Twoje konto

GTranslate

Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

8 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika pan rozmyty
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 mies. temu
Dołączył: 13.05.2014 - 15:56
20 Maj, 2014 - 12:11

Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Witam serdecznie,

Nazywam się Damian, wraz z moją dziewczyną Magdą planujemy podróż po Gruzji, mamy na to tydzień czasu gdyż wylatujemy w niedziele 22.06.14 r. po południ i wracamy 29.06.14 r. na wieczór. Wylot z Warszawy, lądowanie w Kutaisi.
Mamy dość ambitny plan bo chcemy sporo zobaczyć i jak najwięcej zwiedzić przez ten tydzień i chciałem się zapytać wszystkich tu obecnych czy Nasz plan jest możliwy do wykonania. Chodzi głównie o możliwość fizycznego podróżowania po tych wszystkich miejscach i czy po prostu starczy Nam czasu na to wszystko.
Chciałbym zaznaczyć że sporo czytałem o podróżowaniu po Gruzji i trochę wiem ale jeśli to możliwe to prosiłbym o praktyczne porady jak to wszystko zorganizować(transport, jedzenie, noclegi). Zabieramy ze sobą wielki plecak turystyczny i dwa bagaże podręczne. Ja będę niósł plecak (ok. 120 litrowy) a Magda mniejszy plecak. W planie podróży nie obejmuje miejsc ktróe chce odwiedzić tylko miasta gdyż w tym temacie chodzi mi bardziej o logistykę niż o konkretne atrakcje turystyczne. Co zobaczyć to ja wiem, jest tego całe mnóstwo. ;)

Plan podróży:

Niedziela 22.06.14 r.- 17.30,lądowania w Kutaisi. Od razu bedziemy szukali noclegu. Sen.

Poniedziałek- 8:00 Od razu chcemy ruszyć do Batumi, gdyż zwiedzanie Kutaisi zostawiamy sobie na koniec. W Batumi planujemy zostać nieco dłużej bo Naszym zdaniem to miasto jest warto dokładnego zwiedzenia. Chcemy zobaczyć ogród botaniczny, bulwar, plac europejski, wieże zegarową itd. Nocleg w Batumi

Wtorek- 8:00 chcemy zostać do południa w Batumi i zwiedzić to czego się nie udało w poniedziałek i po południu wyruszyć do Skalnego miasta koło Aspintza- twierdza Chertwisi. Nocleg w Aspintza.

Środa- 8:00 chcemy wyruszyć do Tbilisi i tam od razu rozpocząć zwiedzanie. Nocleg Tbilisi.

Czwartek- 8:00 po porannym zwiedzaniu Tbilisi po południu chcielibyśmy ruszyć do Kazabegi. Nocleg w Kazbegi

Piątek- 8:00 z samego rana chcemy zobaczyć Tsminda Sameba w Gergeti i stamtąd wyjechać do Mccheta, zwiedzić to miasto i ogarnąć nocleg. Nocleg Mccheta.

Sobotaz samego rana chcemy dojechać do Kutaisi, po południu zwiedzić katedre Bagrota i Monastyr Gelati.

Niedziela 29.06.14 r. to już powrót i spokojne oczekiwanie na samolot.

Pytania i prośby:

1.) I to moje pierwsze pytanie warto sobie wcześniej rezerwować nocleg czy może liczyć na to że coś się trafi? Jak to wygląda w praktyce?

2.) Jak szybko przebiega transport pomiędzy miejscami które wcześniej wymieniłem? Bo 200 km to niby nie dużo ale tamtych warunkach może się zejść cały dzień i plan legnie w gruzach.

3.) Prosiłbym o podanie miejsc z których odjeżdżają marszrutki w tych kierunkach- niektóre wiem skąd wyjeżdżają i o której z inny tematów np.

(http://paragonzpodrozy.pl/4037/jak-tanio-podrozowac-po-gruzji/) i (http://www.forum.kaukaz.pl/viewtopic.php?f=3&t=4380) ale nie wszystkie.

4.) Czy w ogóle są połączenia między miejscowościami które wymieniłem? Patrzyłem na mapę i widziałem wyraźnie drogi pomiędzy tymi miejscami ale może nie ma żadnej marszrunki?

5.) Ile może wynieść podróż, dajmy na to 300 km taksówką? W ostateczności by zrealizować plan trzeba będzie pokusić się o taką opcję.

6.) Wiem że bardzo przydaje się język rosyjski, ja jak i moja partnerka nie znamy słowa po rosyjsku a tym bardziej po gruziński. Angielski nie za bardzo się tam przyda. Stąd moje pytanie: od czego zacząć naukę rosyjskiego, jakie zwroty mogą się przydać? Jakie zwyczaje panują przy targowaniu się? Czego unikać, co jest porządane?

7.) Na koniec czy ten plan podróży jest atrakcyjny turystycznie i czy jest możliwy do wykonania?

8.) Jakie rzeczy najlepiej zabrać na tę podróż? Mamy wykupiony jeden bagaż w wizzair zsa 150 zł w jedną stronę (sic!) i dwa małe podręczne- na szczęście darmowe.

9.) Co warto jeszcze wiedzieć przed podróżą?

Przyznam szczerze że to mój pierwszy wyjazd tego typu i chciałbym żeby poszło po mojej myśli i po prostu nie chcę żałować że mogłem pojechać tam i tam ale nie zdążyłem.

Jak coś mi się przypomni to dopiszę. Z góry dziękuję za odpowiedzi! :wink:

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 5 miesięcy temu
Dołączył: 05.03.2013 - 09:37
20 Maj, 2014 - 13:37

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Dużo dużo pytań więc skrótowo odpowiadam:

Quote:
W Batumi planujemy zostać nieco dłużej bo Naszym zdaniem to miasto jest warto dokładnego zwiedzenia.

Ja myślę trochę inaczej, szczególnie ze względu, że nie ma tam wiele do dokładnego zwiedzania :) ale taki dzień i trochę to ok. Skorzystajcie z morza trochę :)

Quote:
po południu wyruszyć do Skalnego miasta koło Aspintza- twierdza Chertwisi. Nocleg w Aspintza.

Myślicie o Vardzi? Pewnie tak, więc droga zajmie Wam kilka dobrych godzin - Marszrutka Batumi-Achalciche pojedzie lekko ze 3,5h stamtąd macie jeszcze z 1,5 do Vardzi (Khertvisi po drodze, tam godzina na obejście twierdzy wystarczy) więc dobrze sobie ten dzień skalkulujcie - potencjalny "skrót" przez Khulo jest rzadko obsługiwany marszrutkami i zajmuje więcej czasu. Poza tym śpijcie albo w Achalciche albo w Vardzi (zależnie gdzie dotrzecie), w Khertvisi z noclegiem trudno - jakiś jeden hotel jest, ja spałem u napotkanego lokalersa :) Achalciche - Tbilisi to jakieś 3,5h drogi marszrutką lub autobusem (tym drugim wygodniej).

Quote:
Piątek- 8:00 z samego rana chcemy zobaczyć Tsminda Sameba w Gergeti i stamtąd wyjechać do Mccheta, zwiedzić to miasto i ogarnąć nocleg. Nocleg Mccheta.

No to się nakombinujecie bo marszrutki nie zajeżdżają do Mcchety - musicie się odbić o Tbilisi, tak samo, aby na następny dzień ruszyć do Kutaisi. Ale jak ludzie na forum pisali i ja się zgadzam w 4/5h spokojnie zrobicie wycieczkę tam i z powrotem z Tbilisi do Mcchety.

Quote:
I to moje pierwsze pytanie warto sobie wcześniej rezerwować nocleg czy może liczyć na to że coś się trafi? Jak to wygląda w praktyce?

nie trzeba rezerwować - zawsze się coś trafi jeśli będziecie się trzymać wymienionych miejsc. Na prowincji można liczyć tylko na miejscowych, w Waszym wypadku są do wyboru i hostele i hotele i kwatery.

Do do reszty pytań - za ogólne :P pogrzeb jeszcze po forum - czas masz :)

A i po co Wam tyle bagażu :O 120L plus dziewczyna pewnie koło 40L to 160L - ja byłem 2xtydzień i oba razy spokojnie zmieściłem się w 40L - nawet jak potrzebujecie trochę więcej rzeczy to taki wielki plecak Was umęczy. To tylko tydzień!

Quote:
Co warto jeszcze wiedzieć przed podróżą?

Jak najwięcej!

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika pan rozmyty
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 6 lat 2 mies. temu
Dołączył: 13.05.2014 - 15:56
27 Maj, 2014 - 12:04

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Trochę poczytałem i jestem bogatszy o wiedzę, trochę przeprojektowałem plan podróży słuchając różnych wskazówek i podpowiedzi bardziej doświadczonych podróżników i udało mi się takie coś wystrugać :] Jeśli coś bardzo ważnego przegapiłem w moim planie to proszę o jakąś sugestię bo zależy nam na tym by nie przegapić najpiękniejszych miejsc w Gruzji. Zdajemy sobie sprawę że czasami będziemy musieli użyć taksówki ale z tego co się orientuję to o wiele taniej wychodzi brać taksówkę w dwie strony więc myślę że okolice Tbilisi objedziemy w ten sposób by zaoszczędzić na czasie bo chcemy trochę dłużej w Batumi zostać bo uwielbiamy morze. Proszę o komentarz.

Niedziela 22.06.14 r.- 20.40 czasu gruzińskiego lądowanie w Kutaisi. O 00:20 mamy nocny pociąg do Tbilisi, zarezerwowaliśmy sobie już pokój w Iriny :]
Poniedziałek- 8:00 [ zależy jak się wstanie ] chcemy wyruszyć do Kazbegi z dworca Didube. (godziny odjazdów do Kazbegi: 10:00 i 13:00). Z Kazbegi wyjeżdżają z głównego placu w Kazbegi o 15 i 17). Czas jazdy w jedną stronę: ok. 3 h marszrutkę, autobusem dłużej. Jak wrócimy to dokończymy zwiedzanie Tbilisi. Jak się wyrobimy to może i zdążymy zobaczyc Mtskheta wtedy nam się skraca wszystko o pół dnia przez co mamy więcej czasu na Batumi. Nocleg Tbilisi.
Wtorek- 8:00 rano wyruszamy do Mtskheta albo zwiedzamy Tbilisi(zależy jak się wyrobimy z czasem). Najłatwiej dostać się do Mcchety taksówką. Tańszy wariant to marszrutki, czyli mikrobusy, które odjeżdżają z dworca Didube w zachodniej Tbilisi. Kursują one każdego dnia, choć w niedzielę wyraźnie rzadziej a podczas jazdy panuje wtedy większy ścisk. Bilet w jedną stronę kosztuje od 1 do 1,5 lari. Wracamy do Tbilisi i zwiedzamy dalej to miasto. Nocleg Tbilisi.
Środa- po południu Jedziemy do Borjomir (Do Borjomi - 8 Lari co godzina z dworca Didube w Tbilisi), zwiedzamy to miasto i tam ogarniamy nocleg.
Czwartek- 8:00 rano ruszamy do Vardzi. Z Vardzi postaramy się dotrzeć do Borjomir albo Akhaltshike i stamtąd do Batumi. Podobno z Borjomir jeździ jedna marszrutka dziennie. Jeśli nie uda Nam się zlapac tej marszrutki wtedy z Borjomir jedziemy marszrutką do Tbilisi których jest pełno i wysiadamy w Khashuri. Jest to miejscowość ok 30km od Borjomi gdzie bez problemu złapiemy marszrutkę lub taxi w interesującym nas kierunku. Z Akhaltshike można też jechać do Batumi ale to podobno bardzo cieżka trasa. Od Khulo w kierunku Batumi jest już dobrze i stamtąd można złapać marszrutkę do Batumi. Myślę że podróż nam zajmie cały dzień, na wieczór dojedziemy do Batumi i tam nocleg. [tutaj może się zejść dłużej niż przewidziałem ale przy dobrych wiatrach powinniśmy się wyrobić].
Piątek: 8:00 Zwiedzanie Batumi, kąpiel w morzu itp. Nocleg Batumi.
Sobota 8:00: Rano chcemy pojechać do Kutaisi, zwiedzić monastry i nocleg.
Niedziela: To już przygotowania do powrotu do Polski.

Obrazek użytkownika toja2123
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 4 mies. temu
Dołączył: 23.04.2012 - 20:19
27 Maj, 2014 - 12:15

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

A dlaczego nie zaplanujecie jeszcze czegoś na ostatni dzień, chcecie całą niedzielę siedzieć w hostelu lub na lotnisku? Ja bym próbowała tu wcisnąć przynajmniej jeszcze jaskinie, ewentualnie dla pewności jadąc taksówką jeśli boicie się przegapić swój lot (jaskinie- do wyboru Sataplia lub Prometeusz są niedaleko Kutaisi, mniej więcej w kierunku lotniska).

innagruzja.blogspot.com
sklep-z-przyjaciolmi.blogspot.com
innaturcja.blogspot.com

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 5 miesięcy temu
Dołączył: 05.03.2013 - 09:37
27 Maj, 2014 - 13:18

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Quote:
Niedziela 22.06.14 r.- 20.40 czasu gruzińskiego lądowanie w Kutaisi. O 00:20 mamy nocny pociąg do Tbilisi, zarezerwowaliśmy sobie już pokój w Iriny :]

nie ma sensu czekać na nocny pociąg, skoro zaraz z pod terminalu odjeżdżają GeorgianBus-y, poza tym pociąg nocny jedzie nie przez Kutaisi a przez Samtredię (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę). Jedźcie prosto busem z lotniska, jak chcecie taniej to machać na głównej ulicy położonej 100m przed lotniskiem.

Quote:
chcemy wyruszyć do Kazbegi z dworca Didube. (godziny odjazdów do Kazbegi: 10:00 i 13:00). Z Kazbegi wyjeżdżają z głównego placu w Kazbegi o 15 i 17).

te godziny odjazdów to bardzo umowne - busik jedzie jak się zapełni. Jak jedziecie na jeden dzień to warto jak najwcześniej rano wyruszyć, choć ja i tak uważam, że warto tam na noc zostać :) i nie, nie zdążycie zrobić Mcchety w ten sam dzień.

Quote:
Środa- po południu Jedziemy do Borjomir
opracujcie sobie wariant z jechaniem rano, dość sporo macie Tbilisi więc może warto ruszyć wcześniej. Jak dotrzecie do Borjomi to zobaczcie park zdrojowy i spadajcie stamtąd bo nic więcej ciekawego. Lepiej w ten sam dzień dotrzeć do Achalciche, zobaczyć Rabati i ogarnąć nocleg tam. Łatwiej do Vardzi potem. W ogóle i Borjomi i Achalciche można sobie darować i zamienić np. na Khertvisi czy Tmogvi, ale to już takie moje preferencje :)

Sobota i niedziela faktycznie luźne więc zależnie o której macie lot to w samą niedzielę powinniście Bagrati i Gelati zobaczyć, albo jak toja sugerowała jaskinie.

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Życie w podróży
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 8 miesięcy temu
Dołączył: 02.06.2014 - 14:44
2 Czerwiec, 2014 - 15:53

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Niedziela 22.06.14 r.- 20.40 czasu gruzińskiego lądowanie w Kutaisi. O 00:20 mamy nocny pociąg do Tbilisi, zarezerwowaliśmy sobie już pokój w Iriny :]

Quote:
nie ma sensu czekać na nocny pociąg, skoro zaraz z pod terminalu odjeżdżają GeorgianBus-y, poza tym pociąg nocny jedzie nie przez Kutaisi a przez Samtredię (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę). Jedźcie prosto busem z lotniska, jak chcecie taniej to machać na głównej ulicy położonej 100m przed lotniskiem.

Kamil, nawiązując do tematu pociągu. Co prawda trzeba poczekać do północy na niego, ale jedziesz wtedy w kuszetce, dojeżdżając ok 6:30 na miejsce. Omija Cię więc docieranie w środku nocy ok 01:30 do Tbilisi i płacenie za nocleg. Wydaje mi się więc że opcja pociągu jest całkiem dobra. Ja osobiście planuję dokładnie tego dnia co Damian i jego dziewczyna skorzystać z pociągu :)

Mikołaj

www.zyciewpodrozy.com
fb.com/zyciewpodrozy

Obrazek użytkownika Kamilo
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 5 miesięcy temu
Dołączył: 05.03.2013 - 09:37
2 Czerwiec, 2014 - 16:27

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

No tak na to patrząc faktycznie można pokręcić się po Kutaisi, zjeść coś wypić i dalej w drogę oszczędzając na noclegu :)

Zastanawia mnie tylko jedna sprawa bo mi się chyba z tymi biletami mixuje (ja nie wiem, nie jechałem więc to nic pewnego). Więc chyba pomieszałem z Sametrią, bo:

Nocny Tbilisi - Batumi nie jedzie przez Kutaisi a Samtredię.

Aczkolwiek znalazłem na stronie kolei pociąg wspomniany przez Was (choć cena podana przez Ciebie w innym wątku się troszkę nie zgadza) za 17 GEL i odjazd 00:25 z nowego dworca Kutaisi I :)

Sakartvelo on my mind! საქართველო ჩემს გულში
Zapraszam do polubienia: www.facebook.com/sakartveloonmymind

Obrazek użytkownika Życie w podróży
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 4 lata 8 miesięcy temu
Dołączył: 02.06.2014 - 14:44
2 Czerwiec, 2014 - 19:48

Re: Tygodniowy plan podróży po Gruzji- koniec czerwca 2014

Quote:
No tak na to patrząc faktycznie można pokręcić się po Kutaisi, zjeść coś wypić i dalej w drogę oszczędzając na noclegu :)

Zastanawia mnie tylko jedna sprawa bo mi się chyba z tymi biletami mixuje (ja nie wiem, nie jechałem więc to nic pewnego). Więc chyba pomieszałem z Sametrią, bo:

Nocny Tbilisi - Batumi nie jedzie przez Kutaisi a Samtredię.

Aczkolwiek znalazłem na stronie kolei pociąg wspomniany przez Was (choć cena podana przez Ciebie w innym wątku się troszkę nie zgadza) za 17 GEL i odjazd 00:25 z nowego dworca Kutaisi I :)

To jest dokładnie te pociąg o 00:25 a 18 GEl wynika z 1 GEL "opłaty operacyjnej" ;)
Niestety, system rezerwacji od dłuższego czasu szwankuje i nie daje możliwości dokonania zakupu przez internet, bo pojawia się błąd.

Mikołaj

www.zyciewpodrozy.com
fb.com/zyciewpodrozy