Twoje konto

GTranslate

Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane

3 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika S11
S11
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 7 miesięcy temu
Dołączył: 29.10.2017 - 14:53
29 Październik, 2017 - 16:19

Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane

W przyszłym roku na przełomie lipca i sierpnia, zabieram rodzinkę na wakacje do Gruzji. Nie udało się w latach poprzednich, uda się w przyszłym roku. Bilety kupione, samochód na miejscu wynajęty, nic tylko czekać na podróż. Zanim to jednak nastąpi, przewertowałem forum w poszukiwaniu ważnych informacji. Mam jednak wrażenie, że dużo z nich może być już nieaktualna. Życie nie stoi w miejscu, a miejsca się zmieniają, a zatem:

1. Wyprawa ma mieć formę objazdową. Nie rezerwuję żadnych noclegów wcześniej. Po pierwsze rezerwacje w Gruzji to podobno sprawa umowna, po drugie nocleg z tego co czytałem znajdzie mnie prędzej. Chyba że coś się zmieniło. I jeszcze jedna ważna kwestia. Jak obecnie wygląda pod względem kosztów sprawa noclegów w tak zwanych u nas kwaterach prywatnych. Chciałbym z grubsza oszacować ich koszt w czasie pobytu.

2. Stan dróg w Gruzji. Z postów wynika że raczej ulega poprawie. Jest tak naprawdę, czy tylko szukam pocieszenia? :)

3. Prezenty, upominki. Na forum była burzliwa dyskusja na ten temat. Nie ukrywam że myślałem żeby zabrać coś co mogłoby być doskonałym upominkiem. Myslałem o alkoholu i słodyczach. W dyskusji padały również przybory szkolne dla dzieci, magnesy na lodówki. Pytam bo czasem ktoś może coś jeszcze podpowiedzieć. I uprzedzając od razu, nie mam zamiaru szukać noclegu za drobne prezenty. Czasem po prostu wypada coś podarować w formie podziękowania, albo żeby wywołać odrobinę radości.

4. Morze. Niestety żona bardzo chce spędzić parę dni nad morzem. Tam obawiam się o dostępność kwater. Nie myslę o samym Batumi, bo będziemy szukać w mniejszych miejscowościach noclegów, najlepiej z dala od gwaru i zgiełku. W szczycie sezonu da się trafić coś sensownego, oraz jak z cenami. Drożej niż nad naszym morzem? :)

5. Internet mobilny. Planuję korzystać z nawigacji google map. Kartę do telefonu i internet mobilny kupię bez problemu. Pytanie tylko jak z zasięgiem. Dobry pomysł, czy lepiej zabrać nawigację z wgranymi mapami Gruzji?

Ogólnie podróż spontaniczna. Żadnych przygotowań oprócz tego że mamy objechać Gruzję w dwa tygodnie naokoło. Co się uda zobaczyć to się uda, a reszta następnym razem.

Gdyby mi się coś nasunęło na myśl jeszcze to będę pytał. O ile ktoś zechce odpowiedzieć :)

Obrazek użytkownika meter30
Amator Kaukazu
Niedostępny
Ostatnio był(a): 2 tyg. 43 min. temu
Dołączył: 18.12.2016 - 14:11
17 Listopad, 2017 - 13:48

Re: Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane

Moje doświadczenia z lipca 2017 po podróży objazdowej własnym autem po całym kraju.
1: Płaciliśmy przeciętnie 30-60 lari za dwójkę w warunkach przyzwoitych tj z łazienką i ciepłą wodą, niekiedy był klimatyzator, niekiedy aneks kuchenny. Ceny bliżej 60 lari miały już wliczone śniadanie. Raz tylko w Kazbegi zapłaciłem 80 lari, ale to zeszliśmy z gór, nie mogliśmy nic znaleźć i poszliśmy do hotelu.
2. Pocieszasz się tylko. Sporo dróg nie ma nawierzchni. Auto myłem ze 3 razy podczas pobytu, bo ciężko było poznać markę. Fakt faktem, że zapuszczaliśmy się w takie miejsca, gdzie niejedna terenówka miałaby problem (my jechaliśmy Fabią Combi). 2 razy urwałem osłonę pod silnikiem, poza tym bez problemów. Myślę, że nie stan drogi może być przeszkodą, bo powoli wszędzie przejedziesz. Bardziej uważałbym na lokalnych kierowców którzy mają Cię i wszystko na drodze po prostu w du...
3. Zależy komu chcesz ten prezent ofiarować. Do domu przywieź przyprawy (bo są lekkie jak na samolot) typu szafran, adjika, kindz, herbatę, miód mandarynkowy, czurczele, lawasz itd. jeśli limit bagażu pozwoli to wino lub czaczę.
Przy drogach możesz znaleźć stragany z lokalnymi wyrobami z gliny - naczynia, karafki itd. Sporo tego nakupiłem, ale byłem samochodem i limit bagażu mnie nie interesował. Nie kupuj pierdół typu magnesy, figurki itd. lepiej idź na miejscowy bazar i tam się zaopatrz w lokalne produkty. I targuj się ile wlezie. Zawsze jest bufor na urwanie 20-30% ceny.
Jeśli prezenty dla lokalnych to my 2 razy daliśmy wino w podziękowaniu. Czytałem, że np na bezdrożach jeśli zagadasz do miejscowego to dobrze mieć przy sobie paczkę fajek i poczęstować. Ja nie palę więc nie praktykowałem. Można się wymienić np monetami z Polski. Generalnie Gruzini lubią używki (alkohol i papierosy) i są gościnni. Często dla Dżygita samym podziękowaniem będzie to, że po całym dniu usiądziesz z nim i wzniesiecie toast (tzn toast zawsze pierwszy wznosi Pan domu, niegdy nie wyrywaj się przed nim).
4. Spokój nad morzem odnalazłem zaraz za przejściem z Turcją w miejscowości Gonio k. Sarpi - do Batumi 10-15km. Mało ludzi, ceny kwater 30-40 lari za dwójkę, spokój, cisza. Wybraliśmy się do Ureki... to był błąd, nie było gdzie palca wcisnąć, ceny kwater od 120 lari. Czym prędzej pojechaliśmy dalej. A jeśli szukasz prawdziwego spokoju, garstki ludzi i pustek to możesz wypróbować Anaklię - tam na plaży byliśmy sami.
5. Internet jest wszędzie. Zasięg jest nawet w Omalo odciętym od świata. Jeśli korzystasz z google maps w telefonie to jest tam taka opcja mapy offline - ściągnij sobie mapę Gruzji, nie zajmie więcej niż 200Mb i internet nie będzie Ci potrzebny do nawigacji przez google. Ja tak przejechałem offline całą wyprawę prawie 10 tys km.

Obrazek użytkownika S11
S11
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 7 miesięcy temu
Dołączył: 29.10.2017 - 14:53
17 Grudzień, 2017 - 08:44

Re: Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane

Dzięki serdeczne za informacje. 

Mam jeszcze pytanie do tych co byli w Vashlovani. Jest plan żeby dojechać  do samej granicy z Azerbejdzanem, tam zanocować i następnego dnia wrócić. Problemem będzie brak śpiworów. Niestety bagaże w samolotach są ograniczone wielkościowo jak i wagowo. Czy przed wjazdem do parku jest jakaś wypożyczalnia sprzętu turystycznego ?