Twoje konto

GTranslate

WIZA WAZNE

66 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika banilav
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 6 miesięcy temu
2 Wrzesień, 2013 - 14:02

Re: WIZA WAZNE

Witam,
planuję zabrać mojego (jeszcze) przyszłego męża do Polski. W dniu dzisiejszym Pani z Konsulatu poinformowała mnie, iż Gruziński akt małżeństwa, nawet przetłumaczony, nie jest wystarczający. Do wniosku wizowego powienien zostać dołączony POLSKI zarejestrowany akt małżeństwa. Na stronie Ambasady widnieje jedynie informacja "akt małżeństwa". I tu pojawia się problem - ja mieszkam z mężem w Gruzji, a procedura zdobycia zarejestrowanego w Polsce aktu małżeństwa wydaje się kłopotliwa. Czy istotnie jest to warunek konieczny do uzyskania wizy, czy Pani z Konsulatu przedstawiła mi jedynie swoją wizję wymaganych dokumentów.
Nalegać na spotkanie z Konsulem czy też zaufać w otrzymane informacje?
Mam nadzieję na szybkie odpowiedzi.

Ahh, i chciałabym jeszcze prosić o podanie (nawet na PM) numeru czy jakiegoś kontaktu do tłumacza gruzińsko-polskiego. Odwiedziliśmy z mężem kilku notariuszy ale żaden nie miał kontaktu do tłumacza z certyfikatem.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Magda

Obrazek użytkownika masjania
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 6 miesięcy temu
2 Wrzesień, 2013 - 18:28

zajrzyj na priv

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 11 miesięcy temu
8 Wrzesień, 2013 - 23:00

Do Gruzji dla Polaków nie ma wiz - temat jest o Gruzinach :)

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Idzikus
Amator Kaukazu
Niedostępny
1 Październik, 2013 - 18:26

Mam pewne wątpliwości co zaproszenia (jak to wygląda).

Ktoś mnie poprosił żeby go zaprosić - oczywiście ta osoba kupuje sobie bilet (w obie strony), bedzie miała zakwaterowanie wykupione w hotelu/hostelu. Czy takowej osobie wystarczt moje zaproszenie wysłane na kartce (z xerokopią dowodu osobistego)?

Ktoś może już dokonywał takiej operacji? dla znajomych. jest oczywiście możliwość postępowania drogą oficjalną 27pln. Jaka jest różnica... pozdroo

PS. waham się również ze względu na odpowiedzialność, która w takowych regulacjach występuje.

Obrazek użytkownika masjania
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 6 miesięcy temu
1 Październik, 2013 - 18:52

w konsulacie mogą nawet nie zechcieć przyjąć dokumenty do rozpatrzenia z "zaproszeniem na kartce"

Obrazek użytkownika Idzikus
Amator Kaukazu
Niedostępny
1 Październik, 2013 - 19:01

masjania:
w konsulacie mogą nawet nie zechcieć przyjąć dokumenty do rozpatrzenia z "zaproszeniem na kartce"

rozumiem, dzięki. O tym wlasnie mi chodziło. Bo prosił mnie ktoś o zaproszenie ale to ...powiedzmy znajomy znajomego (mi osobo bezp nie znana) więc ...wrazie czego jakby się coś komuś nie udało to ponosze jakąś odpowiedzialność (to słyszałem)???

tu moje rozterki własnie największe...czy jest jest pakować się wto

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
1 Październik, 2013 - 20:50

Idzikus:
Bo prosił mnie ktoś o zaproszenie ale to ...powiedzmy znajomy znajomego (mi osobo bezp nie znana) więc ...wrazie czego jakby się coś komuś nie udało to ponosze jakąś odpowiedzialność (to słyszałem)???
tu moje rozterki własnie największe...czy jest jest pakować się wto

Art. 17 polskiej ustawy o cudzoziemcach:
1. Zaproszenie uzyskuje ważność z chwilą wpisania go, na wniosek zapraszającego, do ewidencji zaproszeń i jest ważne przez okres roku.
2. Zapraszający ubiegający się o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń składa:
1) wypełniony formularz wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń;
2) dokument potwierdzający możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w tym kosztu zakwaterowania i ewentualnego leczenia, pokrycia kosztu powrotu do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub kosztu tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3) dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, jeżeli jako miejsce zakwaterowania zapraszanego cudzoziemca został wskazany lokal mieszkalny zapraszającego lub dokument potwierdzający możliwość zapewnienia cudzoziemcowi zakwaterowania w innym miejscu.

Więc sam widzisz, że jako zapraszający ponosisz wszelkie ryzyko i koszty związane z pobytem cudzoziemca w naszym kraju. Ja bym nie poszła na takie ryzyko w przypadku osoby nie będącej moim bliskim przyjacielem.

(Dla zainteresowanych: tekst polskiej ustawy o cudzoziemcach http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031281175, należy kliknąć w "tekst ujednolicony")

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 4 mies. temu
1 Październik, 2013 - 21:26

Kamilo:

Podobnie jak dla większości krajów świata. Na dobrą sprawę - nie wiem od obywateli którego państwa Gruzja wymaga wiz. Macie wiedzę w tym temacie?

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
2 Październik, 2013 - 06:11

cubano:
Kamilo:

Podobnie jak dla większości krajów świata. Na dobrą sprawę - nie wiem od obywateli którego państwa Gruzja wymaga wiz. Macie wiedzę w tym temacie?

Na pewno od obywateli Iranu- po bodajże półtorarocznym ruchu visa-free teraz znowu od lipca Iran objęty jest obowiązkiem wizowym. Zakładam i mam nadzieję, że takich krajów jest więcej.

Edit: z ciekawości sprawdziłam: obywatele 101 państw mają bezwizowy wjazd i pobyt do 360 dni na terytorium Gruzji, co oznacza, że 96 krajów jest objętych obowiązkiem wizowym. http://www.mfa.gov.ge/?sec_id=96&lang_id=ENG

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 11 miesięcy temu
7 Październik, 2013 - 21:13

czy Gruzini potrzebują teraz wizy , aby przyjechać prywatnie do Polski ? -wiem, że parę lat temu nie było wiz dla nich.
Jeżeli teraz wprowadzono wizy to jak Gruzini mogą wizę taką otrzymać ? - tylko mając zaproszenie z Polski ?
jeżeli tylko mając zaproszenie to , czy jest jakis wzór takiego zaproszenia ? gdzie go trzeba podbić w Polsce ?

Obrazek użytkownika albionus
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 1 miesiąc temu
8 Październik, 2013 - 00:09

Tak, gruzini potrzebują wizy i oficjalnego zaproszenia. Niestety niełatwo jest im dostać wizę, nawet z zaproszeniem. Ostatnio mojemu znajomemu odmówiono wizy. Generalnie chodzi o typową unijną politykę sekowania obywateli z biedniejszych państw, którzy często zostają na dłużej nielegalnie.

Co do formalności - niech się skontaktują z ambasadą polski w Tbilisi, na ich stronie są formularze i elektroniczny system rejestracyjny.

www.mostdogruzji.pl

elektroniczna mapa Gruzji: www mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www pshav-khevsureti.info

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 4 mies. temu
8 Październik, 2013 - 08:36

albionus:
Tak, gruzini potrzebują wizy i oficjalnego zaproszenia. Niestety niełatwo jest im dostać wizę, nawet z zaproszeniem. Ostatnio mojemu znajomemu odmówiono wizy. Generalnie chodzi o typową unijną politykę sekowania obywateli z biedniejszych państw, którzy często zostają na dłużej nielegalnie.

Co do formalności - niech się skontaktują z ambasadą polski w Tbilisi, na ich stronie są formularze i elektroniczny system rejestracyjny.

Jest dokładnie na odwrót - 80% wniosków wizowych w polskim konsulacie zostaje rozpatrzonych pozytywnie.

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 11 miesięcy temu
8 Październik, 2013 - 13:55

a ile kosztuje taka wiza Gruzinów ?

Obrazek użytkownika mk72
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 1 tydzień temu
10 Listopad, 2013 - 14:48

cubano:

Jest dokładnie na odwrót - 80% wniosków wizowych w polskim konsulacie zostaje rozpatrzonych pozytywnie.

Może to statystycznie tak wygląda, ale nasłuchałem się nie najlepszych spostrzeżeń nt. polskiej polityki wizowej. Odmawia się wiz nawet osobom wykształconym, mającym w Gruzji pracę czy własną firmę oraz rodzinę, słowem - nie mającym interesu przyjeżdżać do Polski w celach zarobkowych, a chcącym po prostu zobaczyć nasz kraj i odwiedzić znajomych. W porównaniu z ułatwieniami, które Gruzini wprowadzili dla nas (możliwość przyjazdu nawet na dowód osobisty), jest to rażący kontrast.

Obrazek użytkownika Johana
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 1 miesiąc temu
18 luty, 2015 - 19:18

Na wstepie przepraszam z brak polskich znakow. Sprawa wyglada nastepujaco, jestem w zwiazku z gruzinem zaraz mina 2 lata, poznalam go w Gruzji, potem on przyjechal do mnie do Polski - na zaproszenie Potem ja do niego. W marcu wyjezdzam na 2 lata na studia do Berlina. Szukamy jakiegos wyjscia jak obejsc prawo wizowe, aby moj Gruzin mogl bez problemu przyjezdzzac do Europy, w przyszlosci (cokolwiek z nami bedzie, jaki los nas spotka) rownies aby mogl sie osiedlic w UE ( po prostu ucicec z gruzji) Ponoc tutaj czesta praktyka jest zawieranie "fikcyjncyh" malzenst, dzieki ktorym mozna otrzymac wize ( tu mam sprzeczne info, wg mojego gruzina bezterminowo, wg info w internecie na 90-365 dni. ) nie jestem pewna. Cala procedura odbywa sie w obecnosci 2 swiadkow, potem trzeba czekac 5-6 mc na dezycje, mozna po wszystkim wziac rozwod- rozpisac to i niby nie ma zadnych konsekwencji. Czy rzecywiscie mozna latwo to rozpisac? Czy musze dostarczyc dokumenty do konsulatu w Polsce? Czy razem musimy ubiegac sie o karte pobytu? (osobny wywiad w obiema stronami) Czy jesli nie dostarcze informacji do polskiego konsulatu to malzenstwo nie bedzie prawomocne? Bede wzieczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam