Twoje konto

GTranslate

Uwaga na węże i skorpiony

9 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Cochise
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 mies. 5 dni temu
28 Wrzesień, 2010 - 15:58

Uwaga na węże i skorpiony

Witam. Jak zapewne spora część osób udających się do Armenii doskonale wie, można tam spotkać żmije oaz inne jadowite węże dużo częściej niż w Polsce. Myślę jednak, że część osób udających się w tamte okolice nie mysli o tym. Stąd właśnie ten temat.
Problem wynika z tego, że po pierwsze węży na Zakaukaziu jest dużo więcej niż u nas, natomiast po drugie występujące tam gatunki są dużo bardziej niebezpieczne (szczególnie żmija lewantyńska).
Ja przez 3 tygodnie pobytu w Gruzji i Armenii widziałem 3 węże, z których 2 na pewno były żmijami. Pierwszy w Kaukazie w Gruzji, a dokładniej w Uszguli. Drugi w Goris. Tu uwaga do osób, które chciałyby zwiedzić skalne "mieszkania" w południowej części miasta. Jest to coś na kształt wykutych w skale domostw już poza miastem, zaraz za cmentarzem. Fajne to miejsce, bardzo ładne formy skalne. No i bardzo dużo żmij. Nasza gospodyni z hostelu specjalnie nas przestrzegała, żeby uważać na żmije. Trzeciego pełzaka (i to chyba nie była żmija) widziałem w Zwartnoc w ruinach katedry. Wydawało mi się, że nigdy nie spotkam czegoś takiego w miejscu uchodzącym za atrakcję turystyczną i regularnie odwiedzanego przez turystów. A jednak.
Wniosek z tego taki, że zawsze i wszędzie należy mieć oczy szeroko otwarte i zwrócone pod nogi. Należy patrzeć, gdzie się stąpa. Miejscowi doradzają, aby w plenerze sprzyjającym spotkaniu gada (wyższe trawy, kamienie, krajobraz skalno-trawiasty) poruszać się z kijem, którego końcem uderzając o ziemię możemy wywoływać hałas dający wężom sygnał, że coś się dzieje w okolicy. Ma je to zachęcać do odwrotu.
Nikogo nie chcę zniechęcać, a jedynie przestrzec. Jeżeli zachowamy jednak wspomniane środki ostrożności, nic złego nie powinno nam się przytrafić.
A na skorpiony też warto uważać, choć ja żadnego nie spotkałem. Przewodnik podaje, że występują np. w okolicach klasztoru Norawank.
Ciekaw jestem, czy mi się akurat tak trafiło, że 3 węże w 3 tygodnie, czy może to taki standard. Jak Wasze doświadczenia?

Obrazek użytkownika kiwi
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 5 miesięcy temu
28 Wrzesień, 2010 - 19:24

Re: Uwaga na węże i skorpiony

Witam. Spotykałam żmije na Kaukazie, też w starym Goris, przy skałach. Trzeba uważać również przy kościołach. Ormianie cały czas mnie ostrzegali. Skorpionów jeszcze nie spotkałam, na szczęście.

Obrazek użytkownika GMG
GMG
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 20 godz. temu
1 Październik, 2010 - 01:33

Jedna żmija na tydzień ;) Chor Wirap i Park Narodowy Borżomi.

A czy może ktoś miał przyjemność z tego typu odsysaczami?

http://www.aptekaslonik.pl/prod_info.php?c=47&products_id=6398&n=aspivenin-aspir-extractor-pompka-ssaca-do-jadu-urzadzenie-do-usuwania-jadow-i-toksyn.html

Obrazek użytkownika Mateusz Bajek
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 7 miesięcy temu
27 Listopad, 2010 - 22:37

Ja widziałem kupę węży w Davit Garedży i jednego w Nowym Afonie. W Nowym Afonie było to w zielonym lesie...

Mateusz Bajek

Obrazek użytkownika agacia12
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 miesiąc 2 tyg. temu
21 Maj, 2019 - 13:17

Preparowane okazy chronionych węży i
skorpionów odkryli śląscy celnicy w bagażu dwóch mężczyzn,
wracających samolotem z Wietnamu do Katowic. Okazy miały być
egzotyczną pamiątką z podróży, a "żmijowa mikstura".
umieszczone,zostały podobno lek na reumatyzm

Dżigit
Niedostępny
6 Grudzień, 2010 - 00:08

W Dawid Geredżi widziałem jedna żmiję i zdążyłem jej nawet zrobić fotę. A w tym roku w Tbilisi dość przypadkiem napotkany Francuz powiedział mi, że jest tam faktycznie kupa węży.

Obrazek użytkownika Krzysztof FF
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 4 mies. temu
8 Grudzień, 2010 - 07:32

We wrześniu robiliśmy mały treking w kanionie Jenokawan. Tam nasz miejscowy przewodnik (z Apaga Tours) znalazł małą żmijkę, którą - zanim zdążyłem zrobić bliższe ujęcie - rozdeptał i ukatrupił.

Większe zdjęcie - zapraszam do galerii.
:P

Obrazek użytkownika izai24
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 mies. 6 dni temu
15 Maj, 2019 - 10:12

A gdyby już kogoś ukąsiła taka żmija to jak z opieką medyczną na miejscu? Czy coś ze sobą warto zabrać do apteczki?

Jedziemy do Gruzji i Armenii latem z dziećmi, idąc będziemy uważać i uderzac kijami o ziemię ale węże od zawsze mnie przerażają....

Pozdrawiam

Iza

Dżigit
Niedostępny
18 Maj, 2019 - 01:28

Wg mnie zależy, gdzie będziecie chodzić i w jaki wieku są dzieci. Typowe atrakcje turystyczne ok. Trekking w wysokich trawach w górach - jest ryzyko. Dzieci starsze (powyżej 8-9 lat) szybciej zastosują się do wytycznych co do śrdków ostrożności, młodsze rzadziej się zastosują.

Po ewentualnym ukąszeniu możliwość udzielenia pomocy jest kwestią indywidualną, zależną od miejsca. Skutki ukąszenia są też zależne od rodzaju i ilości wstrzykniętego jadu. To taka ogólna wiedza. W każdym razie sa miejsca, gdzie bardzo trudno o szybką pomoc. Ale ja nie jestem ekspertem. Na tym forum są osoby znacznie lepiej obeznane z Gruzją, Armenią i tym tematem.