Zakładki podstawowe

ignudi

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
10.03.2012 - 10:27 Wielkanoc w Gruzji
KOMENTARZ:
Re: Wielkanoc w Gruzji

Ja również wybieram się w okresie wielkanocy, ale pomiędzy 12 a 21 kwietnia. Przy okazji: jak wygląda transport publiczny w okresie od wielkiego piątku do poniedziałku wielkanocnego? Czy można liczyć, że busy i marszutki będą kursowały w trybie w miarę jak na Gruzję "normalnym" czy trzeba się liczyć z małym paraliżem komunikacyjnym i będę skazany tylko na taksówki z cenami x2 albo x3?

Turystyka, wyprawy i podróże...
10.03.2012 - 10:41 Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem

Dziękuję. Bilety rozumiem kupiliście na dworcu? Ja kombinuję żeby kupić przez stronę gruzińskich kolei, ale nie wiem czy gruziński system płatności mnie przepuści:) Chociaż z drugiej strony nie chciałbym zamrażać gotówki i jakoś nie ufam takiemu zakupowi:P
Jechaliście tym nocnym pociągiem czy dziennym? Skoro byłaś w Batumi to może byłaś również w Gonio albo Sarpi? Warto wyskoczyć do Gonio? Jak z kursowaniem busów z Batumi / Makhinjauri na granicę turecką? Są w miarę często?

Turystyka, wyprawy i podróże...
10.03.2012 - 10:58 Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem

Dzięki za pomoc. Ja jadę w kwietniu, więc plażowanie jest poza moim zainteresowaniem, zresztą w sierpniu też by było :) A można w tym pociągu zażyć jakiegoś odświeżenia? Jakieś czyste toalety... bo ja nawet liczę na jakąś umywalkę w I klasie... bo skoro są tylko 2 kuszetki to mogłoby się w przedziale jeszcze coś zmieścić, nieprawdaż? Rozumiem, że w Twoim przedziale te 4 miejsca to były leżące?

Turystyka, wyprawy i podróże...
13.03.2012 - 16:41 Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem

Wszystko pięknie tylko, że jak napisałem wyżej nie wybieram się w sezonie letnim tylko w kwietniu.
Czy ktoś zatem miał przyjemność podróżować tym pociągiem w I klasie, albo ma wiedzę czy przedział ten jest wyposażony w jakąś umywalkę?

Turystyka, wyprawy i podróże...
13.03.2012 - 17:19 Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem

Dzięki Jasiek za konkrestną odpowiedź. A bilety kupowałeś na miejscu czy przez internet? W jakich miesiącach jeździłeś? Rozumiem, że w I klasie na klime i telewizorki nie ma co liczyć? Chociaz w sumie w kwietniu i w nocy nie specjalnie będą te wynalazki potrzebne. Ale na jakąs umywalkę prawdę mówiąc liczyłem - skoro to przedział 2 osobowy to byłoby gdzie wcisnąć. Dobrze, że chociaż WCty są schludne... :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
14.03.2012 - 18:51 Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi - Batumi nocnym pociągiem

No i wiem wszystko :) wielkie dzięki za pomoc.

@Dematerializator: rozkład jazdy masz na railway.ge i tutaj można też kupić bilety, ale podaję poniżej (zgodnie z rozkładem składy te jeżdżą codziennie):

pociąg nr 622 Tbilisi-pass. - Makhindjauri, odjazd: Tbilisi-pass. 22:45 przyjazd: Makhindjauri 07:25
pociąg nr 621 Makhindjauri - Tbilisi-pass, odjazd: Makhindjauri 22:25 przyjazd: Tbilisi-pass. 07:25

1 class: 40gel (modernized)
2 class: 23gel (modernized) 18gel (non modernized)

Turystyka, wyprawy i podróże...
24.04.2012 - 15:11 waluta
KOMENTARZ:
Re: waluta

Spready pomiędzy kupnem a sprzedażą na dolarze na lotnisku w Tbilisi są bardzo niskie: ok. 2 centy (jest chyba 5 różnych okienek bankowych i w każdym inna cena... nie to co u nas). To czy opłaca się wypłacać z bankomatu od razu GEL czy USD i zamieniać je na lotnisku na GEL zalezy chyba od spreadów konkretnego banku. Ja mam konto w mBanku i przewalutowanie przy wypłacie GEL kosztowało chyba coś ok. 4% jak dobrze pamiętam.

Turystyka, wyprawy i podróże...
03.05.2012 - 15:50 waluta
KOMENTARZ:
Re: waluta

Na frontowej ścianie lotniska jest chyba z 5 oddziałów różnych banków, w których można wymienić walutę, zarówno USD jak i EUR. O 4 rano są otwarte minimum 2 z nich. Najlepsze kursy były w Pro Credit Bank, ale ten otwierali koło 7mej chyba... z czynnych najlepszy kurs wymiany był w pomarańczowym Bank of Georgia. Do centrum można się dostać autobusem 37 - około 1h jazdy lub pociągiem - ok. 30 minut, z tym że kolejka jedzie dopiero o 8.30 :) autobus dużo wcześniej, ale nie pamiętam czy to była 6 czy 7ma. Do podwózki chętni są też taksówkarze... dość natrętni, ale bez przesady. Wszystko w granicach kultury:) Poza tym są otwarte 2 restauracje i informacja turystyczna z szerokim wyborem mapek... także czas upływa w miarę szybko:)

Turystyka, wyprawy i podróże...
11.05.2012 - 23:39 Przejscie Rosja - Gruzja: Stepantsminda (Kazbegi)
KOMENTARZ:
Re: Przejscie Rosja - Gruzja: Stepantsminda (Kazbegi)

@ Katarynna: Granica, o której piszesz Wierchnij Łars / Kazbegi, zwana też Chertov Most jest legalnym przejściem pomiędzy Gruzją a Federacją Rosyjską i w żadnym razie jej przekroczenie nie powinno skutkować sankcjami karnymi. Co innego granica z Abchazją lub Osetią Południową. Wjazd na teren Gruzji przez te terytoria nie jest możliwy, z przyczyn o których pisałaś, więc jeśli o to chodzi to nie powinnaś mieć obaw. Podstawowym pytaniem jest jednak, czy granica ta jest w ogóle otwarta dla obywateli innych państw niż WNP. Czytałem w paru miejscach, że od kilku miesięcy jest już to możliwe. Na stronie polskiego MSZ znalazłem coś takiego:

"Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem gruzińskim, nielegalne jest przekraczanie granicy rosyjsko-gruzińskiej na odcinku Abchazji i Osetii Płd. od strony Federacji Rosyjskiej. Będzie to traktowane jako naruszenie prawa grożące sankcjami gruzińskiego kodeksu karnego. Osoby przekraczające granicę tą drogą nie zostaną wpuszczone na terytorium Gruzji.
Od sierpnia 2011 r. (otwarte w marcu 2010 r.) przejście graniczne między Gruzją a Rosją w miejscowości Kazbegi-Wierchnij Łars - jest dostępne również dla ob. RP. "

http://www.msz.gov.pl/index.php?page=14434&lang_id=pl&bulletin_id=36&document=25696

Dla pewności jednak zadzwoniłbym do ambasady RP w Tbilisi. Planując taką ekspedycję raczej nie jechałbym na czuja. Jak wiadomo sprawy mogą się tam często zmieniać. Lepiej się nie zdziwić na miejscu bo parę kilometrów będzie trzeba nadrobić :)

Powodzenia.

Turystyka, wyprawy i podróże...
14.05.2012 - 15:16 Powódź
KOMENTARZ:
Re: Powódź

Informacje z wczoraj z telewizji Rustavi 2 i od osoby, która jest obecnie w Kachetii:

Wygląda na to, że centrum Tbilisi jest nietknięte, w każdym razie nie wygląda na to żeby ucierpiało, lotnisko też działa bez problemów, więc jakiegoś dramatu nie ma, są jakieś podtopienia w okolicach Ortachali. O ile zatem wygląda na to, że poruszanie się po samym Tbilisi nie powinno być specjalnie utrudnione o tyle na wylotówkach - przynajmniej na tej w kierunku Kachetii może byc jakiś problem. Szczegółów niestety nie znam, nie wiem też jak z wylotem na Mtschetę. Jeśli chodzi o dwie drogi do Kachetii to wersja dłuższa czyli przez Gurjaani - tutaj mogą być problemy bo ponoć są podtopienia - na Rustavi mówili coś o drodze Lagodekhi - Gurjaani. Jeśli chodzi o trasę przez Gombori to tutaj z kolei spodziewałbym się osuwisk, ale jak jest z przejezdnością - też nie wiem. W tv mówili też, że kilka miejscowości na wschodzie kraju jest odciętych od świata (Kachetia?). Najlepiej śledzić wiadomości z Rustavi2 albo Imedi. Generealnie od kilknastu dni co dzień pada i grzmi... ale wczoraj w Tbilisi było słońce.... więc żeby tylko nie było gorzej... na pewno trzeba się zatem liczyć z tym, że część dróg może być nieprzejezdnych. To tyle co wiem, albo wydaje mi się, że wiem... Powodzenia.

Turystyka, wyprawy i podróże...