Zakładki podstawowe

mozdok

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
27.08.2007 - 13:33 Autostop w Gruzji?

Pojedziemy zobaczymy:) wyjeżdżamy w środę i już nie mogę się doczekać:)

Turystyka, wyprawy i podróże...
27.08.2007 - 13:40 Wiza turecka

Zaoszczędzić zawsze można na jedzeniu albo na...piciu;) 15 dolarów to nie taka duża kwota więc nie przejmuj się damy radę.

Turystyka, wyprawy i podróże...
30.09.2007 - 15:25 Wokół Gruzji - noclegi

Właśnie wróciłem z Gruzji, więc również mogę pomóc w sprawie noclegów:)
W Batumi spaliśmy za 15Lari za osobę (początkowo było 20, ale udało nam się stargować) na początku ulicy Zubalashvili w prywatnym domu, gdzie drugie piętro przeznaczone jest pod wynajem. Tłumów tam nie ma, cicho, spokojnie, można tam dojść pieszo w 5 minut z miejsca gdzie zatrzymują się marszrutki. Adresu nie mam, ale dla ułatwienia dodam, że dom jest różowy:) Jest łazienka, ciepła woda - standard całkiem niezły. Odradzam hotel Bebo (wspomniany w przewodniku Lonely Planet), no chyba, że ktoś chciałby zaoszczędzić (7,5 Lari za osobę, na tej samej ulicy, ale jeszcze dużo dalej, za cerkwią).
W Kobuleti nie ma problemu. Można spać raktycznie w każdym domu (tak słyszałem, ale potwierdzam tę opinię w odniesieniu do ulicy Tbiliskiej-tam spaliśmy). Było taniej-8 lari za noc. Standard gorszy, ale do zniesienia:)
Wardzia...
W Wardzi długo wahaliśmi się czy wybrać lepeij wyglądającą miejscówkę u wspomnianego wyżej Gocia Majsuradze, czy osławioną na tym forum (bez obrazy:P) "turbazę" z siarkowym basenem. W końcu zdecydowaliśmy się na to drugie z pełną świadomością, że warunki są znacznie gorsze, ale też biorąc pod uwagę fakt, że cena ta sama (10 lari), a w naszej "noclegowni" mieliśmy mieć jeszcze jedzenie w cenie... No właśnie... Mieliśmy...
Odradzam turbazę, bo...:
1) Jedzenie nie jest w cenie!!! Kobieta naciągnęła nas i kazała zapłacić dodatkowe 10 lari za wyżywienie.
2) W basenie można kąpać się za darmo!!! - tak przynajmniej robili Polacy, którzy w tym samym czasie mieszkali naprzeciwko.
3) Warunki w tej byłej restauracji są o niebo lepsze!!!

Co do pana Majsuradze...(ponoć właściciel turbazy nazywa się tak samo, ale nie jest to jego żadna rodzina-spytaliśmy). Powiedział nam, że tylko dla Polaków cena wynosi 10 lari, dla pozostałych 10 dolarów. Właścicielką hotelu jest jakaś kobieta z polskiej ambasady. Za rok będzie tam internet. Ponadto ten przemiły pan powiedział nam, że można korzystać za darmo również z jego prywatnego basenu. Myślę, że jakby się dopłaciło z 2 lari, to i jedzenie byłoby.

Turystyka, wyprawy i podróże...
26.11.2007 - 10:10

Dzięki za przepis!!! Postaram się zrobić adżaruli na najbliższą imprezę!

Kuchnia gruzińska, wino, toasty i ucztowanie
27.11.2007 - 12:09 Polska wystawa gospodarcza w Gruzji: listopad 2007

Z tego co wiem, to na wschodzie najlepiej przyjmowane są polskie firmy z branży budowlanej. uchodzimy za fachowców w tej dziedzinie. Nasze produkty są o niebo lepsze niż np. tureckich firm, które są bardzo licznie reprezentowane na rynkach wschodnich. Furorę robią Polacy np. w Kazachstanie. firma, w której pracuje wybiera się na targi ASTANA BUILD 2008, ale także GEORGIA BUILD w czerwcu przyszłego roku. Mam nadzieję, że rozwiniemy współpracę na tym rynku:)

Biznes i polityka w Gruzji
27.11.2007 - 12:20 Ceny wynajęcia busa w Gruzji?

Super dokładne informacje:D Słuchaj a mam pytanie: w jakim stanie jest ten bus??? Rozpadający, brudny, czy normalny jak marszrutki np. w Tbilisi? Zależy mi na jak najdokładniejszych informacjach:)

Turystyka, wyprawy i podróże...
27.11.2007 - 12:22 Petition against dictatorship in Georgia

Również protestuje przeciw takim określeniom. Gruzini, z którymi rozmawiałem bardzo pozytywnie wypowiadali się o władzy. POza tym poprawa w stosunku do rządów poprzedniego prezydenta jest teżwidoczna gołym okiem.

Biznes i polityka w Gruzji
28.11.2007 - 13:41 Ceny wynajęcia busa w Gruzji?

Dzięki! Mam jeszcze jedno pytanie: czy można wynająć tego kierowcę wraz z busem do jazdy na terenie Tbilisi? Bo o to mi właśnie chodzi:)

Turystyka, wyprawy i podróże...
03.12.2007 - 13:59 Zjednoczenie Gruzji-stosunek sił

Ciekawa dyskusja się zrobiła...postaram się wtrącić moje trzy grosze.

1) Nie nazwałbym Szamila Basajewa zbrodniarzem. nie można przekładać europejskiej, zachodniej siatki pojęciowej na tereny kulturowo odmienne. Czeczenia też podlega prawu międzynarodowemu, ale kto dziś powie, że jest ono jakimkolwiek gwarantem stabilności na świecie...
Jest takie kaukaskie powiedzenie: "bohater nie myśli o konsekwencjach swoich czynów"
Życiorys Szamila Basajewa to potwierdza.
2) Nic dziwnego, że Rosjanie uczynili żydowsko-gruzińskie Cchinwali stolicą Osetii Płd. Tak robiono bardzo często, żeby osłabić siłę narodu. Ordżonikidze czyli Władkawkaz było rosyjskim miastem, Grozny również. I nie ma w tym nic przypadkowego. To, że zmieniono nazwę stolicy Czeczenii na Dżochar-Kala świadczy nie o wpływach islamistów, tylko o próbie podkreślenia patriotyzmu czeczeńskiego.

Biznes i polityka w Gruzji
03.12.2007 - 14:04 Rosja w Gruzji - rozjemca czy agresor?

Powyższe kryteria zawsze będą odnosić się do Czeczenii. Nie dlatego, że Putin to polityczny ignorant i zaprzecza sam sobie. Tu raczej chodzi o to, że prezydent Rosji doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma całkowite poparcie reszty świata. Dlatego swoboda działania na terenie Kaukazu Północnego w działaniach Rosjan jest taka duża. Zabójstwo Politkowskiej, sprawa Litwinienki, Szamaszki, zamachy bombowie w Wołgodońsku, Moskwie...
A niepodległość "świat międzynarodowy" chce dać dla KOSOWA...
Śmiechu warte.

Biznes i polityka w Gruzji