Twoje konto

GTranslate

Krótki wypad Wizzair-em do Gruzji - pomysły tras

77 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 2 mies. temu
8 luty, 2014 - 15:16

Re: Gruzja w 3 dni

cess:

Proszę o poradę czy w 5 dniu lepiej zwiedzić Upliscyche czy coś innego? Gdzie upchnąć wyjazd do Mtsheta - czy może zamiast w drodze powrotnej z Kazbegi zwiedzić w sobotę/niedziele? Czy z Upliscyche jeździ coś bezpośrednio do Kutaisi? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie, uwagi, porady i wytknięcie błędów w planie ;) Z góry dzięki!

Jak dla mnie przy tak krótkim pobycie za dużo Tbilisi :) Jak zostawisz sobie popołudnie i wieczór po przylocie to w następny dzień koło południa śmiało ruszać dalej. Spokojnie wtedy zrobisz David Gareji i Signaghi (z noclegiem w tym drugim). Upliscyche ok bo do Vardzi też raczej przy tak krótkim pobycie nie warto bez noclegu tam. Gori jak dla mnie do odpuszczenia, chyba że jesteś fanką historii i interesuje Cię muzeum Stalina. Poza tym nic. Do Mtshety obrócisz w ok 5 godzin z Tbilisi tam też wiele chodzenia nie ma przy opcji taxi do Jvari. Jak Ci coś czasu zostanie to dotrzeć do Kutaisi i choćby Bagrati lub Gelati zobaczyć :)

pozdrawiam i powodzenia w planowaniu!

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika cess
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 mies. temu
10 luty, 2014 - 22:25

Dzięki śliczne za wskazówki ;)

Obrazek użytkownika Gollum
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 4 mies. temu
11 luty, 2014 - 10:23

A jak Kutaisi z Bagrati i Gelati, to i Mocametę. Klasztor mały, ale niesamowicie klimatyczny.
Ale skoro jsteś we wschodniej Gruzji, to olej zachód; tam się wybierzesz następnym razem. Oprócz Kutaisi i okolic masz tam przecież pustelnię Katshi, wodogrzmoty Gachedili, wieże Górnej Swanetii, a dla chętnych także Batumi

Obrazek użytkownika klapio
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 10 miesięcy temu
6 Marzec, 2014 - 21:17

Re: Krótki wypad Wizzair-em do Gruzji - pomysły tras

Nie mam do końca jasności z transkrypcją nazw miejscowości, upewnijcie mnie proszę, chce dostać się do miejscowości w której będę nocował z dziewczyną przed złapaniem marszrutki do Vardzii, jest zaznaczona na rozkładzie z Tibilisi jako pierwsza.

http://imageshack.us/a/img585/4912/ue7z.jpg

Która to Achalciche ? To z literką B ?

http://s2.postimg.org/u2p4k74qh/image.png

A jeśli tak to w którym miejscu znajduje się dworzec i czy łato złapać stamtąd marszrutke do Vardzi ? (a jeśli tak to ile kosztuję)

Obrazek użytkownika albionus
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 4 mies. temu
6 Marzec, 2014 - 23:53

Achalcyche. Z marszrutkami nie powinno być problemu, pewnie co 2-3 godziny są jeśli nie częściej. jeśli tam nocujecie to wieczorem sprawdźcie, dopytajcie kogoś jak rano ruszają.

www.mostdogruzji.pl

elektroniczna mapa Gruzji: www mygeorgia.ge/geotrails
Informacje o turystyce w Chewsuretii: www pshav-khevsureti.info

Amator Kaukazu
Niedostępny
7 Marzec, 2014 - 00:53

albionus:
Achalcyche. Z marszrutkami nie powinno być problemu, pewnie co 2-3 godziny są jeśli nie częściej. jeśli tam nocujecie to wieczorem sprawdźcie, dopytajcie kogoś jak rano ruszają.

Boje się że się nie dogadamy bo tylko angielski i polski a to głęboka prowincja ale trudno :D Mam już załatwiony nocleg w Kutaisi i Tbilisi, chce jeszcze w Achalciche, podpowiesz gdzie coś mogę znaleźć ? Na bookingu raptem 8 ofert...

I ta Achalcyche to ta miejscowość która jest pierwsza na rozkładzie i ma literkę B na mojej google maps ? Bo w jednym miejscu jest Achalcyche a w innym Akhalitshke... I jak oznaczone powinny być tam marszrutki, do Vardzi ? Czy inne będzie miasto docelowe ?

Tamada
Niedostępny
7 Marzec, 2014 - 10:05

Achalcyche i Akhalitshke to to samo - w Twoim wypadku literka B na mapce.

Byłem tam w styczniu - "dworzec" jest jeden i tam dojedziesz z Tbilisi i z tego samego miejsca jadą marszrutki do Vardzi (stanowisko po prawej od budynku dworca). Ogólnie miasto nie robi wrażenia, więc ja bym starał się dojechać tak, aby złapać coś do Vardzi od razu i tam spać, ewentualnie po 2/3 godzinnej wizycie w Rabacie (twierdza w Achalcyche - 10min piechotą z dworca). Z tego co pamiętam ostatnia marszrutka do Vardzi jechała koło 18:00.

Ceny które pamiętam:
Akhaltsikhe - Vardzia - 5 GEL (ja jechałem do Khertivisi za 4 GEL), czas przejazdu koło 1,5h
Akhaltsikhe - Tbilisi - 10/12 GEL (nie pamiętam dokładnie, warto rozejrzeć się za autobusem, wygodniej a cena ta sama co busem)

Amator Kaukazu
Niedostępny
7 Marzec, 2014 - 12:34

Kamilo:
Achalcyche i Akhalitshke to to samo - w Twoim wypadku literka B na mapce.

Byłem tam w styczniu - "dworzec" jest jeden i tam dojedziesz z Tbilisi i z tego samego miejsca jadą marszrutki do Vardzi (stanowisko po prawej od budynku dworca). Ogólnie miasto nie robi wrażenia, więc ja bym starał się dojechać tak, aby złapać coś do Vardzi od razu i tam spać, ewentualnie po 2/3 godzinnej wizycie w Rabacie (twierdza w Achalcyche - 10min piechotą z dworca). Z tego co pamiętam ostatnia marszrutka do Vardzi jechała koło 18:00.

Ceny które pamiętam:
Akhaltsikhe - Vardzia - 5 GEL (ja jechałem do Khertivisi za 4 GEL), czas przejazdu koło 1,5h
Akhaltsikhe - Tbilisi - 10/12 GEL (nie pamiętam dokładnie, warto rozejrzeć się za autobusem, wygodniej a cena ta sama co busem)

Ja wyjazd do Achalcyche traktuję tylko jako bazę wypadową dalej do Vardzi. Chcę złapać marszrutke około 16-17 z Tbilisi żeby następnego dnia zwiedzić Vardzię i o tej porze bezpośrednio do Vardzi już chyba nić nie jedzie, stąd wybór Achalcyche.

Plan z dziewczyną mamy taki: Wyjechać we wtorek o 16 lub 17 z Tbilisi do Achalcyche, dojechać tam koło 20-21 i spać w niej. Rano wstać, pokręcić się ewentualnie po Achalcyche i iść zobaczyć twierdzę a następnie koło 10 złapać marszrutkę do Vardzi (daleko jest od przystanku marszrutki w Vardzi do skalnego miasta?). Nie wiem czy akurat marszrutka będzie o tej do Vardzi więc zakładam że po zwiedzaniu skalnego miasta będzie koło 13 i wtedy chcemy już dojechać do Kutaisi. Jak łapać marszrutki z Vardzi ? Najpierw do Achalcyche a potem do Kutaisi czy będzie coś jechało np do Chaszuri i tam się przesiąść i łapać już coś do Kutaisi ? Myślałem żeby być w środę na 20 w Kutaisi, czy jest to realne i czy ten plan jest w miarę rozsądny ?

Tamada
Niedostępny
7 Marzec, 2014 - 12:55

Z tego co widziałem wszystko z Vardzi jedzie do Achalcyche i tam przesiadka. Do Kutaisi i Tbilisi kursują regularnie i często więc nie trzeba kombinować z przesiadkami w Chaszuri (Khashuri).

Marszrutka staje zaraz pod skalnym miastem więc wstając rano macie ze 3h na Rabat (ogólnie według mnie bardzo średnia atrakcja, ale przespacerować się można plus muzeum etnograficzne jest świetne) potem marszrutka, na samą Vardzię to tak ze 2h wystarczy i z powrotem więc plan spokojnie do zrobienia. Jak będziecie mieli czas pomyślcie o podejściu pod Vanis Kvabebi, lub przystanku w drodze powrotnej koło twierdzy w Khertvisi lub Tmogvi (ta druga dalej od drogi). Z jedną z dodatkowych atrakcji spokojnie na 20 do Kutaisi dotrzecie.

Amator Kaukazu
Niedostępny
10 Marzec, 2014 - 21:07

Dziękuje za rady :)

Wyjazd już w sobotę, mam jeszcze kilka szczegółowych pytań:

1. Czy ceny marszrutkach podawane są do negocjacji czy jest to raczej stała cena ?
2. Czy po wyjściu z lotniska w sobotę bez problemu złapiemy jakąś marszrutkę jadącą do Batumi czy lepiej podjechać najpierw do miasta ?
3. Czy w Batumi marszrutki z Kutaisi zatrzymują się w tym samym miejscu co wyjeżdżają marszrutki na dworzec kolejowy ?
4. Czy marszrutki do Mccheti jadą z Diube ? Jak najlepiej zaplanować jej zwiedzanie mając niewiele czasu ? Myślałem żeby przespacerować się starówką a potem podjechać taksówką do Monastyru Dżwari. Ile kosztuje taksówka ? I czy jest to cena w jedną stronę czy istnieje możliwość że taksówkarz poczeka i zwiezie nas spod tej góry ? Najlepiej wtedy wrócić do centrum Mcchety na marszrutkę czy poprosić o wysadzenie gdzieś przy tasie i złapać coś dalej do Tbilisi ?

Dżigit
Niedostępny
10 Marzec, 2014 - 22:03

Ceny stałe. Chyba że ktoś Cię próbuje naciąć i śpiewa więcej niż normalnie. Z lotniska prosto do Batumi. Co do 3 trochę bezzasadne - są różne marszrutki z różnych miejsc na dworzec kolejowy. Do Kutaisi jadą z centrum.

W Tbilisi, do Mcchety i do Achalcyche jadą z Didube.

W Mcchecie wysiadacie na dużym placu vis-a-vis muzeum. Idziecie zwiedzać klasztor Samtawro, potem 5min starówka i katedra. Taxi do Dżwari jakieś 15 GEL. Niech poczeka 30 min i w tej cenie ma was zwieźć z powrotem.

www.mostdogruzji.pl

Amator Kaukazu
Niedostępny
10 Marzec, 2014 - 22:16

Wiem że trochę głupie pytanie ale wolę się upewnić, idąc drogą z lotniska na drogę główną do Batumi jest w prawo do Kutaisi w lewo ? W pobliżu tam jest jakiś przystanek bądź zatoczka autobusowa czy one po prosto stają na poboczu ?
Oraz napisałeś 15 gel za taxi, to cena taksówki w jedną stronę czy wraz z powrotem do centrum Mcchety spod Dżwari?

Tamada
Niedostępny
10 Marzec, 2014 - 23:53

na odwrót jest klapio - stojąc tyłem do lotniska w prawo jest Kutaisi w lewo Batumi. Przystanku nie ma, trzeba machać a zatrzyma się na poboczu.

Dżigit
Niedostępny
12 Marzec, 2014 - 09:26

klapiu, tak jak pisałem - w tej cenie ma poczekać i zwieżć was z powrotem. W sumie można próbować do Dżwari na partyzanta przedostać się przez dwupasmówkę i pieszo (widziałem parę osób które tak robiły) ale to strata kolejnej godziny czy dwóch i ryzyko biegu przez ruchliwą drogę. Jak się śpieszycie, to tylko taxi.

www.mostdogruzji.pl

Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Marzec, 2014 - 13:56

albionus:
klapiu, tak jak pisałem - w tej cenie ma poczekać i zwieżć was z powrotem. W sumie można próbować do Dżwari na partyzanta przedostać się przez dwupasmówkę i pieszo (widziałem parę osób które tak robiły) ale to strata kolejnej godziny czy dwóch i ryzyko biegu przez ruchliwą drogę. Jak się śpieszycie, to tylko taxi.

Okej, bierzemy taxi. Czy kantor na lotnisku ma trochę mniej korzystny przelicznik niż te w miastach czy taki sam ?

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 1 miesiąc temu
13 Marzec, 2014 - 11:56

Wg mojego doświadczenia kantor na lotnisku ma taki sam przelicznik, jeśli jest różnica to w 0,01- 0,1 lari, ale takie coś zdarza się także w poszczególnych kantorach w mieście.

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika Legion1
Poznający Kaukaz
Niedostępny
13 Marzec, 2014 - 21:46

Ja bym poprosił doświadczone osoby o ocenę tej trasy:

1 dzień przylot wieczorny i nocny pociąg do Tbilisi
2 dzień zwiedzanie Tbilisi
3 dzień Kazbegi
4-5 dzień Wardzia
6 dzień Kutaisi i być może Monastyry w okolicy
7 dzień powrót z samego rana

Do zrobienia czy może coś dorzucić/wyrzucić? :wink:

Obrazek użytkownika maryjka
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 8 miesięcy temu
14 Marzec, 2014 - 17:17

Zdążysz bez problemu. Myślę że w 4-5 dniu na spokojnie Vardzia plus Achalciche.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
15 Marzec, 2014 - 00:03

Ok dzięki za info, a czy według znawców dałoby radę coś jeszcze w ten wyjazd wcisnąć? :wink:

Dżigit
Niedostępny
16 Marzec, 2014 - 14:46

4 dzień dojedziecie z Tbilisi do Wardzi i spokojnie ją zwiedzicie. Możecie zrobić więcej - Achalcyche, Chertwisi. Tmogvi, Saro, Saparę.

Możecie np. dojechać z Tbilisi do Achalcyche (3.5h) zwiedzić Saparę i twierdzę Rabat i zanocować. Rano wynająć taxi na cały dzień, objechać Wardzię, Chertwisi, Saro i Tmogvi. Będzie trochę kosztowało, ale warto.

Rano 6 dnia wracacie do Kutaisi i jeszcze monastyrki zdążycie.

www.mostdogruzji.pl

Poznający Kaukaz
Niedostępny
16 Marzec, 2014 - 22:46

Dzięki za podpowiedzi, popatrzę co gdzie jest :wink: lecę sam więc niestety koszty pokrywam wszystkie sam :wink: ps. co do Monastyrów w Kutaisi, jaki powinien być koszt dojazdu z Kutaisi do Gelati? Mój znajomy pisał mi dziś, że taksówkarz krzyknął mu 50 lari od 2 osób w dwie strony, czy to jest stała cena czy jednak chciał trochę za dużo?

Obrazek użytkownika Redakcja forum
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 1 tydzień temu
18 Marzec, 2014 - 16:18

Odnosząc się do kwestii ceny transportu, a konkretnie taksówki to moim skromnym zdaniem 50 lari od 2 osób w dwie strony to trochę spora kwota. Płaciłam 20 za łebka na takiej trasie.

Amator Kaukazu
Niedostępny
20 Marzec, 2014 - 13:14

Wczoraj wróciłem z Gruzji. Bardzo dziękuje wszystkim pomagającym mi zaplanować trasę a zwłaszcza Tobie Albionus bo najwięcej tu pisałeś.
Przed wyjazdem do Gruzji z dużym sceptycyzmem podchodziłem do opinii o tym państwie, że super klimat, wspaniali ludzie itd. Wydawało mi się to mocno przesadzone. Bardzo się myliłem. Nigdzie indziej na świecie nie spotkałem tak pomocnych, bezinteresownych i wspaniałych ludzi.
Tutaj trasa jaką zrobiliśmy przez 5 dni: [url=https://maps.google.pl/maps?saddr=Kutaisi+Airport+(KUT),+Kutaisi+Airport,+Kutaisi,+Gruzja&daddr=Batumi,+Gruzja+to:Tbilisi,+Gruzja+to:Stepantsminda,+Mccheta-Mtianetia,+Gruzja+to:Tbilisi,+Gruzja+to:Mccheta-Mtianetia,+Gruzja+to:Tbilisi,+Gruzja+to:Achalciche,+Gruzja+to:Vardzia,+Samcche-D%C5%BCawachetia,+Gruzja+to:Achalciche,+Gruzja+to:Kutaisi,+Gruzja+to:Kutaisi+airport&hl=pl&ie=UTF8&ll=41.86547,43.500366&spn=1.844892,3.532104&sll=42.148718,43.215625&sspn=1.836744,3.532104&geocode=FYWPgwIdRDuIAiF_FejnUlfBkinZY0xorvBcQDF_FejnUlfBkg%3BFdNaewIdZlV7Aikh0qJOMIZnQDFnqS7hqVMweg%3BFZ1xfAIdpnyrAilrYk_m1wxEQDGjblfi7YTQYQ%3BFdzmigIdnjupAilXoVlYGzVFQDGChQXLHXXW-A%3BFZ1xfAIdpnyrAilrYk_m1wxEQDGjblfi7YTQYQ%3BFdlqfgIdAymqAik7o1V0eG9EQDHCxl8V01Sudw%3BFZ1xfAIdpnyrAilrYk_m1wxEQDGjblfi7YTQYQ%3BFelbewIdf-qPAimh2T0tjdpCQDEbletYTdV8Fw%3BFVdtdwIdw3aUAiEcH7a8ckvwoynbSWlEVPFCQDEcH7a8ckvwow%3BFelbewIdf-qPAimh2T0tjdpCQDEbletYTdV8Fw%3BFRCvhAId4IyLAiktr1QO44xcQDFvZSbWskHs-w%3BFYWPgwIdRDuIAiF_FejnUlfBkinZY0xorvBcQDF_FejnUlfBkg&oq=vardzia&mra=ls&t=m&z=8]Link do trasy[/url]

Jeżeli ktoś waha się jak ja kiedyś czy warto tam lecieć to zdecydowanie warto :)
Do Gruzji na pewno jeszcze z dziewczyną wrócimy :D

Obrazek użytkownika futrzak
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 1 miesiąc temu
2 Maj, 2014 - 21:44

Podepnę się pod temat i liczę na drobne uwagi od pozostałych użytkowników.
Wybieram się za tydzień na kilka dni do Gruzji, 10-13 maj
wstępnie po przeczytaniu kilka tematów, postawiłem na coś takiego:

1) dzien 1: przylot o 6:00 -> bus do Batumi (chodź jeszcze się zastanawiam)
22:10 nocny pociag do Tbilisi
2) dzień 2: marszutką do Cminda Sameba, nocne zwiedzania Tbilisi i nocleg
3) dzień 3: marszutką do Mtskheta, a potem myślałem o Upliscyche
4) dzien 4: 6 rano wylot do Polski z Kuitasi

Mam pytanie odnośnie dnia 3 czy jest jakaś marszutka bądź też inny tani transport pomiędzy Mtskheta a Upliscyche czy trzeba wrócić do Tbilisi ?
Czy z Mtskheta jest marszutka do Kuitasi?

W sumie też się zastanawiam nad tym Batumi z jednej strony bym chciał zobaczyć to miasto zwłaszcza jak zobaczyłem relację z jednodniowego wypadu -> http://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?p=379360#p379360
Zastanawiam się czy nie zastąpić tego dnia Wardzią...

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 7 miesięcy temu
4 Maj, 2014 - 09:29

futrzak » Pt maja 02, 2014 7:44 pm:
Podepnę się pod temat i liczę na drobne uwagi od pozostałych użytkowników.
Wybieram się za tydzień na kilka dni do Gruzji, 10-13 maj
wstępnie po przeczytaniu kilka tematów, postawiłem na coś takiego:

1) dzien 1: przylot o 6:00 -> bus do Batumi (chodź jeszcze się zastanawiam)
22:10 nocny pociag do Tbilisi
2) dzień 2: marszutką do Cminda Sameba, nocne zwiedzania Tbilisi i nocleg
3) dzień 3: marszutką do Mtskheta, a potem myślałem o Upliscyche
4) dzien 4: 6 rano wylot do Polski z Kuitasi

Mam pytanie odnośnie dnia 3 czy jest jakaś marszutka bądź też inny tani transport pomiędzy Mtskheta a Upliscyche czy trzeba wrócić do Tbilisi ?
Czy z Mtskheta jest marszutka do Kuitasi?

W sumie też się zastanawiam nad tym Batumi z jednej strony bym chciał zobaczyć to miasto zwłaszcza jak zobaczyłem relację z jednodniowego wypadu -> http://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?p=379360#p379360
Zastanawiam się czy nie zastąpić tego dnia Wardzią...

W odpowiedzi na pytanie: Nie ma marszrutki z Mtskhety do Uplisciche, z Tbilisi równiez nie - rozwiązaniem jest przejazd do Gori z dwora Didube z Tbilisi i przesiadka tamże.
Do Kutaisi również nie ma marszrutki z Mtskhety, z Didube owszem.

Amator Kaukazu
Niedostępny
16 Maj, 2014 - 01:59

Zamieszczam link do swojej relacji gdzie dzięki pomocy forumowiczów w postaci wyznaczenia trasy w 5 dni odwiedziłem Batumi, Kazbegi, Tbilisi, Mcchete, Achalciche, Wardzie i Kutaisi. Jest tam sporo zdjęć, może pomoże to komuś zdecydować nad miejscem do którego warto się wybrać będąc w Gruzji:

Link do relacji