Twoje konto

GTranslate

Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika zizi4
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 2 mies. temu
Dołączył: 02.10.2013 - 16:02
13 Sierpień, 2014 - 21:19

Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

Witam... i o drogę pytam, niemal dosłownie. Niestety część azerska tego forum nie jest aż tak bardzo bogata w porady, ale wierzę, że co nieco będziecie w stanie podpowiedzieć. Interesują mnie turystyczne realia w Azerbejdżanie (nie tylko w Baku) - konkretnie mam w planie przejechać w ramach wizy tranzytowej w ciągu paru dni trasę z Baku do Balakanu, zwiedzając po drodze, co mi wpadnie w oko. Przyzwyczajona (żeby nie powiedzieć: rozpieszczona...) jestem przez warunki gruzińskie i armeńskie, czyli nocleg sam cię znajdzie, z transportem zawsze się uda... Czy w Azerbejdżanie jest podobnie? Abstrahując od horrendalnych cen oficjalnych hoteli, czy istnieją "guesthousy" - prywatne kwatery, które da się znaleźć w najbardziej turystycznych miejscowościach (oczywiście tańsze niż 4* hotele), można liczyć na łut szczęścia i jeździć bez rezerwacji? Czy sieć "marshrutkowa" (o pociągach już wiem) jest podobna jak w Gruzji/Armenii?
Przepraszam za przyziemność tych pytań :wink: ale informacji jest naprawdę niewiele i każda podpowiedź się liczy.
Pozdrawiam i dziękuję!

Obrazek użytkownika zizi4
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 2 mies. temu
Dołączył: 02.10.2013 - 16:02
20 Październik, 2014 - 22:35

Re: Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

Ponieważ nie dostało mi się odpowiedzi, wnioskuję, że mogę się wypowiedzieć sama :-)
A więc z doświadczeń własnych:

- noclegi: "guesthousów" nie ma w Azerbejdżanie jeszcze tak wielu, jak w krajach ościennych; najczęściej nocować można w hotelach, chociaż tych na szczęście w większości miejscowości nie brakuje i nie są wcale drogie (nawet w Baku przez przypadek nocowaliśmy w hotelu w Iczeri-Szeher: bardzo skromny, ale jednak cena za pokój z łazienką - 18 manatów/os (zbita do 14 manatów) - była całkiem przyzwoita).
Generalnie poza Baku przeciętny hotel kosztuje 30-40 manatów za pokój 2-3-osobowy. Ruch hotelarski nie jest tu chyba jeszcze zbyt intensywny, zazwyczaj informacje z przewodników pokrywają się z rzeczywistością (tzn. stare hotele nadal istnieją, nowych zbytnio nie przybywa).

- transport: bardzo podobny jak w Gruzji, marszrutki jeżdżą zawsze i wszędzie. W Baku główny dworzec autobusowy (tzw. nowy dworzec - Yeni Avtovakzal) znajduje się na północy miasta, dojeżdża do niego sporo autobusów miejskich z metra 20 Yanvar. Ostatnie marszrutki w kierunku większości miast odjeżdżają o 18:30 (oczywiście z poprawką na zapełnienie się). Na krótkich trasach lokalnych jeżdżą dość przestarzałe autobusy (koncept podobny jak w Armenii).
Polecam nocne pociągi, ponieważ są niewiele droższe niż marszrutka, a można się wyspać w całkiem porządnych warunkach (np. pociąg Baku-Sheki: miejsce w 4-osobowej kuszetce kosztuje 9,50 AZN, co jest znaczącą oszczędnością w stosunku do ceny hotelu, a przedziały są wygodne i czyste).

Z moich obserwacji stwierdzam, że usługodawcy (np. właściciele hoteli czy taksówkarze) nie starają się jeszcze zdzierać zbytnio z turystów. Zazwyczaj cena, jaką proponują, jest raczej adekwatna do tego, co płacą miejscowi (co nie oznacza, że nie da się jej zbić - de facto zawsze udało nam się dostać taką cenę, jak chcieliśmy, co chyba jest zasługą dość szerokiego marginesu do negocjacji).

Obrazek użytkownika Redakcja forum
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 11 miesięcy temu
Dołączył: 11.10.2014 - 15:41
20 Listopad, 2014 - 19:25

Re: Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

Czy język wystarczy angielski/rosyjski w bezproblemowym poruszaniu sie tam?

Obrazek użytkownika zizi4
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 2 mies. temu
Dołączył: 02.10.2013 - 16:02
24 Listopad, 2014 - 21:12

Re: Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

Rosyjski jak najbardziej. Mój jest, oględnie mówiąc, "komunikatywny", ale nie było najmniejszego problemu w dogadaniu się, więc nawet nie było potrzeby wspomagania się angielskim (chociaż w paru miejscach w Baku trafiliśmy na osoby chętniej posługujące się językiem angielskim). Tylko w drodze do Xinaliqu i w nim samym zdarzały się osoby posługujące się tylko "xinaluskim" ;-) i azerskim, ale to przecież Kaukaz, chęci są ważniejsze niż umiejętności :-) Nawet posługując się tylko i wyłącznie suahili da się przeżyć, i to jak! :-)

Obrazek użytkownika alina
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 3 mies. temu
Dołączył: 08.01.2015 - 13:16
8 Styczeń, 2015 - 13:18

Re: Garść praktycznych porad podstawowych - pytanie

A orientujecie się jakie są ograniczenia przy wypożyczaniu samochodu? Wiek? Ilość lat posiadania prawka?