Twoje konto

GTranslate

09.05.2014 - 18.05.2014 - Gruzja

5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika osiem1984
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 5 lat 9 miesięcy temu
8 Maj, 2014 - 09:12

09.05.2014 - 18.05.2014 - Gruzja

Witam serdecznie, zdaję sobie sprawę, że swój post powinienem był opublikować dużo wcześniej i pewnie niewielu forumowiczów mi na niego odpowie niemniej chciałem najpierw dobrze przewertować forum i zapytać o to, czego nie będę mógł znaleźć w innych postach.

Ja (30) i mój tata (54) wylatujemy jutro do Gruzji. Planujemy trochę zasmakować w tym jakże chwalonym przez wszystkich kraju. Od dłuższego czasu śledzę bacznie wypowiedzi na forum i staram się poskładać wszystko do kupy, tak by będąc na miejscu trzymać się w miarę ustalonego planu (pewnie ciężko będzie się porozumieć z racji na fakt, że żaden z nas nie mówi po rosyjsku). Jeśli pozwolicie to poproszę Was o kilka informacji, których nie znalazłem na forum (brak takowych lub brak spostrzegawczości).

1. Czy są jacyś forumowicze, którzy w podobnym okresie będą przemierzali Gruzję? Jeśli tak to, czy chcieliby rozłożyć koszty wynajmy samochodu z kierowcą? Z racji na fakt, że jest nas dwóch i przez 9 dni planujemy trochę pojeździć codzienny koszt wynajmu taxi mógłby mocno uszczuplić nasze finanse.

2. Dużo się pisze zarówno - zarówno na forum jak i w przewodnikach (przewertowałem 3 dostępne na polskim rynku) o tym, że z Achacychle co pół godziny odchodzi marszrutka do Tblisi, że nie ma problemu z marszrutką do Wardzii ale mało jest informacji o marszrutkach bezpośrednich z Tblisi do Wardzii lub Achacychle. Informacje które znalazłem podają godziny 4 odjazdów z Tblisi (pierwszy o 10:00). Czy ktoś ma może bardziej szczegółowe informacje na ten temat, czy nie istnieje wcześniejszy kurs, pozwalający odbyć wycieczkę do Wardzii z Tblisi w jeden dzień (raczej nie chcielibyśmy nocować w Wardzii)

3. Czy punkt zakupu biletów autokarowych na lotnisku w Kutaisi jest dobrze oznaczony i łatwo do niego trafić? Po odebraniu bagażu nie chcielibyśmy się spóźnić na przejazd do Tblisi.

4. Czy po przylocie jeśli zdecyduje się na zakup biletu autokarowego oraz wymianę waluty to nie spóźnię się na odjazd autokaru?

5. Czy na lotnisku można zakupić jakąś kartę do telefonu, jeśli tak to jaką warto i czy może ktoś wie ile to kosztuje?

6. Poniżej nasz plan na pobyt (zakładający, że w kwestii transportu jesteśmy zdani jedynie na siebie). Przy dołączeniu się do innych zwiedzających część miejsc pewnie odwiedzilibyśmy taxi lub wynajętym samochodem:
- 09.05 - przylot, przejazd do Tblisi
- 10.05 - zwiedzanie Tblisi
- 11.05 - Mccheta od rana (marszrutka), popołudnie i wieczór Tblisi
- 12.05 - Wardzia (marszrutka) [wyjazd skoro świt, powrót wieczorem]
- 13.05 - Droga wojenna + przystanek w Ananuri + Stepancminda + Cminda Sameba (całodniowa wycieczka taxi)
- 14.05 - Sighnaghi (marszrutka ew. taxi i wtedy jeszcze Dawidz Garedża)
- 15.05 - brak pomysłu, na pewno nie interesuje nas Gori (tam z tego co czytałem głównie muzeum Stalinia jest do zobaczenia więc odpada, Bordżomi też po opisach w przewodnikach mnie nie zachęciło, a Mestia chyba jednak za daleko choć kusi mocno). Może jakieś propozycje macie?
- 16.05 - nocnym pociągiem z uszetką przejazd do Batumi. Cały dzień zwiedzanie Batumi (ogród botaniczny + miasto + plaża)
- 17.05 - Plażowanie w Batumi, wieczorny przejazd do Kutaisi (marszrutka)
- 18.05 - Zwiedzanie katedry Bagrati, monastyr Gelati, jaskinia prometeusza, wieczorem odlot do Polski

Z góry bardzo dziękuję za każdy post.

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 10 miesięcy temu
8 Maj, 2014 - 09:37

Re: 09.05.2014 - 18.05.2014 - Gruzja

Quote:
2. Dużo się pisze zarówno - zarówno na forum jak i w przewodnikach (przewertowałem 3 dostępne na polskim rynku) o tym, że z Achacychle co pół godziny odchodzi marszrutka do Tblisi, że nie ma problemu z marszrutką do Wardzii ale mało jest informacji o marszrutkach bezpośrednich z Tblisi do Wardzii lub Achacychle. Informacje które znalazłem podają godziny 4 odjazdów z Tblisi (pierwszy o 10:00). Czy ktoś ma może bardziej szczegółowe informacje na ten temat, czy nie istnieje wcześniejszy kurs, pozwalający odbyć wycieczkę do Wardzii z Tblisi w jeden dzień (raczej nie chcielibyśmy nocować w Wardzii)

Bezpośrednio z Tbilisi do Vardzi nie dojedziesz - musisz przesiąść się w Achalciche. Godziny odjazdów w Gruzji są bardzo umowne, stosują bardziej zasadę, że auto odjedzie jak zapełni się pasażerami, więc skoro chcecie obrócić w jeden dzień to rano na Didube i szukać :) ale pamiętaj, że to wypad na prawie cały dzień i prawie cały czas wyprawy spędzicie w busach (wspominałem o tym tu: http://www.forum.kaukaz.pl/viewtopic.php?f=3&t=11&start=45). Więc skoro już będziecie w okolicy to warto zahaczyć o Khertvisi i zobaczyć Rabati w Achalciche - nie tyle samą twierdzę, która jak dla mnie jest daremna, ale fantastyczne muzeum znajdujące się na jej terenie.

Quote:
3. Czy punkt zakupu biletów autokarowych na lotnisku w Kutaisi jest dobrze oznaczony i łatwo do niego trafić? Po odebraniu bagażu nie chcielibyśmy się spóźnić na przejazd do Tblisi.

4. Czy po przylocie jeśli zdecyduje się na zakup biletu autokarowego oraz wymianę waluty to nie spóźnię się na odjazd autokaru?

Od razu po wyjściu z samolotu Cię przejmą :) nie ma problemu, zdążysz zrobić wszystko a oni zaczekają, choć atmosfera może wydawać się nerwowa (szybko, szybko itd.) :) ale duży luz

Quote:
5. Czy na lotnisku można zakupić jakąś kartę do telefonu, jeśli tak to jaką warto i czy może ktoś wie ile to kosztuje?

Karty SIM w Gruzji można kupić tylko w salonach po okazaniu paszportu.

Quote:
6. Poniżej nasz plan na pobyt (zakładający, że w kwestii transportu jesteśmy zdani jedynie na siebie). Przy dołączeniu się do innych zwiedzających część miejsc pewnie odwiedzilibyśmy taxi lub wynajętym samochodem:
- 09.05 - przylot, przejazd do Tblisi
- 10.05 - zwiedzanie Tblisi
- 11.05 - Mccheta od rana (marszrutka), popołudnie i wieczór Tblisi
- 12.05 - Wardzia (marszrutka) [wyjazd skoro świt, powrót wieczorem]
- 13.05 - Droga wojenna + przystanek w Ananuri + Stepancminda + Cminda Sameba (całodniowa wycieczka taxi)
- 14.05 - Sighnaghi (marszrutka ew. taxi i wtedy jeszcze Dawidz Garedża)
- 15.05 - brak pomysłu, na pewno nie interesuje nas Gori (tam z tego co czytałem głównie muzeum Stalinia jest do zobaczenia więc odpada, Bordżomi też po opisach w przewodnikach mnie nie zachęciło, a Mestia chyba jednak za daleko choć kusi mocno). Może jakieś propozycje macie?
- 16.05 - nocnym pociągiem z uszetką przejazd do Batumi. Cały dzień zwiedzanie Batumi (ogród botaniczny + miasto + plaża)
- 17.05 - Plażowanie w Batumi, wieczorny przejazd do Kutaisi (marszrutka)
- 18.05 - Zwiedzanie katedry Bagrati, monastyr Gelati, jaskinia prometeusza, wieczorem odlot do Polski

Na Mestię się nie porywajcie, Gori i Bordżomi spokojnie odpuścić. Moja propozycja to zostać w Stepancmindzie i tam spokojnie się pokręcić! Warto :)

Jak coś jeszcze Cię trapi pisz - odpiszę jak najszybciej będzie się dało :)

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika osiem1984
Poznający Kaukaz
Niedostępny
8 Maj, 2014 - 10:13

Wielkie dzięki Kamilo za odpowiedź. Jeśli chodzi o Stepancminda to wyczytałem w przewodnikach, że samo miasto rewelacyjne nie jest a jego urok polega na położeniu. Docierając tam naszym celem będzie Cminda Sameba. Jeśli jednak byśmy się zatrzymali to co polecasz porobić? Ciężko mi będzie namówić tatę na jakieś długie wędrówki po górach.:) W kwestii pytania 3 to mówisz o marszrutkach czy autokarze? Mestię odradzasz ze względu na odległość, czy po prostu n

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 lata 10 miesięcy temu
8 Maj, 2014 - 11:46

W miasteczku faktycznie nic nie ma - może poza białym klasztorkiem na końcu wioski (na przeciwko góry Kazbek (42.658209, 44.659403) skąd jest piękny widok. Poza tym warto podjechać trochę wąwozem Darialskim w stronę granicy i w ramach tej wycieczki zobaczyć choćby wodospady Gveleti. Poza tym sama obecność Kazbegu i piękno gór skłania do spacerów! Warto!

Co do 3 pytania to ja tam autobusów nie widziałem - GeorgianBus to busiki.

Wycieczka do Mestii wymagała by przeplanowania Twoich założeń i na pewno noclegu na miejscu. Będąc tam warto też pojechać do Ushguli i tam kolejny nocleg. Oczywiście jest pięknie w Swanetii! Jeśli byś koniecznie chciał to najpierw Swanetia, potem Batumi, nocnym do Tbilisi i potem okolice stolicy. Albo najpierw wschód ze stolicą a potem Mestia i Batumi.

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika krolewnasniezka
Nowicjusz
Niedostępny
9 Maj, 2014 - 08:53

hej, tez wylatuje dzis do Gruzji z Wawy - tyle ze ja lece z mama :) w poniedzialek planujemy wybrac sie do Dawid Garjedza. Myslalam o tym zeby jechac garjedza line, ale jesli byscie chcieli sie przylaczyc to moze daloby rade bardziej ekonomicznie wziac takse w cztery osoby - no i wiekszy komfort wtedy jesli chodzi o zwiedzanie bo nie trzeba sie tak spinac - musialabym tylko zadzownic do znajomego Gruzina czy bylby wolny w tym terminie zeby nas powozić i jaka stawka w tym roku obowiazuje.