Twoje konto

GTranslate

Masyw Kuro i dolina rz. Kistura - może ktoś był tam?

14 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Redakcja kaukaz.pl
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 10 miesięcy 2 tyg. temu
22 Czerwiec, 2014 - 22:06

Masyw Kuro i dolina rz. Kistura - może ktoś był tam?

Czy ktoś z drogich forumowiczów miał już okazję eksplorować ten majestatyczny masyw, który strzela w górę po wschodnie stronie miasteczka Stepancminda (d. Kazbegi)? Widzę tam co najmniej trzy czterotysięczniki, które potencjalnie można zdobyć w ramach trekkingu a nie koniecznie wspinaczki. Jest tam również interesująca dolina rzeki Kistura, którą zamyka lodowiec Kwibiszi (Kvibishi).

Czy Waszym zdaniem jest szansa na zdobycie Kuru od południa (startując z wioski Sno)?

Galeria zdjęć: 

Redakcja kaukaz.pl

Dżigit
Niedostępny
14 Wrzesień, 2014 - 02:15

Re: Masyw Kuro i dolina rz. Kistura - może ktoś był tam?

Witam po dłuższej przerwie. W sierpniu udało mi się wyrwać na wysokogórski trekking w rejon Mkinwarcweri. Jedną z tras było przeprawa z wioski Sno do przejścia granicznego Larsi. Polecam każdemu kto lubi górskie wyzwania i chce spędzić czas w kompletnej dziczy, gdzie nawet nie prowadzi się wypasu a ścieżki trzeba wydeptywać samemu. Na dniach postaram się wrzucić troche zdjęć i więcej informacji. Tymczasem załączam mapkę z pokonaną trasą:

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika alien
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 10 miesięcy temu
15 Wrzesień, 2014 - 02:35

!
To prawdopodobnie najlepsza górska gruzińska wyprawa jaką miałem okazję zobaczyć.
Znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy prezentują się wybornie, a nowa dla mnie w paru miejscach odsłona Kaukazu jeszcze lepiej.
Pełne uznanie! Czekam na szczegóły.

http://niekisimy.wordpress.com/

Dżigit
Niedostępny
16 Wrzesień, 2014 - 21:04

Skoro podobało się to wrzucam kolejną serię zdjęć :D Muszę przyznać, że pomysł przejścia tej trasy kiełkował we mnie od 2001 r., kiedy pierwszy raz odwiedziłem Kazbegi. Już wtedy podejrzewałem, że tKazbek musi majestatycznie wyglądać z grzbietu ciągnącego się po wschodniej stronie Gruzińskiej Drogi Wojennej. Nie zawiodłem się.

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika lotheg
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 4 dni temu
12 Sierpień, 2015 - 20:52

Przepraszam, że trochę odgrzebię temat, ale mógłbyś szerzej opisać ten szlak i możliwość zdobycia Kuru albo Szan? Interesuje mnie też na ile dni jest ten szlak i gdzie można nocować.

Dżigit
Niedostępny
13 Sierpień, 2015 - 01:24

lotheg:
Przepraszam, że trochę odgrzebię temat, ale mógłbyś szerzej opisać ten szlak i możliwość zdobycia Kuru albo Szan? Interesuje mnie też na ile dni jest ten szlak i gdzie można nocować.

Przepraszać nie ma a co;) Postaram się dokładniej opisać szlak, choć nie obiecuję, że będzie to szybko, gdyż moja praca pochłania większość doby.

Co do zbobywania szczytów to przede wszystkim śpieszę wyjaśnić, że na mapce popełniłem błąd - powinno być Szinio zamiast Szan. Ten drugi znajduje się kilka km na północny-wschód w granicznym grzbiecie.

Muszę też zaznaczyć, że nie zdobyliśmy Szino. Zamiast atakować go "zmarnowaliśmy" czas na zajmowanie się pewnymi minerałami, które zaabsorbowały naszą uwagę na dłuuuugie godziny. Dodam, że obydwaj z kolegą mamy silne inklinacje geologiczne:) Szino wydaje się zdobywalny bez specjalnego sprzętu. Wg mnie należy atakować z południowego zachodu, zgodnie z załączoną poniżej mapką. Natomiast Kuru jest moim zdaniem nie do zdobycia bez sprzętu i doświadczenia alpinistycznego.

Z nocowaniem nie ma problemu. Miejsca pod namiot jest sporo po drodze.

Co do czasu przejścia to mam największy dylemat.W sumie, do pokonania jest ok. 26 km i prawie 2200 m podejścia. Nam zajęło to prawie tydzień ze względu na wyjątkowo burzową pogodę. Sądzę, że przy dobrej pogodzie w lipcu lub sierpniu - i przy dobrej formie załogi - da się przejść całość najszybciej w 2 dni.

Galeria zdjęć: 

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika lotheg
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 4 dni temu
13 Sierpień, 2015 - 11:34

A da się podzielić trasę na 2 dni i każdego nocować w jakiejś kwaterze? Niestety namiotu raczej nie dam rady zabrać.

Możesz także napisać z jakich map korzystasz? (wklejone fragmenty)

Dżigit
Niedostępny
16 Sierpień, 2015 - 16:43

lotheg:
A da się podzielić trasę na 2 dni i każdego nocować w jakiejś kwaterze? Niestety namiotu raczej nie dam rady zabrać.

Bez namiotu lepiej zapomnijcie o tej trasie. Pomiędzy wioską Sno a przejście granicznym Zemo Larsi nie ma żadnej cywilizacji. Nawet szałasów pasterskich.

lotheg:
Możesz także napisać z jakich map korzystasz? (wklejone fragmenty)

Z sowieckich sztabówek. Wprawdzie nie są idealne i mocno nieaktualne w zakresie zagospodarowania terenu (zwłaszcza drogi i obiekty gospodarcze), ale nie ma nic lepszego jeśli chodzi o rzeźbę terenu. Polecam stronę http://mygeorgia.ge/Default.aspx?map=SOVIET_TOPO

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika Thanatos
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 4 mies. temu
31 Marzec, 2016 - 09:11

Hello, this route looks really good! Just wondering - have you got some gpx log for it?

I am mostly interested in the position of pass you used to get into Khde gorge. It lies south of the Shino mountain, right? There is one in Russian texts I found, its called LeraKT (elevation 3531m) there... is this it?

http://www.tkg.org.ua/node/7851

My website about trekking in Georgia - [anchor=kotva goto=www.caucasus-trekking.com:1x9zgnx8]www.caucasus-trekking.com[/anchor:1x9zgnx8]

Dżigit
Niedostępny
5 Maj, 2016 - 23:47

Thanatos:
Hello, this route looks really good! Just wondering - have you got some gpx log for it?

I have gpx log only for the first part of that trekk (southern slope) but I've attached a detailed map of surroundings of the key pass. You will see two ways of comming and the final crossing of the ridge. Notice that we didn't go straight to the pass but we sharply turned south, then climbed up the summit (3702,7), went north to the pass and finally to the east.

Thanatos:
It lies south of the Shino mountain, right?

You are right. The yellow circle on the attached map.

Thanatos:
There is one in Russian texts I found, its called LeraKT (elevation 3531m) there... is this it?

http://www.tkg.org.ua/node/7851

I didn't find any name of that pass but according to soviet military map its elevation is 3629 MASL. I have marked in red the way shown on that picture: http://www.tkg.org.ua/node/7851.

Galeria zdjęć: 

Redakcja kaukaz.pl

Obrazek użytkownika Paulina Kuczma
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 1 miesiąc temu
25 Lipiec, 2016 - 18:05

Witam,

Wybieramy sie do Gruzji juz za tydzien. Planujemy trek ze Stepanzminda przez doline rzeki Kistury az do Juty przez lodowiec Kwibiszi. Mialabym do Ciebie Krzychu pytanie dotyczace lodowca: czy mozna przez niego przejsc az do przeleczy bez specjalnego ekwipunku (czekany, liny etc). Chodzi o to ze planujemy spedzic w Khazbeghi/Khevsureti 10 dni, i nie chcemy taszczyc ze soba tego ciezkiego ekwipunku, tylko dla tych 10ciu metrow lodowca Kvibishi... Mieszkam w Alpach i mam dosyc doswiadczenia w przechadzkach po lodowcach wiec jesli nie bedzie on osniezony to powinno sie udac... Czy miales okazje widziec go z bliska? Czy mozna go obejsc by dojsc do przeleczy Kvibishi?
Jesli nam sie to nie uda, bedziemy isc do wioski Sno. Planujemy rowmiez zdobyc Shino, wiec zalacze na tym forum log GPS i kilka fotek!

Paulina

Obrazek użytkownika Dan Novák
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 tyg. 6 dni temu
20 Sierpień, 2019 - 19:10

Kuro Ridge - approach to Lerakt?
Hallo to Poland:)

We would like to go very similar route this year - but a bit different approach to Lerakt Pass.

Your way should be the pink one - we would like to go via "yellow" one:)

Do you think that our solution is passable also? And how is the descent from Lerakt to Kibishi Glacier? steep, stony, rocky?

Thanks a lot for your reply!

Daniel

Obrazek użytkownika J@n
J@n
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 tyg. 1 dzień temu
30 Sierpień, 2019 - 12:14

piękne tereny, niestety byłem tam tylko na 1 dniowej wycieczce

.