Twoje konto

GTranslate

Zajrzyj do bezpłatnej Biblioteki Kaukaskiej na Kaukaz.edu.pl

1 wpis / 0 nowych
Obrazek użytkownika admin kaukaz.pl
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 5 miesięcy temu
Dołączył: 30.05.2006 - 23:08
29 Czerwiec, 2013 - 14:03

Zajrzyj do bezpłatnej Biblioteki Kaukaskiej na Kaukaz.edu.pl

Projekt „Biblioteka Kaukaska” (nr 11H 11 020580) został zrealizowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to przedsięwzięcie mające na celu ułatwienie dostępu do najcenniejszych źródeł historycznych związanych z obecnością Polaków na Kaukazie w XIX wieku oraz popularyzację wiedzy na temat dorobku naukowego i kulturalnego polskich zesłańców i podróżników.

Twórczość ta przybierała różne formy. Wśród dzieł tamtego okresu odnajdziemy, pionierskie prace naukowe, jak również literaturę pamiętnikarską będąca doskonałym źródłem poznania ówczesnego Kaukazu a także losu licznych polskich zesłańców odbywających służbę wojskowa w carskiej armii. W stołecznym Tyflisie podtrzymywano polonijne życie kulturalne, którego efektem była działalność nieformalnej polskiej grupy „Poetów Kaukaskich”. Jej przedstawiciele pozostawili liczną i wartościową spuściznę poetycką oraz prozatorską, bogato czerpiącą z egzotycznego otoczenia. W ramach realizacji projektu wybrano do opracowania utwory o decydującym znaczeniu dla podjętej tematyki tj.:

„Szkice Kaukazu”, Michała Butowda Andrzejkowicza;
„Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila od roku 1844 do 1854” Karola Kalinowskiego;
„Szkice z Gruzji”, Artura Leista;
„Kilka badań geologicznych i dziejowych Kaukazu”, Juliusza hr. Strutyńskiego;
„Poezje” i „Szkice Kaukazu”, Władysława Strzelnickiego oraz
„Poezje”, Tadeusza Łady Zabłockiego.
Utwory poddano digitalizacji a następnie konwersji na tekst. Dla wygody czytelników wszystkie dzieła są dostępne w różnych formatach umożliwiających lekturę w przeglądarce, na komputerze, czytniku ebooków lub tablecie. Wstępy sporządzili uznani badacze z zakresu historii, etnografii i literatury przybliżając epokę, kontekst powstania utworu i jego autora.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane utwory zainteresują szerokie grono odbiorców i przypomną nieco zapomnianą kartę z dziejów polskiej historii. Wierzymy, że to przedsięwzięcie ułatwi historykom, literaturoznawcom czy kulturoznawcom prowadzenie badań naukowych poprzez łatwy dostęp do unikalnej spuścizny naukowej i kulturalnej będącej doskonałym źródłem poznania dziewiętnastowiecznego Kaukazu i Polaków którzy tam przebywali.

Zapraszamy do korzystania z zasobów Biblioteki Kaukaskiej!

[url=http://kaukaz.pl/kaukaz/o_nas/o_nas.php]Redakcja Kaukaz.pl[/url]