Twoje konto

GTranslate

Trasa wycieczki wynajętym Oplem Astra

5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika pitras100
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 9 miesięcy temu
24 Sierpień, 2013 - 19:24

Trasa wycieczki wynajętym Oplem Astra

Cześć

Wrzucam trasę jaką wraz z czworgiem przyjaciół zrobiliśmy pod koniec lipca w Gruzji.
Wiele osób się zastanawia i ja sam to robiłem - 1. Czy warto wypożyczyć samochód w Gruzji. 2 Jeśli tak - to jaki samochód. 3. Czy nie jest to zbyt niebezpieczne.
Nie chce opisywać całej wycieczki, bo zajęłoby mi to 5 stron i pewnie cały dzień. Zamiast tego wrzucam trasę jaką udało nam się zrobić. Najlepiej piszcie do mnie, jeśli macie jakieś konkretne pytania - może być w prywatnych wiadomościach, może być tutaj - wtedy moje odpowiedzi, będą widoczne dla wszystkich.

Odpowiem na razie tylko na te podstawowe pytania:

1. Według mnie zdecydowanie warto wynająć samochód - nas wyniosło to 100 zł za dzień, ponieważ było nas pięcioro, to łatwo policzyć, że kosztowało to zaledwie 20 zł od osoby za dzień. Paliwo kosztuje tam ok. 4 zł, bo śmiało można lać benzynę 92, nie ma z nią najmniejszych problemów. Spalaliśmy średnio 8 litrów na 100 km (silnik 1,6 , bagażnik wyładowany 5 plecakami 60 litrowymi, dodatkowo drogi w Gruzji nie należą do takich, po których można jechać swoim tempem, no i ciągle mamy górki, więc to zaskakująco dobry wynik). Na całą trasę spaliliśmy 3 baki, w tym z trzeciego zostało nam z 10 litrów paliwa. Dzięki samochodowi zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu, który stracilibyśmy na czekaniu i szukaniu komunikacji. W aucie można też zostawić ciężkie plecaki.

2. Tą trasę pokonaliśmy Oplem Astrą bez większych problemów. Jedyny poważny problem to 50 km odcinek na 150 km trasie z Akhaltsikhe, Samtskhe-Javakheti (punkt T na mapie) do Batumi. Zaczyna się jakieś 30 km za tą pierwszą miejscowością i kończy dopiero w pkt. U - Khulo. W sumie dalej też jest asfalt, ale jedzie się bardzo krętą drogą, nad urwiskiem, beż żadnych barierek. Jechaliśmy go 4 godziny, ale przy sprzyjającej pogodzie jest to całkowicie wykonalne dla doświadczonego i uważnego kierowcy. Na pozostałych naszych odcinkach - jasne były momenty kiedy jechaliśmy 10 km i musieliśmy omijać duże kamyki, ale najbliżej rozwalenia samochodu byłem kiedy na pięknym asfalcie pojawił się "leżący policjant" w żaden sposób nieoznakowany i do tego w kolorze asfaltu, po którym przejechałem z prędkością 70-80 km/h (to było na drodze z Uplistsikhe, Shida Kartli, Georgia do Tbilisi (czyli pkt H do J). Powiem tak lepiej stracić trochę czasu, niż wydawać drugie tyle na wynajęcie samochodu terenowego.

3. Uważny, doświadczony kierowca bez problemu da sobie radę z jazdą w Gruzji. Warunek jest jeden - musi mieć pilota, który będzie z nim uważał na: krowy na drodze, martwe osły w tunelach (tunele bez żadnego oświetlenia), zakręty 90 stopni i więcej w ulewie, dziury na szerokość całej jezdni, które pojawiają się nagle na bardzo dobrej i równej drodze. Konieczny jest też kierowca na zmianę, bo jazda np. 50 km na drodze, na której jest dziura na dziurze i trzeba cały czas się wpatrywać, a sprzęgło trzeba wciskać 30 razy na minutę męczy tak, że właściwie można się już zmienić po 2 godzinach. Jedynym miejscem, gdzie jest prawdziwy hardcore z kierowcami, to Tbilisi i jego okolice. Dzieją się w samym centrum i na obwodnicy rzeczy bardzo dziwne. Nie używanie kierunkowskazów to norma, skręcanie w lewo czy w prawo ze środkowego pasa, 5 metrów przed tobą (gdy jedziesz skrajnym pasem) to także norma. Jazda dwoma pasami naraz - bardzo często, wpychanie się, wymuszanie pierwszeństwa - też. Podkreślam jednak, że tylko Tbilisi dostarcza takich atrakcji związanych z kierowcami, w pozostałej części kraju jeżdżą oni w miarę szybko, ale też uważnie i normalnie. Wyprzedzanie na 2,3 to trochę mit - jest w tym trochę prawdy, ale wynika to z tego, że często droga, która ma jeden pas jest szerokości dwupasmówki.

Całą trasę zrobiliśmy tylko z nawigacją na telefonie - Osmand. W zasadzie jest bardzo dobra, POZA BARDZO WAŻNĄ WADĄ - niektóre drogi nieprzejezdne dla normalnego samochodu - pokazuje jak główne. Poza tym jest niemal bezbłędna, nawet do takich szczegółów jak drogi jednokierunkowego w Tbilisi.

Co do samej trasy to dodam tylko - żeby nikomu nie przyszła do głowy myśl jazdy z Tsalenjikha do Jvari bezpośrednio (bo droga wygląda jak po bombardowaniu), koniecznie trzeba jechać przez miejscowość Lia (pkt E). Nas oszukała nawigacja, która pokazała, że droga jest "główna", no i sami stwierdziliśmy, że pewnie za kilometr zacznie się normalna droga i tak tłukliśmy się 15 km z 1,5 godziny.
Poza tym do Ubadno i z Udabno nie da się jechać przez miejscowość Rustavi, tzn. nie da się Oplem (mały błąd na załączonej przeze mnie mapce) Nie da się też z Drogi Wojennej dojechać do miejscowości Tianeti, bo próbowaliśmy, żeby nie jechać kolejny raz przez Tbilisi.
Warto też pojechać pod Kazbegiem do samej granicy z Rosją - Dar'yal'skoye (pkt L) , czyli za miasto Stepantsminda, bo są tam naprawdę ładne widoki, a to zaledwie kilka kilometrów.
P.S. Sorry, że tak późno piszę, ale miałem mega urwanie głowy po powrocie.

Galeria zdjęć: 

Obrazek użytkownika Leszczyna
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 5 miesięcy temu
24 Sierpień, 2013 - 21:29

Re: Trasa wycieczki wynajętym Oplem Astra

W ile dni zrobiliście tą trasę? I gdzie można tak tanio wynająć tego opla???? :D super informacje! wielkie dzięki!

Amator Kaukazu
Niedostępny
25 Sierpień, 2013 - 20:06

trasa zrobiona w 15 dni z podwójnym noclegiem w Mestii, podwójnym w Stepantsminda, podwójnym w Tbilisi. No i ważna rzecz, której nie napisałem - więcej niż 1/3 nocy spędziliśmy w namiotach.

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 10 miesięcy temu
25 Sierpień, 2013 - 21:29

podaj namiar na wynajem samochodu

Amator Kaukazu
Niedostępny
26 Sierpień, 2013 - 07:33

http://iberia-auto.ge/ ale w Kutaisi jest wiele wypożyczalni, które niestety nie mają stron internetowych, albo trudno je znaleźć.