Twoje konto

GTranslate

Trekkingi z Kazbegi

8 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika kamuflage661
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 1 tydzień temu
29 Maj, 2016 - 13:49

Trekkingi z Kazbegi

Hej,

W czerwcu wybieram się do Gruzji i chciałbym spędzić kilka dni w Kazbegi.
Z Kazbegi chcę zrobić tam bazę wypadową na jednodniowe (łatwe) trekkingi. Jak wyglądają te trasy?
Czy są tam jakieś oznaczone szlaki jak w Tatrach? :D Można na miejscu wypożyczyć jakiś sprzęt np. kijki?
Może znacie jakieś firmy które organizują takie wypady z przewodnikiem?

Obrazek użytkownika Emejcz
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 12 miesięcy temu
30 Maj, 2016 - 11:30

Re: Trekkingi z Kazbegi

Z samego Kazbegi nie ma jakiegoś wielkiego wyboru tras. Według mnie maks tam to 3 dni.

Główny i najważniejszy trekking prowadzi w stronę Kazbeku przez Cmindę Samebę. W ciągu jednego dnia można dojść do jęzora lodowca i z powrotem.
Byłem na początku maja i nie widziałem tam oznakowania szlaków, ale są widoczne ścieżki i raczej ciężko się zgubić. Szlak łatwy porównując do tego co mamy w tatrach. Przy czym nie są to raczej kamienne tylko w większości zwykłe ścieżki przez co trzeba się przygotować, że przy ostrym deszczu będzie mega błoto.
Przypuszczam, że w okolicach lodowca może być jeszcze niegroźny śnieg.

Druga opcja to zwiedzenie okolicznych wiosek rowerem - Juta itp.
W Kazbegi jest wypożyczalnia rowerów i z tego co pamiętam to 5 lari za godzinę i chyba jakoś 20 lari za cały dzień. Rowery konkret nie jakieś złomy. Inne sprzęty też tam mieli w tych wypożyczalniach - widziałem dwie, ale to chyba jeden właściciel.

Jeszcze inna mini opcja to wodospad Gveleti, ale według mnie nie opłaca się tam brać zbyt drogiej taksy, bo porównując go do wodospadów w Mestii to jest on mizerny :)

Taksiaże oferują wycieczki na Władykaukaz też, więc może ewentualnie w tamtą stronę można się też udać, ale nie wiem jak z wjazdem do ruskich.

Obrazek użytkownika kamuflage661
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 1 tydzień temu
30 Maj, 2016 - 13:29

Dzięki za worek porad :) Właśnie około 3 dni chciałem tam spędzić.
BTW, W tym regionie są jakieś lepsze miejsca noclegowe żeby było więcej ciekawych szlaków do przejścia? A jak to się mają okolice Kazbeku do Swanetii, swanetia jest ciekawsza na trekkingi?

Obrazek użytkownika Emejcz
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 12 miesięcy temu
30 Maj, 2016 - 15:25

No Swanetia oferuje bez porównania więcej. Jest tam bardzo dużo trekkingów w okolicy.
Ale Kazbegi jak najbardziej warto odwiedzić :)

Obrazek użytkownika zuczek
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 3 mies. temu
14 Grudzień, 2016 - 13:40

Ja byłem na takiej wyprawie z Adventure24 i bardzo polecam. W maju znowu wybieram się do Gruzji i planuję to powtórzyć :)

Obrazek użytkownika agamemnon91
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 5 miesięcy temu
15 Grudzień, 2016 - 11:12

A kiedy najlepiej wybierać się na takie trekkingi? :)

Obrazek użytkownika emski
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 mies. 3 tyg. temu
15 Grudzień, 2016 - 14:26

Planując górskie wycieczki w Swanetii, czy w rejonie Kazbegi trzeba wziąć pod uwagę pokrywę śnieżną. Jeśli chcemy się dostać gdzieś wyżej, a zwłaszcza przekraczać przełęcze nie warto wybierać się tam przed drugą połową czerwca lub nawet początkiem lipca.
Sytuacja pewnie zmienia się nieco z roku na rok, w zależności od pogody, po ogólne informacje można sięgnąć np. tu: http://www.caucasus-trekking.com/general/whentogo

Z moich doświadczeń w okolicach Kazbegi i Dżuty, w drugiej połowie czerwca: świetna scenaria - w dolinach zielono, kwitną rododendrony, malownicze płaty śniegu na wyższych stokach, ale szlaki pow. 3 tys. m.npm pod śniegiem - trudne lub niemożliwe do przejścia.

Warto też pamiętać, że o tej porze roku trudniejsze może być przekraczanie potoków i strumieni. No i zdarza się więcej deszczowych dni, niż jesienią.

Galeria zdjęć: 
Obrazek użytkownika zuczek
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 3 mies. temu
4 Styczeń, 2017 - 10:43

Ja polecam sierpień. Bardzo przyjemnie się wtedy wędruje :D