Twoje konto

GTranslate

Kuchnia gruzińska, wino, toasty i ucztowanie

Szukasz przepisu na wyjątkowe danie? Polubiłaś/eś gruzińskie specjały? A może ucztowałeś z Gruzinami i znasz słynne toasty?

Tatariakhni - Tatariachni

Witam,

Właśnie wróciliśmy z Gruzji - kuchnia tego kraju jest fantastyczna, sery, wina..
Przez 3 tygodnie napotkałem tylko jedną potrawę która mi nie podeszła - zupa nazwana "Tatariakhni" lub "Tatariachni".
Opisowo: z daleka wyglądająca jak rosół, przezroczysta zupa z dużym kawałkiem mięcha gotowanego w środku. Do zupy podany dzbanuszek z mocno czosnkowym sosem (?).

Woda Bordżomi

Nie wiem w sumie, gdzie umieścić ten temat, bo pasowałby chyba bardziej do "polityczne"... w każdym razie od dziś woda Bordżomi pojawiła się z powrotem w rosyjskich sklepach, o czym z radością doniosły główne dzienniki co ważniejszych rosyjskich stacji. Można? Można!

Kingizi

Gamardżoba.Choć za tydzień wracam do Sakartwelo i mnie "rozjaśnią",może jeszcze przed wyjazdem ,ktoś zna i napisze co to za przyprawa " kingzi "?
Wdzięczny,awansem dziękuję i pozdrawiam zakochanych w Gruzji.

nazwa potrawy

Czy ktoś może pamięta jak nazywa się taki zastygnięty sok, który zawsze sprzedawany jest obok czurczcheli (takie cienki listki, płaty, kwaskowate). Czy to jest sok winogronowy, a jeśli tak to czy zagęszczany jest czymś podobnie jak w przypadku czurczcheli (mąką kukurydzianą?)
Pozdrawiam

owoce

zachęcona powodzeniem ( pytanie o zioło Sideritis ) mam kolejny owoc do identyfikacji - też przywieziony z Grecji, ale rodem z Kaukazu - fejchou - zielony, wielkości orzecha włoskiego, z rodziny cytrusowych, wewnątrz dość miękki miąższ z malutkimi ziarenkami, o smaku słodko-kwaśnym, przyjemnym, do jedzenia ze skórką, moja gospodyni robiła z

zioła

Dzień dobry - mam pytanie z serii "co to za zioło" - kupiłam w Grecji , ale podobno rodem z Kaukazu - na bazarze, nazywa się "wunisiu czaj", albo po prostu : gornyj czaj" , susz - nieco podobny do naszej szałwii , małe listeczki białawo-zielone, omszone, na szczycie gruby kłosek z torebkami nasiennymi, zakończonymi malutkimi, żółtymi kwiatkami, przyjemnie aromatyczne, nie podobny zapach do ż

Skelp z winami w Tbilisi

Chciałabym bardzo serdecznie polecić sklep z winami na ulicy Machabeli 2, w samym centrum Tbilisi, tuż przy Placu Wolności.

Na zewnątrz wisi polska flaga, a wewnątrz można spotkać mówiącego po polsku Gruzina, który swego czasu mieszkał w Polsce.

Bardzo duży wybór i darmowa degustacja.

Polecam!

zioła

witam wszystkich na forum. od kilku miesięcy wczytuję się we wszystko na temat Gruzji przygotowując się do wyjazdy na przełomie września/października :) założenia są: powoli niespiesznie nawąchać się napatrzeć odpocząć