Twoje konto

GTranslate

Kilka zbiorczych pytań...

6 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika beskid-niski.pl
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 11 miesięcy temu
30 Lipiec, 2010 - 21:58

Kilka zbiorczych pytań...

Witam
Do wylotu zostało mi jeszcze kilkanaście dni (11.08 - katowice) i po przeczytaniu dużej ilości relacji mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy ktoś z Was dysponuje śladem do Garmina na trasę Szatili-Omalo
2. Ile może kosztować taksówka (2-osoby) z Tbilisi do Szatili - spodziewam się, że dojazd do Szatili może być tańsze niż do Omalo - z Omalo chcemy wracać a tam chyba będzie łatwiej wynegocjować cenę za powrót.
3. Jak naprawdę wygląda podejście na Atsuntę od zachodu?
4. Pytanie nietypowe - czy tradycyjny chleb gruziński jest na tyle trwały, że bez uszczerbku przetrzyma 5 dni w plecaku i będzie nadawał się do krojenia i jedzenia? (pytam..bo w zeszłym roku będąc w Macedonii dostępny był tylko chleb kukurydziany, który po 2 dniach nadawał się tylko do karmienia ryb)
5. Jak z wodą na trasie?

No i dylemat najważniejszy. Z Omalo do Szatili czy z Szatili do Omalo. Nie byłoby dylematu gdyby nie ograniczenie czasowe (w Gruzji pełne 10 dni) a ponadto chęć podejścia pod Kazbek i około 2 dni na szybkie zwiedzanie.

Wydaje nam się, że szybciej wystartujemy w góry bez straty czasu na transport - z Szatili (w Tbilisi lądujemy rano) niż z Omalo. Do Omalo zdecydowanie dłuższy dojazd... z drugiej strony z Omalo do Kazbegi..to wyprawa na minimum dzień. Z Szatili łatwiej byłoby się dostać do Gruzińskiej Drogi... a niestety nie chcemy pokonywać odcinka Szatili-Kazbegi - nie dalibyśmy rady czasowo.
Doradźcie rozwiązanie proszę...a może są jakieś inne pomysły ??

Bartek Wadas

Obrazek użytkownika beskid-niski.pl
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 11 miesięcy temu
23 Sierpień, 2010 - 15:21

Re: Kilka zbiorczych pytań...

beskid-niski.pl:
Witam
Do wylotu zostało mi jeszcze kilkanaście dni (11.08 - katowice) i po przeczytaniu dużej ilości relacji mam jeszcze kilka pytań:

2. Ile może kosztować taksówka (2-osoby) z Tbilisi do Szatili - spodziewam się, że dojazd do Szatili może być tańsze niż do Omalo - z Omalo chcemy wracać a tam chyba będzie łatwiej wynegocjować cenę za powrót.
4. Pytanie nietypowe - czy tradycyjny chleb gruziński jest na tyle trwały, że bez uszczerbku przetrzyma 5 dni w plecaku i będzie nadawał się do krojenia i jedzenia? (pytam..bo w zeszłym roku będąc w Macedonii dostępny był tylko chleb kukurydziany, który po 2 dniach nadawał się tylko do karmienia ryb)
5. Jak z wodą na trasie?

No i dylemat najważniejszy. Z Omalo do Szatili czy z Szatili do Omalo. Nie byłoby dylematu gdyby nie ograniczenie czasowe (w Gruzji pełne 10 dni) a ponadto chęć podejścia pod Kazbek i około 2 dni na szybkie zwiedzanie.

Sam pytałem... sam odpowiem - może komuś to się przyda.

1. Mogę użyczyć ślad z Szatili do Girewi pod Garmina(potem już mi baterie siadły)
2. Z Tbilisi do Szatili zapłaciliśmy 200 lari za Nivę - jak się okazało - cena uczciwa
3. Podejście od zachodu na Atsuntę - NORMALNE !! Wszystkie opisy o lawinach kamieni, zjazdach na pośladkach są po prostu śmieszne - normalne podejście.
4. Chleb - polecam lawasze - sprawdzają się wysmienicie
5. Woda ile dusza zapragnie - ostatnie źródło godzinę przed i godzinę za przełęczą.

Jednak polecam wersję z Szatili a nie z Omalo
- 5 godzin od Didube i jesteście na trasie - do Omalo to jednak cały dzień

BW

Obrazek użytkownika rado
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 12 miesięcy temu
25 Sierpień, 2010 - 12:42

Witam

ślady nie będą ci potrzebne wystarczą rosyjskie mapy.

Dojazd do Szatili będzie w podobnej cenie jak do Omalo. Z tego co się orientuje to do Szatili jedzie raz w tygodniu marszrutka chyba w niedziele.
Wg. mnie łatwiej jest podejść od wschodu. Od Szatili do Atsuny jest praktycznie cały czas pod górę.

Chleb jest ok. Po drodze w wioskach mozna zakupic chleb i ser
5. Jak z wodą na trasie?
bez problemu 3 litry to maks w upalne dni

Z Omalo do Szatili szybkim tempem 4-5 dni (Nam ta trasa zajela 5,5 dnia wooolnym marszem). Ale liczcie sie z tym, ze moze byc ciezko wydostac sie z Szatili. My stracilismy 1 dzien.

Pozdrawiam Radko

Obrazek użytkownika jewrioszka
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 5 miesięcy temu
27 Styczeń, 2013 - 13:42

No właśnie, mamy zamiar zrobic trase Omalo/dartlo - Shatili. Tyle że chcielibyśmy zachaczyc o Tsaro i Eteltę. Jak myślisz ile dni nadlożymy?

Hostel "Nazo" w Omalo nie wart swojej ceny.

Obrazek użytkownika SeeGeorgiaEu
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 mies. temu
30 Styczeń, 2013 - 11:37

Znam dobrze właściciela dwóch hotelików w Omalo. Postaram się wydobyć od niego mapy, gdzie będzie zaznaczona trasa Szatili-Omalo - dam znać, kiedy mi się uda. Wspomniany człowiek dysponuje także transportem oraz prowadzi hodowlę koni w Tuszetii - jeśli ktoś byłby zainteresowany czymkolwiek z wymienionych, mogę podać kontakt (mówi tylko po rosyjsku lub gruzińsku). Ewentualnie mogę pytać go sam :)

Obrazek użytkownika jewrioszka
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 5 miesięcy temu
1 luty, 2013 - 22:02

Wow, bylibyśmy wdzięczni za każda informację i kontakt. Choć mapy tego regionu już mamy.

Hostel "Nazo" w Omalo nie wart swojej ceny.