Twoje konto

GTranslate

Gruzja...pierwszy raz

12 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika werronika
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 4 mies. temu
20 Czerwiec, 2013 - 11:12

Gruzja...pierwszy raz

Witajcie,
31 sierpnia wylatuje na 11 dni do Gruzji, czytałam iż warto tam zabrać ze sobą dolary lub euro - ale którą walute lepiej? gdzie mogę sprawdzać aktualne kursy? Albo może ktoś po prostu jest już na tyle obeznany w Gruzji, że mi doradzi.

Kolejne pytanie, jakie ubranie w tym okresie wziąć ze sobą? Nie mam zielonego pojęcia jaka tam może być wtedy pogoda.
Może ktoś poda mi jakieś ciekawostki, których nie znajdę w przewodniku. Gdzie jeść? Co warto kupić? Gdzie warto pojechać?

Pozdrawiam serdecznie !

Obrazek użytkownika kondor
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 2 mies. temu
20 Czerwiec, 2013 - 11:46

Re: Gruzja...pierwszy raz

Ja także jadę pierwszy raz na 18dni (10 lipiec)
Nikt myślę nie odpowie CI na tyle wyczerpująco, bo musiałby przepisać połowę forum - po prostu przekartkuj 15-20 tematów najnowszych wstecz a znajdziesz massssssęęę odpowiedzi :).

P.S
Osnośnie waluty, miałem namiary na dwea kantory w Wawie gdzie bywa Lari.. Bywa, pod warunkiem że ktoś im sprzeda, a że nikt nie sprzedaje to nie ma.
Odpuściłem - ja biorę dolary i odrobinę Euro (ważne aby mieć drobne nominały), ale to kwoty tylko "na start", później będę wyciągał normalnie Lari z bankomatów, wychodzi lepiej niż sprzedawanie dolarów na miejscu.
Praktykowałem taką formę pozyskiwania gotówki wiele razy, czy UE czy poza UE.. zawsze wychodzisz lepiej na tym, a jak nie lepiej to podobnie.

Pozdrawiam

P.S
Napisz jeszcze gdzie lecisz do tej Gruzji, my do Batumi ale planujemy jechać na 2-3 dni do stolicy, pozwiedzać co się da itd. W planach był wypad do Erewania czy Trabzonu, ale ze względu na wizy nie ma co..

Obrazek użytkownika Michał Kaukaski
Poznający Kaukaz
Niedostępny
20 Czerwiec, 2013 - 13:46

kondor:

P.S
Napisz jeszcze gdzie lecisz do tej Gruzji, my do Batumi ale planujemy jechać na 2-3 dni do stolicy, pozwiedzać co się da itd. W planach był wypad do Erewania czy Trabzonu, ale ze względu na wizy nie ma co..

Do Armenii (Erewania) nie potrzeba wiz, ale trzeba mieć ważny paszport (min. 6 mies. w chwili wjazdu).

Obrazek użytkownika kondor
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 2 mies. temu
20 Czerwiec, 2013 - 13:51

u... a jak szukałem to była konieczność wizy - w takim razie pomysł zaczął być 100% aktualny :) - dzięki!

Edit - faktycznie
"(..)Kolejna bardzo dobra wiadomość w temacie procedur wizowych. Jak podaje Ambasada RP w Erywaniu, od 10 stycznia 2013 roku, obywatele Polski mogą wjeżdżać do Armenii bez konieczności otrzymywania wizy i przebywać na jej terytorium do 180 dni w ciągu roku.."
Musiałem mieć jakies starsze dane.

P.S
Da się jakoś z Batumi wypuścić do Erewania, czy z Tblisi trzeba?

Poznający Kaukaz
Niedostępny
20 Czerwiec, 2013 - 14:01

W sezonie (od połowy czerwca do końca sierpnia myślę) jeżdżą regularnie busy, z tego co słyszałem w dobrym stanie (Mercedes Sprinter itd.) z Erewania do Batumi (przez Kutaisi) i z powrotem. Nie wiem jak jeżdżą z Batumi, ale wstępnie wiem, że z Erewania wyjeżdzają 3.00-4.00 nad ranem i podróż trwa 8-9 godzin. Cena prawdopodobnie ok. 30 $ (czyli ok 100 zł) za osobę.

Obrazek użytkownika podrozny32
Poznający Kaukaz
Niedostępny
20 Czerwiec, 2013 - 23:38

o matko, to musi być mordowania, polecilbys komuś podróż przerobionym dostawczakiem z Zakopanego do Gdańska?. Z Erevania do Batumi jest codzinny nocny pociąg.pozdrawiam

Poznający Kaukaz
Niedostępny
21 Czerwiec, 2013 - 08:52

podrozny32:
o matko, to musi być mordowania, polecilbys komuś podróż przerobionym dostawczakiem z Zakopanego do Gdańska?. Z Erevania do Batumi jest codzinny nocny pociąg.pozdrawiam

Pisałem już, że jest raczej pewne, że są to busy w dobrym stanie, nawet z klimą, codo pociągu, to on jedzie chyba przez Tbilisi i czas na pewno wynosi kilkanaście godzin podróży, a bus jedzie 8-9 godzin.

Obrazek użytkownika Anna Janicka-Galant
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 8 miesięcy temu
21 Czerwiec, 2013 - 09:35

Jest trochę przeliczników walut - można sobie sprawdzić np. http://pl.coinmill.com/GEL_USD.html
Dolary czy Euro? Raczej obojętne, trzeba sobie samemu zerknąć w przeliczniki. W Gruzji kursy są bardzo stabilne (na razie).

Aktualnie na wyprawie Oblicza Gruzji rozpoczętej jesienią 2012...

http://obliczagruzji.monomit.pl/informa ... cza-gruzji

Obrazek użytkownika Grzesiek
Poznający Kaukaz
Niedostępny
23 Czerwiec, 2013 - 18:46

Weż ze sobą wystarczającą ilość dolarów albo euro.Tak jest najkorzystniej.Bankomat zdecydowanie odradzam,2,08 za lari i 1,94-1,95 przy wymianie dolarów.Bank jako pierwsze
kupuje Ci dolary a potem przelicza lari.Podwójna prowizja.Kurs z czwartku na lotnisku 1$=1,64.Miłej zabawy.

Obrazek użytkownika Ana
Ana
Nowicjusz
Niedostępny
26 Czerwiec, 2013 - 00:15

ja wybieram się w 4 os w terminie od 7 września 2 tyg., jedzie ktoś w tym terminie??

Obrazek użytkownika st4lk3r
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 2 tyg. temu
26 Czerwiec, 2013 - 08:33

Za 100 dolarow masz 164 lari, za 100 euro 216 lari. Najprosciej wziac dolary, bo nawet jesli nie bedzie kantoru, to mozna na kalkulatorze przeliczyc kurs i zaplacic w dolarach, kierowcy sami tak chcieli. O euro nikt nie wspominal i nikt nie chcial.
Trzeba liczyc dziennie te 35 lari za nocleg i posilki, do tego przejazdy od 6 do 25 lari, wycieczki do Ushguli i Wardzi ekstra, srednio po 30 lari.

Obrazek użytkownika Voy
Voy
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 8 miesięcy temu
27 Czerwiec, 2013 - 13:40

Michał Kaukaski:
podrozny32:

Pisałem już, że jest raczej pewne, że są to busy w dobrym stanie, nawet z klimą, codo pociągu, to on jedzie chyba przez Tbilisi i czas na pewno wynosi kilkanaście godzin podróży, a bus jedzie 8-9 godzin.

Nawet w bardzo "dalekobieznych" marszrutkach nie widziałem klimy. Ani razu.

Dla mnie przejazd 8-9 godzin marszrutą to 8-9 godzin stanu przedzawałowego. Średnia prędkość 120-140 km/h. Masakra. Jak ktoś nie lubi takiej jazdy to zawał gwarantowany przy pierwszym wyprzedzaniu na trzeciego albo próbie zepchnięcia innego samochodu na pobocze (przeżyliśmy obie te sytuacje już pierwszego dnia pobytu w Gruzji). W drodze powrotnej wzięliśmy pociąg: same zalety: klima, można się wyspać (bo kuszetki wzięliśmy) taniej niż marszrutka (Tbilisi-Batumi busem ok 30, pociągiem nocnym kuszetką 23 GEL) i odpada jedna noc do opłacenia (bo śpisz w pociągu).

Dla mnie na długich trasach pociąg jest bezkonkurencyjny.