Twoje konto

GTranslate

Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

648 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 7 miesięcy temu
13 Kwiecień, 2014 - 19:40

Re: Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

Byłem na Boże narodzenie i poza uroczystościami w cerkwiach i ew. procesjami życie toczy się w miarę normalnym torem :) więc podejrzewam na Wielkanoc może być podobnie :)

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Krzysztof76
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 7 miesięcy temu
15 Kwiecień, 2014 - 13:06

Witam
Czy koś się orientuje za ile można wynająć samochód z kierowcą lub taxi z Tbilisi do Dawid Garedża ?
Z góry dziękuję za informację

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
16 Kwiecień, 2014 - 11:31

Serendipity » N kwi 13, 2014 4:29 pm:
Witam :-)

Czy ktoś z Was orientuje się jak wyglądają święta wielkanocne w Gruzji? Czy jest szansa normalnie znaleźć nocleg i coś zjeść? Czy też wszystko będzie pozamykane? Jak ze sklepami i transportem?

W niedzielę wielkanocną może być trochę utrudnień, szczególnie sklepy i knajpy bywają pozamykane. Może być też mniej marszrutek niż zwykle. Jednak na pewno nie będzie tak, że zamknięte będzie wszystko. W Tbilisi na pewno coś znajdziecie, a w małych miejscowościach was ugoszczą.

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika grzesok
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 5 miesięcy temu
16 Kwiecień, 2014 - 11:47

Krótkie pytanie: z walizką czy plecakiem ?
Lecimy na tydzień w 2 osoby i mamy wykupiony 1 bagaż rejestrowany. Wstępny plan to Kutaisi-Batumi-Tbilisi-Kutaisi (może jeden dzien Kazbegi). Planujemy poruszać się marszrutkami i pociągami. Do tej pory nasze "siedziska" były wożone, więc walizki były ok , ale teraz chcemy zmienić formę wypoczynku ;)

Obrazek użytkownika pitras100
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 6 miesięcy temu
16 Kwiecień, 2014 - 12:07

@ grzesok

No chodniki w Gruzji do równych i gładkich nie należą. Dodatkowo w miastach, nawet w Tbilisi, przejść dla pieszych nie ma, więc jak chcesz przejść przez ulicę, to trzeba na dziko przez nią przebiegać, więc walizka to raczej kiepski pomysł.

Amator Kaukazu
Niedostępny
23 Kwiecień, 2014 - 16:48

Czy ktoś ma namiary do kierowcy z fordem transitem (lub innym autem, który pomieści 8 pasażerów), którego można wynająć do jeżdżenia z nami przez dwa dni w środkowej Gruzji.

Obrazek użytkownika anulaa
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 7 miesięcy temu
24 Kwiecień, 2014 - 18:27

Jaką góre polecacie w Gruzji na trekking dla osob chodzących po górach, ale jedynie z doświadczeniem beskidzko-tatrzańskim?

Obrazek użytkownika cubano
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 2 tyg. temu
24 Kwiecień, 2014 - 18:46

anulaa » Cz kwi 24, 2014 4:27 pm:
Jaką góre polecacie w Gruzji na trekking dla osob chodzących po górach, ale jedynie z doświadczeniem beskidzko-tatrzańskim?

Polecam Park Narodowy Borjomi.

Obrazek użytkownika Redakcja kaukaz.pl
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 1 miesiąc temu
25 Kwiecień, 2014 - 23:59

anulaa » Cz kwi 24, 2014 4:27 pm:

Właściwie to wiele (jak nie większość) pasm jest w Waszym zasięgu. Nawet możecie śmiało podejść pod kilka lodowców (np. Gergeti, Dewdoraki, Szchara).

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika Thingol
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 3 mies. temu
2 Maj, 2014 - 11:59

W sezonie pociągi z Tbilisi do Erywania jeżdzą też tylko co dwa dni czy może codziennie? O której odjeżdżają z Erywania?

Amator Kaukazu
Niedostępny
2 Maj, 2014 - 12:15

Do której czynne są kantory w piątki w Kutaisi? Czy może mieć znaczenie, że będę w piątek 9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa? I pytanie powiązane - od której są czynne w soboty?

Obrazek użytkownika Thingol
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 3 mies. temu
3 Maj, 2014 - 00:19

Sam sobie odpowiem. Wg http://www.seat61.com/Caucasus.htm#Tbilisi_or_Batumi_to_Yerevan w lecie odjeżdżają codziennie, tylko, że z Erywania odjeżdżają wcześniej, bo już o 15:15. Jeśli ktoś ma wiedzę opartą na empirii, bardzo proszę o potwierdzenie tej informacji ;)

Tamada
Niedostępny
3 Maj, 2014 - 10:32

pitras100 » Pt maja 02, 2014 10:15 am:
Do której czynne są kantory w piątki w Kutaisi? Czy może mieć znaczenie, że będę w piątek 9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa? I pytanie powiązane - od której są czynne w soboty?

Są czynne całą dobę, przez cały rok.

Obrazek użytkownika fjordek
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 11 miesięcy temu
3 Maj, 2014 - 14:54

Jak najlepiej dojechać komunikacją z Tbilisi do David Gareja, i czy da się obrócić tę trasę ze zwiedzaniem w jeden dzień? Jeśli nie gdzie najlepiej przenocować?

Pozdrawiam,
Marcin

Obrazek użytkownika aaanka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 8 miesięcy temu
5 Maj, 2014 - 22:23

Do której godz kursują marszrutki Kutaisi - Tbilisi? Przylot 20:40 do Kutaisi, czy załapię się na jakąś ostatnią marszrutkę do stolicy?

Tamada
Niedostępny
6 Maj, 2014 - 10:27

na pewno georgianbus z lotniska będzie jechał, poza tym myślę, że o 21 spokojnie na drodze złapiesz coś bezpośredniego.

Amator Kaukazu
Niedostępny
6 Maj, 2014 - 17:01

Jakiś namiar na tani nocleg w Borjomi - bez żadnych bajerów, przewodników itp. Potrzebuje samego noclegu w znośnych warunkach, ewentualnie z kolacją.

Obrazek użytkownika sociech
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 4 mies. temu
6 Maj, 2014 - 19:09

Witam, pod koniec maja lece na 2 tygodnie do Gruzji (Kutaisi), oto kilka moich pytan, mam nadzieje, że nie przegiąłem z ilością ;)
1. Czy jezdza marszrutki z Kutaisi do Uplistsikhe? A może jedyna opcja to marszrutka Kutaisi->Gori (jeżdzi taka?)i tam przesiadka na jakąś marszrutkę do Uplistsikhe?
2. Czy nastawiając się na noclegi w hostelach, guesthousach (niskobudżetowo), trzeba mieć swój śpiwór?
3. Jak najlepiej dostać się do twierdzy Khertvisi lub do Tmogvi?
4. Czy zna ktoś jakieś spokojniejsze, ciekawe miejsce na wybrzeżu, które może być alternatywą dla (podobno) przereklamowanego Batumi?
5. Jaki jest stosunek Gruzinów do napiwków?
6. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Uplistikhe, Mcchetę?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

Tamada
Niedostępny
6 Maj, 2014 - 23:13

sociech » Wt maja 06, 2014 6:09 pm:
Witam, pod koniec maja lece na 2 tygodnie do Gruzji (Kutaisi), oto kilka moich pytan, mam nadzieje, że nie przegiąłem z ilością ;)
1. Czy jezdza marszrutki z Kutaisi do Uplistsikhe? A może jedyna opcja to marszrutka Kutaisi->Gori (jeżdzi taka?)i tam przesiadka na jakąś marszrutkę do Uplistsikhe?
2. Czy nastawiając się na noclegi w hostelach, guesthousach (niskobudżetowo), trzeba mieć swój śpiwór?
3. Jak najlepiej dostać się do twierdzy Khertvisi lub do Tmogvi?
4. Czy zna ktoś jakieś spokojniejsze, ciekawe miejsce na wybrzeżu, które może być alternatywą dla (podobno) przereklamowanego Batumi?
5. Jaki jest stosunek Gruzinów do napiwków?
6. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Uplistikhe, Mcchetę?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

co wiem to powiem :P

1. Bezpośrednio nie - dojedź do Gori i stamtąd kulać się dalej - jak dobrze pamiętam na forum była gdzieś instrukcja dotarcia.
2. Nie trzeba mieć, nie warto wozić.
3. Ja z Achalciche wsiadłem w taksówkę do Vardzi i wyskoczyłem z niej zaraz pod twierdzą.
4. Ja byłem w tym samym terminie co Ty w zeszłym roku i Batumi było baaaaardzo spokojne, a woda ciepła dość na kąpiele. W Sarpi, Kobuleti cczy Ureki było natomiast praktycznie pusto.
5. Zwykle do rachunku z góry doliczane jest 10%. Toja pisała ostatnio na blogu, że to niby nie zwalnia z dawania napiwków oczekiwanego przez kelnerów (http://innagruzja.blogspot.com/2014/04/instrukcja-dla-uzytkownikow-restauracji.html) jednak ja szczerze zawsze ograniczałem się do tych 10% z wyjątkami (czasem szczodrymi) dla naprawdę fajnych osób nas obsługujących.
6. Na Upliscyche 2/2.5h, tak samo na Mcchetę (no może troszkę mniej) tylko w tym wypadku plus wypad na Jvari jakaś godzinka (używając taxi)

Tamada
Niedostępny
6 Maj, 2014 - 23:17

pitras100 » Wt maja 06, 2014 4:01 pm:
Jakiś namiar na tani nocleg w Borjomi - bez żadnych bajerów, przewodników itp. Potrzebuje samego noclegu w znośnych warunkach, ewentualnie z kolacją.

ja w styczniu podszedłem pod Hostel Borjomi (zaraz za mostem po prawej, powyżej informacji turystycznej, na drodze do parku zdrojowego) i mimo, że on sam był zamknięty, to w knajpie mieszczącej się w tym samym budynku załatwili mi tani nocleg w budynku zaraz koło bramy wejściowej do parku. LUKSUS! Jak będziesz w sezonie t może hostel będzie czynny, tak czy siak warto pytać o miejscówkę przy parku.

Obrazek użytkownika czerwiec0607
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 6 miesięcy temu
10 Maj, 2014 - 14:37

mam pytanie : czy orientuje sie ktoś, czy w Mesti można wypożyczyc nosidło turystyczne?? Czy w Kazbego można?? Będę wdzięczna za namiary:)

Obrazek użytkownika jaroz83
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 6 miesięcy temu
12 Maj, 2014 - 19:21

bagaż podręczny - rozmiar?

Mam pytanko. W sierpniu lecę z Katowic do Kutaisi i nie wiem jak rozegrać sprawę z bagażem. Chciałbym się spakować do podręcznego (darmowego - 42x32x25). Moje pytanie brzmi: czy ktoś leciał ostatnio do Kutaisi? czy sprawdzają na lotnisku w KAT lub KUT rozmiar bagażu? czy jak będzie trochę większy to się przyczepią czy nie? ogólnie myślałem o jakimś plecaku kilka cm wyższym od normatywnego rozmiaru w Wizzair ale nie wiem czy to przejdzie. Proszę o pomoc

Tamada
Niedostępny
13 Maj, 2014 - 10:22

W zeszłym roku na lotnisku w Kutaisi nie byli bardzo restrykcyjni, ale za to w Warszawie bagaż był mocno sprawdzany przez wylotem, więc nic poza limitowego nie przeszło za bardzo.

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Amator Kaukazu
Niedostępny
13 Maj, 2014 - 14:24

Potwierdzam, w tym roku w Gruzji (właśnie wróciłem) też rozmiaru bagażu nie sprawdzają, tylko wagę. Za to w Polsce jest gorzej, ale przecież nie chodzi nikt z linijką, tylko ewentualnie trzeba wepchnąć plecak w te pochrzanione kratki, a plecak zawsze można potraktować z buta, żeby się tam jednak zmieścił, ewentualnie włożyć na siebie wszystkie swetry, kurtkę ;)

Obrazek użytkownika NameNameName
NameNameName (niezweryfikowany)
6 Sierpień, 2019 - 00:14

.

Amator Kaukazu
Niedostępny
16 Maj, 2014 - 22:45

Pod Kazbegiem rozbijaj się gdzie chcesz. Jeśli chcesz blisko miasta, to jest tam niewielki lasek za mostem. W Mestii prawie każdy guesthouse ma taką opcję - ja spałem w Koka, prowadzi go Pata Chartolani (bardzo przyjazny i konkretny, który dodatkowo jeździ marszrutką - w tym do Usghuli). Jego córka zna perfekcyjnie angielski.

Obrazek użytkownika bogsza
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 1 miesiąc temu
17 Maj, 2014 - 23:35

Do David Gareja codziennie marszrutka spod pomnika Puszkina w Tbl, o 11.OO!!!!!!!!

Obrazek użytkownika holo
Poznający Kaukaz
Niedostępny
25 Maj, 2014 - 22:11

Czy ktoś korzystał będąc w Gruzji z karty Credit Agricole (Visa Electron) i mógłby podzielić się informacją jak na tym wyszedł? Zastanawiam się, czy brać eur/usd, czy tylko kartę (mam jeszcze z mbanku, ale z tego co przeczytałem, to prowizje i kursy mają złodziejskie :) )

Amator Kaukazu
Niedostępny
26 Maj, 2014 - 13:43

holo:
Czy ktoś korzystał będąc w Gruzji z karty Credit Agricole (Visa Electron) i mógłby podzielić się informacją jak na tym wyszedł? Zastanawiam się, czy brać eur/usd, czy tylko kartę (mam jeszcze z mbanku, ale z tego co przeczytałem, to prowizje i kursy mają złodziejskie :) )

Branie "tylko" karty, to bardzo kiepski pomysł - mała ilość bankomatów i banków w miastach, w innych mieścinach czasami całkowity brak. Ilość miejsc, gdzie zapłacisz kartą jest znikoma, no chyba, że wybierasz opcję Gruzji hotel w Batumi i all inclusive. Najlepiej wziąć dolary, wychodzi nieznacznie lepszy kurs niż euro, do tego można czasami bezpośrednio zapłacić dolarami za nocleg/przejazd itp.

Obrazek użytkownika holo
Poznający Kaukaz
Niedostępny
28 Maj, 2014 - 06:44

pitras100:

Branie "tylko" karty, to bardzo kiepski pomysł

Rozumiem. Co prawda dwa lata temu nie mieliśmy raczej problemów z kartą (mbank), ale w tym roku rzeczywiście zdecydujemy się głównie na dolary. Dzięki za radę.

Obrazek użytkownika ArturS
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 5 miesięcy temu
28 Maj, 2014 - 14:04

Cześć! Krótkie pytania:
Jak długo jedzie marszrutka z Kutaisi do Mestii? Czy jest może inny, szybszy transport? (będzie nas 6 osób).
Czy w Mestii można zaopatrzyć się w gaz turystyczny i prowiant w góry, czy lepiej zrobić zakupy w Kutaisi?
Jak wgląda sytuacja z wypożyczeniem raków w Kazbegi?

z góry dzięki za odpowiedź :)

Tamada
Niedostępny
28 Maj, 2014 - 14:48

Marszrutka pojedzie ze 4/5h - ciężko dokładnie powiedzieć, zależy jakie warunki i ile postojów.

Dawniej z gazem były problemy, był dostępny tylko w Tbilisi w nielicznych miejscach. Teraz się to poprawia, ale myślę, że pewniej by było dorwać go w Kutaisi - skontaktuj się z Kote https://www.facebook.com/pages/Hostel-Kutaisi/267728006611536?fref=ts może pomoże. Z prowiantem będzie ok.

Raki w Stepancmindzie wynajmiesz w punkcie przy głównym placu.

Obrazek użytkownika holo
Poznający Kaukaz
Niedostępny
31 Maj, 2014 - 14:26

Czy ktos byl ostatnio na lotnisku w Kutaisi i moglby prosze dac znac:
1. Jaka jest obecnie najlepsza opcja dostania sie do centrum (przylatujemy o 5:45 we wtorek)?
2. Czy o tak wczesnej godzinie odjezdza cos do ktorejs z pobliskich atrakcji (z lotniska pewnie nie, ale moze z miasta)? Mam na mysli np.:
- Rezerwat Sataplia
- Klasztor Martwili i Wąwóz Gachedili
- Tskaltubo i jaskinia Prometeusza
Chcielibysmy od razu spedzic czas aktywnie i wrocic na nocleg dopiero wieczorem :)

Obrazek użytkownika holo
Poznający Kaukaz
Niedostępny
1 Czerwiec, 2014 - 13:02

holo:

1. Jaka jest obecnie najlepsza opcja dostania sie do centrum (przylatujemy o 5:45 we wtorek)?

Na tę część sam sobie odpowiem - Georgian Bus z lotniska kosztuje 5GEL za osobę. Nie wiem czy jeżdżą tak wcześnie, ale raczej tak. Zawsze pozostaje shared taxi.

Tamada
Niedostępny
2 Czerwiec, 2014 - 10:21

Quote:

2. Czy o tak wczesnej godzinie odjezdza cos do ktorejs z pobliskich atrakcji (z lotniska pewnie nie, ale moze z miasta)? Mam na mysli np.:
- Rezerwat Sataplia
- Klasztor Martwili i Wąwóz Gachedili
- Tskaltubo i jaskinia Prometeusza
Chcielibysmy od razu spedzic czas aktywnie i wrocic na nocleg dopiero wieczorem :)

taxi na pewno dojedziesz, marszrutki tez powinny już jeździć. Sataplia jest otwarta chyba od 9/10 tak samo jak prometeusze. W Klasztorze Martvili byliśmy ok 7 i było otwarte, natomiast chłopaki z pontonami na wąwozie pojawiają się też koło 10.

Obrazek użytkownika holo
Poznający Kaukaz
Niedostępny
2 Czerwiec, 2014 - 14:19

Mam nietypowe pytanie - czy ktoś z Was będą w Gruzji spotkał się z jakimś wydarzeniem związanym z szachami? Np. miejscem, gdzie spotykają się szachiści, kimś z kim można pograć itp. Gruzja ma bogatą tradycję szachową, a ja jestem żywo zainteresowany tematem. W takich krajach często można natknąć się na takie luźne wydarzenia szachowe (w parkach, barach, na ulicach)... Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Obrazek użytkownika diMateo
Nowicjusz
Niedostępny
2 Czerwiec, 2014 - 17:30

Ląduje w Kutaisi przed 21. Czy jest mozliwość o tej porze dotarcia do Tbilisi marszrutką??

Obrazek użytkownika maryjka
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 2 mies. temu
2 Czerwiec, 2014 - 22:31

Nie ma problemu z marszrutką do Tbilisi o tej porze.

Obrazek użytkownika diMateo
Nowicjusz
Niedostępny
3 Czerwiec, 2014 - 13:32

Sądzicie, że tańszym rozwiązaniem byłoby najpierw dostać się z Lotniska do samego Kutaisi, a nastepnie łapać marszrutkę do Tbilisi? Czy nie ma różnicy w cenie jadąc bezpośrednio z lotniska do stolicy? (Lądujemy w Kopitnari przed 21)

I jeszcze jedno pytanie - Czy zwiedzanie Kazbegi i Cminda Sameba startując z Tbilisi jest mozliwe w ciągu jednego dnia, czy może lepiej przespać się w Kazbegi? Przejazd GDW tam i z powrotem z pewnością zajmie nieco czasu; a nie wiem o której godzinie odjeżdża ostatnia marszrutka.

I ostatnie:) - Otrzymałem odpowiedz z biura tour nexttravel w Tbilisi że loty helikopterem ze stolicy do Mestii zostały anulowane. Jak i czy w ogóle można drogą powietrzną dostać się do Mestii? Słyszałem coś o prywatnych samolotach, jednak bliższych szczegółow nie znalazłem..

Z góry dziękuję za informacje!

Tamada
Niedostępny
3 Czerwiec, 2014 - 13:56

Mateo- te wszystkie kwestie już były kilka razy opisywane na forum. Skorzystaj z wyszukiwarki.

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Tamada
Niedostępny
7 Czerwiec, 2014 - 14:20

diMateo » Wt cze 03, 2014 11:32 am:
Sądzicie, że tańszym rozwiązaniem byłoby najpierw dostać się z Lotniska do samego Kutaisi, a nastepnie łapać marszrutkę do Tbilisi? Czy nie ma różnicy w cenie jadąc bezpośrednio z lotniska do stolicy? (Lądujemy w Kopitnari przed 21)

I jeszcze jedno pytanie - Czy zwiedzanie Kazbegi i Cminda Sameba startując z Tbilisi jest mozliwe w ciągu jednego dnia, czy może lepiej przespać się w Kazbegi? Przejazd GDW tam i z powrotem z pewnością zajmie nieco czasu; a nie wiem o której godzinie odjeżdża ostatnia marszrutka.

I ostatnie:) - Otrzymałem odpowiedz z biura tour nexttravel w Tbilisi że loty helikopterem ze stolicy do Mestii zostały anulowane. Jak i czy w ogóle można drogą powietrzną dostać się do Mestii? Słyszałem coś o prywatnych samolotach, jednak bliższych szczegółow nie znalazłem..

Z góry dziękuję za informacje!

1. Najwygodniejsza opcja to skorzystanie z bezpośredniego przejazdu z lotniska do Tbilisi - koszt 20 lari, busy są skoordynowane z godzinami przylotów.
2. Obie opcja są możliwe - wybór należy do Ciebie.
3. Loty publiczne w cenie 50 lari za osobę, jak na razie są zawieszone, jest możliwość wynajęcia prywatnego helikoptera, koszt to około 4000 euro.

Obrazek użytkownika magfid
Poznający Kaukaz
Niedostępny
7 Czerwiec, 2014 - 19:49

Czy w Batumi da się kupić gaz do kuchenki PRIMUS? Jedziemy od razu do Turcji - czy w Batumi będzie można kupić tureckie liry czy lepiej na granicy wymieniać?

Tamada
Niedostępny
8 Czerwiec, 2014 - 17:18

magfid » So cze 07, 2014 5:49 pm:
Czy w Batumi da się kupić gaz do kuchenki PRIMUS? Jedziemy od razu do Turcji - czy w Batumi będzie można kupić tureckie liry czy lepiej na granicy wymieniać?

Minimalnie lepszy kurs jest w Batumi, natomiast najkorzystniej będzie wymienić euro lub dolary w Turcji.

Obrazek użytkownika sailor
Poznający Kaukaz
Niedostępny
9 Czerwiec, 2014 - 08:36

Witam serdecznie

Na początku lipca planujemy wypożyczyć samochód w Kutaisi i udać się w kierunku Kazbegi (mała objazdówka bo mamy tylko 7 dni na zwiedzanie więc dla tego zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu), jak wygląda sieć stacji paliw w Gruzji? Czy w rejonach górski jest problem z tankowaniem?
A co do kwater prywatnych to trzeba mieć ze sobą śpiwór czy jest pościel?

Pozdrawiam

Tamada
Niedostępny
9 Czerwiec, 2014 - 10:54

Hej

Zależy o jakie region górskie chodzi - w Stepancmindzie i Mestii zatankujesz - to by było tyle z najpopularniejszych regionów górskich :)

W kwaterach zawsze była pościel, jak ja z nich korzystałem.

Obrazek użytkownika sailor
Poznający Kaukaz
Niedostępny
9 Czerwiec, 2014 - 11:18

Dzięki Głównie chodzi mi o rejon Kazbegi. A czy jest jakiś szlak tregingowy z Kazbegi do Szatili? Jeśli tak to jak długo się idzie? Czy droga do Omalo jest do przejechania dla zwykłego europejskiego kierowcy?

Tamada
Niedostępny
9 Czerwiec, 2014 - 12:05

Komercyjne przejście masz tu: http://berika.ge/old/toors/t_shatili.htm, na forum troche opcji jak ludzie szli tez znajdziesz (przejście Juta-Gudani-Shatili).

Do Omalo - hmm temat był wiele razy poruszany - droga jest na tyle charakterystyczna, że ciężko powiedzieć, czy "zwykły" europejski kierowca przejedzie - zwykły europejski kierowca nie jeździ po takich drogach :) Najważniejsze rzeczy zależne od kierowcy to opanowanie, spokój i sprawne auto, do tego dochodzą czynniki niezależne, czyli pogoda I ruch na drodze. Jeden powie, że trasa jest łatwa, drugi że to hardcore.

Obrazek użytkownika aaanka
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 8 miesięcy temu
14 Czerwiec, 2014 - 12:04

Czy ktoś wie jakie są limity na papierosy i alkohol przy podróży Gruzja -> PL?

Obrazek użytkownika kigh
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 4 mies. temu
14 Czerwiec, 2014 - 15:21

To są limity poza UE:

Jeśli będziesz wracać samolotem, to w bagażu może się znaleźć 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia. (40 sztuk jeżeli chodzi o samochód)

Jeżeli chodzi o alkohole, to możemy wwieść maksymalnie – niezależnie od środka transportu – 1 litr mocniejszego alkoholu o mocy powyżej 80 proc. Zamiast tego można zabrać zestaw składający się z 2 litrów alkoholu o mocy do 22 proc., 4 litrów wina musującego i 16 litrów piwa.

Tamada
Niedostępny
14 Czerwiec, 2014 - 18:48

sailor » Pn cze 09, 2014 8:36 am:
Witam serdecznie

Na początku lipca planujemy wypożyczyć samochód w Kutaisi i udać się w kierunku Kazbegi (mała objazdówka bo mamy tylko 7 dni na zwiedzanie więc dla tego zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu), jak wygląda sieć stacji paliw w Gruzji? Czy w rejonach górski jest problem z tankowaniem?
A co do kwater prywatnych to trzeba mieć ze sobą śpiwór czy jest pościel?

Pozdrawiam

W kwestii paliwa http://innagruzja.blogspot.com/2014/05/skad-sie-bierze-benzyna-i-nie-tylko.html
W kwestii śpiworów- w kwaterach prywatnych zawsze jest pościel, śpiwory mam sens brać tylko jeśli planujecie spanie gdzieś "na dziko".... lub jeśli macie raczej rygorystyczne wymagania higieniczne ;)

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com