Zakładki podstawowe

ig0r

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
12.12.2007 - 17:48 Ściany płaczu

Z bankomatami nie ma większych problemów. W Tbilisi bankomaty są niemalże na każdym rogu ulicy. Oprócz tego z bankomatów korzystałem w Telawi, Borżomi, Zugdidi, Batumi, Kutaisi. Nie ma bankomatu w Kazbegi, w Swanetii ani w Tuszetii :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
02.01.2008 - 16:19 Ściany płaczu

Ja korzystałem w Gruzji z Visy Electron (wydanej przez mBank) i nigdy nie miałem najmniejszych kłopotów z wypłatą z bankomatu.

Turystyka, wyprawy i podróże...
10.03.2008 - 20:25 Do Gruzji we dwójkę?

Byliśmy we dwójkę w Tuszetii w lipcu 2007 (ja + moja żona).
Polecam gorąco.
Dojazd tylko samochodem terenowym, droga mrożąca krew w żyłach :), stawka 40 lari od osoby (można taniej ciężarówką, ale ja bym nie ryzykował). Dżipy odjeżdżają z Kvemo Alvani, latem codziennie rano powinno coś jechać. Nr tel. do "naszego" kierowcy: 899400159.
W Omalo płaci się za wstęp do parku narodowego 15 lari/os. W zamian dostaje się mapkę Tuszetii, która w połączeniu z wydrukowanymi z sieci radzieckimi sztabówkami pozwala nieźle orientować się w terenie (mogę spróbować poszukać tej mapki i zeskanować).
W Omalo spaliśmy w namiocie, ale jest też hotel/schronisko, niestety nie wiem jakie ceny i standard.
Z bezpieczeństwem nie było żadnych problemów.

Turystyka, wyprawy i podróże...
14.03.2008 - 00:04 przewodniki po kaukazie

Bezdroża są do niczego, zdecydowanie nie polecam!
Lonely Planet jest lepszy, ale mocno nieaktualny i skrótowy. Najbardziej polecam przewodnik Bradta (Tim Burford "Georgia"), wydanie 2007.

Turystyka, wyprawy i podróże...
12.04.2008 - 14:41 wyjazd z Armenii do Turcji

Granica armeńsko-turecka jest zamknięta na głucho i prędko nie zostanie otwarta. Musisz jechać przez Gruzję lub Iran.

Mimo to, podobno są bezpośrednie loty z Erewania do Stambułu. Szczeółów nie znam.

Podróże i wyprawy
29.04.2008 - 12:53 wyjazd z Armenii do Turcji

Jest - między Vale a Posof, stosunkowo niedaleko Karsu. Podobno bardzo mało uczęszczane.

Podróże i wyprawy
08.05.2008 - 14:32 przejście graniczne Rosja-Azerbejdżan

O ile się orientuję z Rosji do Azerbejdżanu nie ma dostępnych dla inostrańców połączeń drogą morską. Pływają za to statki/promy z Baku do Kazachstanu (Aktau - podobno bardzo nieregularnie) i - częściej - do Turkmenii (Turkmenbaszi).

Informacje dla podróżnika i turysty
11.05.2008 - 13:54 Wymowa nazw gruzińskich

1. ch - gruzińskie ხ, w transkrypcji angielskiej 'kh' czytamy jak lekko charczące polskie ch. Wszystkie nazwy które wymieniłaś czytamy wg zasad polskiej wymowy.

2. Początkowego m w zbitkach spółgłoskowych prawie się nie wymawia.

3. W nazwie Signagi g oznacza gruzińskie ღ, czasami oznaczane też przez 'gh'- jest to dźwięczny odpowiednik ხ, spółgłoska podobna do paryskiego r.
Cinandali czytamy c-inandali, bez zmiękczania. Pierwsza głoska (წ) to ejektywne c, z grubsza podobne do polskiego 'c'. W Uplisc-iche mamy za to zwykłe (nieejektywne) c: ც. Też nie zmiękczamy.

4. Miejscowość nazywa się Bordżomi (ბორჯომი). Borżomi (ბორჟომი) to nazwa wody mineralnej - przez ż, żeby łatwiej było wymawiać po rosyjsku - w j. rosyjskim nie ma głoski dż.
Ja końcówki nazw Tuszetia, Swanetia wymawiam jako 'tja'. Po gruzińsku mamy tuszeti i swaneti. A propos wymowy nazw miejscowości w Tuszetii - wszytkie kończące się na o mają akcent na ostatniej sylabie: Omaló, Dikló, Chachabó itd.

ქართული ენა - język gruziński - języki ludów Gruzji
12.05.2008 - 13:27 Kilka pytań...

Jazda pociągiem ma sens w zasadzie tylko z Tbilisi do Batumi - jest jeden pociąg nocny i jeden dzienny. W noncym kupe podwyższennego komforta (wyremonotwane wagony, z klimą i telewizorem - pokazywali "Krzyżaków" po rosyjsku :) ) kosztowało 23 lari. Zwykłe kupe chyba 16 lari (o tym że jest zwykłe kupe dowiedzieliśmy się dopiero w pociągu, w kasie jako inostrańcom z automatu sprzedali nam to droższe), płackart jeszcze taniej. W sierpniu pociągi do Batumi są bardzo oblężone.

Oprócz tego są pociągi (1 dzienny i 1 nocny) z Tbilisi do Kutaisi, Zugdidi, Poti i Ozurgeti. Jest też nocny pociąg z Tbilisi do Achalcyche oraz dzienne z Batumi do Kutaisi i z Zugdidi do Kutaisi. W dzień parę potwornie wolnych elektriczek z Tbilisi przez Gori do Bordżomi. Z Bordżomi 2 razy dziennie jeździ b. malowniczą trasą kolejka wąskotorowa do Bakuriani. Elektriczki do Gori zatrzymują się w pobliżu Upliscyche.

Wg rozkładu jazdy powinien być też nocny pociąg do Achalkalaki, ale możliwe że kursuje niecodziennie.

No i jest jeszcze pociąg na lotnisko w Tbilisi, kursuje dość rzadko, ale to dobra alternatywa zamiast taksówki. Rozkład jazdy: http://www.railway.ge/_Railway/File/Samgzavro/Aeroport_eng.xls

Tu jest rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych:
http://www.railway.ge/samg/ganrigi.aspx
Niestety po gruzińsku, ale nazwy miejscowości da się rozszyfrować. Wybiera się numer pociągu, poniżej jest lista przystanków.

Turystyka, wyprawy i podróże...
12.05.2008 - 23:32 Kilka pytań...

witekjs:
Koleje gruzińskie po rosyjsku
http://www.interpressnews.ge/index.php?lang_id=RUS&sec_id=50111

Mocno nieaktualne, np. podaje pociągi do Telawi, które już nie kursują - data w stopce strony to 2005 r.

Quote:
Koleje gruzińskie również po angielsku
http://www.railway.ge/portal/lang__en/default.aspx

Kliknij na dowolny link tej angielskiej wersji... ciekaw jestem czy coś zrozumiesz.

Turystyka, wyprawy i podróże...