Twoje konto

GTranslate

Przewodniki

30 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika cebulgrzes
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 1 miesiąc temu
18 Grudzień, 2012 - 21:52

Przewodniki

Sprawdzal ktos kiedys "Georgia Bradt Guide" ? Bo jak narazie Lonley planet pozostaje.

Obrazek użytkownika andrzej627
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 6 miesięcy temu
19 Grudzień, 2012 - 15:10

Re: Przewodniki

cebulgrzes:
Sprawdzal ktos kiedys "Georgia Bradt Guide" ?

Właśnie ten przewodnik wybrałem do planowania przyszłorocznej podroży do Gruzji. Jest to najbardziej szczegółowy przewodnik po Gruzji.

Andrzej
Filmy z moich podróży

Obrazek użytkownika Redakcja kaukaz.pl
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 3 mies. temu
20 Grudzień, 2012 - 01:27

Nałogowo kupuję wszystko co ukazuje się na temat Gruzji, więc mam najnowsze wydania przewodników Bradta i Lonely Planet. Zdecydowanie bardziej polecam Bradta, choć jestem nieco zawiedziony małą szczegółowością rozdziałów o poszczególnych regionach. Po prostu dowiesz się z niego znacznie więcej niż z Lonely Planet. Ponadto LP ma teraz inny, jak dla mnie dziwny i mniej praktyczny, układ treści. Informacje ogólne o trzech krajach Kaukazu Południowego są wyjęte z działów krajowych i umieszczone w jednym zbiorczym. Pewnie służy to podróżnikom, którzy za jednym zamachem zwiedzają cały region, ale jest uciążliwe dla osób nastawionych na pojedynczy kraj.

Jednak nawet Lonely Planet bije na głowę wszystkie przewodniki o Gruzji, które dotychczas wydrukowano w języku polskim. Niestety.

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 10 miesięcy temu
14 Wrzesień, 2013 - 17:02

czy ktos ma do sprzedania przewodnik wydawnictwa Bradt "Georgia"?

Obrazek użytkownika anghan
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 11 miesięcy temu
14 Wrzesień, 2013 - 19:06

cebulgrzes:
Sprawdzal ktos kiedys "Georgia Bradt Guide" ? Bo jak narazie Lonley planet pozostaje.

Już był ostatnio wątek na temat przewodników i tam bardzo polecałem Bradt. Mam jego najnowszą edycję.

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
15 Wrzesień, 2013 - 00:26

Już był ostatnio wątek na temat przewodników i tam bardzo polecałem Bradt. Mam jego najnowszą edycję.

to sprzedaj mi :)

Obrazek użytkownika G.I.Jane
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 mies. temu
18 Wrzesień, 2013 - 11:21

Jesli to ten wydawnictwa Pascal, to moim zdaniem najlepszy aktualnie na rynku. Jezdzilam z nim po Gruzji (majac dla porownania przewodnik bezdrozy)- swietne zrodlo informacji na temat atrakacji, przejazdow, szlakow. Opisane sa meijsca skad mozna zrobic fajne zdjecia itp. Noclegi tez sa wymienione, ale akurat w tej kwestii zaufalabym recenzjom z forum. Zdecydowanie polecam ten przewodnik!

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
18 Wrzesień, 2013 - 13:54

potwierdzam, że z tego co jest na rynku po polsku ( a jest niewiele) to Pascal najlepszy. Chociaż dla mnie rozdział o stolicy jest słaby a sama mapka centrum nieczytelna, niedokładna, niewygodna bo "przecięta". Ot, konia z rzędu temu co znajdzie na niej ulice Leslelidze-jedna z głównych na starym mieście. Po za tym bardzo "nieprzyjemny" w dotyku papier. Słabe info o noclegach (czy w Tbilisi jest jedyna Irena ? - takie bezmyślne powtarzanie info za LP). Dlatego info o noclegach szukaj lepiej na forach.

I unikać tego gniota:
http://www.bestmap.pl/gruzja__przewodnik_z_atlasem_wyd__plan,765,9588.html

Obrazek użytkownika muv168
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 4 mies. temu
18 Wrzesień, 2013 - 20:48

Cześć,

Mam przewodnik Pascala - martwiący jest brak mapek miast.

Ma ktoś z Was mapki map? Tbilisi, Kazbegi itd. ?

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
19 Wrzesień, 2013 - 16:10

muv168:
Cześć,

Mam przewodnik Pascala - martwiący jest brak mapek miast.

Ma ktoś z Was mapki map? Tbilisi, Kazbegi itd. ?

W Pascalu są mapki paru miast np. Batumi czyTbilisi. Ale są one słabiutkie: mało czytelne, niedokładne. np w tekście o Batumi radzą zacząć zwiedzanie miasta od palcu X, przy czym na ich mapce tego placu nie ma. Wczoraj dokładniej poczytałam sobie o Wybrzeżu. Czytam to już po zwiedzeniu tego regionu więc dopiero widzę jak Pascal jest pobieżny i jak mydli oczy. Dużo informacji historycznych, które znajdzie każdy w internecie i one na pierwszy rzut oka robią wrażenie, że autor "napewno tam był, mieszkał dłużej. I jako znawca regionu napisał przewodnik". Ale startegia autora to dużo info historycznych, parę adresów resto czy noclegów (bez cen)+ odpowiedni pisarski styl znawcy. Równie dobrze taki "przewodnik "mógłby napisać ktos kto zaliczył 3 tygodniowa objazdówkę po kraju.
Ale niestety nie ma innego wyboru na rynku.

Obrazek użytkownika aro
aro
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 6 miesięcy temu
30 Październik, 2013 - 23:40

polecam M. Kriegenherdt "Georgien" jesli ktos zna niemiecki. aczkolwiek nie bez "ale" - niektore informacje sa stare,my jednak nie mielismy z tym problemow - info od miejcowych zawsze jet bardziej aktualne ;)

Obrazek użytkownika pawel87
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 1 miesiąc temu
5 Listopad, 2013 - 19:38

Na rynku pojawił się nowy przewodnik "Gruzja w pigułce" Wydawnictwa Rewasz. To jedna z niewielu pozycji w języku polskim. Nie miałem okazji go jeszcze przeglądnąć, ale mam nadzieję, że przynajmniej spośród polskojęzycznych pozycji będzie to ciekawa alternatywa w stosunku do dotychczasowej oferty. Gdyby ktoś go już przeczytał w całości i zechciałby się podzielić wrażeniami, to będę wdzięczny :).

http://pawellacheta.wordpress.com

Obrazek użytkownika HMS
HMS
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 7 miesięcy temu
13 Listopad, 2013 - 00:22

Gruzja. Przewodnik reportażowo-kulturowy. Giorgi Maglakelidz

Czy mieliście w rękach przewodnik G. Maglakelidze? Reklamuje się słowami Książka ta jest pierwszym kompendium wiedzy zawierającym wywiady, opisy podróży i mapy, co jest bardzo innowacyjnym pomysłem autora. jestem przekonany, że książka ta usprawni Państwu odwiedzanie wielu ciekawych miejsc w krótkim czasie.

Obrazek użytkownika ragata
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 7 miesięcy temu
20 Grudzień, 2013 - 13:01

Witam wszystkich
To mój pierwszy wpis na tym forum i pierwsze kroki w przygotowaniach wyprawy do Gruzji:) Ponawiam pytanie Pawła, czy ktoś z was korzystał z przewodnika "Gruzja w pigułce" wydawnictwa Rewasz? Generalnie cenię to wydawnictwo więc podejrzewam, że powinien być ok, ale byłabym wdzięczna za opinię praktyków.

Obrazek użytkownika albionus
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 5 godz. temu
22 Grudzień, 2013 - 14:46

Miałem w ręku, generalnie pozytywnie. Patrząc z perspektywy osoby, która w Gruzji przebywa dłuższymi okresami, trochę się oczytała i zjeździła - informacje rzetelne, wyczerpujące, bez jakichś kolosalnych głupot. Trudno mi powiedzieć na ile pomocny w podróżowaniu dla laika - "stety niestety" jestem trochę w innej sytuacji więc nie do końca pomogę.

www.mostdogruzji.pl

elektroniczna mapa Gruzji: www mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www pshav-khevsureti.info

Obrazek użytkownika demo
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 mies. temu
22 Grudzień, 2013 - 15:24

ragata:
Ponawiam pytanie Pawła, czy ktoś z was korzystał z przewodnika "Gruzja w pigułce" wydawnictwa Rewasz? Generalnie cenię to wydawnictwo więc podejrzewam, że powinien być ok, ale byłabym wdzięczna za opinię praktyków.

W porównaniu do innych przewodników po polsku:
PLUSY: kilka czytelnych mapek topograficznych, więcej opisów szlaków górskich (ale za mało dokładnych do samodzielnej wędrówki), więcej zdjęć
MINUSY: błędy w nazwach i opisach, pomyłki w podpisach pod zdjęciami (np. znana katedra Svetitskhoveli w mieście Mtskheta podpisana jest jako 'Gelati'), nierównomierne opisy regionów (jedynie półtorej stroniczki o Dolnej Kartli), niedosyt praktycznych informacji, kłopoty z aktualnością (np. miasto Kazbegi zamiast Stepancminda)

Bardziej przydatny i będzie przewodnik wydawnictwa Pascal albo nawet Bezdroża.

Obrazek użytkownika demo
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 mies. temu
22 Grudzień, 2013 - 15:38

Re: Gruzja. Przewodnik reportażowo-kulturowy. Giorgi Maglake

HMS:
Czy mieliście w rękach przewodnik G. Maglakelidze? Reklamuje się słowami Książka ta jest pierwszym kompendium wiedzy zawierającym wywiady, opisy podróży i mapy, co jest bardzo innowacyjnym pomysłem autora. jestem przekonany, że książka ta usprawni Państwu odwiedzanie wielu ciekawych miejsc w krótkim czasie.

Nie wierz tej reklamie! Książka jest bardziej chaotycznym zbiorem ciekawostek niż przewodnikiem. Lepiej kupić coś innego (oby tylko nie przewodnik Globtrotera autorstwa pana Dudka). Ciężko z niej korzystać, bo układ treści jest daleki od intuicyjnego i typowego dla przewodnika. Mapki regionów są bardzo schematyczne i totalnie nieprzydatne. Więcej pożytku jest ze schematyczny6ch map centrów miast (ale one też odbiegają od ideału). Wiele stron zajmują wywiady z turystami, które niewiele wnoszą praktycznych informacji. Jest mnóstwo kiepskiej jakości zdjęć (piksele na co drugim), które nie wiadomo kto zrobił (ciekawe czy autor przewodnika ma zgodę na ich wykorzystanie!?). Razi ogromna ilość zdjęć z autorem i osobiste nawiązania do jego biografii w tekście.

Obrazek użytkownika klapio
Amator Kaukazu
Niedostępny
4 Styczeń, 2014 - 18:17

Czym różni się ten przewodnik po gruzji (link1) od tego (link2) ?

Dżigit
Niedostępny
4 Styczeń, 2014 - 18:38

klapio:
Czym różni się ten przewodnik po gruzji (link1) od tego (link2) ?

Pierwszy jest dla "podróżników" (opisy i informacje praktyczne, niemal bez zdjęć, papier cieniutki, ale całość lekka jak piórko) a drugi dla "turystów" (prawie album, znacznie mniej informacji, świetny papier, większa waga). Przykład klasycznej segmentacji rynku:-)

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika klapio
Amator Kaukazu
Niedostępny
4 Styczeń, 2014 - 19:15

Dzięki za odpowiedź, czyli zdecyduję się na ten pierwszy :)
Czy jest to obecnie dla osoby która jedzie pierwszy raz do Gruzji najlepszy polskojęzyczny przewodnik po tym kraju ?

Dżigit
Niedostępny
4 Styczeń, 2014 - 22:01

klapio:
Czy jest to obecnie dla osoby która jedzie pierwszy raz do Gruzji najlepszy polskojęzyczny przewodnik po tym kraju ?

Kolekcjonuję wszystkie przewodniki po Gruzji i nie brakuje mi żadnego polskojęzycznego. Obiektywnie rzecz biorąc przewodnik wydawnictwa Pascal na tę chwilę jest najlepszym, uniwersalnym, polskim przewodnikiem poświęconym Gruzji. Na jego przewagę nad pozostałymi składa się najmniejsza liczba błędów, największa ilość treści i najlepsza dokładność. Jednak jestem daleki od zachwytu, bo ilość i jakość informacji praktycznych i mapek w nim zawartych oraz jego rzetelność nie dorównują przewodnikowi wydawnictwa Bradt (j. angielski). Z niecierpliwością czekam na nowe pozycje w nadchodzącym sezonie.

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika Thingol
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 5 miesięcy temu
4 Styczeń, 2014 - 23:33

A jeśli chodzi o informacje praktyczne to, który z polskojęzycznych przewodników jest najlepszy? A jak wypada przewodnik Lonely Planet przy książce Bradta? Też przede wszystkim interesują mnie informacje praktyczne. Bradt może być chyba lekko zdezaktualizowany jeśli o to chodzi, bo ostatnie wydanie jest bodajże z 2011 roku.

Dżigit
Niedostępny
5 Styczeń, 2014 - 04:25

Thingol:
A jeśli chodzi o informacje praktyczne to, który z polskojęzycznych przewodników jest najlepszy?

Pascal

Thingol:
A jak wypada przewodnik Lonely Planet przy książce Bradta? Bradt może być chyba lekko zdezaktualizowany jeśli o to chodzi, bo ostatnie wydanie jest bodajże z 2011 roku.

Bradt podaje dokładniejsze informacje, w tym często wiele szczegółowych opisów jak eksplorować mniej uczęszczane miejsca (np. atrakcje Kwemo Kartli lub z Mcchety do Gori, ale po prawej stronie rzeki). LP jest wprawdzie częściej aktualizowany, co jednak nie zawsze gwarantuje zaktualizowania adresów i namiarów na noclegi czy rozkładu jazdy i cennika marszrutek.

Moim zdaniem (a polegam na własnych doświadczeniach) niezależnie od książkowego przewodnika warto przejrzeć internet i samodzielnie opracować sobie bazę potencjalnych noclegów i przydatnych kontaktów na miejscu. W usługach gruzińskich turystycznych dzieje się znacznie więcej niż na ustabilizowanym Zachodzi czy nawet Bałkanach (może z wyjątkiem Albanii) - z każdym rokiem pojawia się masa nowych kwater, przewodników terenowych, stajni z końmi itd. Wiele z nich to również gwiazdy jednego sezonu. Przy takiej rewolucji żaden papierowy przewodnik nie nadąża (względnie najwolniej zmienia się transport).

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika Gollum
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 6 dni temu
5 Styczeń, 2014 - 10:53

Właśnie! Ja też od kilku lat nie kupuję żadnych przewodników, od czasu, jak w 2009 roku kupiłem przewodnik po Chorwacji, który niedługo potem wyrzuciłem, bo był zupełnie nieprzydatny, a znacznie więcej ciekawych informacji znalazłem na miejscu w lokalnym biurze turystycznym i w internecie. Potem już tylko na tym się opierałem. Gdybym się opierał na przewodniku, to np. nie trafiłbym na badanie ptaków w Fenekpuszcie ani na obrączkowanie łabędzi w Keszthely ani na odpust w Seixal. Owszem, szukanie internetowe wymaga trochę czasu, bo trzeba oddzielić plewy, których jest bardzo dużo, ale znajdziemy wiele ciekawych miejsc, których w przewodnikach nie ma. W Polsce ewentualnie można się zaopatrzyć w mapy. Ale też niekoniecznie, bo na miejscu też są, w takiej samej cenie

Obrazek użytkownika miki
Dżigit
Niedostępny
5 Styczeń, 2014 - 20:51

Krzych Dąbrowski:
[]

Obiektywnie rzecz biorąc przewodnik wydawnictwa Pascal na tę chwilę jest najlepszym, uniwersalnym, polskim przewodnikiem poświęconym Gruzji. Na jego przewagę nad pozostałymi składa się najmniejsza liczba błędów, największa ilość treści i najlepsza dokładność. Jednak jestem daleki od zachwytu, bo ilość i jakość informacji praktycznych i mapek w nim zawartych oraz jego rzetelność nie dorównują przewodnikowi wydawnictwa Bradt (j. angielski). Z niecierpliwością czekam na nowe pozycje w nadchodzącym sezonie.

Pascal ma bardzo, bardzo słabe mapy; niedokładne, źle zamieszczone bo przecięte środkiem strony tak, że mało czytelne

Dżigit
Niedostępny
6 Styczeń, 2014 - 12:26

miki:
Pascal ma bardzo, bardzo słabe mapy; niedokładne, źle zamieszczone bo przecięte środkiem strony tak, że mało czytelne

Trudno się nie zgodzić. Mapy w tym przewodniku również powinny być znacznie lepsze. Problem w tym, że np. dokładnością map regionalnych i planów miast bije on na głowę przewodnik Bezdroży i nawet anglojęzyczny LP. Moim zdaniem najlepsze mapki ma dziś "Gruzja w pigułce" Wydawnictwa Rewasz. Niestety jest ich niewiele.

Redakcja kaukaz.pl

Dżigit
Niedostępny
6 Styczeń, 2014 - 14:36

Gollum:
Właśnie! Ja też od kilku lat nie kupuję żadnych przewodników, od czasu, jak w 2009 roku kupiłem przewodnik po Chorwacji, który niedługo potem wyrzuciłem, bo był zupełnie nieprzydatny, a znacznie więcej ciekawych informacji znalazłem na miejscu w lokalnym biurze turystycznym i w internecie. Potem już tylko na tym się opierałem. Gdybym się opierał na przewodniku, to np. nie trafiłbym na badanie ptaków w Fenekpuszcie ani na obrączkowanie łabędzi w Keszthely ani na odpust w Seixal. Owszem, szukanie internetowe wymaga trochę czasu, bo trzeba oddzielić plewy, których jest bardzo dużo, ale znajdziemy wiele ciekawych miejsc, których w przewodnikach nie ma.

Rozumiem Cię Gollum, ale niezupełnie podzielam Twoją opinię na temat przewodników. Wg mnie dobry przewodnik powinien być prawie bezbłędny (nie sposób przecież ustrzec się od jakichkolwiek pomyłek), aktualny (chodzi nie tylko o info praktyczne, ale też udostępnione atrakcje i wydarzenia warte udziału), oparty głównie na doświadczeniach autorów a nie kompilacji źródeł internetowych i anglojęzycznych przewodników (co łatwo stwierdzić po stylu i rodzaju informacji). Powinien też odpowiadać potrzebom konkretnego kręgu odbiorców , ponieważ innego przewodnika oczekują podróżnicy zapuszczający się w mniej znane miejsca i np. obserwujący odpust w Seixal, innej szczegółowości i stylu potrzebują osoby "robiące Gruzję w 3 dni", jeszcze inne (właściwie specjalistyczne) potrzeby mają miłośnicy trekkingu czy birdwatchingu.

Sądzę, że rolą każdego przewodnika jest podanie, w oczekiwany przez odbiorcę sposób, uporządkowanej wiedzy o danej części świata i dostarczenie treści unikalnych, których nie da się wyszukać w internecie. Zauważ, że większość turystycznych opisów i porad zamieszczają osoby odwiedzające najbardziej popularne miejsca. Natomiast dobry przewodnik, dedykowany podróżnikom a napisany przez kogoś dobrze znającego dany kraj lub region, potrafi otworzyć oczy na interesujące, ale ignorowane przez ogół atrakcje i zainspirować do nietypowego spojrzenia na tzw. highlighty. Kilka lat temu dzięki takim przewodnikom odkryłem dla siebie labirynty Birtwisi ("Walking in the Caucasus. Georgia", Peter Nasmyth) oraz doceniłem kulturowe dziedzictwo regionu Kwemo Kartli ("Georgia", wyd. Bradt).

Wydane dotychczas polskojęzyczne przewodniki traktujące o Gruzji podzieliłbym na 3 kategorie:
1) adresowane dla podróżników ('Praktyczny przewodnik' - wyd. Pascal, 'Gruzja, Armenia, Azerbejdżan' - wyd. Bezdroża, 'Gruzja w pigułce' - wyd. Rewasz, 'Reportażowo-Kulturowy' - wyd Geopolis, ),
2) przeznaczone na kilkudniowe wypady o Gruzji i do wzbogacania wiedzy uczestników zorganizowanych wycieczek ('Przewodnik ilustrowany' - Pascal, 'Gruzja' - wyd. Plan Studio),
3) górskie (Kaukaskie ścieżki. Chewsueria).

W pierwszej kategorii dziś za najlepszy uważam praktyczny przewodnik Pascala mimo, że w niektórych aspektach jego konkurencji bywają lepsi (np. mapki w Rewaszu). Jednak ten przewodnik nie dorównuje np. anglojęzycznemu Bradtowi a podróżnicy czekają na coś jeszcze lepszego. W drugiej kategorii uważam, że przewodnik ilustrowany Pascala nie tylko wygrywa, ale również w pełni zaspokaja potrzeby turystów, którzy potrzebują zgrubnego przeglądu atrakcji i poznania ogólnej specyfiki kraju. W trzeciej kategorii mamy przewodnik, który dużo miejsca poświęca kulturze górali i środowisku górskiemu jednemu z regionów, ale informacje o szlakach wymagają znacznego rozszerzenia.

Redakcja kaukaz.pl

Dżigit
Niedostępny
6 Styczeń, 2014 - 15:18

Gollum:
Owszem, szukanie internetowe wymaga trochę czasu, bo trzeba oddzielić plewy, których jest bardzo dużo, ale znajdziemy wiele ciekawych miejsc, których w przewodnikach nie ma. W Polsce ewentualnie można się zaopatrzyć w mapy. Ale też niekoniecznie, bo na miejscu też są, w takiej samej cenie

Kilka lat temu wybierając się na letnie leżakownie do Starigradu-Paklenicy nabrałem ochoty na górskie wyprawy po górach Welebit, w Parku Narodowym Paklenica. Szukając informacji o szlakach i zagrożeniach przestudiowałem strony internetowe oraz dostępne w Polsce, przewodniki i mapy. Dane o szlakach były szczątkowe, zaś ostrzeżenia o minach dotyczyły jedynie Północnego Welebitu, czyli części pasma odległej o wiele kilometrów od Starigradu. Na całe szczęście, na miejscu udało mi się kupić mapę topograficzną pokazującą oznakowane ścieżki i... całkiem liczne pola minowe. Dopiero uzbrojony w taki materiał zdecydowałem się przejść spory odcinek głównej gran gór Welebit, w tym zdobyć Waganski wrh.

Wprawdzie moja historia z Chorwacji potwierdza Twoją tezę, ale w przypadku Gruzji już nie jest tak prosto. Bezpłatne mapy turystyczne w punktach informacji rzeczywiście są, ale zawierają dziwnie sporo błędów (zwłaszcza lokalizacja zabytków szwankuje), mają nieczytelną sieć drogową i brakuje im jakiegoś zróżnicowania atrakcyjności obiektów interesujących dla turystów. Brakuje również turystycznej mapy całej Gruzji pozwalającej zaplanować objazdówkę.

W Gruzji możesz kupić mapy wydawnictwa Geoland. Oferuje ono mapę drogową mapę całego kraju, która nie zawiera kluczowych informacji dla turysty, natomiast posiada dobre mapy poszczególnych regionów (dokładniejsze i rzetelniejsze niż bezpłatne w IT). Tak więc dziś jadąc do Gruzji najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem w ogólnogeograficzną mapę "Georgien" niemieckiego wydawnictwa Know How (mimo, że pokazuje wiele nieistniejących już miejscowości, brakuje pokrycia terenu a warstwa atrakcji turystycznych jest nader skąpa).

Wydawnictwo Geoland posiada znakomite mapy topograficzne w skali 1:50 000, jednak nie zaznaczono na nich propozycji przebiegu i czasów przejścia szlaków co sprawia, że nadają się one raczej dla bardziej doświadczonych wędrowców. Najbardziej przydatną mapą terekkingową tego wydawnictwa jest mapa szlaków Chewsuretii, którą bezpłatnie dystrybuuje (lub dystrybuowało), w ramach pomocowego projektu, stowarzyszenie Most do Gruzji. Jeśli więc ktoś zamierza wędrować nie tylko po Chewsuretii i ceni sobie informacje o rekomendowanych trasach powinien zaopatrzyć się w Polsce w mapę "Mapa trekkingowa gruzińskiego Kaukazu", wydaną przez polską firmę TerraQuest.

Z bezpłatnych map w punktach informacji turystycznej z czystym sumieniem polecam mapki topograficzne (w dużej skali) wybranych terenów (np. okolice Bakuriani), które pokazują trasy rowerowe.

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika albionus
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 5 godz. temu
7 Styczeń, 2014 - 04:20

Krzychu, dziękuję za miłe słowa odnośnie chewsurkiego projektu ;)

Gwoli ścisłości - mapy Chewsuretii jeszcze są, ostatnie 150 egzemplarzy czeka na chętnych w naszej nowej siedzibie na ul Krasickiego 18 w Krakowie.

Przewodnik powinien być obszerniejszy - z bólem serca stwierdzam że prawda, nie byliśmy w stanie go lepiej zredagować z braku czasu i funduszy. Projekty pomocowe mają to do siebie że trzeba się wyrobić w bardzo krótkim czasie, dosłownie kilka miesięcy i nie było szans na lepsze opracowanie tematu. Poza tym przewodnik z założenia miał funkcjonować w zestawie z mapą - nie miało sensu dublowanie informacji.

Dla alpinistów Geoland wydał też niedawno przewodnik wspinaczkowy (j.angielski) - opisane są, ze zdjęciami kluczowych miejsc, podejścia m.in. na Kazbek, Uszbę, Tetnuldi i inne szczyty.

Dobre mapy Swanetii są do dostania w prywatnym centrum informacji turystycznej w Mestii na ulicy Vittorio Sella (nie mylić z beznadziejnym państwowym C.I.T. na rynku gdzie nie ma specjalnie po co iść). Na V.Selli szefuje Zaur Czartolani - były alpinista, który własnoręcznie oznaczył masę tras w Swanetii a jego niedawno wydana mapa właściwie nie ma konkurencji. Oprócz mnóstwa opisanych (oznakowanych i nieoznakowanych) szlaków trekingowych są nawet naniesione umowne trasy podejść alpinistycznych.

tutaj link do ich strony: http://www.svanetitrekking.ge/eng/ - sama strona taka sobie, warto odwiedzić ich osobiście i pogadać z Zaurem albo jego asystentami.

Sam dysponuję także kilkunatoma egzemplarzami map Geolandu - regularnej sprzedaży nie prowadzimy (zresztą nie miejsce na ogłoszenia sprzedażowe na tym forum) ale regularnie latam do Gruzji i z powrotem więc gdyby ktoś chciał pojedynczy egzemplarz - proszę o kontakt na priv.

www.mostdogruzji.pl

elektroniczna mapa Gruzji: www mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www pshav-khevsureti.info

Dżigit
Niedostępny
7 Styczeń, 2014 - 20:39

albionus:
Przewodnik powinien być obszerniejszy - z bólem serca stwierdzam że prawda, nie byliśmy w stanie go lepiej zredagować z braku czasu i funduszy. Projekty pomocowe mają to do siebie że trzeba się wyrobić w bardzo krótkim czasie, dosłownie kilka miesięcy i nie było szans na lepsze opracowanie tematu. Poza tym przewodnik z założenia miał funkcjonować w zestawie z mapą - nie miało sensu dublowanie informacji.

Warto przy tej okazji podać raz jeszcze aktywne l;inki do mapy i przewodnika :wink:

Elektroniczna mapa Gruzji: www.mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www.pshav-khevsureti.info

Redakcja kaukaz.pl