Zakładki podstawowe

mgeli

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
27.12.2009 - 19:24 Kinematografia kaukaska
KOMENTARZ:
Re: Kinematografia kaukaska

Przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów - właśnie się zarejestrowałem :)

Chciałem zapytać o gruzińską kinematografię. Znalazłem ten wątek, więc nie będę zakładał nowego.

Macie może jakiś ulubiony gruziński film? Albo znacie jakieś szczególnie godne polecenia? Ja osobiście widziałem zaledwie garstkę, w tym także te kręcone jeszcze w czasach ZSRR. Z riserczu internetowego wynika, że kinematografia gruzińska jest względnie rozwinięta - biorąc pod uwagę mały i hermetyczny (język!) rynek zbytu. IMDB wylicza ponad pięćset tytułów:
http://www.imdb.com/Sections/Countries/Georgia/
Oczywiście to kropla wody w porównaniu z Rosją, ale już w porównaniu z Armenią - mniej niż 80 filmów (http://www.imdb.com/Sections/Countries/Armenia/) to wynik niemal imponujący.

Nb. na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym miałem okazję zobaczyć film "Inny brzeg" ("Gagma napiri") w reżyserii George Ovashvili, który w mijającym roku był nagradzany i nominowany do rozmaitych nagród filmowych oraz został zgłoszony jako kandydat Gruzji do Oskara. Może ktoś jeszcze widział i ma jakieś uwagi?

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej
29.12.2009 - 20:52 Prowokacja?
KOMENTARZ:
Re: Prowokacja?

Informację o plotce (w różnych wersjach) słyszałem z różnych niezależnych od siebie źródeł. Parę miesięcy temu czytałem o gruzińskich uchodźcach oczekujących na wjazd do Polski na Białorusi, którzy powoływali się na prezydenta Kaczyńskiego i jego obietnice przyjęcia Gruzinów "z otwartymi ramionami", a później pojawiły się informacje o tej plotce o pracy, mieszkaniu, pomocy socjalnej itp.
Jest w tym pewnie ziarno prawdy, ale o ile mi wiadomo, to liczba obywateli Gruzji starających się o status uchodźcy wzrosła nie tylko w Polsce, ale w ogóle w krajach Unii Europejskiej. Tyle tylko, że Polska jest głównym krajem tranzytowym na drodze do Europy Zachodniej i przyjmuje zdecydowaną większość wnioskodawców "ze Wschodu". Tak było do tej pory chociażby z Czeczenami. A poza tym Polskę obowiązują przepisy unijne (tzw. procedury dublińskie), z których wynika, że wniosek o status uchodźcy rozpatrywany jest w pierwszym kraju UE, do którego wjedzie cudzoziemiec - i w tym wypadku ciężar odpowiedzialności spadł na Polskę, do której obywatele Gruzji trafiali bezpośrednio z Brześcia.
Swoją drogą jest to ciekawostka - zwłaszcza, że do tego roku liczba Gruzinów składających wnioski wynosiła chyba kilkadziesiąt osób. I druga sprawa to przeważająca liczba Kurdów/Jezydów wśród wnioskodawców z Gruzji. Ciekaw jestem, co na ten temat pisały/mówiły gruzińskie media i władze. Wyjazd kilku tysięcy obywateli musiał być tam zauważony.

Biznes i polityka w Gruzji
30.12.2009 - 21:52 Gruzja w rywalizacji mocarstw
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w rywalizacji mocarstw

W jednym z numerów "Nowej Europy Wschodniej" ukazał się tekst Joanny Bocheńskiej o tureckiej polityce względem państw Kaukazu Południowego:
http://www.new.org.pl/index.php?module=newspaperarticles&id=115

Na pewno jakieś analizy na ten temat można znaleźć na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich:
http://www.osw.waw.pl
gdzie warto też zajrzeć do zakładki z linkami do analiz światowych think-tanków

Biznes i polityka w Gruzji
30.12.2009 - 22:46 Kinematografia kaukaska

W TVP Kultura można czasem zobaczyć filmy Tengiza Abuładze: "Drzewo pragnień" i "Pokuta" oraz Sergieja Paradżanowa: "Legenda twierdzy suramijskiej" i "Aszyk Kerib". To klasyka, ale niestety to wszystko, co oferuje telewizja publiczna. Z nowej kinematografii gruzińskiej nie widziałem w TV niczego :( chyba, że liczyć francuskie filmy Otara Joselianiego.

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej
03.01.2010 - 23:52 Prowokacja?

Siła plotki bywa czasem zadziwiająca. A swoją drogą, ciekawe, że na ten temat milczą zagraniczne serwisy, jakoś nikt nie docieka skąd wziął się ten exodus. Wygląda na to, że ponieważ Polska przyjęła "na klatę" ciężar fali uchodźców z Gruzji, to Zachód po prostu pozostał obojętnym na tę sprawę. Docierają tam już tylko takie odpryski jak przypadek tego nieszczęsnego pociągu do Strasbourga. Poza tym co to jest garstka uchodźców z Gruzji w porównaniu z falą nielegalnych imigrantów z Afryki każdego dnia lądujących na europejskich wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Biznes i polityka w Gruzji
12.01.2010 - 23:10 Prowokacja?

raport Europejskiego Centrum ds. Mniejszości (European Centre for Minority Issues) na powyższy temat:
http://www.ecmi.de/download/brief_22_eng.pdf

Biznes i polityka w Gruzji
18.01.2010 - 00:20 Gruzinki

Długo szukałem tego wątku, bo muszę się przyznać, że ostatnio jestem pod wrażeniem Manany Mandżgaladze, rzeczniczki prasowej prezydenta Saakszwilego:)
http://www.tvsakartvelo.ge/cms/modules/news/gallery/880/image1.jpg

O Gruzinkach, Gruzinach i kulturze gruzińskiej
19.04.2010 - 19:28 Kondolencje

Wielkie dzięki i wielki szacunek dla prezydenta Gruzji! Pokazał klasę i zawstydził tym samym rzeszę zachodnioeuropejskich polityków.

Biznes i polityka w Gruzji
18.11.2010 - 23:27 Gruzińskie haczapuri - knajpy we Wroclawiu i Krakowa
KOMENTARZ:
Re: Gruzińskie haczapuri - knajpy we Wroclawiu i Krakowa

Rozróżnijmy dwie sprawy.

Jeśli ktoś ma ochotę zjeść "coś", w miarę dobrze, smacznie to restauracja jest ok. Ale jeśli ktoś chce posmakować prawdziwej gruzińskiej kuchni to powinien poszukać innego lokalu. Poza tym nic przeciwko Gruzińskiemu Chaczapuri nie mam, poza tym, że wykorzystuje "gruzińską" markę. No i poza tym w menu jednej z restauracji w Krakowie widziałem "schab po kaŁkasku", a to już jest jednak cios poniżej pasa.

Kuchnia gruzińska, wino, toasty i ucztowanie