Twoje konto

GTranslate

z Tbilisi do Tuszetii

32 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Urdzik
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 1 miesiąc temu
25 Czerwiec, 2011 - 20:19

z Tbilisi do Tuszetii

W lipcu wybieramy się ze znajomymi do Tuszeckiego Parku Narodowego. Przylatujemy do Tbilisi i stamtąd chcemy się jakoś dostać w okolice parku. jedziemy w 9 osób.
Jakie są możliwości dojazdu? Albo ewentualnego sprawdzenia rozkładu jazdy czegokolwiek? jak jest z cenami za przejazdy? czym nam wyjdzie najtaniej i najbezpieczniej?

Kasia

Obrazek użytkownika Chicken
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 2 mies. temu
26 Czerwiec, 2011 - 14:36

Re: z Tibilisi do Tuszetii

Trzeba dośtać się z Tbilisi do Telavi lub wioski Alvani. Tam trzeba wynająć jeepa co można zrobić bez problemu. W zeszłym roku koszt oscylował od 50 lari/os ew. 180 - 200 lari za Nive. W rejonie dworca Ortaczała w Tbilisi czai się gość z ułazem - ogórkiem który wozi do Omalo ale ze wzgl. na stan auta nie polecam.

Stowarzyszenie Most do Gruzji

Poznający Kaukaz
Niedostępny
26 Czerwiec, 2011 - 19:51

Z lotniska bezpośrednio nie chcemy jechać, bo musimy zakupić kartusze gazowe, czyli choć jedną noc zostać w Tibilisi. poza tym przylatujemy w środku nocy. Ale dziękuję za propozycję:)

Rozumiem, że innej możliwości dojazdu z Telavi niż samochód nie ma? o żadnych maszrutkach czy autobusach nie ma mowy? jak w ogóle wygląda transport w Gruzji? jak jest z cenami za przejazdy niesamochodowe? i czy jest jakaś strona gdzie można sprawdzić jakieś linie autobusowe?

Kasia

Tamada
Niedostępny
26 Czerwiec, 2011 - 21:01

Urdzik:

Rozumiem, że innej możliwości dojazdu z Telavi niż samochód nie ma? o żadnych maszrutkach czy autobusach nie ma mowy? jak w ogóle wygląda transport w Gruzji? jak jest z cenami za przejazdy niesamochodowe? i czy jest jakaś strona gdzie można sprawdzić jakieś linie autobusowe?

Kasia

Tylko wynajęty samochód. Droga wygląda tak:
[BBvideo 560,340]http://www.youtube.com/watch?v=LWirYjBQVfw[/BBvideo]
i tak przez 70 km, więc żadne marszrutki nie wchodzą w grę.
Marszrutki w Gruzji są względnie tanie. O stronie nie słyszałem, jedynie połaczenia kolejowe można znaleźć w internecie. Marszrutki są zwykle dość często ale zawsze trzeba się dopytać.

Obrazek użytkownika okpocd
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 10 miesięcy temu
8 Lipiec, 2011 - 17:29

Re: z Tbilisi do Tuszetii

Włączę się do rozmowy, ponieważ też w drugiej połowie lipca udajemy się z Tbilisi do Omalo. Z tego, co wyczytałem, to droga ta dzieli się na trzy etapy: marszrutka Tbilisi - Telavi; marszrutka Telavi - Alvani; wynajęty samochód Alvani - Omalo. Z Alvani do Omalo samochód podobno rusza około godz. 9. Czy jest możliwe, aby z Tbilisi do Alvani zdążyć przed godziną 9? Jeżeli nie, to podróż z Tbilisi do Omalo trzeba by rozłożyć na dwa dni. Zbyt duża strata czasu. Czy mimo wszystko jest jakaś możliwość pokonania tej trasy w ciągu jednego dnia?. Pozdrawiam. Krzysztof.

Obrazek użytkownika volta2
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 1 tydzień temu
9 Lipiec, 2011 - 23:54

ja jestem właśnie po pobycie w tuszetii, więc dodam, że jest transport lotniczy - na naszych oczach wylądował helikopter, wysiadła grupka ludzi, pokręciła się i odleciała do kolejnej osady.

w knajpce w dartlo widziałam też plakaty z info o locie z tbilisi czymś jak antonow - 2xw tygodniu za 70 lari w jedną stronę. ale nie wiem jak to działa bo ja byłam autem.

co do gazu - w zasadzie my nie użyliśmy ani razu - ognisko + na obiad knajpka - raz w dartlo(tanio bardzo i miło -za 4 osoby zupa + pyszne chaczapuri+ herbaty dla każego-20 lari), w omalo w czymś ala hotel/restauracja posiłek główny 40 lari za 4 osoby ale za to śniadanie następnego dnia - gratis. ale oczywiście gaz warto mieć.

co do wynajęcia auta - w miasteczku alvani(?)- stoi rząd jeepów gotowych do wynajęcia, w miejscu gdzie wysiada się z marszrutki - więc logistycznie dość łatwe to do ogarnięcia, choć na moje oko - są to jeepy do wzięcia razem z kierowcą, co może oznaczać spory koszt, jeśli się chce zanocować w wrócić z powrotem( w sensie nie iść do szatili). bez noclegu pewnie jest taniej, ale akurat cen nie znam.

Tamada
Niedostępny
13 Lipiec, 2011 - 10:40

Koszt wynosił w zeszłym roku ok 200 lari za Nive albo 50 lari od głowy. Co transportu lotniczego to można próbować dogadywać się z pogranicznikami - jeśli mają wolne miejsca to mogą kogoś zabrać ale śmigłowiec lata nieregularnie.

Dżigit
Niedostępny
29 Lipiec, 2011 - 01:08

ja jeszcze dodam, że widziałam jak kierowca przywiózł przed zmrokiem 2 sympatyczne czeszki, i odjechał, dziewczyny rozbiły namiot i rano udały się do szatili. jak planowały powrót z szatili nie dopytywałam, ale jest i taka opcja.
wówczas można do omalo dotrzeć dość późno, nie martwić się o kierowcę i powrót do alvani.

Obrazek użytkownika Justyna78
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 2 mies. temu
1 Sierpień, 2011 - 21:47

Witam,
Jak wygląda podróż z Alvani do Omalo było już często poruszane. Chciałem zapytać jak wygląda podróż w dół? W Omalo łapiemy jeepa i zjazd do Alvani również kosztuje 100-200 Lari?

Obrazek użytkownika sko1czek
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 9 miesięcy 2 tyg. temu
1 Sierpień, 2011 - 22:39

No niestety tak. Cena za jeepa 200 lari.

Obrazek użytkownika Justyna78
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 2 mies. temu
2 Sierpień, 2011 - 10:13

Dobrze rozumiem? 400larii w dwie strony to jest 680zł!!!! :shock:

Obrazek użytkownika coppi
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 4 mies. temu
2 Sierpień, 2011 - 13:34

To i może ja się popytam. Bo statrujemy do Gruzji motocyklem, ale niestety nie enduro, tylko turystyk, na oponach szosowych.

I chcemy przyatakowac drogą do Omalo (z Pshaveli). Mozecie napisac jak to wyglada w rzeczywistosci. Wiem ze jest 70km bez asfaltu oczywiscie, po gorach. I takie doswiadczenia juz mamy. Pytanie jak strome sa podjazdy/zjazdy i przede wszystkim jaka nawierzchnia. Jak szuter, male kamienie to jeszcze przyzwoicie. Jak kamienie duze to ciezko na szosowych oponach sie jedzie (szczegolnie we dwie osoby).

Filmiki na youtube tez ogladalismy i na te pytanie wlasnie nie ma odpowiedzi - a trasa wyglada zachecajaco ;)

Tamada
Niedostępny
2 Sierpień, 2011 - 21:20

coppi:
To i może ja się popytam. Bo statrujemy do Gruzji motocyklem, ale niestety nie enduro, tylko turystyk, na oponach szosowych.

I chcemy przyatakowac drogą do Omalo (z Pshaveli). Mozecie napisac jak to wyglada w rzeczywistosci. Wiem ze jest 70km bez asfaltu oczywiscie, po gorach. I takie doswiadczenia juz mamy. Pytanie jak strome sa podjazdy/zjazdy i przede wszystkim jaka nawierzchnia. Jak szuter, male kamienie to jeszcze przyzwoicie. Jak kamienie duze to ciezko na szosowych oponach sie jedzie (szczegolnie we dwie osoby).

Filmiki na youtube tez ogladalismy i na te pytanie wlasnie nie ma odpowiedzi - a trasa wyglada zachecajaco ;)

Nie jestem ekspertem od motocykli ale chyba dacie rade. SUVEM też się tam przejedzie.

Tamada
Niedostępny
2 Sierpień, 2011 - 21:20

Justyna78:
Dobrze rozumiem? 400larii w dwie strony to jest 680zł!!!! :shock:

"5"z liczenia. Takie są koszta.

Dżigit
Niedostępny
3 Sierpień, 2011 - 02:45

dlatego warto rozważyć samolot:)

albo wynająć auto samemu już w tbilisi i wówczas powinno się bardziej ekonomicznie to rozłożyć, aczkolwiek benzyna też nie tania, ok. 2.2 lari

Tamada
Niedostępny
3 Sierpień, 2011 - 13:09

volta2:
dlatego warto rozważyć samolot:)

albo wynająć auto samemu już w tbilisi i wówczas powinno się bardziej ekonomicznie to rozłożyć, aczkolwiek benzyna też nie tania, ok. 2.2 lari

Samolot to raczej do Mestii :D Do Omalo najwyżej wiertaliot :D

Obrazek użytkownika Joanna Maria
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 9 miesięcy temu
31 Marzec, 2012 - 22:07

Witam! Wybieramy się w sierpniu do Gruzji w 4 osoby, to będzie nasz pierwszy wyjazd w ten rejon. Mamy do dyspozycji ok. 2 tygodnie i myślimy nad kilkudniowym trekkingiem- w Swanetii lub Tuszetii. To co czytałam na temat tej drugiej oraz zdjęcia jakie oglądałam podoba mi się niesamowicie:) Świetnie byłoby zrobić trasę z Omalo do Szatili... Jednak poziom cen za dojazd do tych miejscowości (ok. 50 lari za osobę w terenowym aucie w jedną stronę) jest tak naprawdę poza naszymi możliwościami finansowymi. W związku z tym- ponieważ nie znalazłam jednoznacznej informacji na forum- mam pytanie: jakie są realne możliwości znalezienia tańszego dojazdu do Omalo i powrotu z Szatili? Czy jest szansa, żeby złapać jakiegoś stopa lub nawet kamaza bez tracenia całego dnia lub więcej? Pytam o realne możliwości. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)
Ps. Od razu uprzedzę, ponieważ widziałam tu ostre dyskusje na forum- nie chodzi mi o to, żeby oszczędzać wszędzie i na wszystkim i nie dać nikomu zarobić;) Po prostu- mam swój budżet, swoje możliwości finansowe i pewnych rzeczy nie przeskoczę.

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 7 miesięcy temu
1 Kwiecień, 2012 - 02:19

Na stopa szansa jest zawsze. Jednak jak to ze stopem bywa - nie ma nic pewnego, raczej przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda.

Dżigit
Niedostępny
1 Kwiecień, 2012 - 19:00

na moje rozeznanie - do swanetii szansa na stopa byłaby większa niż do omalo/szatili

ale w/g mnie lepiej ponieść koszt niż nie zobaczyć w ogóle, a to przy stopie w te akurat strony jest też realne. sama piszesz, że nie masz zbyt dużo czasu - więc sama musisz sobie odpowiedzieć, co ważniejsze.

może łap już stopa wirutalnie, tzn. na forach, może ktoś będzie akurat jechał, będzie miał miejsce w aucie?

Tamada
Niedostępny
1 Kwiecień, 2012 - 19:02

volta2:
na moje rozeznanie - do swanetii szansa na stopa byłaby większa niż do omalo/szatili

ale w/g mnie lepiej ponieść koszt niż nie zobaczyć w ogóle, a to przy stopie w te akurat strony jest też realne. sama piszesz, że nie masz zbyt dużo czasu - więc sama musisz sobie odpowiedzieć, co ważniejsze.

może łap już stopa wirutalnie, tzn. na forach, może ktoś będzie akurat jechał, będzie miał miejsce w aucie?

Zgadzam się w 100%.

Obrazek użytkownika lukket
Poznający Kaukaz
Niedostępny
2 Kwiecień, 2012 - 22:27

Joanna Maria:
Witam! Wybieramy się w sierpniu do Gruzji w 4 osoby, to będzie nasz pierwszy wyjazd w ten rejon. Mamy do dyspozycji ok. 2 tygodnie i myślimy nad kilkudniowym trekkingiem- w Swanetii lub Tuszetii. To co czytałam na temat tej drugiej oraz zdjęcia jakie oglądałam podoba mi się niesamowicie:) Świetnie byłoby zrobić trasę z Omalo do Szatili... Jednak poziom cen za dojazd do tych miejscowości (ok. 50 lari za osobę w terenowym aucie w jedną stronę) jest tak naprawdę poza naszymi możliwościami finansowymi. W związku z tym- ponieważ nie znalazłam jednoznacznej informacji na forum- mam pytanie: jakie są realne możliwości znalezienia tańszego dojazdu do Omalo i powrotu z Szatili? Czy jest szansa, żeby złapać jakiegoś stopa lub nawet kamaza bez tracenia całego dnia lub więcej? Pytam o realne możliwości. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)
Ps. Od razu uprzedzę, ponieważ widziałam tu ostre dyskusje na forum- nie chodzi mi o to, żeby oszczędzać wszędzie i na wszystkim i nie dać nikomu zarobić;) Po prostu- mam swój budżet, swoje możliwości finansowe i pewnych rzeczy nie przeskoczę.

W zeszłym roku chciałem wydostać się z Dartlo w Tuszetii do Alvani. Staliśmy przy wyjeździe z wioski w trzy osoby. Mnie zależało na czasie, więc wsiadłem do pierwszego Jeepa z Gruzinami za ustaloną cenę 50 lari, a osoby które czekały dalej po 10 minutach złapały stopa zupełnie za darmo. Także na dwoje babka wróżyła. Możecie trafić za darmo, a możecie stać pół dnia przy drodze. Swoja drogą chyba łatwiej będzie zacząć łapać już za Pshaveli, bo gdy wysiądziecie w Alvani, na 100% znajdą się miejscowi którzy będą chcieli was namówić na wynajęcie Jeepa. Ja celowałbym w niewielki procent ciężarówek lub samochodów prywatnych, które tam się czasem przewijają, nie nowoczesnych Jeepów.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
2 Kwiecień, 2012 - 23:38

Dawno tu nie zaglądałam ale tak pomyślałam, że podzielę się moimi doświadczeniami z pobytu w Tuszetii:)

Jesli chodzi o dojazd do Omalo: my niestety trafiliśmy na (niezbyt fajnego jak się potem okazało) pana taksówkarza. Nie mieliśmy jeszcze z nimi doświadczenia i nie znaliśmy literek więc daliśmy się naciągnąć myśląc, że to normalna kursowa marszrutka. strasznie dużo od nas wziął za dojazd do Telavi. nie pamiętam ile to było dokładnie ale coś koło 50 lari od osoby (a było nas 8 ). potem zawiózł nas do Alvani(za co wziął dodatkowe 50 lari za całą grupę) i pomógł znaleźć kierowcę i samochód do Omalo. Wydawało nam się że 50 lari od osoby za 70km trasy do Omalo to jest bardzo dużo ale potem, kiedy zobaczyliśmy jak wygląda ta trasa już nas to tak nie dziwiło. Pan taksówkarz znalazł nam pana z niebieskim uazem, który zawiózł nas za 40 lari. jak się później okazało taksówkarz wziął od kierowcy jakieś pieniądze za polecenie więc obłowił się nieźle. Także trzeba uważać na taksówkarzy bo można się nadziać na oszusta.

ogólnie warto pytać miejscowych gdzie jest postój kursujących normalnie marszrutek i nie wierzyć ze takich nie ma:) albo że ostatnia już odjechała:) bo taksowkarze lubią takie kity wciskać:)

w Omalo zupełnym przypadkiem poznaliśmy pana Lewana, który wozi turystów. był bardzo sympatyczny. Powiedział że nas zawiezie na dół do Alvani, a stamtąd załatwi nam transport do Tbilisi. jak obiecał tak zrobił. Przyjechał punktualnie na umówiona godzinę(choć umówiliśmy się z nim tydzień wcześniej). zapakował nam plecaki na dach i bezpiecznie zwiózł na dół.potem jego rodzina poczęstowała nas herbatą a w tym czasie panowie przepakowali nam plecaki do busika. za cały dojazd pod drzwi hotelu zapłacilśmy 57 lari od osoby, czyli o jakieś 50 mniej niż w poprzednią stronę...

WNIOSEK: trzeba rozmawiać z ludźmi (znają rosyjski i angielski) i nie dać się oszukać. Myślę że takich panów Lewanów jest tam więcej tylko trzeba ich poszukać :) no i unikać taksówkarzy.

jeśli chodzi o nawierzchnię podjazdy i te pe: nawierzchnia się zmienia. nie tylko z kilometra na kilometr ale także w czasie. ta sama droga jednego dnia, następnego może wyglądać trochę inaczej. ze stoków osuwają się kamienie. Po drodze mijaliśmy spychacz, który starał się ta drogę równać. Podjazdy nie sa strome ale zakręty są czasem pod jakimś morderczym kątem. Ogólnie jest dość niebezpiecznie. po drodze często widać jakies tabliczki upamiętniające tych, którzy tam zginęli... Ja sama nie odważyłabym się jechać tam samochodem sama:) watro wynająć samochód z kierowcą. A i czasem drogę przecinaja rwące strumienie. bardziej lub mniej rwące:)

mam nadzieję że moja relacja komuś się przyda:)
pozdrawiam

Tamada
Niedostępny
3 Kwiecień, 2012 - 08:10

W rejonie dworca Ortaczała w Tbilisi ale także jak ostatnio widziałem w rejonie stacji metra Samgori czai się na turystów kierowca proponujący przejazd do Tuszetii. Jeśli nadal ma beżowego ułaza przerobionego na marszrutke to uciekajcie :D
Samochód jest w fatalnym stanie a sam kierowca jest dość niemiły - mieliśmy z nim troche problemów.

Obrazek użytkownika Joanna Maria
Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Kwiecień, 2012 - 19:42

Dziękuję Wam wszystkich za informacje; chętnie czekam nadal na wieści i rady jak to może wyglądać w praktyce.

Obrazek użytkownika ofca
Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Kwiecień, 2012 - 23:52

W czerwcu 2011 za kurs do Lagodekhi z Tbilisi (czyli podobna odleglosc jak do Televi) Pan Taksiarz wzial 45 lari. Ale nie od osoby, tylko za caly kurs. Po targach, ale na poczatku i tak chcial 60.

Ten, ktory skasowal Was za kurs do Telavi 50 Lari od osoby to mistrz. Marszrutka kurs Telavi - Tbilisi kosztowal kolo 10. Nie pamietam czy 8 czy moze 13, ale w tych okolicach.

Ceny marszrutek i terminy ich odjazdu (z grubsza) mozna poznac w informacji turystycznej w tbilisi.

Obrazek użytkownika kaes
Nowicjusz
Niedostępny
5 Lipiec, 2012 - 01:12

Czy ktoś z was jechał z Alvani do Omalo na osławionym Kamazie (za 20 lari?) lub stopem ? Cena brzmi kusząco, obawiam się tylko o dostępność tej opcji. I bezpieczeństwo. Nie wiem czy będę mogła sobie pozwolić na Jeepa.. Czas oczywiście mam :)
Czy wokół Omalo/wiosek można zrobić kilkudniową wycieczkę po pobliskich terenach rozbijając się w namiocie?
Do Szatili nieco za daleko..

Poznający Kaukaz
Niedostępny
28 Lipiec, 2012 - 20:24

nie wiem czy jeszcze aktualne ale ja bym polecała jednak wynająć normalny samochód bo ta droga jest nieco niebezpieczna:) ale da się zlapać stopa:) jeśli chodzi o wycieczkę kilkudniową po okolicach Omalo polecam drogę w stronę Diklo. Zajmuje to ok 3 dni. Po drodze jest jeszcze jedna malownicza wioska Szenako z pięknym koścółkiem:) no i można się jeszcze przejść do Dartlo ale to kawal drogi jest. Można też wynająć konie. Zawsze to więcej się zobaczy:)

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 2 mies. temu
11 Kwiecień, 2013 - 12:12

Wie ktoś ile realnie zajmie dojazd z Tbilisi do Omalo wynajętym samochodem? Nie licząc pewnych postojów i innych nieprzewidzianych sytuacji które oczywiście mogą się wydarzyć? Tempem normalnym :)

I jaka trasa jest polecana? Wiem, że jeśli szuka się Jeepa do wynajęcia do udajemy się do Leczuri / Alvani /Telavi natomiast jak prost z Tbilisi? Google Maps pokazuje Tbilisi - GDW - odbicie na Akhmetę - Pshaveli - Omalo ale nie wierząc GM pytam Was :) alternatywę widzę Tbilisi - Paldo - Tetri - Tsklebi - Telavi i Pshaveli - Omalo ale nie znam stanu żadnej z tych dróg :)

pozdrawiam

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Tamada
Niedostępny
11 Kwiecień, 2013 - 14:36

Kamilo:
Wie ktoś ile realnie zajmie dojazd z Tbilisi do Omalo wynajętym samochodem? Nie licząc pewnych postojów i innych nieprzewidzianych sytuacji które oczywiście mogą się wydarzyć? Tempem normalnym :)

7-8 godzin.

I jaka trasa jest polecana? Wiem, że jeśli szuka się Jeepa do wynajęcia do udajemy się do Leczuri / Alvani /Telavi natomiast jak prost z Tbilisi? Google Maps pokazuje Tbilisi - GDW - odbicie na Akhmetę - Pshaveli - Omalo ale nie wierząc GM pytam Was :) alternatywę widzę Tbilisi - Paldo - Tetri - Tsklebi - Telavi i Pshaveli - Omalo ale nie znam stanu żadnej z tych dróg :)

Tbilisi-Telavi-Pshaveli to najlepsza droga. Od Pshaveli do Omalo jest 70 km, czas przejazdu 5-6 h.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika R.I.P.
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 8 miesięcy temu
18 Kwiecień, 2013 - 09:32

Urdzik:
Z lotniska bezpośrednio nie chcemy jechać, bo musimy zakupić kartusze gazowe, czyli choć jedną noc zostać w Tibilisi. poza tym przylatujemy w środku nocy. Ale dziękuję za propozycję:)

Kasia

Do Telavi, Alvani czy Pszaweli spokojnie dojedzie się marszrutkami. Ja z Pszaweli do Tibilisi jechałem za 6 lari. Droga jest prosta, dalej do Omalo to już niestety tylko coś większego ale to kosztuje około 200 lari w jedną stronę. Zależy ile was jedzie to cena się rozłoży ale więcej niż pięciu z bagażami to i tak do terenowki nie wejdzie. Cena czy jedzie się z Alavi czy z Pszaweli jest w zasadzie ta sama, bo generuje ją to co jest za Pszaweli. My zrobilismy tak: dotarliśmy rano do Telavi, wynajęliśmy taksówkę zwiedziliśmy cztery monastyry (warto je zobaczyć i popróbować winka) i pod wieczór wylądowaliśmy w Pszaweli, gdzie przenocowaliśmy a na rano rodzina, u której spaliśmy załatwiła dojazd do Omalo. Jedzie się 3,5 - 4 h. W zależności od pogody.

Co do wynajęcia samochodu w Tibilisi to komuś, kto nie ma doświadczenia w jeździe po górach to odradzam. Trasa jest trudna, nie za szeroka no i trzeba wjechać na prawie 3000 m i, co gorsza, zjechać.

Co do łapania stopa. To Gruzinów jadących do Omalo nie ma za wielu. najczęściej jeżdżą tam wynajęte terenówki z turystami. Tylko, że po pierwsze przeważnie są pełne, zeby było taniej od łebka a po drugie jeśli nie są pełne to, jeśli się zatrzyma, trzeba będzie partycypować w kosztach. Zresztą tak wypada.
My byliśmy w czasie, gdy było święto Mariamoba i wtedy jechało dużo Gruzinów tylko, że sporo kierujących było już porządnie pod wpływem czaczy.

Obrazek użytkownika Dobry Duch
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 8 miesięcy temu
23 Styczeń, 2015 - 20:27

» N kwi 08, 2012 7:42 pm[/url]"]Dziękuję Wam wszystkich za informacje; chętnie czekam nadal na wieści i rady jak to może wyglądać w praktyce.

My w jedną stronę wynajęłyśmy auto - pal licho, że drogo, ale miałyśmy bardzo nieprzyjemną sytuację z kierowcą. Ponieważ bałyśmy się powrotu zagadałyśmy parę Amerykanów którzy podwozili nas po treku do Omalo, oni mieli dobry samochód terenowy i zwieźli nas zupełnie gratis :o . Udało nam się bo rozmawiałyśmy - zawsze warto

Obrazek użytkownika hruby
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 mies. 3 tyg. temu
12 luty, 2015 - 22:39

[offtopic]Nie jestem ekspertem od motocykli ale chyba dacie rade. SUVEM też się tam przejedzie.[/offtopic]

Taki pojazd spotkaliśmy już za przełęczą zjeżdżający do Omalo. :D :?:

I nie wyglądał jakby miał napęd na 4 koła.

https://gruzjaponaszemu.wordpress.com
https://grzesiuhruby.wordpress.com/
https://www.facebook.com/gruzjaponaszemu