tej sprawie z http://konsument.gov.pl/pl/kontakt/index.html
ktorzy maja uprawnienia w wystepowania w takich sprawach. Zadzownie tez do ambasady łotewskiej w Waw - airbaltic CAŁY czas sprzedaje bilety do Tbilisi, co jest juz moim zdaniem narazaniem życia pasazerów!

MartaG

Obrazek użytkownika celofan
Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 20:31

Re: Legal action

popatrzcie na to: http://www.air-europa.pl/1309,news.html
to jest link do "Prawa pasażerów linii lotniczych - informacja Europejskiego Centrum Konsumenckiego"
treść jest taka: "Przy zakupie biletów droga elektroniczną nie przysługuje tobie, jak to ma zwykle miejsce przy umowach zawieranych na odległość (link) prawo do odstąpienia od umowy."
my mamy bilety kupowane przez neta - wychodzi na to że jednak trzeba jechać do rygi?- bo jedyna forma odzyskania kasy to odwołanie przez AirBaltic lotu? a dziady zrobią to pewnie na 2 godziny przed startem??? środowy lot nie jest zdaje się odwołany? to chyba ich stała strategia???

Obrazek użytkownika DJ
DJ
Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 20:33

Martag, daj znać proszę, jeśli będziesz coś więcej wiedziała po konsultacjach. My również zamierzamy walczyć o conajmniej zmianę trasy przelotu, choć biorąc pod uwagę dotychczasowe "działania" AirBaltic, pozostanie pewnie całkowita zmiana planów i walka o pieniądze.:(

Amator Kaukazu
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 20:41

Jasne! I trzymajmy kciuki za Gruzje i Jej Obywateli.

MartaG

Obrazek użytkownika Aga
Aga
Nowicjusz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 20:52

Trzymajmy kciuki za wolną Osetię i Abchazję. W interesie wszystkich narodów jest aby demokracji stało się zadość i Osetyjczycy mieli swój własny, niepodległy i demokratyczny kraj. Mają swoją, odrębną kulturę, swój język, swoją historię i czas na sprawiedliwość - utworzenie własnej ojczyzny. Czas wyzwolić się z gruzińskiej niewoli. Niestety Michał Saakaszwili zafundował rzeź mieszkańcom Osetii, to na jego rozkaz armia gruzińska zaczęła mordować ludność cywilną. To zwykły zbrodniarz, który już wcześniej zrobił przewrót ogłaszając stan wyjątkowy - tak jak w Polsce ogłoszono stan wojenny, Michał Saakaszwili ogłosił coś identycznego aby tylko władać Gruzją. Zbrodniarz dawno powinien wisieć, wtedy nie doszłoby do rzezi w Osetii.

W IMIĘ SPRAWIEDLIWOŚCI I DEMOKRACJI - NIECH ŻYJE WOLNA OSETIA I ABCHAZJA !

Obrazek użytkownika Andrzej112
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 10 miesięcy temu
11 Sierpień, 2008 - 23:34

Aga:
Trzymajmy kciuki za wolną Osetię i Abchazję. W interesie wszystkich narodów jest aby demokracji stało się zadość i Osetyjczycy mieli swój własny, niepodległy i demokratyczny kraj. Mają swoją, odrębną kulturę, swój język, swoją historię i czas na sprawiedliwość - utworzenie własnej ojczyzny. Czas wyzwolić się z gruzińskiej niewoli. Niestety Michał Saakaszwili zafundował rzeź mieszkańcom Osetii, to na jego rozkaz armia gruzińska zaczęła mordować ludność cywilną. To zwykły zbrodniarz, który już wcześniej zrobił przewrót ogłaszając stan wyjątkowy - tak jak w Polsce ogłoszono stan wojenny, Michał Saakaszwili ogłosił coś identycznego aby tylko władać Gruzją. Zbrodniarz dawno powinien wisieć, wtedy nie doszłoby do rzezi w Osetii.

W IMIĘ SPRAWIEDLIWOŚCI I DEMOKRACJI - NIECH ŻYJE WOLNA OSETIA I ABCHAZJA !

Abchazja i Osetia płd lezy na terenie Gruzji i Pan Saakaszwili ma prawo decydowac co na jego podwórku sie dzieje jesli wchodzą łobuzy(czytaj sowiety)ma prawo ich pogonic.

Obrazek użytkownika alsufi
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 10 miesięcy temu
11 Sierpień, 2008 - 23:36

Przepraszam za ignorancje (nie przeczytałem jeszcze tego tematu i mimo to się "wypowiadam") ale czy wypowiadał się ktoś z tych którzy już wrócili z Gruzji (w ramach ewakuacji lub na własną rękę)? W sensie... czy padły wypowiedzi osób, które były wtedy w Gruzji, gdy wszystko się zaczynało? Jutro chciałbym coś napisać z tego co zaobserwowałem.. i doświadczyłem.. I nie były to działania wojenne, ale to jaki jest naród gruziński i jak podchodzi do tej całej sytuacji...

EDIT:

Andrzej112:
Abchazja i Osetia płd lezy na terenie Gruzji i Pan Saakaszwili ma prawo decydowac co na jego podwórku sie dzieje jesli wchodzą łobuzy(czytaj sowiety)ma prawo ich pogonic.

Gruzini mi ostatnio mówili "nie damy sobie odciąć ręki" i mówili to, gdy były atakowana Osetia Płd., a gdy przyszło na drugą prowincję.. pomyślcie czy byście dali sobie odciąć obie ręce, nie mówiąc już o własnym podwórku, bo to można jeszcze przeżyć.. :(

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania.

Obrazek użytkownika micsad
Nowicjusz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 23:44

A propos lotow do Gruzji z airBaltic (sam mam lot 28 sierpnia i rozwazam opcje), tak wyglada jeden z zapisow europejskiego prawa na wypadek odwolania lotow. Odwolywanie w ostatniej chwili nie wyglada mi na legalna praktyke, a to, ze kupilismy bilet przez net nie robi przeciez z nas klientow drugiej kategorii. Podstawowe prawa powinny byc zachowane.

Oto fragment

Prawo do odszkodowania w przypadku odwołania rejsu nie przysługuje, gdy pasażerowie:

* zostali poinformowani o odwołaniu co najmniej dwa tygodnie przed planowym czasem odlotu; lub
* zostali poinformowani o odwołaniu w okresie od dwóch tygodni do siedmiu dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą im wylot najpóźniej dwie godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej cztery godziny po planowym czasie przylotu; lub
* zostali poinformowani o odwołaniu w okresie krótszym niż siedem dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą im wylot nie więcej niż godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej dwie godziny po planowym czasie przylotu.

Obrazek użytkownika micsad
Nowicjusz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 23:50

I plakat informacyjny, ktory rozpowszechnia Komisja Europejska, ktora zajela sie przypadkami lamania praw pasazera przez glownie tanie linie,
wersja polska: http://ec.europa.eu/transport/air_portal/passenger_rights/doc/2008_apr_poster/aff_apr_a4_pl.pdf, wersja angielska do rozmow z airBaltic: http://ec.europa.eu/transport/air_portal/passenger_rights/doc/2008_apr_poster/aff_apr_a4_en.pdf

Przydac sie moze jeszcze ta strona: http://ec.europa.eu/transport/air_portal/passenger_rights/legislation_en.htm

Pzdr.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
11 Sierpień, 2008 - 23:53

Aga:

Quote:
W interesie wszystkich narodów jest aby demokracji stało się zadość i Osetyjczycy mieli swój własny, niepodległy i demokratyczny kraj.

Nie sądzę. Pomijając Gruzję, niepodległość tych samozwańczych republik wywalczona w taki sposób nie jest chociażby na rękę sąsiedniej Ukrainie, gdzie podobne separatystyczne dążenia może objawiać Krym. Zastanów się dlaczego tak dużo krajów potępiło interwencję Rosji?

Quote:
Mają swoją, odrębną kulturę, swój język, swoją historię i czas na sprawiedliwość - utworzenie własnej ojczyzny.

O ile mi wiadomo, to Osetyńczycy mają swoją ojczyzną - Osetię Północną? Czemu tam nie wrócą? W XVII w. Gruzini serdecznie przyjęli ludzi z Osetii na zamieszkiwanych przez siebie terenach, za co tamci "pięknie" się odpłacili idąc na współpracę z Bolszewikami w XX wieku. Etniczni Gruzini natomiast zamieszkują te tereny od wielu wielu wieków. Jeśli w tym co napisałem jest jakaś nieprawda to proszę o sprostowanie, dopiero poznaję tą historię.

Quote:
Czas wyzwolić się z gruzińskiej niewoli.

Naprawdę wierzysz, że ruskie sołdaty przyniosą Abchazji i Osetii wolność? Słuchaj, ten konflikt to jedna wielka intryga przygotowana przez rosyjskie służby specjalne. Osetia i Abchazja to republiki kontrolowane przez lokalnych watażków, którzy dostaję od Rosji broń i amunicję, aby siać zamieszanie. Zrozum, że Osetia to pionek w rękach Imperium - winnymi strat po obu stronach są Rosjanie. Sakaszwili nie powinien dać się sprowokować, ale z drugiej strony trudno mu się dziwić...

Poznający Kaukaz
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 00:07

Dzięki Miscad za linki, natomiast z tego co widzę AirBaltic nie wzbrania się przed wypłatą odszkodowań za odwołane loty. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się teraz pchał do Gruzji, a oni to wykorzystują - nie odwołują lotów, nie dając ludziom podstawy do roszczeń, nie mając jednocześnie nigdzie w regulaminie klauzuli dotyczącej tzw. siły wyższej (chyba, że ktoś znalazł?). Nie wierzę jednak, żeby w tej sytuacji nie było prawa nadrzędnego, wymuszającego w takim wypadku na agencji zwrotu pieniędzy. Nie jest to aż tak rzadka sytuacja, no i precedens jest, tak jak pisałem powyżej.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 01:24

Jedno uzupełnienie - według prawa UE prawo do odszkodowania z powodu odwołania lotu nie przysługuje, jeśli przewoźnik udowodni, że odwołanie nastąpiło z powodu siły wyższej ("Przewoźnik jest zwolniony z odszkodowania, jeśli wykaże, że odwołanie nastąpiło z przyczyn wyjątkowych (np. kataklizmy, strajki, zła pogoda), którym nie mógł zapobiec, stosując wszelkie uzasadnione działania")
Przysługuje natomiast prawo do zwrotu pieniędzy, bezpłatnej zmiany destynacji albo bezpłatnej zmiany terminu lotu (opcjonalnie).

Według litewskiego dziennika Lietuvos Rytas FlyLAL odwołało loty do końca tygodnia.

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 08:58

Odpowiedz z Airbaltic

Hereby we kindly inform you that according to airbaltic rules we can refund you money for tickets only in case if we cancel Tbili flight. As for today we do not have any information that we have to cancel flight to/from Tbilisi on August 17th, 2008 we cannot meet your request to refund the ticket price.
We can offer you to change the flight date (LVL 35 + fare diference).

Best Regards,
airBaltic
Customer relations

No tak - proponują wylot w innym terminie, ale nadal do Tbilisi. Ha...

MartaG

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 10:05

Ciekawe

A oto co otrzymałam przed chwilą od ambasady polskiej w Rydze:
Od: II Sekretarz Wydziału Konsularnego
Do:
Data: 12 sierpnia 2008 9:38
Temat: Fw: Prosba o pomoc

> Szanowna Pani!
> Miejscowa telewizja 10 sierpnia ogłosiła, że przewoźnik Air Baltic zawiesił loty do Tibilisi. W sprawie realizacji prawa zwrotu gotówki i procedur obowiązujących osoby, które posiadają wykupione bilety do stolicy Gruzji, należy bezpośrednio kontaktować się z firmą Air Baltic.
>
> Z poważaniem
>
> Iwona Jaroszkiewicz
> II sekretarz Ambasady RP w Rydze
>
> tel. +371 670315008
> faks + 371 67031554
> http://www.ryga.polemb.net/

Coraz ciekawej....

MartaG

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 10:29

To faktycznie, w świetle tego, że AirBaltica dalej sprzedaje bilety na nadchodzące dni, komunikat z naszej ambasady nijak przystaje do ichniej rzeczywistości. Ewidentnie AirBaltica tnie klientów jak owce

Proponuje może założyć nowy wątek na forum "Wojna Polsko-Łotewska" :?

Janusz

Poznający Kaukaz
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 10:53

Dzisiejszy lot AirBaltic został odwołany.

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 11:08

Pendzel:
Dzięki Miscad za linki, natomiast z tego co widzę AirBaltic nie wzbrania się przed wypłatą odszkodowań za odwołane loty. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się teraz pchał do Gruzji, a oni to wykorzystują - nie odwołują lotów, nie dając ludziom podstawy do roszczeń, nie mając jednocześnie nigdzie w regulaminie klauzuli dotyczącej tzw. siły wyższej (chyba, że ktoś znalazł?). Nie wierzę jednak, żeby w tej sytuacji nie było prawa nadrzędnego, wymuszającego w takim wypadku na agencji zwrotu pieniędzy. Nie jest to aż tak rzadka sytuacja, no i precedens jest, tak jak pisałem powyżej.

zapisów o sile wyzszej nie musi być w regulaminie. to jest zasada powszechnie obowiązujaca i dokumenty rangi nizszej (podustawowej) muszą być z nią zgodne. drogi reklamacji i dojscia do odszkodowania najczesciej pokaza Ci odpowiednie ustawy.

Obrazek użytkownika Lord_Niziolek
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 1 miesiąc temu
12 Sierpień, 2008 - 11:34

saulele:
Dzisiejszy lot AirBaltic został odwołany.

To trafili rychło w czas. Właśnie radio zawiadomiło o porozumieniu i ustaniu walk.

[/img]

Obrazek użytkownika marekdobro
Poznający Kaukaz
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 11:54

Zwrot kasy za bilet

Dzisiejszy lot został odwołany, a co będzie za 2 tygodnie...
Mam samolot na 31.08. Bilety lotnicze i autobusowe kupione. Nie mam zamiaru dowiedziec się w ostatnim dniu przed wyjazdem.
Dajcie zna wszyscy, którzy macie taki sam problem. Może wspólnymi siłami z pomocą prawników, ambasady w Rydze uda nam się odzyska pieniądze.
Im więcej będzie nas to myślę ze łatwiej będzie nam walczyc o to.
Proponowanie zmiany terminu na późniejszy przez AirBaltic to nie poważne.
Ja nie mam zamiaru jechac tam teraz i myślec o wakacjach, jak Gruzini myślą jak przetrwac następną noc, cierpią po stracie bliskich.
Walczmy jak Gruzini z najeźdźcą o swoje...

Poznający Kaukaz
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 12:33

Hej! Dostałem pozytywną odpowiedź od AirBaltica, no ale mój lot jest dzisiaj... i przyznam, że nie wiem czy go już odwołali czy nie.

Dear Sir,

booking is cancelled and refund is done. Money will be back in credit card approximately with in 10-20 working days.

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2008 - 12:52

AirBaltic cd.

Wyobrazcie sobie, ze te (...) linie lotnicze nie chca słyszec np. o zmianie destynacji, upieraja sie, ze mozliwa jest jedynie zmiana terminu wylotu. Uwazam, ze jest to wyjatkowo niepowazne. Jak mozna teraz planowac wylot TAM, skoro nikt nie wie co sie bedzie działo za tydzień, dwa, pół roku?

Dear Mrs. ...............
We kindly inform you that it is not possible to change the flight
destination.

Best Regards,
Airbaltic
Customer Relations

MartaG

Obrazek użytkownika blackart
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 1 miesiąc temu
12 Sierpień, 2008 - 13:17

Moro:
vicealigator piszesz kłamstwa. Byłem dłuższy czas w tym rejonie, mam tam wielu znajomych i coś niecoś mogę powiedzieć na temat propagandy uprawianej w światowych mediach. Przed samą interwencją rosyjską kuzynkę kolegi zamordowali gruzini. Z zimną krwią została zgwałcona i zamordowana. Armia gruzińska to armia zbrodniarzy. Mam nadzieje, ze pokojowa misja armii rosyjskiej w obronie ludności cywilnej nie skończy się na granicy z Gruzją i ze armia rosyjska wkroczy całą siłą na terytorium tego kraju. Nie będzie sprawiedliwości jeśli gruzińscy zbrodniarze z ich prezydentem na czele nie poniosą zasłużonej kary.

..zal mi ciebie

Obrazek użytkownika alila
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 2 tyg. temu
12 Sierpień, 2008 - 13:23

Re: Zwrot kasy za bilet

"myślec o wakacjach, jak Gruzini myślą jak przetrwac następną noc, cierpią po stracie bliskich"
Pięknie napisałeś! Ja stamtąd wróciłam wczoraj i nie bałam się o siebie tylko o nich.

Obrazek użytkownika Lord_Niziolek
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 1 miesiąc temu
12 Sierpień, 2008 - 13:29

Po?

obrazek ze strony: http://www.komendapolicji.prv.pl

Amator Kaukazu
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 11:15

AIRBALTIC

Niestety - ukochany AirBaltic leci po krawędzi. Od wczoraj przestali odpowiadac na meile, a dodzwonić się tam nie sposób. Pierszy i OSTATNI raz korzystałam z tych linii. Ku przestrodze.

MartaG

Obrazek użytkownika delfinka
Kaukazofil
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 15:14

fanka Gruzji:
Boję się,powiedzcie że skończy sie zaraz....jak mam funkcjonować nie wiem tam tylu przyjaciół....płakać się mi chce... :cry:
Ja jestem Polka nie mam przyjaciol w Gruzji ale wspolczuje tym ludziom. :cry:

Poznający Kaukaz
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 15:47

Re: AIRBALTIC

Martag:
Niestety - ukochany AirBaltic leci po krawędzi. Od wczoraj przestali odpowiadac na meile, a dodzwonić się tam nie sposób.

Jeśli dobrze zrozumiałam artykuł z dziennika Rytas, dzisiejszy lot wciąż jest w grafiku, choć AirBaltic rozważa, czy samoloty na razie zastępczo nie będą lądowały w Erewaniu.

Amator Kaukazu
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 18:58

??

Co oznacza "zastępczo"? A potem co? Stopem do Tbilisi? Śmieszne!

MartaG

Poznający Kaukaz
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 19:52

Zastępczo zazwyczaj oznacza, że ląduje się na najbliższym dostępnym lotnisku, a potem przewoźnik ma obowiązek podstawić transport do miejsca będącego pierwotną destynacją. Np. lecisz do Warszawy, w Warszawie mgła, więc lądujesz w Katowicach, a potem jedziesz autobusem do Warszawy na koszt przewoźnika. To jest dość normalna praktyka w przypadku, jeżeli w trakcie lotu okazuje się, że lotnisko, na które się leci, jest zamknięte.

Lufthansa dzisiaj odwołała loty na kolejne dwa dni.

Amator Kaukazu
Niedostępny
13 Sierpień, 2008 - 22:35

To niesamowite

Naprawde. Wszytskie linie lotnicze zawiesiły loty z/do Tbilisi poza... no? A jak! AIRBALTIC!!! Maja pilotów prawdziwych bohaterów!

MartaG