Zakładki podstawowe

admin kaukaz.pl

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
02.07.2006 - 22:14 Pieniądze

Generalnie dolary wzbudzają większe zaufanie. Euro nie wymienisz we wszystkich kantorach.
Gdzie są lepsze kursy? Zalezy gdzie masz zamiar jeździć. Wydaje mi się że w Tbilisi bedą lepsze niż np w bardzo turystycznym Batumi.A na prowincji będzie mniej miejsc gdzie można wymienić.
Ja osobiście wyciągałam pieniądze z karty w banku. Idzie sie do okienka i podaje kartę i mówi ile się chce. Tylko my braliśmy z banku dolary i potem i tak trzeba było wymieniać. Nie polecam tej metody. Miałam z tego powodu problemy bo jedną operację zaksięgowali dwa razy i zamiast 200 dolarów zainkasowali z mojego konta 400 i przez to miałam pod koniec małe problemy finansowe... W każdym razie bank to odkręcił, ale cóż, dopiero po powrocie. Brałam również pieniądze z bakomatów w Tbilisi i tę opcję najbardziej polecam jak się skończy gotówka.
Prowizja zależy od twojego banku, więc lepiej wcześniej sprawdzić jakie warunki ma Twój bank.
W razie jakichkolwiek problemów finansowych warto pamiętać, że w Gruzji działa Western Union. Pożyczka konsularna nie działa.
Pozdrawiam

Turystyka, wyprawy i podróże...
19.09.2006 - 13:46 co zobaczyc przez tydzień?

mam nadzieję, że jeszcze zobaczysz ten temat przed wyjazdem :-) lub może przyda sie innym mającym podobny dylemat. Jeśli będzie za dużo o zabytkach to wybaczcie, jestem historykiem sztuki ;-))
o górach niech dopiszą lepsi znawcy niż ja ...

1. po pierwsze Mccheta + Dżwari - jednodniowa wycieczka z Tbilisi (jest o tym troche na stronie w dziale kultura

2 Fajnym pomysłem jest wynajęcie w Tbilisi taksówki do Kazbegi - czyli przejazd Gruzińską Drogą Wojenną (georgian military highway)- niezwylke malownicza trasa, z wieloma zabytkami po drodze. Jak byłam w Gruzji to ze znajomymi wynajęliśmy właśnie taksówkę, która po drodze zatrzymywała się wszędzie, gdzie chcieliśmy. Ta metoda jest najlepsza. Marszrutka - nie polecam - na tej trasie są one strasznie zapchane (jest to trasa na przejście graniczne z Rosją - ale uwaga Polacy tamtędy nie przekroczą granicy!!!! - wiem coś o tym...) Jak sie wysiądzie z niej gdzies po drodze, aby coś zwiedzić, to potem następną będzie bardzo cieężko złapań ponieważ sa one przeważnie pełne i się nie zatrzymują).
trasę kończy sie w Kazbegi - tam albo na piechote albo taksówką (chyba) można sie dostać na Gergeti - niezwykłe miejsce, wspaniałe widoki i świątynia, położona bardzo malowniczo...ach...
potem wynajętą taksówką można wrócić lub złapać mardzrutkę do Tbilisi

3. David Garedżia - też jednodniowy wypad z Tbilisi - można sie tam dostac chyba tylko taksówką. zespół klasztrny, jeszce do dziś zamieszkały, duża częśc wykuta w skale, malowidła skalne... bardzo fajne miejsce, jak sie lubi zabytki oczywiście

4. Szatili i okolice - sporo jest zdjęć w naszej galerii - wiec nie trzeba komentować ;-)

5. Wypady w góry - takie łagodniejsze - to polecam Pszawetię - bo tę okolicę znam, jest super. Jak ktoś będzie zainteresowany, to proszę pisać do mnie maila ( na eval(unescape('%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%77%72%69%74%65%28%27%3c%61%20%68%72%65%66%3d%22%6d%61%69%6c%74%6f%3a%6d%61%72%74%61%2e%74%79%6d%6f%73%7a%75%6b%40%6b%61%75%6b%61%7a%2e%70%6c%22%3e%6d%61%72%74%61%2e%74%79%6d%6f%73%7a%75%6b%40%6b%61%75%6b%61%7a%2e%70%6c%3c%2f%61%3e%27%29%3b'))) - pomogę w zorganizowaniu tam noclegu - a naprawdę warto! w galerii jest trochę zdjęc, wiec również nie komentuję ;-)

6. Region Kachetia - słynny z win! Ale jest tam jeszcze tez trochę zabytków - zob. dział kultura

7. dla tych co lubia wieększe wyzwania - to oczywiście Kazbek - ale to już poważniejsza sprawa i wtedy trzeba sie nastawić że poza tym to zbyt wiele w Gruzji sie nie zobaczy, bo taka wyprawa to kilka dni

8. Uplisciche - też jednodniowy wypad z Tbilisi (najlepiej pociągie) - następne miasto skalne, opisane w dziale kultura

w zachodniej czesci kraju:

- Kutaisi i Gelati - o Gelati jest dużo w dziale kultura, a namiary na noclegi sa już na forum (dzięki za nie) - to tez dla tych co lubią zabytki

- i oczywiście Wardzia i okolice!

- a jak ktoś chce nad morze to Barumi - tylko plaże sa kamieniste, piaszczysta jest np w Ureki

to chyba tyle z tych najbardziej znanych. Naprawdę ciżko wybrać, bo w Gruzji jest tego strasznie dużo. Pewnie można byłoby przygotować inny zestaw, ale cóż, jestem miłośniczką zabytków, choć przyznam szczerze, że w Gruzji góry są niesamowite! I w zadaszie bardzo często zwiedzanie zabytków wiąże sie z wędrówką po górach.

Pozdrawiam i zapraszam do uzupełniania mojego zestawu

Turystyka, wyprawy i podróże...
29.01.2007 - 12:13 co zobaczyc przez tydzień?

opisane przeze mnie miejsca to tylko niektóre, chyba te najbardziej znane, a dla mnie niezwylke ważne - z mojego punku widzenia, o czym pisałam.

Jeśli chodzi o wrażenia - no cóż, chyba najlepsza odpowiedzią jest to, że uruchomiliśmy ten portal i staramy sie jak najbardziej promować kaukaz, a przede wszystkim Gruzję wśród Polaków.

Po raz pierwszy w Gruzji byłam w 2002 roku - wówczas znajomi dziwnie na mnie patrzyli i pytali co mnie tam niesie ;-) teraz sami zaczeli jezdzić na Kaukaz

Ja osobiście mam same pozytywne wspomnienia - zarówno z kontaktów z Gruzinami jak i o kraju.

Turystyka, wyprawy i podróże...
15.05.2007 - 07:44 Witam,Kupiłem bilety do BAKU na 3 lipca

Pytanie tym bardziej zasadne, bo koleją nie przejedziesz granicy rosyjsko-azerskiej...

Turystyka, wyprawy i podróże...
24.07.2007 - 07:47 Szatili - Gruzja

W samej Chewsureti warto zobaczyć więcej niż tylko Szatili. Duże wrażenie robi wieś-twierdza Muco oraz Chachabo (ang. Khakhabo), które jest najtrudniej dostępną osadą wież w całym regionie.

Turystyka, wyprawy i podróże...
24.07.2007 - 11:16 Autostop w Gruzji?

Mam różne doświadczenia z transportem po Gruzji. Najczęściej poruszałem sie marszrutkami lub pociągami.

Udało mi się złapać stopa (terenówka) z Barisacho do Szatili, lecz "łapanie" rozpocząłem już kilka godzin wcześniej od rozmów z Góralami w marszrutce jadącej z Tbilisi. Jeden z pasażerów miał znajomego, którego inny znajomy akurat posiadał cudo na czterech kółkach. Do Szatili dojechaliśmy bezpłatnie.

Innym razem schodziłem z gór, a że chciałem zdążyć na autobus odjeżdżający ze wsi to zagadnąłem o podrzucenie kierowcę niwy stojącej na poboczu. Tym razem zapłaciłem kilka lari.

Turystyka, wyprawy i podróże...
24.07.2007 - 17:03 Gruzinki

Okazją do spotkania z Gruzinami będzie multi-etniczne miasteczko 26 sierpnia, na Krakowskim Przedmieściu (przed bramą UW).

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej
26.07.2007 - 12:44 Rezerwat Waszlowański

O roślinność nie musisz się martwić. W tej części Gruzji jest więcej nagich skał, zwietrzeliny i gleby niż szaty roślinnej.

Co do rysi, hien itp. to przypuszczam, że te nieliczne sztuki, które pozostały przy życiu, unikają człowieka jako groźnego drapieżnika... Realne zagrożenie byłoby w czasie epidemii wścieklizny.

Jednak zawsze warto podpytać okolicznych mieszkańców o liczebność i zwyczaje dzikich zwierząt.

Turystyka, wyprawy i podróże...
27.07.2007 - 07:39 Gruzinki

Serdecznie zapraszamy na kaukaskie stoisko w Miasteczku Wielokulturowym podczas Warszawskiego Street Party - niedziela, 26 sierpnia 2007!

Gruzinów i Gruzinek na pewno tam nie zabraknie:-)

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej
27.07.2007 - 12:59 dojazd do gruzji

Najtańsza jest droga lądowa. Trasa przez Rosję jest zamknięta od kilku miesięcy a przez Rumunię, Bułgarię i Turcję obywatele Gruzji mają sporo formalności granicznych (wizy tranzytowe).

Pozostaje droga przez Ukrainę i Morze Czarne. Najpierw trzeba dojechać pociągiem lub autobusem do Odessy a stamtąd promem do Poti/Batumi. Informacje na temat kosztów i biletów można znaleźć w części naszego forum poświęconej turystyce w Gruzji.

Sądzę, że warto powiadomić Ambasadę Gruzji o nieuczciwej firmie, która pośredniczy w zatrudnianiu. Oby w przyszłości nie powtórzyły się podobne historie z udziałem tego pośrednika.

Turystyka, wyprawy i podróże...