Twoje konto

GTranslate

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej

Jakie są zwyczaje i mentalność mieszkańców Gruzji? Różnice kulturowe i podobieństwa. Związki i relacje polsko-gruzińskie...

Zajrzyj do bezpłatnej Biblioteki Kaukaskiej na Kaukaz.edu.pl

Projekt „Biblioteka Kaukaska” (nr 11H 11 020580) został zrealizowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kilka pytań o edukację et al.

Dzień dobry,

chciałbym uprzejmie zapytać o kilka faktów związanych z edukacją gruzińską - ciężko jest to wyłapać w internecie, jeśli nie mówi się po gruzińsku. Być może znajdzie się tu jakiś Gruzin.

(1) W jakim wieku Gruzini przystępują do matury? Tak jak w Polsce, czy kilka lat wcześniej - jak na Ukrainie?

Rozwód w Gruzji

Cześć,
może ktoś ma jakieś doświadczenia albo mieszka w Gruzji i mógłby się dowiedzieć?

Chodzi mi o rozwiązanie małżeństwa cywilnego, które zostało zawarte w Gruzji. Gdzie dokonuje się rozwodu, jakie papiery są potrzebne i czy wymaga to równoczesnego stawiennictwa obu małżonków czy można oświadczenia złożyć oddzielnie?

Kobiety samotnie podróżujące po Gruzji

trzeba decydować się gdzie na wakacje. Stąd moje pytanie, bo Gruzja wraca i wraca i wierci mi dziurę, i szepcze, i nęci. Proszę o garść wrażeń z Gruzji od kobiet które samotnie podróżowały po Gruzji. Tym bardziej będę wdzięczna wszelkim powsinogom i włóczykijom:) włóczykijkom;)

Gruzin/Wiza/ślub/ proszę o pomoc

Bardzo proszę o pomoc wszystkich, którzy przez to przechodzili.
Otóż jestem w związku z Gruzinem planujemy ślub. Przylatuje za dwa miesiące do Niemiec do pracy z agencją pracy więc nie ma problemu z wizą - praca jest na 3 miesiące, później chcemy wziąć ślub w Polsce aczkolwiek jak możemy przedłużyć wizę żeby ten ślub wziąć??

tlumacz w szpitalu gruzinskim

Bede w Tbilisi 03.02.2014 w szpitalu gdzie bede musial przeprowadzic rozmowe.
Szukam osoby ktora bylaby moim tlumaczem podczas tego spotkania zaplanowanego w godzinach ich pracy 10-16
Komunikatywna znajomosc jezyka zapewne wystarczy.
Podobno Gruzini tak sobie mowia po rosyjsku wiec chyba wskazana bylaby znajomosc gruzinskiego.

Związek z Gruzinem

Piszę z pewnym pytaniem
Od dłuższego czasu jestem z Gruzinem ,on tutaj studiuje więc na codzien jesteśmy tutaj, i żyjemy sobie "po polsku" jak normalna para
Zawsze kiedy ktoś wspomina o zabraniu mnie do Gruzji on się peszył,wiec w końcu zapytałam o co chodzi...(dodam,że jego rodzina bardzo dobrze wie o moim istnieniu)

Wewnętrzne obywatelstwo - różnice kulturowe statystycznie

Hej

Polecam do wypełnienia test "W jakim kraju powinieneś żyć" :): http://sreda.org/igra/?lang=en

Jak komuś wyjdzie Gruzja niech da znać :P mnie umiejscowiło w Szwajcarii ;)

Po wypełnieniu można rzucić okiem na dane na których został zbudowany ten test:

Gruzja: http://sreda.org/igra/poll/countries/en/16
Polska: http://sreda.org/igra/poll/countries/en/34

Gruzini chłodnym okiem - część damsko-męska

Wyjeżdżając do Gruzji każdy na pewno natknie się na wiele opinii o pomocnych, otwartych mieszkańcach, którzy słyną ze swojej gościnności. Chcę podzielić się swoimi doświadczeniami, by skonfrontować to z ewentualnym odzewem - zwłaszcza zależy mi na opiniach kobiet.

Kije trekingowe zgubione na drodze do Shatili

Czesc,
1 sierpnia zostawilismy pare kijkow trekingowych na drodze do Shatili, bylo to okolo 5-7km na polnoc za wsia Korsza. Byly to kije Black Diamond, a na jedym z nich statyw do aparatu :-( .
Dzis tam pojechalismy,ale kijow juz nie bylo :-(
Uczciwego znalazce prosimy o kontakt...
Nasz gruzinski nr: +995 97402314 lub paul.zawadzki (at) gmail.com