Zakładki podstawowe

saulele

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
09.08.2008 - 14:23 WOJNA?

Wczoraj wieczorem samolot airBaltic wyleciał - też czekam na ich decyzję, miałam lot na 19 sierpnia, oczywiście w tej sytuacji wyjazd odpada, a ponieważ nie mogę zwrócić biletu, mam cień nadziei, że odwołają loty.

Turystyka, wyprawy i podróże...
09.08.2008 - 22:30 WOJNA?
KOMENTARZ:
Re: AirBaltica

Janusz Szczecin:
Właśnie przed chwilą dostałem odpowiedź z Rygi.

Ja też dostałam - nieco bardziej lakoniczną, ale podobną w treści. Zobaczymy, czy jutro wylecą.

Turystyka, wyprawy i podróże...
10.08.2008 - 15:46 WOJNA?

Otwarcie check-in w Rydze akurat jeszcze nic nie oznacza; od południa check-in prowadzony jest także internetowo. Inna rzecz, że ze strony lotniska w Tblisi wynika, że część lotów jest realizowana - właśnie mają boarding do Tel-Avivu, a odwołana jest tylko Moskwa, Wiedeń, Londyn, Petersburg i Ałma-Ata.
Niestety, odzyskanie kasy za bilet kupiony w AirBaltic w Economic Class (tej najtańszej) bez opcji "cancel if you're sick" według prawa wchodzi w grę wyłącznie w przypadku, jeżeli lot zostanie odwołany (bez względu na to, czy z winy przewoźnika czy nie).

Uaktualnienie: na ile zrozumiałam artykuł w łotewskim dzienniku "Diena". airBaltic rozważa zawieszenie lotów, choć dzisiejszy samolot raczej wyleci, aby przywieźć łotewskich obywateli do Rygi:
http://www.diena.lv/lat/politics/arzemes/klimovics-nesen-bombardeta-zugdidi-pilseta

Turystyka, wyprawy i podróże...
10.08.2008 - 18:22 WOJNA?

A jednak. Dzisiejszy lot do Tbilisi został odwołany.
http://www.riga-airport.com/?id=1350

Turystyka, wyprawy i podróże...
11.08.2008 - 15:15 WOJNA?

jabol:
In case of cancellations we can refund just unused airport taxes.

A to już jest interesujące, ponieważ według prawa UE w przypadku odwołania lotu pasażerowi przysługuje zwrot pełnego kosztu biletu po cenie za jaką został kupiony. (Rozporządzenie nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004, artykuł 8, punkt 1).

Turystyka, wyprawy i podróże...
11.08.2008 - 16:32 WOJNA?

Taka jest standardowa polityka tanich linii, niestety; mają gdzieś dbanie o markę (i pasażerów), bo i tak będą mieli klientów ze względu na niską cenę. Duża linia z reguły już by się odezwała do klientów, proponując im np. zwrot po odjęciu kosztów podatkowych albo inną marchewkę.

Turystyka, wyprawy i podróże...
12.08.2008 - 01:24 WOJNA?

Jedno uzupełnienie - według prawa UE prawo do odszkodowania z powodu odwołania lotu nie przysługuje, jeśli przewoźnik udowodni, że odwołanie nastąpiło z powodu siły wyższej ("Przewoźnik jest zwolniony z odszkodowania, jeśli wykaże, że odwołanie nastąpiło z przyczyn wyjątkowych (np. kataklizmy, strajki, zła pogoda), którym nie mógł zapobiec, stosując wszelkie uzasadnione działania")
Przysługuje natomiast prawo do zwrotu pieniędzy, bezpłatnej zmiany destynacji albo bezpłatnej zmiany terminu lotu (opcjonalnie).

Według litewskiego dziennika Lietuvos Rytas FlyLAL odwołało loty do końca tygodnia.

Turystyka, wyprawy i podróże...
12.08.2008 - 10:53 WOJNA?

Dzisiejszy lot AirBaltic został odwołany.

Turystyka, wyprawy i podróże...
13.08.2008 - 15:47 WOJNA?
KOMENTARZ:
Re: AIRBALTIC

Martag:
Niestety - ukochany AirBaltic leci po krawędzi. Od wczoraj przestali odpowiadac na meile, a dodzwonić się tam nie sposób.

Jeśli dobrze zrozumiałam artykuł z dziennika Rytas, dzisiejszy lot wciąż jest w grafiku, choć AirBaltic rozważa, czy samoloty na razie zastępczo nie będą lądowały w Erewaniu.

Turystyka, wyprawy i podróże...
13.08.2008 - 19:52 WOJNA?

Zastępczo zazwyczaj oznacza, że ląduje się na najbliższym dostępnym lotnisku, a potem przewoźnik ma obowiązek podstawić transport do miejsca będącego pierwotną destynacją. Np. lecisz do Warszawy, w Warszawie mgła, więc lądujesz w Katowicach, a potem jedziesz autobusem do Warszawy na koszt przewoźnika. To jest dość normalna praktyka w przypadku, jeżeli w trakcie lotu okazuje się, że lotnisko, na które się leci, jest zamknięte.

Lufthansa dzisiaj odwołała loty na kolejne dwa dni.

Turystyka, wyprawy i podróże...