Twoje konto

GTranslate

Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

648 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Bykriks
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 11 miesięcy temu
2 Październik, 2013 - 10:05

Re: Krótkie pytania szybkie odpowiedzi, zapraszam do zagląda

geocel i pakiet 1000 sms to korzystna oferta, nie wyobrażam sobie kontaktów z bliskimi po innych kosztach, polecam

Obrazek użytkownika Pola K.
Nowicjusz
Niedostępny
4 Październik, 2013 - 07:56

Witam,
Czy Muzeum Stalina w Gori jest czynne w poniedziałki (dokładnie chodzi o 14.10.2013, ewentualnie w jakich godzinach)?

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 miesięcy 2 dni temu
4 Październik, 2013 - 08:25

Pola K.:
Witam,
Czy Muzeum Stalina w Gori jest czynne w poniedziałki (dokładnie chodzi o 14.10.2013, ewentualnie w jakich godzinach)?

Nie.

Nowicjusz
Niedostępny
4 Październik, 2013 - 17:41

cubano:
Pola K.:
Witam,

Nie.

Dziękuję za odpowiedź. I kolejne pytanie:

Skąd odjeżdżają pociągi Kutaisi-Batumi - jakiej nazwy szukać w tym rozkładzie http://www.railway.ge/samg/searchTrains.aspx?lang=en-US (wiem, że docelowo ma być Makhindjauri a nie Batumi)? Albo w jaki sposób najwygodniej dostać się z Kutaisi do Batumi?

Tamada
Niedostępny
4 Październik, 2013 - 21:24

Pola K.:
cubano:
Pola K.:
Witam,

Nie.

Dziękuję za odpowiedź. I kolejne pytanie:

Skąd odjeżdżają pociągi Kutaisi-Batumi - jakiej nazwy szukać w tym rozkładzie http://www.railway.ge/samg/searchTrains.aspx?lang=en-US (wiem, że docelowo ma być Makhindjauri a nie Batumi)? Albo w jaki sposób najwygodniej dostać się z Kutaisi do Batumi?

Marszrutką.

Nowicjusz
Niedostępny
5 Październik, 2013 - 09:18

Ok, pytanie nr 3:

Lari - lądujemy w Kutaisi i pierwszą dobę zamierzamy spędzić właśnie tam, stąd pytanie, czy po przylocie będzie, gdzie wymienić euro/dolary, żeby np. opłacić transport z lotniska do miasta?

Tamada
Niedostępny
5 Październik, 2013 - 10:38

Pola K.:
Ok, pytanie nr 3:

Lari - lądujemy w Kutaisi i pierwszą dobę zamierzamy spędzić właśnie tam, stąd pytanie, czy po przylocie będzie, gdzie wymienić euro/dolary, żeby np. opłacić transport z lotniska do miasta?

Nie, na lotnisku nie ma kantoru ani bankomatu, za transport do miasta można zapłacić po dojeździe tamże, zatrzymując się przy punkcie wymiany.

Nowicjusz
Niedostępny
5 Październik, 2013 - 21:20

Ponawiam pytanie:
Skąd odjeżdżają pociągi Kutaisi-Batumi - jakiej nazwy szukać w tym rozkładzie http://www.railway.ge/samg/searchTrains.aspx?lang=en-US (wiem, że docelowo ma być Makhindjauri a nie Batumi)?

Obrazek użytkownika turistas
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 2 mies. temu
5 Październik, 2013 - 23:04

Z dworca Kutaisi 1 czyli głównego (to ten w wschodniej częsci miasta, za rzeką, jest na mapie google, albo tu http://maps.gol.ge/image/kutaisi.jpg), z Kutaisi 2 jeżdzą pociagi do Tsakulbo. pociagi z Tbilisi do Batumii zatrzymuja sie na podmiejskim Roni

rozkład jazdy http://www.railway.ge/?web=1&action=page&p_id=480&lang=rus

Na pociagi z Kutaisi do Batumii nie kupisz biletu przez sieć tylko w kasie albo u konduktora, uwierz mi.

Tamada
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 08:04

turistas:
Z dworca Kutaisi 1 czyli głównego (to ten w wschodniej częsci miasta, za rzeką, jest na mapie google, albo tu http://maps.gol.ge/image/kutaisi.jpg), z Kutaisi 2 jeżdzą pociagi do Tsakulbo. pociagi z Tbilisi do Batumii zatrzymuja sie na podmiejskim Roni

rozkład jazdy http://www.railway.ge/?web=1&action=page&p_id=480&lang=rus

Na pociagi z Kutaisi do Batumii nie kupisz biletu przez sieć tylko w kasie albo u konduktora, uwierz mi.

Dlaczego nie można kupić on line? Tydzień temu bez problemu kupiłem bilety w internecie na pociąg relacji Tbilisi-Machindzauri i z powrotem? Kutaisi jest wyłączone z systemu rezerwacji on line?

Obrazek użytkownika theo
Nowicjusz
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 12:28

Kilka krótkich pytań:

1. Jak wygląda dojazd do Stepandsminda marszrutką pod koniec listopada? Słyszałem o utrudnieniach na drogach i konieczności wynajęcia własnego samochodu (najlepiej 4x4), czy to prawda? Jakiej pogody można się spodziewać w tym terminie?

2. Czy warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Batumi pod koniec listopada?

Dzięki

Tamada
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 12:57

theo:
Kilka krótkich pytań:

1. Jak wygląda dojazd do Stepandsminda marszrutką pod koniec listopada? Słyszałem o utrudnieniach na drogach i konieczności wynajęcia własnego samochodu (najlepiej 4x4), czy to prawda? Jakiej pogody można się spodziewać w tym terminie?

2. Czy warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Batumi pod koniec listopada?

Dzięki

1. Droga do Spepantsminda jest przejezdna cały rok. W zimie, gdy występuję intensywne opady śniegu, jest okresowa zamykana i odśnieżana - to trasa międzynarodowe, utrzymywana na bieżąco - poza tym, w tym roku wykonano remont nawierzchni na odcinku Przełęczy Krzyżowej. Marszrtuki zarówno w listopadzie, jak i pozostałych miesiącach kursują regularnie.

2. To zależy od pogody, którą warto sprawdzić na yr.no, kilka dni przed wizytą. Jeśli nie będzie padał deszcz - dlaczego nie?

Obrazek użytkownika theo
Nowicjusz
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 13:10

Dzięki wielkie! Mógłbyś jeszcze napisać coś więcej na temat pogody w okolicach Stepancminda w tym okresie? Czy trzeba przygotowywać się na zimowe temperatury i mrozy?

Tamada
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 15:52

theo:
Dzięki wielkie! Mógłbyś jeszcze napisać coś więcej na temat pogody w okolicach Stepancminda w tym okresie? Czy trzeba przygotowywać się na zimowe temperatury i mrozy?

Tak, zdecydowanie - potrzebna będzie zimowa garderoba.

Obrazek użytkownika Derkingas
Nowicjusz
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 18:36

Mam pytanie natury finansowej. Dysponuje budżetem w wysokości 1500 zł z przeznaczeniem na dwutygodniowy pobyt w Gruzji. Zastanawiam się czy jest to wystarczająca ilość gotówki?
Oczywiście przy założeniu, ze będzie to wyjazd bez szaleństw.

Tamada
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 19:21

Derkingas:
Mam pytanie natury finansowej. Dysponuje budżetem w wysokości 1500 zł z przeznaczeniem na dwutygodniowy pobyt w Gruzji. Zastanawiam się czy jest to wystarczająca ilość gotówki?
Oczywiście przy założeniu, ze będzie to wyjazd bez szaleństw.

Jeśli taka kwota wystarczy na Twoje wakacje w Polsce - w Gruzji również dasz radę.

Obrazek użytkownika G.I.Jane
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 10 miesięcy temu
6 Październik, 2013 - 19:42

Ja będąc w Gruzji własnie tyle wydałam przez 2 tygodnie, z tym że jeździłam bardzo dużo stopem. Przy założeniu ze na 1 dzień masz 50 gel (ok, 100zl), 20 gel idzie na nocleg, zostaje ci 30 na jedzenie, przejazdy i wstepy do ew. atrakcji. Jeśli planujesz odwiedziec wiele miejsc, to przejazdy mogą cie zjesc. Jeśli masz taka mozliwosc kombinuj ze stopem. albo szukaj noclegow za 15 gel i ogranicz sie wylacznie do jedzenia przygotowywanego z polproduktow kupionych np na targu, wtedy moze da rade.

Obrazek użytkownika Reah
Nowicjusz
Niedostępny
6 Październik, 2013 - 21:27

Mnie się wydaje, że przy oszczędnym gospodarowaniu można się zmieścić.
Wszystko zależy od tego jaki jest plan podróży, gdzie będziesz nocować - namiot czy hostele?
Jedzenie jest stosunkowo niedrogie; przejazdy kosztują, ale można ułożyć plan tak, by nie było dramatu.

Obrazek użytkownika Bartek_TG
Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Październik, 2013 - 12:25

Od 22 października będę w Gruzji do 2 listopada.
Też chciał bym wydać 1500-2000 PLN mam nadzieję, że uda mi się ten manewr.

1. Pytanie czy w tej porze co będę (już po sezonie), będą jakieś ograniczenia w transporcie?

2. Czy jesienią są miejsca i atrakcje, których nie warto odwiedzać ta porą roku?

3. Chcemy zobaczyć jak najwięcej, pochodzić po górach (pochodzić bez szaleństw).

4. Czy ze względu na jesień warto więcej czasu spędzić na wybrzeżu, czy ty też w innych częściach kraju?

5. Chcieli byśmy też pojechać do Armenii, czy jest sens, czy lepiej się skupić na samej Gruzji, a do Armenii pojechać innym razem.

Tamada
Niedostępny
8 Październik, 2013 - 16:46

Bartek_TG:

1. Pytanie czy w tej porze co będę (już po sezonie), będą jakieś ograniczenia w transporcie?

2. Czy jesienią są miejsca i atrakcje, których nie warto odwiedzać ta porą roku?

3. Chcemy zobaczyć jak najwięcej, pochodzić po górach (pochodzić bez szaleństw).

4. Czy ze względu na jesień warto więcej czasu spędzić na wybrzeżu, czy ty też w innych częściach kraju?

5. Chcieli byśmy też pojechać do Armenii, czy jest sens, czy lepiej się skupić na samej Gruzji, a do Armenii pojechać innym razem.

1. Droga do Omalo, Shatili, Usghuli, może być nieprzejezdna.
2. Tak.
3. Koncepcja wydaje się słuszna, zważcie tylko na fakt, że w podanym okresie w górach będzie dominować aura zimowa.
4. Na wybrzeżu będzie na pewno cieplej niż w górach.
5. Raczej innym razem, w 10 dni zdążycie zobaczyć sporo w Gruzji.

Obrazek użytkownika mainiti
Nowicjusz
Niedostępny
8 Październik, 2013 - 20:02

Pola K.:
Ok, pytanie nr 3:

Tak, na lotnisku dziala juz kantor (w niedziele po przylocie Wizzairem Warszawy byl czynny)

Poznający Kaukaz
Niedostępny
9 Październik, 2013 - 08:02

cubano:
Bartek_TG:

2. Tak.
3. Koncepcja wydaje się słuszna, zważcie tylko na fakt, że w podanym okresie w górach będzie dominować aura zimowa.

A można zdradzić, które to miejsca, żeby ich ewentualnie nie ujmować w planie wycieczki?

Aha. Na pewno po przylocie chyba spędzimy jeden dzień i noc w Kutaisi, czy potem lepiej najpierw udać się do Tibilisi, czy też zwiedzać "coś" w drodze do Tibilisi, na na koniec zostawić wybrzeże.

Tamada
Niedostępny
9 Październik, 2013 - 08:52

Bartek_TG:
cubano:
Bartek_TG:

2. Tak.

A można zdradzić, które to miejsca, żeby ich ewentualnie nie ujmować w planie wycieczki?

Aha. Na pewno po przylocie chyba spędzimy jeden dzień i noc w Kutaisi, czy potem lepiej najpierw udać się do Tibilisi, czy też zwiedzać "coś" w drodze do Tibilisi, na na koniec zostawić wybrzeże.

2. Te do których droga może być zamknięta i nie można dojechać: punkt 1. Może zdarzyć się też inaczej: da się dojechać, ale podczas pobytu śnieg zasypie przełęcze i powrót nie będzie możliwy. Do wiosny. (Z wyłączeniem Usghuli - gdzie droga bywa udrażniana).

Proponowałbym zrobić tak: prosto z lotniska dojechać do Tbilisi, zwiedzić stolicę, w kolejnych dniach odwiedzić Kachetii i Kazbegi, a na finał pociągiem pojechać nad morze, a stamtąd busem wrócić na lotnisko.

Obrazek użytkownika Anna Janicka-Galant
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 6 miesięcy temu
9 Październik, 2013 - 10:12

Wielu się upiera przy tym, że droga do Uszguli jest nieprzejezdna - skąd ten pomysł? Jest przejezdna zimą, poza ekstremalnymi sytuacjami. Ba, jest nawet łatwiej przejezdna, bo mróz ścina błoto. Większym problemem są nieogrzewane pokoje w guesthousach (najczęściej), ale i z tym można sobie poradzić :-) - siedząc i integrując się z gospodarzami. Jest nawet ciekawiej, bo mało turystów i więcej czasu na rozmowy z mieszkańcami.
Do pooglądania foty Uszguli w ośnieżonej scenerii - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.374180789316325.87485.206064609461278&type=3

Aktualnie na wyprawie Oblicza Gruzji rozpoczętej jesienią 2012...

http://obliczagruzji.monomit.pl/informa ... cza-gruzji

Tamada
Niedostępny
9 Październik, 2013 - 10:34

Anna Janicka-Galant:
Wielu się upiera przy tym, że droga do Uszguli jest nieprzejezdna - skąd ten pomysł? Jest przejezdna zimą, poza ekstremalnymi sytuacjami. Ba, jest nawet łatwiej przejezdna, bo mróz ścina błoto. Większym problemem są nieogrzewane pokoje w guesthousach (najczęściej), ale i z tym można sobie poradzić :-) - siedząc i integrując się z gospodarzami. Jest nawet ciekawiej, bo mało turystów i więcej czasu na rozmowy z mieszkańcami.
Do pooglądania foty Uszguli w ośnieżonej scenerii - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.374180789316325.87485.206064609461278&type=3

To prawda. Jest przejezdna do czasu aż zasypie ją śnieg. A gdy służby śnieg usuną - znów jest przejezdna. Tak przynajmniej było przez lata.

Obrazek użytkownika Anna Janicka-Galant
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 6 miesięcy temu
9 Październik, 2013 - 11:04

Mieszkańcy mówią, że można na palcach jednej ręki policzyć dni nieprzejezdne w roku :-) Jak już ktoś dojedzie nową a kiepską drogą do Mestii to dalej także dojedzie. Jak byłam 7 czy 6 lat temu rzeczywiście bywały problemy z przejezdnością, ale teraz większym problemem są tegoroczne awarie elektryczności (chłopcy nową drogę robią i słupy padają...), które tej zimy mogą być koszmarem. My na 6 tygodni pobytu mieliśmy 17 dni bez prądu, całe szczęście nie w jednym ciągu :-) Poza tym jeśli ktoś się wybiera to rzadko własnym transportem, a z lokalsem nie będzie miał problemu, bo ci wiedzą kiedy jechać a kiedy nie. Najwyżej trafi się kilka godzin poślizgu...

Aktualnie na wyprawie Oblicza Gruzji rozpoczętej jesienią 2012...

http://obliczagruzji.monomit.pl/informa ... cza-gruzji

Obrazek użytkownika sysiiik
Nowicjusz
Niedostępny
9 Październik, 2013 - 19:59

może pytanie nieco wczesne, ale planujemy już z kumpelą przyszłoroczny wypad wakacyjny i od jakiegoś czasu myślałyśmy o Gruzji. chciałyśmy polecieć do Tbilisi, a wracać z Kutaisi i mniej więcej na trasie między tymi punktami zobaczyć, co się da. możecie polecić, co najciekawszego w okolicy i wartego zobaczenia przy pierwszej wizycie w Gruzji?

Obrazek użytkownika makakas
Nowicjusz
Niedostępny
14 Październik, 2013 - 12:36

Witajcie,
Mam krótkie pytanko: czy z Kutaisi jeżdżą jakieś marszrutki do Chiatury? Jeśli tak, to skąd?
A może jest lepszy sposób aby dotrzeć do tej urokliwej miejscowości?

mak

Tamada
Niedostępny
15 Październik, 2013 - 07:32

makakas:
Witajcie,
Mam krótkie pytanko: czy z Kutaisi jeżdżą jakieś marszrutki do Chiatury? Jeśli tak, to skąd?
A może jest lepszy sposób aby dotrzeć do tej urokliwej miejscowości?

mak

Tak, z dworca głównego.

Obrazek użytkownika malgosia69
Nowicjusz
Niedostępny
16 Październik, 2013 - 15:14

witam
proszę o informacje czy po przylocie można wymienić PLN czy kupić u nas euro i tam wymieniać na gruzińska walutę

Obrazek użytkownika Artur Bińkowski
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 8 miesięcy temu
16 Październik, 2013 - 15:34

Takie pytanie już padło na forum.

Jadąc z Polski do Gruzji trzeba mieć ze sobą EUR lub USD, które można na miejscu wymienić (w kantorze lub banku) na GEL - walutę lokalną. Warto przy tym zwrócić uwagę na napisy informujące o dodatkowej prowizji pobieranej przez punkt wymiany, żeby nie było później zdziwienia - większość wymienia bez dodatkowej prowizji i często też bez żadnego kwitka.
Można też wypłacać GEL z bankomatu, jednak nie wszyscy to lubią (np. ze względu na dodatkowe prowizje, konieczność szukania bankomatu oraz ich dostępność tylko w miastach) a niektórym to sprawia kłopot (np. bankomat odmawia wypłaty).

Współtwórca serwisu kulturowo-etnograficznego Oblicza Gruzji:
* http://obliczagruzji.monomit.pl
* http://facebook.com/obliczagruzji

Obrazek użytkownika emka.em
Nowicjusz
Niedostępny
16 Październik, 2013 - 22:41

Hej!

Czy ktoś wie jak wygląda dojazd z lotniska w Kutaisi na dworzec pkp Kutaisi I? dodam że przylatuję o 21.25 (planowo ;p) czy o tej porze kursują marszrutki czy raczej tylko taksówki i jaki jest koszt?

Obrazek użytkownika Maciex
Poznający Kaukaz
Niedostępny
17 Październik, 2013 - 10:59

Czołem!
Mam prośbę o rozwianie moich wątpliowości co do planu na 10 dni w Gruzji.
Pobyt zaczynam w Batumi już w przyszłym tygodniu, po czym kończę w Kutaisi. Nie jestem wybitnym turystą górskim, w grę wchodzą raczej prostsze wycieczki, dodatkowo chciałbym ominąć Tbilisi oraz Drogę Wojenną - tam już byłem.
Zastanawiam się nad dwoma scenariuszami.
1. Albo z Batumi udać się do Borjomi, spędzić tam 2 -3 dni odwiedzając Wardzię i okolicę a dalej, Mestia i względnie Ushguli.
2. Czy też lepiej skoncentrować się tylko na południowej części Gruzji i może nawet dojechać do Dawid Geredża, przez Wardzię i Borjomi?
Mam też pytanie - czy jest jakaś ciekawa alternatywa dojazdu z Borjomi do Dawid Geredża omijająca Tbilisi? Przy tym scenariuszu zakładam oczywiście powrót ze stolicy do Kutaisi.
Jakiej pogody można spodziewać się w tym terminie na południu Gruzji?
Dodam może, że transport będzie odbywał się marszrutkami i stopem.

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 5 miesięcy temu
17 Październik, 2013 - 16:16

Jeśli pokręcisz się po kanionie Mtkvari (pięęęęknie tam!) i do tego obczaisz Swanetię (Ushguli przynajmniej 2, 3 dni) to będzie lux :) w DG też pięknie ale biorąc pod uwagę, że będziesz na zachodzie Gruzji to kulać się na wschód i z powrotem dla tej jednej miejscówki to nie wiem czy warto.

No i pamiętaj, że w Mestii/Ushguli może być już śnieg :)

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Banan
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 6 miesięcy temu
17 Październik, 2013 - 21:39

Witam na forum

Niedługo pierwszy raz będę w Gruzji. Proszę o kilka porad

1 Czy na lotnisku w Tbillisi jest kantor ? Jak z bezpieczeństwem wymieniania tam pieniędzy ?
2. Podobno w Tbillisi są różne dworce kolejowe. Z którego dworca odjeżdża pociąg do Batumi ? Czy jest to ten dworzec na który jedzie autobus nr 37 z lotniska
3. Pytanie tez mam o autobus nr 37. Pierwszy kurs rozpoczyna o 7 z lotniska. O której autobus jest na dworcu kolejowym ? Pociąg mam o 8.40. Jednak wolałbym być wcześniej ponieważ nie znam języka gruzińskiego ani rosyjskiego a to duży minus będąc w Gruzji. Uprzedzając pytania bilet na pociąg mam już zakupiony.

Dziękuje za wszystkie uwagi.

Tamada
Niedostępny
18 Październik, 2013 - 08:44

Banan:
Witam na forum

1 Czy na lotnisku w Tbillisi jest kantor ? Jak z bezpieczeństwem wymieniania tam pieniędzy ?
2. Podobno w Tbillisi są różne dworce kolejowe. Z którego dworca odjeżdża pociąg do Batumi ? Czy jest to ten dworzec na który jedzie autobus nr 37 z lotniska
3. Pytanie tez mam o autobus nr 37. Pierwszy kurs rozpoczyna o 7 z lotniska. O której autobus jest na dworcu kolejowym ? Pociąg mam o 8.40. Jednak wolałbym być wcześniej ponieważ nie znam języka gruzińskiego ani rosyjskiego a to duży minus będąc w Gruzji. Uprzedzając pytania bilet na pociąg mam już zakupiony.

1. Tak. 1 a) - Jest bezpiecznie. Poza lotniskiem również :-)
2. Z dworca głównego.
3. Około 08.15.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
20 Październik, 2013 - 10:16

Ktoś tu kiedyś pisał, że podobno w Kutaisi na lotnisku jest Bankomat, czy można prosić o potwierdzenie?
|Co do Bankomatów to jak wygląda dostęp w samym centrum Kutaisi? jest jeden i trzeba długo szukać czy jest ich wiele i powszechnie spotykanych? to samo pytanie tyczy się Tibilisi i innych większych miast. Głównie chodzi o to czy jak już znajdę bankomat to wypłacać z niego kasę na cały wyjazd, czy mogę spokojnie wypłacać w trakcie zwiedzania Gruzji.

Obrazek użytkownika zizi4
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 6 miesięcy temu
20 Październik, 2013 - 10:54

Bankomatu w Kutaisi na lotnisku zdaje się jeszcze nie ma - jest za to kantor (uwaga: to takie niewielkie stanowisko jeszcze PRZED kontrolą paszportową po przylocie).
W samym mieście - przynajmniej w centrum - z bankomatami nie ma problemu. Ja wymieniałam pieniądze bardzo wcześnie rano w kantorze w centrum (mam na myśli "historyczne" centrum, nie okolice McDonald's) - na oko licząc, kantorów jest tam kilkadziesiąt koło siebie, od wielkich i przeszklonych, przez popularne "dziury" w ścianie, po stanowiska w sklepie spożywczym ;-) Tak samo z bankomatami, bylo ich kilka (tez skorzystałyśmy, więc potwierdzam).
W większych oraz "turystycznych" miastach też nie ma z tym najmniejszego problemu, ale naturalnie lepiej mieć zapas pieniędzy ze sobą.

Nowicjusz
Niedostępny
21 Październik, 2013 - 10:13

Jeszcze jedno pytanko. Kupiłem bilet na pociąg przez internet. wydrukowałem potwierdzenie. Czy muszę iść do kasy aby wydano mi bilet czy wystarczy samo potwierdzenie wydrukowane przeze mnie ?

Tamada
Niedostępny
21 Październik, 2013 - 10:34

Banan:
Jeszcze jedno pytanko. Kupiłem bilet na pociąg przez internet. wydrukowałem potwierdzenie. Czy muszę iść do kasy aby wydano mi bilet czy wystarczy samo potwierdzenie wydrukowane przeze mnie ?

Wystarczy samo potwierdzenie które należy okazać konduktorowi razem z paszportem lub dowodem osobistym.

Obrazek użytkownika rafi
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 dni 18 godz. temu
21 Październik, 2013 - 12:45

Banan:
Witam na forum

Możesz zyskać na czasie przesiadając się do Metra (na stacji Isani). Tylko wiązałoby się to z koniecznością zakupienia tbiliskiej karty miejskiej.

Nowicjusz
Niedostępny
21 Październik, 2013 - 13:03

cubano:
Banan:
Witam na forum

1. Tak. 1 a) - Jest bezpiecznie. Poza lotniskiem również :-)
2. Z dworca głównego.
3. Około 08.15.

Dziękuję za odpowiedzi. Musze jeszcze Was pomęczyć. Przejazd metrem odpada.
Czy autobus 37 często ma opóźnienia ? Pytam bo jeśli nie zdąże na 8.40 na pociąg do Batumi będę w ciemnej d...
Czy w godzinach od 3 do 7 są inne środki transportu niz taxi i autobus 37 ?
Może jakieś maszrutki, pociąg ?

Obrazek użytkownika rafi
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 dni 18 godz. temu
21 Październik, 2013 - 14:44

Banan:

Czy autobus 37 często ma opóźnienia ? Pytam bo jeśli nie zdąże na 8.40 na pociąg do Batumi będę w ciemnej d...

Bez przesady. Wystarczy, że staniesz koło rozkładu jazdy i zaraz pojawi się ktoś, kto zaoferuje przejazd marszrutką lub taksówką :)

Ostatnio były tylko 2 pociągi do/z lotniska dziennie, po 8:00 i koło 17:00. Natomiast z doświadczenia własnego i znajomych wiem, że koło 6:30 taksówkarze zaczynają schodzić z ceny :) .

Poznający Kaukaz
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 10:12

Kilka pytań...
Jak najlepiej dostać się z Batumi do Vardzi? Czy przez Kutaisi czy bezpośrednio Khulo - Achalcyche?
Czy to prawda, że są dwie marszrutki na tej trasie?

Gdzie najlepiej zatrzymać się aby zwiedzić Vardzię, Vanis Kwabebi?

No i ostatnie - droga z Vardzi do Mestii - najrozsądniej jechać przez Kutaisi?
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź wszak jutro wyjeżdżam:)

Obrazek użytkownika albionus
Dżigit
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 10:56

Khulo - Akhalcyche to w części droga gruntowa. jeśli oczekujesz sprawnego transportu publicznego zapomnij o niej. Przez znaczną część roku w ogóle nic tamtędy nie jeździ, bo jest nieprzejezdna.

Nie ma sensownej (w znaczeniu uczęszczanej przez marszrutki) drogi z Wardzi do Swanetii niż przez Kutaisi.

Jeśli napiszesz co chcesz zrobić i w jakiej kolejności to spróbuję Ci w miarę sprawnie dziś odpisać.

www.mostdogruzji.pl

elektroniczna mapa Gruzji: www mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www pshav-khevsureti.info

Poznający Kaukaz
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 11:26

Dzięki! Generalnie mam 10 dni na objazd kraju i "plan" jest następujący.
Najpierw jadę do Batumi i dopiero w piątek zaczynam zwiedzanie Gruzji. Myślałem żeby najpierw pojechać do Vardzi i tam się zatrzymać na 1 dzień na zwiedzanie. Następnie udać się do Mestii i jeśli się uda dojechać do Ushguli. Na ten etap chcę poświęcić resztę dni. Wracam z Kutaisi.
Zastanawiam się czy najpierw jechać do Mestii czy na odwrót.

Dżigit
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 11:43

Pytanie więc do zorientowanych - czy droga do Uszguli jest przejezdna? Mamy, było nie było, koniec października...

Wydaje mi się, że może bezpieczniej i sprawniej jechać prosto z Batumi do Zugdidi i do Mestii - nie musisz jechać do Kutaisi. Oszczędzisz troche drogi i czasu - kilka godzin do przodu przy kilkudniowym wyjeździe to zawsze coś. Jeśli najpierw pojechałbyś do Wardzi, to potem znowu musisz jechać do Kutaisi, dalej do Zugdidi, itp.

No i jak dojedziesz do Mestii i okaże się, że droga dalej jest zasypana, to zawsze możesz szybciej wrócić i więcej czasu poświęcić na okolice Wardzi i Achalcyche (a tam jest, cholera, co oglądać).

www.mostdogruzji.pl

Poznający Kaukaz
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 11:59

albionus:
No i jak dojedziesz do Mestii i okaże się, że droga dalej jest zasypana, to zawsze możesz szybciej wrócić i więcej czasu poświęcić na okolice Wardzi i Achalcyche (a tam jest, cholera, co oglądać).

Sporo racji jest w tym co piszesz.
Jeszcze jedno krótkie pytanie:) Skalne miasto, Wanis Kwabebi to jasne, że trzeba odwiedzić. Czego jeszcze nie wolno odpuścić w tym regionie?

Dżigit
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 12:10

właściwie Wanis Kwabebi jest podobne do Wardzi - w sumie można zrobić jedno z dwóch. Wardzia oczywiście większa, bardziej efektowna.

Blisko drogi, w odległości kilku kilometrów szutrową drogą są dwie fantastyczne rzeczy. Po zachodniej stronie, blisko Wardzi twierdza - miasto Tmogvi. Po wschodniej stronie, na rozjeździe Wardzia - Achalcyche - Achalkalaki jest twierdza Chertwisi. Dalej na północ, już przy drodzze na achlacyche, też po wschdniej stronie (jakieś 4 km od drogi) Saro - twierdza z epoki brązu, z omszałych na żółto wielkich głazów, "ochrzczona" kościółkiem z VIII wieku, zawieszona na krawędzi kanionu Mtkwari. Miód malina. Jak masz dwa dni na miejscu to akurat starczy na spokojne poszwendanie się po okolicy.

Zimno juz jest. Bierzcie ciepłe ubrania. Na tych płaskowyżach wieje pewnie jak jasny pieron.

www.mostdogruzji.pl

Poznający Kaukaz
Niedostępny
22 Październik, 2013 - 12:24

Dziękuję za pomoc.