Twoje konto

GTranslate

Sowieckie "Westerplatte" - Twierdza Brzeska

6 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Obrazek użytkownika kindzal
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 9 miesięcy temu
Dołączył: 09.08.2008 - 11:26
22 Wrzesień, 2008 - 21:44

Sowieckie "Westerplatte" - Twierdza Brzeska

W ramach odklamywania historii warto wspomnieć o bohaterskiej obronie twierdzy brzeskiej w 1941 roku.
Na początek kilka podstawowych faktów :

1 czerwca 1836 roku, Rosjanie rozpoczęli budowę twierdzy, według projektu Karla Oppermana. Budowę ukończono w roku 1842.

Od 1919 r. twierdza należała do Polski. W 1930 r. po Procesie brzeskim więziono tu działaczy opozycji parlamentarnej Centrolewu. Po wybuchu II wojny światowej zdobyta przez Niemców 17 września 1939. W wyniku umowy granicznej zawartej między ZSRR a Niemcami twierdza znalazła się na terytorium sowieckim. Odbyla sie tu slynna wspólna Sowiecko-Niemiecka parada wojenna :

http://wiadomosci.onet.pl/1829844,12,nowaja_gazieta_o_paradzie_wojsk_stalina_i_hitlera,item.html

Na szczęście "wieczna przyjazń" między sowietami i hitlerowcami skończyla sie już w czerwcu 1941 roku.

22 czerwca o 3:45 rozpoczął się szturm.Sily sowieckie liczyly 7000 ludzi, Niemcy rzucili do ataku okolo 20.000 żolnierzy. Sowieci nie zdołali utworzyć zwartej obrony i ta polegała na nieskoordynowanych próbach utrzymania izolowanych punktów. Największy opór sowieci stawiali w Umocnieniu Terespolskim i Kobryńskim, najsłabiej - na Wołyńskim, gdzie znajdował się głównie szpital. Około godziny 9:00 połowie obrońców udało się wymknąć z twierdzy.
Pod wieczór 24 czerwca Niemcy zajęli wreszcie po ciężkich walkach Umocnienie Wołyńskie i Terespolskie, wypierając stamtąd Sowietów, którzy bronili się już tylko w Umocnieniu Kobryńskim i Cytadeli. Dopiero wówczas udało się Sowietom skoordynować swoje działania - odbyła się narada oficerów. W jej trakcie major Iwan Zubaczow gorąco wystąpił przeciw koncepcji opuszczenia twierdzy, optując za dalszą obroną, w celu nieodpuszczenia do sytuacji, że w razie sowieckiej kontrofensywy twierdzę trzeba będzie odbijać z rąk Niemców. Jego argumenty zostały przyjęte, dokonano więc reorganizacji obrony i powołano sztab, z wybranym na dowódcę obrony Zubaczowem na czele. Do pomocy przydzielono mu komisarza politycznego Fomina.
Każdego dnia obrońcy Cytadeli i Fortu odpierali 7-8 szturmów. W dniach 29-30 czerwca Niemcy przypuścili dwudniowy szturm generalny, wskutek którego udało im się wejść do Cytadeli i wziąć do niewoli dowódców obrony. Fomin, jako komisarz partyjny, został wydany przez jednego z jeńców i natychmiast rozstrzelany. Równocześnie Niemcy zdobyli Fort Wschodni i na tym zakończyła się zorganizowana obrona twierdzy. Nie oznacza to jednak, że tego dnia w forcie zapanował spokój. Istniało jeszcze wiele izolowanych skupisk obrony małych jednostek, a nawet pojedynczych osób, które ukrywały się w ruinach i kazamatach. Pewnej liczbie obrońców udało się nawet po pewnym czasie opuścić twierdzę i przedostać do partyzantki.

Na tyle znanych faktów. teraz zobaczmy co historografia sowiecka tak skrzętnie ukrywala przez 60 lat ?

Otóż okazuje się iż spośród najdlużej walczących obrońców, okolo 400 bylo Wajnachami (Czeczeńcy i Ingusze). Przypadek zrządzil, że na niedlugo przed wybuchem walk, do twierdzy przybyly dwie jednostki (125 i 333 pulk piechoty) sowieckie zlożone glównie z Czeczeńskich i Inguskich rekrutów.
To wlasnie ci mlodzi chlopcy podjęli bohaterską walkę z hitlerowcami.
Przez caly miesiąc lipiec (niektórzy twierdzą nawet, że ostatni obrońcy polegli w siepniu) trwaly zacięte walki z niemieckimi wojskami. Ataki następowaly z nienacka, po czym obrońcy znikali w kazamatach i niedostępnych piwnicach fortecy...

Z odniesionych ran, braku żywności i wody pitnej, grupy obrońców topnialy z dnia na dzień, tak że w końcu zostala ich tylko drobna garstka.
W międzyczasie glówne sily niemieckie ruszyly na wschód, a do oczyszczenia terenu fortecy z niedobitków, pozostawiono oddzialy SS.
Jednym z oficerów biorących udzial w ostatecznym etapie "oczyszczania", byl Litwin Stankus Antanas. W niedawno opublikowanym pamiętniku opisal moment ujawnienia ostatniego obrońcy twierdzy brzeskiej, ale o tym jutro...dla zainteresowanych podrzucam kilka linków :

http://en.wikipedia.org/wiki/Brest,_Belarus

http://en.rian.ru/analysis/20050505/39887224.html

http://www.brest.by/ct/page3e.html

http://www.ingush.ru/serdalo68_3.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/Ingushetia

http://www.radzima.org/pub/pomnik.php?lang=en&nazva_id=brbrbier37

http://www.radzima.org/pub/miesta.php?lang=pl&miesta_id1=brbrbier

http://naviny.by/rubrics/society/2006/03/16/ic_news_116_233786

http://www.ingushetiya.ru/history/ingushi_v_vov/254.html

Кавказ это Сила!

Obrazek użytkownika kindzal
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 9 miesięcy temu
Dołączył: 09.08.2008 - 11:26
24 Wrzesień, 2008 - 15:16

Jak wspomina litewski oficer SS (Stankus Antanas), po definitywnym zajęciu twierdzy (i po jej oczyszczeniu z niedobitków), Niemcy zorganizowali w jej ruinach paradę i uroczyste nadanie medali. W trakcie tejże parady ukazal im się nagle "upiór" w zniszczonym mundurze oficera Armii Czerwonej. "Zmora" ta wydostala się z zawalonych kazamatów i spokojnym krokiem, z reką na kaburze i wysoko podniesioną glową przedefiladowala przed niemieckim szeregami. Wszyscy Niemcy stanęli jak wryci, z wrażenia, a oficerowie na znak szacunku oddali mu wojskowe honory, salutując do czapek.
Mężczyzna ten doszedl do leju po bombie, gdzie wyciągną pistolet z kabury i strzelil sobie w skroń, po czym upadl martwy...
Po chwilowej konsternacji kilku Niemców dopadlo do zwlok i podczas przeszukania znalezli dokumenty wystawione na nazwisko Barchanojew.
Na tyle wspomienia SSmana.

W Rosyjskich archiwach odszukano niedawno, kim byl ten odważny żolnierz-OSTATNI obrońca twierdzy brzeskiej! Otóż byl to Ingusz z wioski Jandare : Umatgirej Barchanojew.

Fakt, że to wlaśnie Wajnachowie bronili się do końca w twierdzy brzeskiej, byl przez caly okres panowania komunizmu przemilczany, a Czeczeńcy i Ingusze deportowani i prześladowani, za rzekomą zdradę sowieckiej Ojczyzny...dochodzilo do tego, że wielu bohaterskich żolnierzy ściągano wprost z frontu i wysylano na zeslanie na Sybir, lub do Kazachstanu !

Ci historycy, którzy podejmowali się ujawienia prawdy, byli również eliminowani z życia spolecznego i prześladowani przez KGB. Przykladem może być czeczeński historyk Chalid Oszajew, który w 1988 opisal udzial Wajnachów w obronie twierdzy brzeskiej, w książce o "Wielkiej Wojnie Ojczyznianej". Publikacja książki zostala wstrzymana, autor wyrzucony z partii i uczelni...

Dopiero teraz można mówić i pisać jak bylo naprawdę, a niewielu jeszcze żyjących weteranów otrzymalo nawet wysokie rosyjskie odznaczenia.

http://www.ingushetiya.ru/history/ingushi_v_vov/132.html

Кавказ это Сила!

Obrazek użytkownika Lord_Niziolek
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 6 miesięcy temu
Dołączył: 01.07.2008 - 00:53
25 Wrzesień, 2008 - 12:17

To bardzo ciekawe opracowanie, Kindżale, ale co ono ma wspólnego z tematem "Kaukaz północny: Polityka - Społeczeństwo - Gospodarka"??

Obrazek użytkownika Mateusz Bajek
Tamada
Niedostępny
Ostatnio był(a): 3 lata 1 miesiąc temu
Dołączył: 11.11.2006 - 17:39
25 Wrzesień, 2008 - 12:31

Kolega pokazując dokonania narodów północnego Kaukazu chciał Cię zwyczajnie wkurzyć.
Przecież to widać...

Mateusz Bajek

Obrazek użytkownika kindzal
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 7 lat 9 miesięcy temu
Dołączył: 09.08.2008 - 11:26
25 Wrzesień, 2008 - 15:26

Uważam, że tamt jest jak najbardziej na miejscu, bo jak wiadomo Stalin w czasie wojny nakazal zeslanie kilku narodów kaukaskich, tlumacząc to rzekomym faktem kolaboracji z Niemcami. Na podstawie tylko jednego przykladu ukazalem jakim podlym to bylo klamstwem :wink:

Кавказ это Сила!

Obrazek użytkownika Lord_Niziolek
Dżigit
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 6 miesięcy temu
Dołączył: 01.07.2008 - 00:53
3 Październik, 2008 - 11:50

kindzal:
Uważam, że tamt jest jak najbardziej na miejscu, bo jak wiadomo Stalin w czasie wojny nakazal zeslanie kilku narodów kaukaskich, tlumacząc to rzekomym faktem kolaboracji z Niemcami. Na podstawie tylko jednego przykladu ukazalem jakim podlym to bylo klamstwem :wink:

Tak, to prawda. Stalin był równie okrutny dla kaukazczyków jak i dla Polaków. Tylko to ogromne opracowanie n.t. bitwy brzeskiej trochę mi nie pasowało do ogólnego tematu. No ale niech będzie...

Wkurzyć? ee... no to nie wyszło ^_^