Zakładki podstawowe

albionus

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
21.05.2008 - 23:29 Autobus Istambul-Tbilisi

W zeszłe wakacje byliśmy w Stambule i pytaliśmy o autobusy to było 30-40 USD, zależnie od klasy autobusu. Nie jechaliśmy niestety (zabrakło nam czasu po dłuższym przejeździe stopem po Bałkanach).

Nawet jeśli była spora inflacja na dolarze, to 40-45 $ nie powinno to przekroczyć w tym roku. Mam nadzieję, bo w sierpniu się wybieram ;)

ps. czy nie ma ktoś dokładnych danych o bezpośrednich autobusach Suczawa - Stambuł? Wiem, że są takie, ale nigdzie mogłem znaleźć częstotliwości i godzin odjazdów.

Turystyka, wyprawy i podróże...
21.05.2008 - 23:32 powrót z gruzji

A czy ktoś zna autobusy w odwrotnym kierunku, tj. Suczawa - Stambuł?

Wiem tylko, że są, przydałyby się dokładniejsze dane (skąd jeżdżą, jak często, etc.)

Turystyka, wyprawy i podróże...
27.07.2008 - 14:26 Bukarezt-Istambuł

jest kilka autobusów one odjeżdżają ok 12.30-14.30.

Nie odjeżdżają jednak z dworca, ale "z ulicy" i to w różnych miejscach.

Trzeba znaleźc biura przewozowe koło dworca kolejowego Gara de Nord - wokół niego jest parę takich, wystarczy pół godzinki, godzinkę się rozejrzec.
rok temu w tak znalezionym biurze jechaliśmy do Stambułu za 125 lei. (na wtedy to było około 150 złotych).

Turystyka, wyprawy i podróże...
29.07.2008 - 23:56 Bilety do Gruzji

Chętny może byc ;) tylko więcej informacji pliz :) przede wszystkim orientacyjna data i cena.

Turystyka, wyprawy i podróże...
30.08.2008 - 17:59 Dobre, bo gruzińskie

Borżomi było do kupienia, choc trzeba było wiedziec gdzie. Np. w Lublinie w Plazie było do kupienia, w Krakowie też widziałem w paru miejscach.

Szkoda tylko że poza winem i mineralną nie ma nic. No może trochę rękodzieła, sklep kaukaz net coś sprzedaje. Przykre że w samej Gruzji niewiele widziałem rzeczy które można by łatwo przewieźc i przehandlowac. Nawet przerobione produkty żywnościowe typu konserwy czy słodycze mają głównie importowane.

Ps. wina kuję już tylko gruzińskie. I tak zostanie już pewnie na długo. Jeśli zrobi tak nawet tylko co setny Polak, to już będzie jakaś wymierna pomoc.

Biznes i polityka w Gruzji
29.06.2009 - 11:57 Jak dostać się tanio do Gruzji w 2009 / 2011 roku

W zeszłym roku 70$ i nie szło stargować. Ale dolar był wtedy dramatycznie nisko, rok wcześniej kosztowało 35$. Może teraz będzie koło 40-50$? Tureccy i gruzińscy przewoźnicy z Emniyet Garaj dość elastycznie reagują na zmiany kursów walutowych ;)

Turystyka, wyprawy i podróże...
25.02.2013 - 17:14 Plan wyjazdu do Gruzji - prośba o porady
KOMENTARZ:
Re: Plan wyjazdu do Gruzji - prośba o porady

hej cnt,

chciałbym Cię troszkę "ochłodzić" jeśli chodzi o lot do Swanetii. Samolot lata bardzo nieregularnie, nie można na nim polegać. Mój znajomy poleciał w siódmym podejściu, poprzednie sześć odwołali. Jeśli masz napięty kalendarz - a 7 dni na Gruzję to bardzo napięty kalendarz - to nie ma sensu myśleć o tym samolocie. Jeśli koniecznie chcesz jechać do Swanetii (oczywiście warto, pytanie tylko czy dasz radę w tak krótkim czasie) to nie warto czekać na samolot bo stracisz pół dnia na lotnisku bez rezultatu - lepiej od razu jechać lądem.

Dobrym pomysłem jest nocny pociąg Batumi - Tbilisi . Kosztu nie pamiętam ale drogie bardzo nie są pociągi a do tego oszczędzasz na noclegu. Jeśli nie przeszkadza Ci noc w wagonie to najlepsza opcja.

Druga ważna rzecz - Wardzia z Tbilisi jest nie do zrobienia w jeden dzień, a do tego najczęściej jedzie się przez Bordżomi, więc nie ma sensu dzielenia takiej wycieczki na dwa z powrotami do Tbilisi.

Możesz zrobić trasę Tbilisi -> Gori (Muzeum Stalina) + Upliscyche (skalne miasto prawie jak Wardzia) -> Bordżomi -> Wardzia

Z Tbilisi jedziesz do Gori (godzina drogi), zwiedzasz muzeum i bierzesz taksówkarza któremu mówisz że chcesz zobaczyć Upliscyche i kościół Ateni Sioni. Po paru godzinach jesteś z powrotem w Gori, jedziesz dalej do Bordżomi. W Bordżomi nocleg, jedziesz do Wardzi, i wracasz stamtąd do Tbilisi (pytanie tylko jak, bo nie jestem pewny czy chcąc wyjechać po południu z Wardzi dotrzesz na noc do Tbilisi przed odlotem....)

Tak szczerze to mając tydzień w Gruzji skoncentrowałbym się raczej na Gruzji wschodniej a nie zachodniej - równie atrakcyjnej a mniej czasu stracisz na dojazdy... Bordżomi lub Kachetia zamiast Batumi, Kazbegi + Dżuta + Wąwóz Truso zamiast Swanetii to opcja chyba równie atrakcyjna a transportowo dużo szybsza i łatwiejsza. Pomijam że klimat Batumi zrobionego a la Sopot albo Ciechocinek to nie jest to co w Gruzji lubię najbardziej:) Ja sam lepiej wspominam widoki w klasztorach Dawid Garedży na południu Kachetii niż Batumi - ale wszystko zależy jaki Twój wyjazd ma charakter i co chcesz sam zobaczyć.

Pozdrawiam i powodzenia na gruzińskich szlakach :)

T.A.

Turystyka, wyprawy i podróże...
06.04.2013 - 14:57 Chewsuretia
KOMENTARZ:
Re: Chewsuretia

Witajcie

Myślę Chicken, że trzeba żebyśmy się "odtajnili" tzn. zacząć więcej pisać o projekcie z zeszłego roku.

Na razie więc tu na forum a potem będziemy informowali szerzej, "co następuje":

W zeszłym roku został zrealizowany w Chewsuretii polsko-gruziński projekt w ramach programu pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ("Polska Pomoc"). Był on Realizowany przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, nasze stowarzyszenie - Most do Gruzji, lokalne, gruzińskie Stowarzyszenie Rozwoju Chewsuretii i administrację miasta Duszeti (któremu Chewsuretia podlega). Projekt miał na celu wsparcie i promocję mikroprzedsiębiorstw turystycznych, czyli tych wszystkich z których gościny i obsługi najczęściej korzystamy jako samodzielni turyści - właścicieli prywatnych kwater, ludzi wypożyczających konie, jeepy itd.

Zbudowaliśmy pewien pakiet narzędzi który ma pomóc polskiemu turyście tam dotrzeć i się na miejscu odnaleźć, tj.

- wytyczyliśmy 300 km szlaków, postawili drogowskazy i 3 duże tablice informacyjne ( we wsi Korsza, na przełęczy Datwisdżwari i w okolicy wsi Muco)

- wydaliśmy książkę : "Kaukaskie Szlaki:Chewsuretia" przedstawiającą lokalną ofertę turystyczną, trasy trekingowe, także obszerne rozdziały o historii i kulturze Chewsurów oraz przyrodzie. Znaczną część książki stanowi też wstęp o charakterze przewodnika po wschodniej Gruzji, który z powodzeniem powinien wystarczyć na zaplanowanie 1-2 tygodniowej wyprawy po Gruzji. Z powodu braku miejsca, czasu i innego charakteru nie ma tam opisu zachodniej Gruzji (np. Batumi, Kutaisi czy Swanetii) ale wykraczało to poza nasze możliwości i cel publikacji. Mam nadzieję w każdym razie że posłuży lepiej niż pewne krytykowane tu mocno (i słusznie) wydawnictwa.

- wydaliśmy mapy turystyczne 1:50 000 po Chewsuretii

- powstała strona internetowa i centrum informacji turystycznej mające promować region: http://www.pshav-khevsureti.info
Na razie Gruzini oswajają się z ideą i działa to umiarkowanie, ale strona jest powoli uzupełniana o treści zawarte m.in. w książce. Najważniejsze informacje (np. namiary na noclegi, przewodników, itp.) są tam dostępne.
Do strony jest podpięta druga, która zawiera mapy (tu dziękujemy firmie Geoland za aktualizację i udostępnienie własnych narzędzi) z zaznaczonymi trasami, oznakowanymi w projekcie (i jeszcze z 200 km kolejnych, co do których jesteśmy pewni że są możliwe do przejścia):
http://www.mygeorgia.ge/geotrails

Ważna sprawa - wydawnictwa, tj. mapy i przewodnik są dostępne za darmo, jako zrealizowane z publicznych środków programu pomocy rozwojowej. Osoby zainteresowane materiałami prosimy o kontakt z:

COTG PTTK
http://www.cotg.pttk.pl
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40

lub z nami tj. stowarzyszeniem :Most do Gruzji", najlepiej przez naszą stronę internetową http://www.mostdogruzji.pl i podane tam e-maile

W swoim imieniu zapraszam na prelekcję która się odbędzie w ten poniedziałek o godz. 19.00 w Krakowie, w klubie Artefakt Cafe na ulicy Dajwór 3. Przedstawię tam książkę i poopowiadam o Chewsuretii, dla chętnych będziemy też rozdawać przewodniki i mapy. Nakład nie jest duży więc proszę korzystać póki nie wyczerpiemy zapasów :)

pozdrawiam,

Tomasz Albiniak

Turystyka, wyprawy i podróże...
13.04.2013 - 11:45 Relacja- Kaukaz 2012 (Gruzja:okolice Szatili)
KOMENTARZ:
Re: Relacja- Kaukaz 2012 (Gruzja:okolice Szatili)

Szy, sprawdź tutaj:

http://www.pshav-khevsureti.info

W zeszłym roku marszrutka z Didube do Szatili dwa razy w środy i soboty o 9 rano. Jeszcze był inny transport ( w PDfach na stronie więcej inforamcji)

Pozdrawiam,

T.A.

ps. ta wymarła wioska między Szatili a Muco nazywa się Anatori.

Relacje z długich wypraw i krótkich wypadów
13.04.2013 - 11:49 Chewsuretia w Krakowie!!
KOMENTARZ:
Re: Chewsuretia w Krakowie!!

Ja dziękuję za przybycie tłumne i fantastyczny odbiór. Super się mówi do publiki, która chłonie przekaz.

Zapraszam do odwiedzania strony informacyjnej http://www.pshav-khevsureti.info Gruzini powrzucali już calosc informacji o Chewsuretii i można się z tymi treściami zapoznać na spokojnie.

T.A.

Zaproszenia i ogłoszenia