Twoje konto

GTranslate

23 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika fanka Gruzji
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 8 miesięcy temu
9 luty, 2009 - 13:44

Nie daj Bóg!!!!!

Obrazek użytkownika marioo
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 7 miesięcy temu
11 Marzec, 2009 - 22:54

Wojna w Gruzji

Kiedy piszę ten post, wynik wojennej ankiety był wyrównany: 3 do 3 (za i przeciw). Po tym tekście zagłosowałem za wojną:
Czy Kreml dobije Gruzję?

Obrazek użytkownika marioo
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 7 miesięcy temu
13 Marzec, 2009 - 10:48

Kolejna inwazja Rosji w Gruzji?

Z tego artykułu wynika, że tylko cud powstrzyma kolejną agresję Rosji na Gruzję:

http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=34690&tx_ttnews[backPid]=7&cHash=aef92993f9

Obrazek użytkownika Mateusz Bajek
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 9 miesięcy temu
13 Marzec, 2009 - 12:35

A dokładnie z tego artykułu marioo.
http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=34690&tx_ttnews[backPid]=7&cHash=aef92993f9

Mateusz Bajek

Obrazek użytkownika Iosif
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 8 miesięcy temu
14 Marzec, 2009 - 02:42

fajnie ale ktos moze przytoczyc jakas konkretna oznake,jakies gromadzenie sprzetu,rzekome plany itd? bo to ze sie ufortyfikowali na granicach mozna wytlumaczyc wzgledami obrony to ze nastaje wiosna to zaden argument, jaki wielki cel mieliby rosjanie uderzajac na Gruzje?! oczywiscie grozba takiego ataku to same korzysci dla rosji nie da sie ukryc ale rzeczywista akcja to juz zupelnie inna bajka , w sumie takie insynuacje po kaukacie a szczegolnie w gruzji kraza zawsze i ja np zdazylem sie juz do tego przyzwyczaic PS to dzielenie gruzji zdobycie dzawachetii to juz dla mnie wyzsza szkola ,z takim wyrafinowaniem rosjanie raczej nie dzialaja i w sumie wg mnie do takiego kombinatorstwa sie nie nadaja ,to moga przeprowadzac amerykanie itd ale rosjanie hehehehe a armenia poki wisi grozba karabachu na takie akcje raczej sie nie zgodzi, ale kaukaz to dla rosji takie pole do sprawdzania wszelkich wariantow i czasem zadnej logiki nie widac a czolgi jada i jada i jada:D,niemniej jednak jak dla mnie wojna jest nierealna poki co:)

Obrazek użytkownika Chicken
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 6 miesięcy temu
26 Czerwiec, 2009 - 09:53

Wiosna ma to znaczenie że w górach łatwiej się poruszać wojskom jak nie ma śniegu. W Osetii i Abchazji stacjonuje dużo wojska, wystarczająco aby zając całą gruzję a zamieszanie z zatrzymaniem tych trzech Ormian za szpiegostwo na rzecz Rosji to dobry pretekst aby powiedzieć że Gruzja prześladuje mniejszości. W rejonie Achalkalaki mieszka dużo Ormian. A w Giumri stacjonuje duży Rosyjski garnizon. Armenia może nie być zachwycona wykorzystywaniem swoich pobratymców do robienia afery w Gruzji przez Rosję ale Armenia nie ma za wiele do powiedzenia i jest całkowicie zależna od Rosji. Azerbejdżan może być zainteresowany spokojem w Gruzji (tranzyt surowców) i może wywierać naciski na Armenię w Karabachu aby nie godzili się na ruską interwencję ale nie zapominajmy kto wygrał wojnę w Karabachu. Tak więc... śledźmy media i zachowajmy czujność. Polecam codzienne raporty na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich. I mimo wszystko do zobaczenia w Gruzji.

Stowarzyszenie Most do Gruzji

Obrazek użytkownika fanofmisza
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 lat 9 miesięcy temu
4 Lipiec, 2009 - 22:14

Będzie nowa wojna

http://polskatimes.pl/aktualnosci/137552,rosja-przemieszcza-wojska-w-kierunku-granic-gruzji,id,t.html

Obrazek użytkownika aro
aro
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 2 mies. temu
4 Lipiec, 2009 - 23:01

pomijajac Michaiła Kasjanowa, to pracownik rosyjskiego biura podrozy nie jest dla mnie wiarygodnym zrodlem informacji militarnych!!! to jest smieszne, ze Polska-times korzysta z takiego "fachowego" informatora!!!
moze jestem zbytnim optymista, ale ruchy wojsk moga byc zwiazane rownie dobrze z napieta sytuacja w Czeczenii, Inguszetii (dzisiejszy zamach na milicjantow) albo z samymi manewrami Kaukaz-2009.
moim zdaniem nalezy jeszcze troche odczekac. w poniezialek (?) koncza sie manewry i odbdzie sie spotkanie na szczycie Rosja-USA, wtedy powinno sie duzo wyjasnic.

Amator Kaukazu
Niedostępny
5 Lipiec, 2009 - 11:35

tak rosja 140 mln kraj, o strasznej jak dla gruzji ilosci broni i sprzetu bedzie sie bawila w niespodziewane zaskakujace ataki na gruzje zeby pogorszyc sobie sytuacje na obszarze wnp i w ogole calego swiata, troche trudno w to uwierzyc , amerykanie w afganistanie i iraku zorganizowali caly spektakl a rosjanie musza sie bawic w podchody, wydaje mi sie ze jesli rzeczywiscie chcieli to zrobic to przygotowaliby cala kampanie propagandowa moze nawet polaczona z zadaniem ustapienia prezydenta, oczywiscie do tego dolozoliby cala mase prowokacji na granicach jak w zeszlym roku, kasjanow i ilarionow prowadza swoje gierki i na nich bym nie patrzyl w ogole, jutro zaczyna sie wizyta obamy wiec bedzie ciekawie , ta koncedntracja to rzeczywiscie moze byc zwiazana z operacja kadyrowa na terenie inguszetii i czeczeni, no ale gruzini musza zachowac czujnosc na wypadek ataku, zreszta na interfaxie pojawiaja sie juz informacje o koncentracji wojsk gruzinskich przy granicach z abchazja i osetia

Obrazek użytkownika blackart
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 lat 2 mies. temu
5 Lipiec, 2009 - 23:33

Re: Czy będzie znow woijna ?

samartali:
Chodzą pogłoski ze na wiosnę znów Rosja zaatakuje ...
nie daj boże
ale ja czuje ze tak a ty co uważasz?

..w ankiecie odpowiedziałem: nie. Myślę, że (przynajmniej w tym roku) żadnej wojny nie będzie. Rosja ma na razie własne problemy (gospodarcze). Poza tym.. Putin uzyskał co chciał:
- sprawdził na ile sobie może pozwolić na arenie międzynarodowej
- zajął część terytoriów Gruzji
- przybliżył się do potencjalnych lokalizacji przepompowni w Gori.

Słowem: uzyskał co chciał. Gdyby chciał więcej - np. zająć całą Gruzję - miał w zeszłym roku świetną ku temu okazję. Nie czarujmy się - przy swoim potencjale Rosja na luzach by to zrealizowała. Zwłaszcza, przy postawie władz gruzińskich, które.. niespecjalnie się broniły (a mogły gdyż Gruzja to świetne tereny do obrony), jakby głównym ich celem była nie tyle obrona kraju co minimalizacja strat. Dziwacznie to wszystko wyglądało..

Druga sprawa - to oczywiście kasa czyli..rurociągi. Ich powstanie coś czuję coraz bardziej się oddala ze wzgl. na kryzys w krajach UE. Skoro ich wizja się oddala.. interesy Rosji są na razie niezagrożone.

W związku z powyższym Rosja prawdopodobnie przeszła do fazy "soft" (czytaj: nie pilne), czyli.. przekupywania polityków, celem osadzenia "na tronie" przychylnego sobie prezydenta Gruzji. Oczywiście w grę wchodziłby też sponsoring nieprzychylnej dotychczasowemu prezydentowi opozycji (co prawdopodobnie też ma już miejsce). Faza ta prawdopodobnie będzie trwała ten rok..a może i przyszły. W zależności od jej wyników oraz (a może przede wszystkim) od sytuacji gospodarczej w Rosji i UE.. pomysły "wojenne" powrócą (bądź nie) w przyszłości.

Tamada
Niedostępny
2 Sierpień, 2009 - 00:39

Publikacje prasowe nadal niepokąjęce. Dziś po południu wybywam :D

Obrazek użytkownika kindzal
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 5 miesięcy temu
2 Sierpień, 2009 - 18:10

Rosja mówi o ostrzale, którego nie było?

Przedstawiciele Gruzji i Unii Europejskiej nie stwierdzili w ostatnich dniach ostrzału stolicy separatystycznej Osetii Południowej. Wczoraj rosyjskie ministerstw obrony zapowiedziało użycie siły jeśli Tbilisi nie zaprzestanie ostrzału Cchinwali. Międzynarodowi obserwatorzy nazywają ostrzeżenia Moskwy - poważną prowokacją.

O wystrzeleniu pocisków z ciężkiej broni w kierunku Cchinwali nic nie wie Komisja Europejska. Również stacjonujący w strefie konfliktu obserwatorzy Unii Europejskiej twierdzą, że - nie było żadnego ostrzału stolicy separatystycznej republiki a rozpowszechniane na ten temat informacje to prowokacja.

Mieszkańcy gruzińskich wsi Nikozi i Ergneti powiedzieli Polskiemu Radiu, że ostrzeliwane są ich domy i położone obok posterunki policji. Ich zdaniem strzały padają od strony terytoriów, na których stacjonują rosyjskie wojska. Gruzja obawiając się kolejnych prowokacji podjęła specjalne środki ostrożności. Drogi, mosty i wiadukty kolejowe w strefie konfliktu są strzeżone przez: policję i gwardię narodową.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,6885023,Rosja_mowi_o_ostrzale__ktorego_nie_bylo_.html

Разведывательные источники ВС Имарата Кавказ сообщили, что накануне в субботу около 19 часов, через город Энгельс Саратовской области в южном направлении проследовала колонна военной техники.
В колонне насчитывает до 300 танков, БМП, БТРов, а также различных установок залпового огня типа «Град» и «Ураган».

http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2009/08/02/67134.shtml

Кавказ это Сила!

Obrazek użytkownika katowiczanin
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 2 mies. temu
2 Sierpień, 2009 - 22:37

elo ja nowy ! Interesuję się wojną z 08 ale teraz ... 09 ? Rosja podobno weszła w głąb Gruzji i przesunęła granicę z Osetią Płd. ..

Amator Kaukazu
Niedostępny
5 Sierpień, 2009 - 09:53

Niby wszystko zgodnie z planem ale trzeba przyznac ze jest niezwykle napieta sytuacja, rosja robi praktycznie co chce i mowi co chce, moze to swiadczyc albo o tym ze nie zwaza juz na nic w swojej polityce na kaukazie albo po prostu bardzo sie boi ataku gruzinskiego na osetie, co moze tlumaczyc np co robbia okrety ros u wybrzezy usa, trzeba uniikac prowokacji i przeczekac ten goracy okres oczywiscie na kazdy ostrzal trzeba odpowiedziec ale nie atakowac co by sie nie dzialo, to nie jest dobry czas na jakikolwiek atak, juz lepiej zagrac idiote i przygotowac sie na zime kiedy aura uniemozliwia swobodne ruchy sprzetu i wojska

Obrazek użytkownika Stokrotka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 9 miesięcy temu
10 Sierpień, 2009 - 13:58

Czy Twoim zdaniem moze byc niebezpiecznie ?

Mam wykupiony lot na 7 wrzesnia do Tbilisi.
Bardzo mi zalezy na tej podrózy.

Mam do załatwienia pare spraw i chciałałbym nie przekładać lotu...:(

Podróżujesz nie po to by zobaczyć nowe, lecz by patrzeć inaczej na stare

Obrazek użytkownika Lord_Niziolek
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 2 mies. temu
11 Sierpień, 2009 - 00:33

Do Tbilisi nie wejdą. Ja bym leciał.

Obrazek użytkownika Stokrotka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 9 miesięcy temu
11 Sierpień, 2009 - 10:49

Dzieki za odpowiedz :P

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Sierpień, 2009 - 16:19

sytuacja wydaje sie byc ustabilizowana a do 7 wrzesnia to juz w ogole, milej podrozy zycze:)

Amator Kaukazu
Niedostępny
14 Sierpień, 2009 - 20:36

Gruzja z Saakaszwilim musi paść na kolana .
Gruzja Saakaszwilego to dziecko Busha i Cheneya musi upaść bo nie ma matki ani ojca .
Ten bękart chrześcijańskich krzyżowców powinien być słaby aby nawet swoim rozwojem nie drażnić pana Rosji

A tak na marginesie to gruzini nie przegrali żadnej potyczki z wojskiem rosyjskim tam gdzie siły były wyrównane lub nieznaczna przewaga rosjan .
wycofali się z pola walki bo znają listy niemieckiego żołnierza z powstania warszawskiego ,że nie ma tryumfu ducha nad ciałem tylko tryumf żelaza nad duchem
dowiodła tego też wojna czeczeńska choć nie wiem jak bardzo byłbyś patriotą z czołgami nie wygrasz mając tylko karabin AK 47 i granatnik RPG
o dziwo Gruzini to szybko zrozumieli i wycofali się , niechętnie pewnie ale zawsze
Rok od wydarzeń w Gruzji nikt do niej nie jeździ z oficjeli tego świata
bo co zaatakował osetie , nie bo odważył się na ruch zarezerwowany dla dużych graczy ,
tak jak w pracy jesteś młody i fikasz to nie niezależnie od tego ile umiesz i czy starsi koledzy się lubią to starsi koledzy pokaż ci miejsce w szeregu

Gruzja miała siły by zaprowadzić porządek konstytucyjny w osetii nie w abchazji ,ale w osetii tak .

Ale wiem, że przyjdzie dzień gdy Rosja osłabnie ,bo już słabnie, już wiedzą ,że 10 lat wysokich cen ropy i odkładanie pieniędzy to polityka fiaska.
Gruzja musi tylko przetrwać bez konfliktu 5 -10 lat i rozwiać swój potencjał militarny .
Z historii wiemy ,że państwa poddane stresowi , albo się rozwijają szybciej albo giną .
Wojny wygrywa technika , stal i żołnierz w tej kolejności.

Amator Kaukazu
Niedostępny
16 Sierpień, 2009 - 13:27

porównałem siły zbrojne izraela i gruzji , chryste w tym porównaniu to gruzja nie ma armii a tylko siły policyjne i przeciwnika bardziej wymagającego niż wszystkie armie arabskie razem wzięte ,także gruzja nigdy nie zaatakuje osetii ani abchazji , jedyna szansa to rozpad rosji albo zajęcie gruzji przez rosję i integracja terytoriów okupowanych w jedną republikę związkową

Obrazek użytkownika Mateusz Bajek
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 9 miesięcy temu
21 Sierpień, 2009 - 12:45

Byłem w 2 wioskach 1 km od Cchinwali (Ergneti i Nikozi) i nawet tam jest, odkąd rocznica przeminęła, spokój.
Więc na moje oko nie ma się co bać!

Mateusz Bajek

Obrazek użytkownika PrzyjacielGruzji
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 1 miesiąc temu
11 Wrzesień, 2009 - 15:53

Witam.
Na początku chciałbym powiedzieć że jestem tu nowy. Pozdrawiam wszystkich.

A wracając do tematu to chciałbym powiedzieć że żadnej wojny nie będzie. Ale to chyba jest oczywiste?Prawda? Oczywiście chodzi mi to o konflikt zbrojny. Rosja będzie starała się obalić Saakaszwilego i będzie finansować opozycję, to jest oczywiste.Może nawet zorganizuje jakiś kolejny bunt w armii.
Żal mi jedynie Abchazów i Osetyńców którzy uwierzyli Rosji. Może teraz mają coś w rodzaju wolności ale to nie potrwa długo. Będą i są zależni od Moskwy. Źle wybrali swoją przyszłość gdyż Rosja to kraj duży i nie rozwijający się tak jak należy. Gruzja natomiast jest biedna ale się rozwija w mniej więcej dobrym kierunku. Abhazowie na pewno w ramach Gruzji dostaliby autonomię i szansę na podniesienie poziomu życia.

Takie narody jak Abchazowie,Osetyńcy itp itd nie mają szans być niezalezne gdyż są za małe...

Rosjanie do domu!

Tamada
Niedostępny
11 Wrzesień, 2009 - 17:27

Kwestią dyskusyjną pozostaje kto właściwie zorbanizował bunt w Muchrowani. I z pewnością opozycja to nie tylko agenci Moskwy jakby chciało powiedzieć wielu ludzi którym to jest na rękę. Przy całej mojej sympatii do Gruzji i Gruzinów.