Twoje konto

GTranslate

10 dni! Prośba o fachowe porady i krytyczne spojrzenie!

20 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 8 miesięcy temu
17 Kwiecień, 2013 - 20:36

10 dni! Prośba o fachowe porady i krytyczne spojrzenie!

Witam wszystkich "Gruzinofilów" bardzo serdecznie,

Od kilkunastu dni przeczesuję Internet w ramach przygotowań do wyjazdu do Gruzji, i trafiłem tutaj. Wydaje mi się, że to największa baza wiedzy i największa liczba ekspertów w jednym miejscu, więc mam nadzieję, że uda mi się uzyskać od Was kilka odpowiedzi! :-)

Zawsze chciałem zobaczyć kawałek Kaukazu, zaczynam od Gruzji dzięki dobrodziejstwom Wizza, który uruchomił połączenia z WAW. Szybko udało mi się zgrać grupę 8 znajomych (takich starszych nastolatków, 23-37 lat :-) ) i lecimy na 10 dni (tak, wiem, że mało, ale wszyscy są pracujący. To kompromis między tym co chcemy a tym co możemy, poza tym dla kilkorga z nas to jest drugi urlop)

O co proszę? O przyjrzenie się wstępnemu planowi wyjazdu i podpowiedzi co da się zrobić a co nie. Namiarów na fajne, tanie noclegi, restauracje czy atrakcje po drodze (bierzcie proszę pod uwagę fakt, że jedziemy w 8 osób, czyli na dwie taksówki, ale pewnie nie każdy właściciel pokoi gościnnych będzie nas w stanie wziąć do siebie...). Jako że wszyscy jesteśmy świeżynkami w kwestiach Kaukazu: wszystkie ciekawostki są dla nas na wagę złota i za wszystkie z góry dziękuję. Tyłka pierdółkami nie zawracam, bo przewróciłem już to forum na wszystkie strony (i nie tylko to i nie tylko polskojęzyczne) więc nie trzeba mi tłumaczyć co to marszrutka i gdzie jest Batumi. Podstawy, powiedzmy teoretyczne, są. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach ;-) Jeśli to jest ważna uwaga, to jesteśmy wszyscy anglojęzyczni, co najmniej 2 osoby są rosyjskojęzyczne... założyliśmy, że do Swanatii to następnym razem, jak będzie więcej czasu. Nie chcemy szarżować po górach jeepami, jako że (jak wspomniałem) mamy osoby o różnej głębokości kieszeni. Jednocześnie jesteśmy bardziej otwarci na lokalny folklor (cokolwiek to ma znaczyć) niż wygody - raczej chcemy podróżować ekonomicznie.

Okay, poniżej mój plan z wątpliwościami. Z góry dziękuję za rady i komentarze.

Wojtek

16.06.2013
Kutsisi ok 11.00, przejazd do miasta a później marszrutką do Tbilisi. Nocleg Tbilisi

17.06.2013
Zwiedzanie miasta plus wizyta w Mccheta. Nocleg w Tbilisi.

18.06.2013
Wyjazd do Stepancmindy marszrutką o 10.00. Przyjazd wczesnym popołudniem, zwiedzanie Cminda Sameba, widoczki widoczki widoczki. Nocleg Stepancminda.

19.06.2013
Aby móc robić postoje na krajobrazy i na zwiedzanie: taksówkowy powrót do Tbilisi na ok 17-18, po drodze postoje w Ananuri, na Przełęczy Krzyżowej. 17:00; 17:50; 18:30; 19:00; 19:30 (zależnie od przyjazdu) przejazd marszrutką do Kvareli i tam nocleg.

20.06.2013
Całodzienna wycieczka rowerowa po okolicach Kvareli (Kwareli - Szilda - Sabue - Armati - Gremi – Kwareli). Nocleg w Kvareli.

21.06.2013
Poranny wyjazd marszrutką do Tbilisi. I teraz największa zagwozdka logistyczno-transportowa: przejazd do Gori lub w okolice, ze zwiedzaniem Shiomgvime i Uplisciche. I tutaj proszę o pomoc forumowiczów: gdzie najlepiej się zatrzymać na nocleg? Większość pisze, że Gori samo w sobie średnie jest, a chyba muzeum Stalina będziemy chcieli odpuścić. Więc pytanie jest takie: czy nocować w Gori czy w okolicach, biorąc pod uwagę fakt, że następnego dnia jedziemy do Wardzii? Jeśli ktoś ma namiar na fajną miejscówkę gdzie można przenocować – będziemy wdzięczni za uwagi, pomysły i wskazówki.

22.06.2013
Przejazd do Wardzii, zwiedzanie, nocleg (doczytałem, że tylko są dwie opcje noclegowe w okolicach. Czy to prawda? Jakieś porady?)

23.06.2013
Przejazd do Batumi (nie przez góry, ale dookoła). Ze względu na to, że kilka osób nie jest w stanie jechać przez wysokie góry, a do tego nie chccemy jechać 4x4 przez góry – postanowiliśmy jechać dookoła. Potrzebuję rady co można w czasie takiej wędrówki zobaczyć. Czy lepiej kombinować marszrutkami (jeśli tak, to w jaki sposób?) czy wynająć taxi. W drugim przypadku: ile mniej więcej powinniśmy zapłacić, jaką drogą jechać, żeby coś zobaczyć ciekawego... Nocleg w Batumi lub okolicach – znów słyszałem różne opinie – że lepiej na przedmieściach, że w Batumi zdzierają żywcem z kasy i takie tam legendy które chętnie bym skonfrontował z rzeczywistością. Chodzi nam o to, żeby choć kilka godzin na jakiejś plaży poleżeć (możemy na miejską w centrum dojechać). Jakieś propozycje mile widziane...

24.06.2013
Odpoczynek w Batumi, popołudniowy przejazd do Kutaisi, wieczorna runka po mieście, nocleg w Kutaisi. (Zakładam że ze względu na to, ze Batumi i Kutaisi to duże miejscowości w miarę blisko siebie – nie powinno być problemu z transportem)

25.06.2013
Kutaisi plus Gelati, nocleg w Kutsisi.

26.06.2013
Poranny lot do Polski.

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 6 miesięcy temu
18 Kwiecień, 2013 - 09:50

Re: 10 dni! Prośba o fachowe porady i krytyczne spojrzenie!

Hej

Sam jestem na etapie planowania i podobnie jak Ty przeczytałem całe forum, więc moje uwagi mają charakter teoretyczny a nie wynikający z osobistego doświadczenia :) mimo wszystko dorzucę to co rzuciło mi się w oczy i co przemyślałem planując swój czas w Gruzji.

Voy:
21.06.2013

Wydaje mi się, że przy tej konfiguracji wybralbym nocowanie w Borzomi, albo starał się (zależnie od czasu) dotrzeć jak najbliżej Wardzii tak, żeby na następny dzień mieć już bliżej do samego skalnego miasta.

Ja osobiście w swoich planach Gori tym razem odpuszczam, muzeum Stalina mnie nie interesuje, jadę do Wardzi/Vanis Kvabebi więc Uplisciche następnym razem, no i monasterów też kilka w innych miejscach zobaczę.

Voy:
25.06.2013
nie wiem czy warto cały dzień na Kutaisi planować - może jakbyście to poprzestawiali to uda się David Gareja w drodze do Kachetii albo będziecie mieli więcej czasu na plażowanie w Batumi

To tyle w kwestiach które sam przerabiałem - wracam z Gruzji 12.06 więc będę miał kilka doświadczeń "na gorąco" przed Waszym wyjazdem :)

pozdrawiam
Kamil

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
18 Kwiecień, 2013 - 11:21

Hej Kamil,

dzięki za uwagi! Z Borzomi już myślałem, tylko czy jadąc całkowicie ze wschodu kraju damy radę w ciągu jednego dnia dojechać tak daleko? Jak przetestujesz opcje, daj znać :-). Szczerze mówiąc, jak Uplisciche nie wyjdzie to płakać nie będziemy strasznie, jako że zaplanowaliśmy Wardzi.

Co do Kutaisi to chcemy bezstresowo ostatni dzień spędzić i na pewno zostaniemy blisko lotniska żeby się nie stresować, że nie zdążymy na samolot. W okolicach miasta jest rezerwat Sataplia więc się nie boję tego, że nic nie będzie do zobaczenia...

ale z Borzomi daje do myślenia...
Pozdrawiam

Wojtek

Kamilo:

Wydaje mi się, że przy tej konfiguracji wybralbym nocowanie w Borzomi, albo starał się (zależnie od czasu) dotrzeć jak najbliżej Wardzii tak, żeby na następny dzień mieć już bliżej do samego skalnego miasta.

Ja osobiście w swoich planach Gori tym razem odpuszczam, muzeum Stalina mnie nie interesuje, jadę do Wardzi/Vanis Kvabebi więc Uplisciche następnym razem, no i monasterów też kilka w innych miejscach zobaczę.

Obrazek użytkownika Idzikus
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 tyg. temu
19 Kwiecień, 2013 - 07:37

Voy:
Hej Kamil,

dzięki za uwagi! Z Borzomi już myślałem, tylko czy jadąc całkowicie ze wschodu kraju damy radę w ciągu jednego dnia dojechać tak daleko? Jak przetestujesz opcje, daj znać :-). Szczerze mówiąc, jak Uplisciche nie wyjdzie to płakać nie będziemy strasznie, jako że zaplanowaliśmy Wardzi.

Co do Kutaisi to chcemy bezstresowo ostatni dzień spędzić i na pewno zostaniemy blisko lotniska żeby się nie stresować, że nie zdążymy na samolot. W okolicach miasta jest rezerwat Sataplia więc się nie boję tego, że nic nie będzie do zobaczenia...

ale z Borzomi daje do myślenia...
Pozdrawiam

Wojtek

Kamilo:

fajny plan :) no Kutaisi to Sataplia, tam pare kilkometrów dalej kolejne jaskinie (Prometeusza). A co do Borżomi to powiem że ostatnio jechałem ze Stepancmindy - wyjazd o 14, po drodze obiad a potem o 20 w Borżomi. STOPEM :)) Marszrutki z Tbs może do Borżomi.

PS. bardzo fajną opcją jak do Batumi to nocny pociąg sypialny :) więc zamiast tego 21.06 możecie po dojechaniu wieczorem do TBS z Kvarelii złapać pociąg do Batumi (22 chyba) --> to jest Makhinjauri! :mrgreen: :mrgreen: 8) Macie wygodny nocleg w pociągu i rano wypoczęci w Batumi. Fajnie się śpi, wygodnie , klimatyzacja jest :))

Obrazek użytkownika lukashiu
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 4 mies. temu
19 Kwiecień, 2013 - 08:32

Hej. Mamy podobny plan, my z myślą o Wardzi mamy zamiar nocować w Borjomi stamtąd wynajmujemy taxe i po drodze zwiedzamy jeszcze Chertvisi, później z Borjomi nie powinno być problemu z dotarciem do Batumi.

Mam pytanie o wycieczkę rowerową po okolicach Kvareli, masz namiary na jakąś wypożyczalnie w tamtym rejonie?

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
19 Kwiecień, 2013 - 11:28

Hej,

Ja bazowałem na informacji, że biuro informacji turystycznej w Kvareli wynajmuje za darmo rowery, trzeba się wmieścić w odz. 10-18. Link (a w sieci kilka innych widziałem): http://gruzja.pl/content/index.php?option=com_content&task=view&id=207&Itemid=29

Pozdrawiam
Wojtek

lukashiu:

Mam pytanie o wycieczkę rowerową po okolicach Kvareli, masz namiary na jakąś wypożyczalnie w tamtym rejonie?

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
19 Kwiecień, 2013 - 11:35

Idzikus:

fajny plan :) no Kutaisi to Sataplia, tam pare kilkometrów dalej kolejne jaskinie (Prometeusza). A co do Borżomi to powiem że ostatnio jechałem ze Stepancmindy - wyjazd o 14, po drodze obiad a potem o 20 w Borżomi. STOPEM :)) Marszrutki z Tbs może do Borżomi.

PS. bardzo fajną opcją jak do Batumi to nocny pociąg sypialny :) więc zamiast tego 21.06 możecie po dojechaniu wieczorem do TBS z Kvarelii złapać pociąg do Batumi (22 chyba) --> to jest Makhinjauri! :mrgreen: :mrgreen: 8) Macie wygodny nocleg w pociągu i rano wypoczęci w Batumi. Fajnie się śpi, wygodnie , klimatyzacja jest :))

A widzisz, to nawet niezły plan jest! Odwrócić plan i najpierw zrobić Batumi, a później Chertvisi (w ferworze zmian zapomniałem...), Borjomi i Wardzi. Jedno miasto skalne wystarczy, o więcej mi ekipa walczyć pewnie nie będzie, więc taka zmiana całkiem realna. Masz doświadczenie w kupowaniu biletów na ten pociąg? Trzeba z dużym wyprzedzeniem czy wystarczy po prostu przyjść na dworzec i kupić?

Pozdrawiam
Wojtek

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
19 Kwiecień, 2013 - 11:51

Po ciekawych rekomendacjach powyżej, zmieniłem troszkę kolejność, dodałem Chertwisi, przesunąłem Shiomgvime łącząc razem z Mchcetą. Usunąłem skalne miasto koło Gori i utworzył mi się prawie cały dzień na zwiedzanie Tbilisi w drodze z Kvareli do Batumi. Oszczędność czasu i kasy uzyskamy jadąc nocnym pociągiem nad morze... O, tak wydaje mi się jeszcze lepiej!

Dzięki za uwagi!

16.06.2013
Kutsisi ok 11.00, przejazd do miasta a później marszrutką do Tbilisi. Nocleg Tbilisi

17.06.2013
Zwiedzanie miasta plus wizyta w Mccheta oraz Shiomgvime. Transport marszrutką/taxi. Nocleg w Tbilisi.

18.06.2013
Wyjazd do Stepancmindy marszrutką o 10.00. Przyjazd wczesnym popołudniem, zwiedzanie Cminda Sameba, widoczki widoczki widoczki. Nocleg Stepancminda.

19.06.2013
Aby móc robić postoje na krajobrazy i na zwiedzanie: taksówkowy powrót do Tbilisi. Planowo na ok 17-18, po drodze postoje w Ananuri, na Przełęczy Krzyżowej. 17:00; 17:50; 18:30; 19:00; 19:30 (zależnie od przyjazdu) przejazd marszrutką do Kvareli i tam nocleg.

20.06.2013
Całodzienna wycieczka rowerowa po okolicach Kvareli (Kwareli - Szilda - Sabue - Armati - Gremi – Kwareli). Nocleg w Kvareli.

21.06.2013
Poranny wyjazd marszrutką do Tbilisi. Zwiedzanie reszty miasta i przejazd nocny do Batumi

22.06.2013
Całodniowy wypoczynek w Batumi. Nocleg w Batumi lub okolicach – znów słyszałem różne opinie – że lepiej na przedmieściach, że w Batumi zdzierają żywcem z kasy i takie tam legendy które chętnie bym skonfrontował z rzeczywistością. Chodzi nam o to, żeby choć kilka godzin na jakiejś plaży poleżeć (możemy na miejską w centrum dojechać). Jakieś propozycje mile widziane...

23.06.2013
Przejazd do Borjomi (nie przez góry, ale dookoła). I dalej w okolice Wardzi i Chertwisi. Tamże nocleg.

24.06.2013
Zwiedzanie skalnego miasta i/lub Chertwisi zależnie od tego, co się udało zobaczyć dzień wcześniej. Przejazd do Kutaisi, tam nocleg

25.06.2013
Kutaisi plus Gelati, Jak czasu starczy to Sataplia/Jaskinie, nocleg w Kutsisi.

26.06.2013
Poranny lot do Polski.

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 miesięcy 6 dni temu
19 Kwiecień, 2013 - 12:03

Voy:
Po ciekawych rekomendacjach powyżej, zmieniłem troszkę kolejność, dodałem Chertwisi, przesunąłem Shiomgvime łącząc razem z Mchcetą. Usunąłem skalne miasto koło Gori i utworzył mi się prawie cały dzień na zwiedzanie Tbilisi w drodze z Kvareli do Batumi. Oszczędność czasu i kasy uzyskamy jadąc nocnym pociągiem nad morze... O, tak wydaje mi się jeszcze lepiej!

Dzięki za uwagi!

16.06.2013

17.06.2013
Zwiedzanie miasta plus wizyta w Mccheta oraz Shiomgvime. Transport marszrutką/taxi. Nocleg w Tbilisi.

18.06.2013

19.06.2013
Aby móc robić postoje na krajobrazy i na zwiedzanie: taksówkowy powrót do Tbilisi. Planowo na ok 17-18, po drodze postoje w Ananuri, na Przełęczy Krzyżowej. 17:00; 17:50; 18:30; 19:00; 19:30 (zależnie od przyjazdu) przejazd marszrutką do Kvareli i tam nocleg.

20.06.2013

21.06.2013
Poranny wyjazd marszrutką do Tbilisi. Zwiedzanie reszty miasta i przejazd nocny do Batumi

22.06.2013
Całodniowy wypoczynek w Batumi. Nocleg w Batumi lub okolicach – znów słyszałem różne opinie – że lepiej na przedmieściach, że w Batumi zdzierają żywcem z kasy i takie tam legendy które chętnie bym skonfrontował z rzeczywistością. Chodzi nam o to, żeby choć kilka godzin na jakiejś plaży poleżeć (możemy na miejską w centrum dojechać). Jakieś propozycje mile widziane...

23.06.2013
Przejazd do Borjomi (nie przez góry, ale dookoła). I dalej w okolice Wardzi i Chertwisi. Tamże nocleg.

24.06.2013
Zwiedzanie skalnego miasta i/lub Chertwisi zależnie od tego, co się udało zobaczyć dzień wcześniej. Przejazd do Kutaisi, tam nocleg

25.06.2013

26.06.2013
Poranny lot do Polski.

Proponuję nie odpuszczać Uplisciche, to wspaniałe miejsce.

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
19 Kwiecień, 2013 - 13:00

cubano:

Też tak myślę, ale jeśli pojedziemy do Uplisciche to nici z nocnego przejazdu do Batumi... chyba to jest koszt taki jak Swanacja: na następną wizytę...

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 miesięcy 6 dni temu
20 Kwiecień, 2013 - 10:30

Voy:
cubano:

Też tak myślę, ale jeśli pojedziemy do Uplisciche to nici z nocnego przejazdu do Batumi... chyba to jest koszt taki jak Swanacja: na następną wizytę...

Nocny pociąg do Batumi zatrzymuje się również w Gori.

Obrazek użytkownika Aleksandra.Magdalena
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 tyg. temu
20 Kwiecień, 2013 - 12:53

Ja bym przepchnęła Mcchetę na ten dzień kiedy będziecie wracać z Kazbegi i więcej czasu poswięciła pierwszego dnia na Tbilisi.

I na szybko sugestia odnośnie nocnego pociagu do Batumi - kupcie bilet jeszcze tego samego dnia rano, albo nawet kilka dni wcześniej - zwłaszcza jesli planujecie wziąć kuszetkę - ja jechalam do Natumi w styczniu (!!!) i jak próbowałam kupić bilet na godzinę przed odjazdem to juz nie było w ogóle biletów na ten pociag.

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
20 Kwiecień, 2013 - 14:49

Aleksandra.Magdalena:
Ja bym przepchnęła Mcchetę na ten dzień kiedy będziecie wracać z Kazbegi i więcej czasu poswięciła pierwszego dnia na Tbilisi.

I na szybko sugestia odnośnie nocnego pociagu do Batumi - kupcie bilet jeszcze tego samego dnia rano, albo nawet kilka dni wcześniej - zwłaszcza jesli planujecie wziąć kuszetkę - ja jechalam do Natumi w styczniu (!!!) i jak próbowałam kupić bilet na godzinę przed odjazdem to juz nie było w ogóle biletów na ten pociag.

Ja za to chcę jak najszybciej dojechać do Kvareli, żeby, jeśli damy radę, zdążyć tam przed nocą. A jadąc do Batumi będziemy mieli calusieńki dzień na Tbilisi, więc myślę, że tak będzie najlepiej. Najpierw dwa popołudnia w Tbilisi, a później cały dzień powinny wystarczyć :-)

Co do biletów: jesteśmy świadomi, chcemy kupić zaraz jak przyjedziemy do Tbilisi...

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
20 Kwiecień, 2013 - 14:51

cubano:
Voy:
cubano:

Nocny pociąg do Batumi zatrzymuje się również w Gori.

Tak, wiem, ale nocny pobyt w Gori nic nam nie daje, musielibyśmy zostać do rana i następnego dnia stracić dużo czasu na podróż do Batumi. Tak więc ten przejazd z punktu widzenia logistycznego musi być całościowy i nie przerywamy go. To będzie następny punkt do następnego wyjazdu! :-)

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
6 Maj, 2013 - 00:15

To co? Czy ktoś jeszcze widzi jakieś poprawki, czy specjaliści już nic nie ulepszą? ;-)

16.06.2013

17.06.2013

18.06.2013

19.06.2013

20.06.2013

21.06.2013

22.06.2013

23.06.2013

24.06.2013

25.06.2013

26.06.2013
Poranny lot do Polski.

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
15 Czerwiec, 2013 - 18:13

To już jutro!!! :-)

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 6 miesięcy temu
15 Czerwiec, 2013 - 21:44

Powodzenia!

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
27 Czerwiec, 2013 - 14:00

Wszystkim pięknie dziękuję za porady! Już wróciliśmy!
Gruzja piękna, ludzie wspaniali, kuchnia doskonała!
Napiszę niedługo raport, ale muszę się przystosować do warszawskiej rzeczywistości!
Aha, z moim planem prawie wszystko okay, teraz bym go zmodyfikował, aczkolwiek założenia nie były złe. Wypadły z planu niestety skalne miasta (next time), ale to kompromis na jaki trzeba być przygotowanym jadąc ośmioosobową grupą.
Pozdrawiam
Wojtek

Obrazek użytkownika Przemo77
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 mies. temu
14 Lipiec, 2013 - 15:42

Powiedzcie proszę czy jest jakiś dojazd bezpośrednio z okolic Chertwisi do Batumi? Czy trzeba wracać do Borjomi i stamtąd szukać? Jak najlepiej jechać?

Obrazek użytkownika sleepingbyday
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 mies. temu
17 Lipiec, 2013 - 11:24

hej!
mysle o dwóch tygodniach w gruzji w sierpniu i powiem szczerze - zachęcił mnie ten wątek do napisania: ciekawa jestem waszego raportu z wyprawy! kiedy będzie?