Twoje konto

GTranslate

Informacje dla kierowcow

5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika ofca
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 5 miesięcy temu
Dołączył: 26.11.2011 - 15:22
26 Listopad, 2011 - 15:33

Informacje dla kierowcow

Witam,

czy jest mi ktos w stanie polecic dobra mape polnocnego Kaukazu (nie musi byc to nawet mapa strickte drogowa - byle by miala siatke drog i miasta naniesione). Zamierzam przejechac od Ukrainy do Gruzji na motocyklu i potrzebuje czegos lepszego niz mapy o podzialce 1: 700 000. Czy jest szansa kupic cos takiego po drodze?

Drugi problem, ktory mnie niepokoi to powszechnosc wymuszania lapowek, ktora powtarza sie w kolejnych relacjach. Przed wyjazdem przydaly by mi sie informacje pomagajace w negocjacjach:

- Jest gdzies szansa znalezc taryfikator mandatow obowiazujacych w tamtych regionach? Sa te same stawki per federacja czy kazda republika ma swoje mandaty?
- Z Waszych doswiadczen - jaka wysokosc lapowki zazwyczaj wystarcza (przy zalozeniu ze przekroczenie przepisow jest fantanzja milicjanta)?
- Ile mniej wiecej zarabia milicjant stojacy na posterunku?

Z gory dzieki.

Obrazek użytkownika marko
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 3 mies. temu
Dołączył: 17.06.2008 - 10:45
28 Listopad, 2011 - 13:35

Re: Informacje dla kierowcow

http://auto.mail.ru/info/penalty.html
Tutaj masz taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym na terenie Rosji. Policjant z drogówki zarabia oficjalnie niewiele, w granicach 18.000 - 30.000 rubli. Ale z łapówek zgarnia całkiem przyzwoite pieniądze). Łapówka zależy od wykroczenia, największa jest wtedy gdy grozi utrata prawa jazdy /alkohol, przekroczenie ciągłej linii, jazda z prędkością o 60 km/h większą niż dozwolona, wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania itd/. Ceny zaczynają się od 30.000 rubli, ale zwykle obcokrajowiec nie płaci więcej niż 1000 - 5000 rubli. Za mniejsze wykroczenia należy żądać pokwitowania lub dać max. 500 rubli. W rejonach Kaukazu bezczelność policjantów jest wiele wiele razy większa niż np. w Moskwie. Trzeba po prostu uważać, twardo negocjować i znać swoje prawa. Będzie regułą, że im bliżej Kaukazu będziesz częściej zatrzymywany dla kontroli na stacjonarnych posterunkach. Czujność nie zawadzi, ponieważ zdarzały się przypadki podrzucania np. naboi lub torebeczki z narkotykiem przez policjanta, aby stworzyć sytuację zastraszenia już nie wykroczeniem ale przestępstwem.
Co do map to bez problemu kupisz nawigację z bardzo dokładnymi drogami w praktycznie każdym średnim miasteczku. Sam się taką posługuję w rejonie Kaukazu /i nie tylko/ i jest OK.
Doświadczeń z milicją ukraińską nie miałem, natomiast w Gruzji policja jest super!

Obrazek użytkownika ofca
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 5 miesięcy temu
Dołączył: 26.11.2011 - 15:22
28 Listopad, 2011 - 16:23

Re: Informacje dla kierowcow

wielkie dzieki. Co do map, chodzilo mi o papierowe. Niestety nie mam, i na ten wyjazd nie kupie, nawigacji GPS.

Jest jakas szansa bronic sie ewentualna pomoca konsula, telefonem do konsulatu czy to nie dziala?

Caly budzet wyprawy chcialem zamknac w 3000-4000, wiec nie chcialbym zbankrutowac na samych postach. Spodziewam sie tego, ze ich bezkarnosc strasznie ich rozzuchwala - ale czy jest szansa przekupic ich jakims prostymi rzeczami typu nie wiem, breloczki?

Czy oni dysponuja jakims sprzetem typu kamery, suszarki, nieoznakowane radiowozy z video rejstratorami czy zatrzymuja mnie do kontroli i potem ewentualnie przewinienia to sa te, ktore byli w stanie zobaczyc lub to co im fantazja podpowiedziala?

Obrazek użytkownika marko
Kaukazofil
Niedostępny
Ostatnio był(a): 1 rok 3 mies. temu
Dołączył: 17.06.2008 - 10:45
30 Listopad, 2011 - 10:58

Re: Informacje dla kierowcow

Na dużych i nowoczesnych stacjach kupisz mapy papierowe.
Na pomoc konsula przy problemach z policją na drodze nie licz! O breloczkach zapomnij :D . Policjant pomyśli, że to jakiś żart, a poczucie humoru zapewne zerowe u niego. Niestety policja ma już niezłe wyposażenie. Kamery, wideoradary itd. Nieoznakowanych samochodów jak na razie nie ma. Na Kaukazie popularne jest zawieszenie kamery gdzieś na poboczu drogi, na drzewie, która rejestruje wykroczenie /najczęściej ciągła linia/ i przekazuje obraz do samochodu, który stoi 2-3 km dalej. Wtedy zaczynają się negocjacje))). Pamiętaj, że policja w nocy ma prawo Cię zatrzymać jedynie na odcinku oświetlonym. Zwykły patrol drogowy ma prawo zatrzymać Cię tylko jeśli popełniłeś wykroczenie, ale na stacjonarnym posterunku mogą robić co chcą. Sytuacja się zmienia w lepszą stronę, zwłaszcza w Moskwie i okolicach. Jednak w krasnodarskim kraju i republikach pólnocnego Kaukazu policjant drogowy to ważny gość). To należy do miejscowego kolorytu :D

Obrazek użytkownika ofca
Poznający Kaukaz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 8 lat 5 miesięcy temu
Dołączył: 26.11.2011 - 15:22
7 Grudzień, 2011 - 21:38

Re: Informacje dla kierowcow

ok. rozumiem ;)

a jeszcze takie pytanie: Jak droga z Rostowa do Wladykawkazu (i dalej do Tbilisi) wyglada w maju? Niby lezy w dolinie, ale czy mozna sie spodziewac na niej sniegu?

To dla mnie wazne pytanie, bo chcialbym ja przejechac motocyklem.

dobra, znalazlem pewniaka:

http://www.msz.gov.pl/index.php?page=14434&lang_id=pl&bulletin_id=36&document=25696

Quote:
Od sierpnia 2011 r. (otwarte w marcu 2010 r.) przejście graniczne między Gruzją a Rosją w miejscowości Kazbegi-Wierchnij Łars - jest dostępne również dla ob. RP.