Twoje konto

GTranslate

Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

33 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika Talon
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 5 miesięcy temu
2 Marzec, 2016 - 16:48

Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

Hej,
chciałbym prosić o pomoc w zaplanowaniu pierwszej podróży po Gruzji. Chciałbym aby tempo było intensywne, ale bez biegu. Zależy mi na "wizytówkach/must see" - uwielbiam podziwiać piękne krajobrazy :)
Tak naprawdę plan jest pewny tylko na jeden dzień reszta czasu - elastyczna, można też pozmieniać kolejnością.

31.03
Lądujemy o 5.20 w Kutaisi
plan aby dojechać marszrutka do Tbilisi. Z pewnościa chciałbym zobaczyć stolicę w jeden z dni, ale pytanie czy cały dzien to nie lekkie marnotrastwo i nie wystarczy zwiedzać jej z "doskoku"?

01.04
Tutaj dzien jest zaplanowany - Tbilisi – Stepancminda – Cminda Sameba

02.04 i 03.04

Tutaj stoję przed wyborem, czy wybrac Swanetię, czy może Vardzie, a Tuszetia w ogóle piękna, ale to chyba byłoby trudno zrobić? Do Batumi jechać chyba nie warto - szkoda czasu, szczególnie na przełomie marzec/ kwiecien?

04.04
Wylot o 6.00 z Kutaisi. Czyli pewnie końcówkę 3 marca będzie trzeba spędzić w Kutaisi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 3 mies. temu
2 Marzec, 2016 - 23:06

Re: Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

Tuszetia w tym terminie raczej nieosiągalna.Zostaje Mestia i Kazbegi albo Wardzia.Moim zdaniem 1 dzień na Tbilisi to stanowczo nie jest marnotrawstwo ale jak kto woli.Będąc w Tbilisi można zawsze zrobić wypad do Dawida Garedży (must see:-) i zrobić małą objazdôwkę po Kachetii,wpaść do Sighnaghi na ten przykład i wrócić do Stolicy na noc,dokończyć zwiedzania.

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 4 mies. temu
3 Marzec, 2016 - 10:02

Tuszetia jest niewykonalna, do Batumi jak słusznie zauważyłeś nie ma za bardzo po co jechać w tym terminie.

Skoro będziesz w Stepancmindzie to moim zdaniem później dla odmiany Vardzia i okolice byłyby lepsze niż Swanetia (tym bardziej, że na dojazd do Swanetii i powrót stracisz mnóstwo czasu). Dobrym pomysłem na dzień zaraz po przylocie jest Dawid Garedża, potem powrót na wieczór do Tbilisi i zobaczenie centrum wieczorową romantyczną porą. Ostatniego dnia możesz zwiedzić okolice Kutaisi (monastyry Gelati, Motsameta, Bagrati i/lub jaskinie Prometeusza lub Sataplia). Jak na pierwszy raz to zdecydowanie wystarczy.

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Poznający Kaukaz
Niedostępny
3 Marzec, 2016 - 15:29

Ok, dziękuje Wam serdecznie, bardzo mi pomogliście :).

Plan na daną chwilę jest taki, dodatkowo załączam mapę:
31.03
Lądujemy o 5.20 w Kutaisi i plan, aby dojechać marszrutka do Tbilisi.
Następnie wypad do Dawida Garedży. (1. czy dostanę się tam maszrutka?) W rozkładzie umieściłem jeszcze Signaghi, ale chyba (2.?) nie da rady zrobić tego w jeden dzień i na wieczór zwiedzać jeszcze Tbilisi?

01.04
Tutaj zostawiam tak jak było- Tbilisi – Stepancminda – Cminda Sameba.
3. Czy jest sens wracać do Tbilisi, cz lepiej nocować w Kazbegi?

02.04
Tutaj w planach wyjazd z Tbilisi i Vardzia. Z tego co czytałem sama Vardzia do zrobienia w 2-3h, także myślę, że z rana można by jeszcze było pozwiedzaić stolicę. Powrót do Kutaisi

03.04
Okolice Kutaisi, niezmieściło się już na mapie.
Monastyr Gelati, Jaskinia prometeusza pewnie Motsameta, Bagrati

04.04
Wylot o 6.00 z Kutaisi. 4. Nie ma problemu z dotarciem w nocy na lotnisko w Kutaisi?

5. Zmienilibyście coś w planie?
6. Może warto przedłużyć pobyt w Kazbegi?

Pozdrawiam i z góry jeszcze raz Wam dziękuję (chyba już czuje namiastkę tej gruzińskiej życzliwości :))

Galeria zdjęć: 
Tamada
Niedostępny
4 Marzec, 2016 - 08:33

Moim zdaniem odpuść sobie Sighnagi, z uwagi na konieczność zorganizowania dojazdów Dawid Garedża to już będzie wystarczające wyzwanie, a wieczór zostaw sobie na Tbilisi.

Ze Stepancmindy nie ma według mnie sensu wracać na noc do Tbilisi, znowu tracisz czas, a poza tym widok Cminda Sameba o poranku- bezcenny!

Sama Vardzia to zwiedzanie na 2-3 godziny, ale pamiętaj, że musisz jeszcze tam dojechać i stamtąd wrócić, nawet samochodem jest to kilka godzin, a marszrutkami tym bardziej.

W nocy na lotnisko w Kutaisi dostaniesz się bez problemu taksówką.

Z decyzją, czy zostać w Stepancmindzie, czy jechać do Vardzi możesz się wstrzymać do momentu, gdy będziesz na miejscu i wtedy się zastanowisz, czego chcesz. Alternatywnie do Vardzi możesz np. zwiedzić Mtschetę i kamienne miasto Upliscyche pod Gori (mniej jeżdżenia).

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
4 Marzec, 2016 - 10:54

Z dotarciem do Garedży jest ten problem że nie jeżdżą tam marszrutki.Od połowy kwietnia jest tzw.Garedżobus z centrum ale ty się na niego jeszcze nie załapiesz więc pozostaje wariant wynajęcia samochodu lub taxi ale wtedy lepiej mieć ekipę żeby koszt się rozłożył.Można podjechać marszrutką do Sagarejo i stamtąd dalej już z dogadanym kierowcą-zmniejszy to koszt.Z kolei wycieczka do Sighnaghi to rozrywka zdrowa i tania.-6 kursów z Samgori(stacja metra) -ok 90 minut jazdy w jedną stronę za 6 lari-powrót takoż bez problemów.Acha są jeszcze marszrutki do Udabno(wieś najbliżej Dawida Garedży) ale tylko cztery razy w tygodniu o 16.00(pon,śr,piątki,niedz)-też z Samgori.Pomysł z wymianą Wardzi na Uplisciche i Mtschetę napewno sensowny logistycznie,bo to tylko na mapie tak wygląda że odległości są niewielkie.Podróżując marszrutkami i to łączonymi możesz mieć problem z powrotem do Kutaisi kiedy wystartujesz z Tbilisi przez Wardzię o starcie z Kazbegi już nie mówię:-) W Kutaisi najlepiej połączyć Motsametę i Gelati -marszrutka zza teatru ok.1 lari do Gelati albo taxi -objazd ok.20 lari a Sataplię z ewentualną jaskinią Prometeusza-trochę inny kierunek-marszrutka Ctskaltubo i przesiadka w następną albo wariant z taksówką .Na lotnisko taksówka z Kutaisi kosztuje 20 lari i za tyle masz prawo podróżować sam:-)

Obrazek użytkownika stroman
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 miesięcy 6 dni temu
6 Marzec, 2016 - 23:42

Tak na dobrą sprawę, to masz max 3,5 dnia do zobaczenia czegokolwiek. Jeśli to ma być totalne "must see", to możesz uderzyć z lotniska do Kazbegi, zapewne z przesiadką w Gudauri. Oczywiście, jeśli Kaukaz z bliska jest Tobie niezbędny. Przy odrobinie szczęścia może wrócisz na noc do Tbilisi.
Dzień 2: Jak chcesz po łebkach stolicę zwiedzić, to dzień Tobie wystarczy.
Dzień 3:Jadąc pociągiem w kierunku Achalciche (tu do zobaczenia nieźle odrestaurowana twierdza, godna zobaczenia) można wyskoczyć po drodze i zwiedzić skalne miasto Uplistsikhe, aczkolwiek wtedy są marne szanse na dotarcie do Vardzi.
No a w okolicach Kutaisi to Jaskinia Prometeusza obligatoryjna.
Z której strony by nie patrzeć - na wszystko za mało czasu.
Chyba żeby samochodem...

Poznający Kaukaz
Niedostępny
7 Marzec, 2016 - 11:49

Stroman, sądzisz zatem, że obecny plan do przerobienia? Od czwartku rana jestem już w Gruzji i wylot w poniedziałek (bądź co bądź lądujemy z samego rana o 5.20 , także 4 dni, ale dużo przejazdów, więc można liczyć mniej).

Wiem, że jest na to osobny temat, ale nie chce już spamować we wszystkich cześciach forum zatem tutaj, prosze o doradzenie z transportem.
Plan zostaje taki (chyba, że jednak odradzicie):
31.03 Dawid Garedza i Tbilisi
01.04 Stepancminda
02.04 Nocleg w Kazbegi i z rana cel Vardzia, planowany powrót do Kutaisi
03.04 Tutaj Kutaisi
04.04 Dotarcie w nocy na lotnisko

Rozumiem, że z lotniska w Kutaisi łapie maszrutke do Tbilisi i później z dworca Didube jade do Saagrejo skąd łapię taksówke. (ile może kosztować bezpośrednio taksówka z Tbilisi?)
Drugi dzień wyjazd maszrutka do Kazbegi i nocleg.

Dzień trzeci Tutaj znowu jest podobno problem. Z Kazbegi znowu maszrutka do Tbilisi i stamtad do Vardzi (podejrzewam, że jest kilka punktów pomiędzy?).
Może lepiej tak jak radzi toja np. zwiedzić Mtschetę i kamienne miasto Upliscyche pod Gori? Tylko, że i tak muszę wrócić do Kutaisi.
Z Vardzi do Kutaisi?

Ostatni dzień rozumiem, że już bezproblemowo z Kutaisi do okolicznych punktów.
W nocy odlotu, taksówka.

Ostatnie pytanko o noclegi, przy danym planie lepiej wszystko bukować od razu? (Tbilisi Kazbegi i Kutaisi) czy z czymś zwlekać, słyszałem, ze niektórzy jadą zupełnie bez organizacji spania? Nie wiem jak zniesie ew. stres współtowarzyszka, więc wolałbym coś mieć. ;)
DZIĘKUJĘ!

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
7 Marzec, 2016 - 17:29

Noclegi-ja bym zabukował pierwszy w Tbilisi i ostatni w Kutaisi przynajmniej...
1.Pierwszy dzień spędziłbym w Tbilisi poznając miasto ludzi i nocując tam bo trzeba odpocząć-skoro zwiedzanie i tak w pewnym momencie jest przewidziane nie jest to strata czasu a w hostelu i ogólnie na mieście można spotkać ludzi z którymi można się gdzieś potem wspólnie wybrać ,umawiając na rozłożenie kosztów,wspólne wynajmowanie samochodu itp,ale też rozpoznanie miasta warunków,okolic ,obeznanie się z metrem dworcami(do Sagaredźo z Samgori lepiej niż z Didube-3 lari marszrutka - stamtąd do centrum Dawida Garedźy taksa z Sagaredźo ok.25-30lari w jedną stronę-mozna umówić całośc z tym że kierowca zaczeka az zwiedzicie ale wtedy to ok.60-70 Gel),karta na metro i Narikalę ,druga na Mtacmindę plus zabytki i atrakcje stolicy itp Taksówek z centrum nie warto brać bo to podraża koszty.Na Kachetię czyli kierunek wschodni jeśli taxi to z Samgori albo Isani bo z centrum typu ul.Rustaveli,.K,Abchazi,Plac Wolności albo z co gorsza z Didube skroją Was niemiłosiernie.I odwrotnie -na kierunki zachodnie typu Bordżomi,Achalciche Kutaisi to z Didube które jest spore i ma tez kilka tradycyjnych miejsc odjazdowych -jak byście jechali do Mtschety jednak to w wariancie oszczędnościowym szukajcie zwykłych marszrutek za 1 lari-normalne bilety w kasie.Zasada niedrogich przemieszczeń jest taka że miasto robi się metrem i startuje w konkretne kierunki z konkretnych stacji-słowem nie wszystko co Didube jest złotem :D
Wasz dzień trzeci to ja bym się w to w ogóle nie ładował chyba że wynajetym samochodem płacąc sporo kasy-czemu?Bo marszrutką to wyjazd z Kazbegi o świcie powiedzmy ,Tbilisi w południe Bordżomi o 15.00,Achalciche o !7.00,Achalkalaki 19.00 taxi do Wardzi i jest 20.00 o ile macie szczęście i 2 tylko godziny zwiedzania czyli o 22.00 mozna wycofywać się do Kutaisi ale już tylko taksówką co najmniej do Surami...nie polecam-dzień będzie meczący a wieczór stresujący...
To tyle...pozdrawiam-miniemy się w hali-kiedy bedziecie wylatywali ja se znowu przylecę :)

Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Marzec, 2016 - 12:43

Ess, dziękuję bardzo.
Czyli peirwszy dzień do Dawida Garedzy z Samgori. Weźmiemy najwyżej tą takse w dwie strony z Sagaredzo. Czyli powinniśmy wrócić w jakiś rozsądnych godzinach do Tbilisi?

Co proponujesz w dniu trzecim wrócić z Kazbegi do Tbilisi?
Czy z Tbilisi do Kutaisi ciężko się dostać, o której maksymalnie można wyjechać?
Szkoda mi trochę rezygnować z Wardzi, może da rade w takim razie zrobić w ten 3 dzień
Upliscyche?

To chyba my będziemy w lepszych nastrojach 8)

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
8 Marzec, 2016 - 14:43

Dokładnie Talon tak jak piszesz-jak zrobicie Dawida Garedźę pierwszego dnia to już będzie dobrze.Najważniejsze żebyście wrócili do Tbilisi,godzina jest mniej ważna bo życie nocne,imprezy itp zaczynają się i tak od ok.21.00 w zasadzie.Najlepsze imprezownie są w okolicach katedry Sioni w kwartale ograniczonym z jednej strony tzw.Podpaską czyli Mostem Pokoju a Mostem Metechi, na prawym brzegu Kury a ul.K.Abhazi i Majdanem(plac Wachtanga Gorgasali).Ja dlatego lubię nocować w Starym Tbilisi bo wszędzie ma się blisko i nie potrzeba się przejmować wieczorem ostatnim metrem lub taksówkami.A jak zwiedzicie D.Garedźę i zgłodniejecie to po drodze macie Udabno z naszymi rodakami z OasisClub-nieżle tam karmią(gotują miejscowe Gruzinki)i poją.Mając taksówkę można się zawsze zatrzymać na pół godziny...Co do Kazbegi to ja bym wracał.Wiem że niektórzy wiążą z noclegiem jakieś wrażenia dodatkowe ale jeśli jest dobra pogoda i po dojechaniu ujrzycie mityczną górę bo nie będzie mgły i chmur,zaliczycie podejście albo podjazd na Cmindę Samebę to właściwie jeśli nie udajecie się w jakiś górski trekking wszystko macie zaliczone...A zatem z punktu widzenia logistyki i kolejnych wojaży lepiej byłoby wrócić do stolicy i być panem sytuacji transportowej bo czasami jakaś lawina kamieni,osuniecie i tym podobne potrafi odciąć tę drogę na kilka godzin i jest się w czarnej d...e,zwłaszcza mając mało czasu. Czyli ja bym tak to zrobił- pierwszy dzień Garedźa,kolejne dni Kazbegi z powrotem do stolicy, kolejny dzień ,Gori-Uplisciche, w drodze powrotnej Mtscheta i powrót do Tbilisi-te rzeczy są w sumie stosunkowo blisko stolicy,dobrze skomunikowane.
Powrót z Tbilisi do Kutaisi jest spoko-dużo marszrutek od rana do wieczora -z Didube.Jak padniecie ofiara naganiaczy na samym poczatku dworca to pamiętajcie że tak czy owak cena przejazdu z Tbilisi do Kutaisi jest to 10 lari.Właściwy dworzec z biletami i odjazdami właściwie tylko do Kutaisi jest od wyjścia z metra na (targowisko)Didube jakieś 250 metrów tak bardziej w prawo.Wyjeżdżając ok.9.00-10.00 jesteście po 4 godzinach w Kutaisi i jeszcze zaliczycie co najmniej jeden z wariantów czyli Gelati i Motsametę lub/i Sataplię i jaskinię Prometeusza.Bagrati jest na miejscu więc wystarczy wieczorny spacer przed snem.Ostatnia uwaga-taksowkarze w Gruzji to jakby osobna nacja-własciwie jedyni którzy bedą starali sie Was naciągnąć a zatem nalezy rozmawiać miło i kulturalnie ale stanowczo-negocjować trzeba konkretnie i nie przejmować się tym co mówią za bardzo,trzymając sie własnej wersji cenowej.
Pozdrawiam

Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Marzec, 2016 - 15:32

Nie zakładam że nie wrócimy, bo inaczej bedzie słabo.
Ok, czyli (mam nadzieję ostatnia modyfikacja planu :) )
Pierwszy dzień - Dawit Garedza
Drugi dzien Kazbegi i powrót do Tbilisi (rozumiem ze w przypadku północnym też z Didube)
Trzeci dzien Gori-Uplisciche, rozumiem, że tutaj z dojazdem ze stolicy nie ma problemu? Pytanie czy nie lepiej stamtąd kierować się już do Kutaisi?
Czwarty dzień Kutaisi i na pewno jaskinia prometeusza :)

To ciekawe co piszesz, bo słyszałem że właśnie gruzińscy taksówkarze podają z reguły prawdziwą cenę,, ale będę miał to na uwadze :)
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
8 Marzec, 2016 - 16:43

Kazbegi-kierunek północny tez z Didube.Trzeci dzień bez problemu-Gori(marszrutka z Didube) a zatem destynacja Uplisciche(kilka km od Gori-i tu chyba lepiej wziąść taxi w centrum Gori) leży rzut beretem od głównej drogi wschód-zachód więc jeśli byście chcieli już jechac dalej po zwiedzaniu twierdzy do Kutaisi to można .Ale wtedy żeby nie zostawiać niczego za sobą lepiej wpaść najpierw przed południem do Mtschety(must see)-jazda z Didube-koszt 1 lari czas przejazdu ok.20-25 min w jedną stronę.W sumie wycieczka na 2-3 godz ładna lekka i przyjemna.Pozdrawiam :)

Poznający Kaukaz
Niedostępny
9 Marzec, 2016 - 11:23

Ess,
a czy o tej piątej (z lotniska w Kutaisi) nie będzie problemy żeby z lotniska złapać maszrutkę do Tibilisi?
Jeszcze uściślając dzień trzeci rozumiem, że z Didube do Mtschety i bezpośrednio już stamtąd do Gori i Uplisciche - tak czytam w relacjach (ile może kosztować taxa z centrum Gori)?
Jak stamtąd dostać się do Kutaisi? Będą maszrutki?
Bukuję zatem pierwszy i ostatni nocleg, możliwe, że z Gori wrócimy jendak do Tbilisi. Drugi też zostawię jakby był jakiś problem i musieli zostać w Kazbegi.

To by było na tyle plan powstał - dziękuję wszystkim mającym swój udział - mam nadzieję, że będzie pięknie :)

Tamada
Niedostępny
9 Marzec, 2016 - 14:46

Po przylocie WizzAira na lotnisku aż się kłębi od marszrutek i busów we wszystkich kierunkach, więc do Tbilisi nie powinno być problemu.

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
10 Marzec, 2016 - 11:33

Z lotniska do Tbilisi-jak wyżej-bez problemu.3 dzień-myślę że jednak łatwiej Wam będzie wrócić z Mtschety na Didube i tam zapakować się do marszrutki wjeżdżającej bezpośrednio do Gori.Taksówka do twierdzy-trzeba liczyć 1 lari za kilometr zasadniczo(z centrum Gori do Uplisciche jest ok.10km)Może w Gori złapiecie jakąś lokalną marszrutkę to wyjdzie taniej.Powrót z twierdzy do Gori(taxi albo lokalna marszrutka albo stopem). Z Gori do Tbilisi-łatwiej bezpośrednio z centrum miasta niż do Kutaisi do którego tez coś jeszcze może jechać,ale lepiej wrócić na główną szosę przelotowa Tbilisi-Kutaisi (5km-okazją stopem-miejscowi Wam pewnie pomogą))i tam już można do późna zatrzymywać jadące w dużych ilościach marszrutki z Tbilisi do Kutaisi albo odwrotnie-w zależności na co się ostatecznie zdecydujecie-pozdrawiam

Obrazek użytkownika Saynore
Nowicjusz
Niedostępny
10 Marzec, 2016 - 14:57

Witam!
Ja również podepnę się pod temat.
Przylatujemy do Kutaisi o 6.00 28 marca, chcemy od razu jechać do Tbilisi i poświęcić jeden dzień na zwiedzanie stolicy. Kolejny dzień to na pewno Kazbegi ale problem jest z trzecim dniem, chcielibyśmy zwiedzić któreś skalne miasto, powrót mamy 31 marca o 5.00 wiec tego ostatniego dnia przydałoby się nocować w Kutaisi. Jak najlepiej logistycznie rozłożyć to zwiedzanie?
Pozdrawiam :)

Tamada
Niedostępny
11 Marzec, 2016 - 08:28

Saynore- przy takim układzie ja bym trzeciego dnia stawiała na Upliscyche, a nie na Vardzię, logistycznie Ci to łatwiej wyjdzie. No chyba, że poruszacie się autem a nie marszrutkami, wtedy to nie ma takiego wielkiego znaczenia, choć czasowo też będzie na styk. Kwestie transportu bardzo ładnie rozpisał ess dwa posty wyżej.

innagruzja.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika dotkazet
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 8 miesięcy temu
11 Marzec, 2016 - 11:54

Hej,

ktoś w wątku wspominał o "Garedżobusie", gdzieś wyczytałam, że kosztuje 25 lari w obie strony : czy oznacza to, że na miejscu ma jakiś postój? Czeka na turystów? Jeśli tak - ile czasu kierowca daje na zwiedzanie?

Pozdrawiam,
dotkazet

P.S. Pierwszy raz w Gruzji już za 45 dni :)

Obrazek użytkownika ess
ess
Amator Kaukazu
Niedostępny
12 Marzec, 2016 - 21:53

Garejiline-Garedżobus stratuje od 15.04, z ul.Puszkina o godz.11.00 codziennie,wraca ok.19.00,25 lari w obie strony ze stosownym postojem na zwiedzanie -długim i krótszym w Udabno na stołowanie się.Info na fejsie i ich stronie
http://visitdavidgareja.blogspot.com/
pozdrawiam i życzę udanej wyprawy :)

Obrazek użytkownika dotkazet
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 8 miesięcy temu
14 Marzec, 2016 - 10:04

Pięknie się kłaniam w podzięce :)

Pozdrawiam,
dotkazet

P.S. Pierwszy raz w Gruzji już za 42 dni :)

Kaukazofil
Niedostępny
22 Marzec, 2016 - 21:09

Talon,
nie wiem, czy można Tobie jeszcze trochę namącić w głowie odnośnie planowania wyjazdu? Chyba, że już masz ostateczną wersję zatwierdzoną i lepiej nic nie zmieniać.

Obrazek użytkownika Saynore
Nowicjusz
Niedostępny
26 Marzec, 2016 - 10:51

Hej, to znowu ja z pytaniem.
Wylatujemy już jutro przed północną. Niestety prognozy pogody nie prezentują się korzystnie, szczególnie jeżeli chodzi o Kazbegi, ma padać snieg a temperatura oscyluje wokół 3-5'C
Myślicie że jest sens żeby sie tam wybrać czy może powinienem jakoś inaczej zaplanować te 3 dni.
Miało być - 1 dzień zwiedzanie Tbilisi, drugi Kazbegi, trzeci skalne miasto np. Upliscyche
Proszę o radę bo jedziemy pierwszy raz do Gruzji i troche szkoda bo najbardziej zależało mi na tym.

Kaukazofil
Niedostępny
26 Marzec, 2016 - 21:18

Jeśli koniecznie musicie zobaczyć Kaukaz z bliska, a raczej nie zamierzacie póki co jechać drugi raz do Gruzji, to możecie próbować. Jak będzie przejazd, to marszrutki będą tam jeździły. Jak zamierzacie zobaczyć możliwie dużo, to rozważyłbym jednodniowy "tour" z Tbilisi do Vardzi taksówką. Wyjeżdżając wcześnie rano można zobaczyć naprawdę dużo - Uplistsikhe, twierdzę w Akhaltsikhe, twierdzę Khertvisi, Vanis Kvabebii i Vardzię. Trzeba by było się trochę sprężać, ale wszystko można by "odfajkować". Przy czym nie wracałbym już do Tbilisi, a został np. na noc w Akhaltsikhe i stamtąd śmigał do Kutaisi (marszrutka 12 GEL). Co do kosztów taksówki - miałem ofertę Tbilisi-Vardzia za bodajże 300 GEL za kurs ośmioosobowym mamowozem. Zapewne do negocjacji. Targować się, nie targowałem, bo miałem inne plany. Jeśli rozłożyć to na kilka osób (nie wiem skolka Was jedzie), to wychodzą niewielkie pieniądze. Kwestia ustalenia z kierowcą gdzie chcecie jechać i konkretnej, ostatecznej ceny.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
29 Marzec, 2016 - 11:13

@stroman

Hej,
słucham propozycji zatem. Dzięki za inicjatywę :)
Pozdr

Kaukazofil
Niedostępny
29 Marzec, 2016 - 20:29

W zasadzie opisałem to w poprzednim poście, w odpowiedzi na prośbę Saynore. Przy czym uściślając samo zwiedzanie Akhaltsikhe zostawiłbym sobie na koniec dnia. A jeśli czasu by nie starczyło, to na ranek następnego dnia. Można potem spokojnie dostać się do Kutaisi i zaliczyć jeszcze za dnia Prometeusza.

Poznający Kaukaz
Niedostępny
30 Marzec, 2016 - 16:56

Dzięki stroman, ale chyba aż tak nie będę kombinował.

Szybkie dodatkowe pytanko,
czy w 3 dzień da radę wrócić z Kazbegi z rana do Tbilisi i stamtąd Gori i reszta i znowu powrót do Tbilisi/ew. Kutaisi?

Nie chciałbym robić Kazbegi "na biegu", bo jest to główny cel podróży.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika mamnaimiemarta
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 6 miesięcy temu
9 luty, 2018 - 15:39

Cześć, Wybieramy się do Gruzji między 29 marca a 5 kwietnia tego roku. Łącznie jedziemy aż w 8 osób. Czy ktoś z Wa nas jakieś rady dotyczące:

1. Czy w tyle osób nie będzie problemu ze znalezieniem na miejscu taxi/noclegów na miejscu - macie podobne doświadczenia? :)

2. Czy pogoda o tej porze roku może nam pokrzyżować podróże po północnej części Gruzji? (Ushguli/Mestii/Cminda Sameba/Omalo/itp)

3. Jak najszybciej dotrzec bezpośrenio z lotniska Kutaisi w okolice Kazbegi? (Lądujemy o 14:15 i bardzo chcielibyśmy dotrzeć tam już na noc)

Wszelkie inne porady mile widziane

Obrazek użytkownika Niezabookowani
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 3 mies. temu
2 Marzec, 2018 - 18:51

mamnaimiemarta:

Cześć, Wybieramy się do Gruzji między 29 marca a 5 kwietnia tego roku. Łącznie jedziemy aż w 8 osób. Czy ktoś z Wa nas jakieś rady dotyczące:

1. Czy w tyle osób nie będzie problemu ze znalezieniem na miejscu taxi/noclegów na miejscu - macie podobne doświadczenia? :)

2. Czy pogoda o tej porze roku może nam pokrzyżować podróże po północnej części Gruzji? (Ushguli/Mestii/Cminda Sameba/Omalo/itp)

3. Jak najszybciej dotrzec bezpośrenio z lotniska Kutaisi w okolice Kazbegi? (Lądujemy o 14:15 i bardzo chcielibyśmy dotrzeć tam już na noc)

Wszelkie inne porady mile widziane

1. Wynajmijcie kierowcę z samochodem na 8 osób lub dogadajcie się z marszrutką, będzie z wami jeździł i wszystko dla was załatwi. Trzeba patrzeć jak im z oczu patrzy, większość jest uczciwa. 

2.  Tak :)

3. Patrz punkt 1

<p>Prowadzimy też kanał na YouTube,&nbsp; zapraszamy do oglądania:</p><p>Gruzja / Armenia: <a href="https://bit.ly/2XCPxxc">https://bit.ly/2XCPxxc</a></p><p>Gruzja / Azerbejdżan:&nbsp;<a href="https://bit.ly/2K4RHm3">https://bit.ly/2K4RHm3</a></p>

Obrazek użytkownika mamnaimiemarta
Nowicjusz
Niedostępny
22 luty, 2018 - 14:48

Myślę, że sobie poradzimy samodzielnie :) A usługi tanich przewoźników uważam za błogosławieństwo :)

Chciałam ponowić pytanie, czy orientujecie się może, jakiej pogody spodziewać się na początku kwietnia w północnej części Gruzji, np w Kazbegi? Czy dojazd w tamten rejon nie będzie stanowił problemu? Czy na szlakach górskich okolicy klasztoru Cminda Sameba bedzie zalegał jeszcze śnieg wówczas? Chcemy wyjść na jeden dzień w góry, przespacerować się z 3-4 h i zejść z powrotem, a nie wiemy na jakie warunki powinniśmy się przygotować.

Amator Kaukazu
Niedostępny
2 Marzec, 2018 - 18:46

My będąc latem mieliśmy w Kazbegi 15 stopni C, w centralnej Gruzji było wtedy 33'. Zwróć uwagę, że tam będziesz na wysokości powyżej 2000m, myślę że na 100% będzie śnieg pod Cminda Sameba, więc raczej przygotujcie się na zimno :)

<p>Prowadzimy też kanał na YouTube,&nbsp; zapraszamy do oglądania:</p><p>Gruzja / Armenia: <a href="https://bit.ly/2XCPxxc">https://bit.ly/2XCPxxc</a></p><p>Gruzja / Azerbejdżan:&nbsp;<a href="https://bit.ly/2K4RHm3">https://bit.ly/2K4RHm3</a></p>

Obrazek użytkownika Lubelski
Nowicjusz
Niedostępny
8 Marzec, 2018 - 13:03

Cześć.
Piszę do Was po poradę. Wybieram się z partnerką do Gruzji pod koniec marca, na ok. 3,5 dnia. Chcemy zwiedzić Kutaisi i Swanetię. Oólnie skupić się tylko na tym obszarze. Przylot mamy w poniedziałek o 11.30, a wylot w piątek o 11. 
Czy waszym zdaniem lepiej będzie dojechać od razu do Mestii czy zajechać do Kutaisi, a dopiero np. we wtorek do Mestii?
Bardziej chodzi mi tutaj o transport (marszrutki i taxi), ale też zastanawiam się co, orócz Mestii warto zobaczyć w górnej Swanetii ;)

Amator Kaukazu
Niedostępny
10 Marzec, 2018 - 10:15

My do Kutaisi nie dotarliśmy, mieliśmy napięty grafik a oprócz kanionów Martwili nieopodal Kutaisi nie znaleźliśmy informacji aby było tam coś ciekawego. Natomiast Swanetia - rewelacja. Byliśmy tam 3 dni. Pierwszy dzień po przyjeżdzie około południa poszliśmy na lodowiec - trasa ok 11 km, z czego może z 8 drogą, ostatnie 3 przez las aż do lodowca. Drugi dzień jeziorka Koruldi - na które nie doszliśmy bo mimo prawie 30 stopni w dole w Mestii w górach złapał nas deszcz-śnieg i grad. Trzeciego dnia pojechaliśmy do Ushguli - z tym że w terminie Waszego wyjazdu nie wiem jak z dojazdem - jak leży śnieg droga jest nieprzejezdna a miasto całą zimę jest odcięte od świata - ale jakby była możliwość to warto. Dziś opublikujemy film na YT dotyczący Ushguli, Mestia już jest :)

Do Mestii bez problemu znajdziecie marszrutki, nie wiem czy są bezpośrednio z Kutaisi, mu jechaliśmy z Zugdidi i płaciliśmy 20 lari za osobę ( około 4h jazdy). Z Mestii do Ushguli 40 lari za osobę, mimo że to tylko około 50 km to jedzie się 2-3 h - droga jest w budowie i jeszcze w lipcu 2017 większość była do przejechania tylko 4x4, wąska, błotnista z przepaścią po jednej stronie.... dreszczyk miejscami przechodził po plecach :)