Twoje konto

GTranslate

Koncert Rodziny Pilpani - Państwowe Muzeum Etnograficzne

1 wpis / 0 nowych
Obrazek użytkownika Ethnomuseum
Nowicjusz
Niedostępny
Ostatnio był(a): 11 lat 11 miesięcy temu
Dołączył: 27.04.2009 - 10:26
27 Kwiecień, 2009 - 10:29

Koncert Rodziny Pilpani - Państwowe Muzeum Etnograficzne

Zapraszamy serdecznie na koncert Rodziny Pilpani do Państwowego Muzeum Etnograficznego 28 kwietnia 2009 o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

Rodzina Pilpani jest jedną z kilku rodzin silnie podtrzymujących tradycje muzyczne Swaneti regionu, gdzie jeszcze do połowy XX wieku panował bardzo stary system, skupiający pod jednym dachem nawet do 70 członków rodziny. Głową rodziny Pilpani jest Eptime Pilpani, założyciel najsłynniejszego zespołu muzycznego ze Swaneti RIHO.
Do Warszawy wraz z nim przybędzie pięcioro innych członków rodziny. Wśród nich syn Wakhtang Pilpani, który wraz z ojcem kilka lat temu dokonali zapisu pieśni, których pamięć przetrwała do dzisiejszych czasów.

Swaneti to jeden z piętnastu regionów Gruzji, usytuowany w północno-zachodniej części kraju, w paśmie Wysokiego Kaukazu, którego szczyty przekraczają 5000 metrów n.p.m. Swanowie (albo Szłanowie, jak sami siebie nazywają) mówią po swańsku, w języku z rodziny kartwelskiej (Południowy Kaukaz), która obejmuje język gruziński – jedyny język pisany – jak również języki: swański, megrelski i lazki. Uważa się, że dawniej po swańsku mówiono w rejonie całego wschodniego wybrzeża Morza Czarnego. Wioski Górnego Swaneti to jedne z najwyższych i najmniej dostępnych miejsc w Gruzji – najwyższa wioska - Uszguli, leży około 2200 metrów nad poziomem morza.

Śpiew polifoniczny Górnego Swaneti - najważniejszą cechą charakterystyczną muzyki Swanów jest śpiew chóralny. Wszystkie pieśni tradycyjne, z wyjątkiem kołysanek i pewnych lamentacji i pieśni żałobnych, są wykonywane w harmonii złożonej z trzech partii głosowych. W przeważającej części pieśni wykonuje się na zasadzie antyfony, w wymianie pieśni biorą udział dwa chóry o tej samej liczbie śpiewaków.
Śpiew najczęściej połączony jest z tańcem w kole. Kobiety i mężczyźni często śpiewają i tańczą razem. Jest to raczej rzadkością w innych rejonach Gruzji. Teksty pieśni zawierają wiele niezrozumiałych sylab i archaicznych słów, które straciły swoje znaczenia. Wynika to z faktu, że w tradycyjnej poezji swańskiej rym nie jest często spotykaną cechą, a archaiczne słowa i nic nie znaczące sylaby używane są dla jego nadania.