Zakładki podstawowe

Misiekh

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
26.06.2012 - 22:40 GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..
KOMENTARZ:
Re: GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..

To mój pierwszy post na tym forum, więc na początek witam serdecznie szanownych forumowiczów :)

Wybieram się do Gruzji (pierwszy raz w życiu) 13-23 sierpnia. W Tbilisi ląduję 13 sierpnia o 17.00, lot powrotny mam 23 sierpnia o 7.50. Tak więc czasu niestety niewiele, a chciałoby się jak najlepiej go wykorzystać.

Dlatego pozwalam sobie tutaj wpisać mój wstępny plan - z prośbą do bardziej doświadczonych forumowiczów o poradę: co zachować, co zmienić, gdzie wydłużyć pobyt, gdzie skrócić i jak można zaoszczędzić na czasie (np. nocne podróżowanie?) :) I czy w ogóle taki plan jak napisałem jest realny/sensowny?

Będę sam i będę się poruszał komunikacją publiczną (preferowane pociągi, marszrutki, metro, choć widziałem na forum, że są miejsca, gdzie da się dojechać tylko jeepem - czy Kazbegi to dotyczy? Chcę połazić trochę po górach, ale nie mam zamiaru wspinać się na żadne szczyty ani lodowce - brak umiejętności) :)

13 sierpnia lądowanie 17.00
zwiedzanie Tbilisi
nocleg w Tbilisi - 13/14,
zwiedzanie Tbilisi
wycieczka do Mcchety
nocleg w Tbilisi - 14/15
rano pociąg Tbilisi-Gori (czas? 3 godziny?)
zwiedzanie Gori
nocleg 15/16 - Gori
zwiedzanie Upliscyche
zwiedzanie Gori
nocleg 16/17 - Gori
marszrutka Gori-Stepancminda (dawniej Kazbegi) Gruzińską Drogą Wojenną
po południu zwiedzanie okolic Kazbegi, lekki trekking
nocleg 17/18 - Kazbegi
zwiedzanie okolic Kazbegi, zwłaszcza Cminda Sameba
marszrutka do Gori
pociąg nocny Gori-Zugdidi (zamiast noclegu) (jakieś 6 godzin?)
rano marszrutka Zugdidi-Mestia
zwiedzanie Mestii
nocleg 19/20 Mestia
rano zwiedzanie albo jakiś luźny trekking
marszrutka do Zugdidi
pociąg do Batumi (czy jest? może marszrutka?)
nocleg 20/21 Batumi
zwiedzanie Batumi
nocleg 21/22 Batumi
plażowanie, zwiedzanie Batumi
pociąg Batumi-Tbilisi (czas podróży? może zamiast noclegu?)
nocleg Tbilisi 22/23
wylot 7.50 23.08

I jeszcze takie pytanie dotyczące spraw finansowych - czy lepiej wziąć ze sobą gotówkę, czy można wypłacać pieniądze w bankomatach korzystając z kart polskich banków (debetowa VISA)? Gdzie lepiej wymieniać pieniądze - w bankomatach, bankach, kantorach, czy w ogóle przywieźć z Polski?

Turystyka, wyprawy i podróże...
27.06.2012 - 22:22 GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..
KOMENTARZ:
Re: GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..

Toja2123, piękne dzięki za rady :)

A jak to jest z dostaniem się do Kazbegi? Bo natknąłem się na różne informacje - wg jednych trzeba jechać jeepem, według innych jest marszrutka :)

I jeszcze jak jest z noclegami w mniejszych miejscowościach? Nie martwię się o Tbilisi, Gori i Batumi, ale czy w Kazbegi i w Mestii znajdę miejsce do spania (jakieś pokoje gościnne lub inną niedrogą opcję) bez wcześniejszych rezerwacji, po prostu pytając "na mieście"?

Pozdrawiam!

Turystyka, wyprawy i podróże...
29.06.2012 - 15:45 GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..
KOMENTARZ:
Re: GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..

Dzięki za podpowiedzi :)

To jeszcze, jak tak dobrze idzie, pozwolę sobie zapytać o transport - jak rozumiem, pociąg jest dość tani (kilka-kilkanaście GEL, zależnie od długości odcinka). Ale jak jest z częstotliwością kursów? I z czasem podróży? Ile jedzie się z Tbilisi do Gori? I czy trzeba polować na jeden konkretny pociąg, czy jeżdżą na tyle często, że można się nie przejmować konkretnym czasem odjazdu (co godzinę, co dwie)? Rozkład na stronie gruzińskich kolei jest bardzo mało rozbudowany, czy to są wszystkie pociągi? http://www.railway.ge/?web=1&action=page&p_id=479&lang=eng
Czy dobrze rozumiem, że pierwszy "departure/arrival" to trasa wpisana jako "Destination", a drugi to trasa powrotna?
Czy można gdzieś znaleźć listę przystanków po drodze między miastem początkowym a docelowym?

I chyba ostatnie pytanie z tej serii - ile mniej więcej jedzie się marszrutką z Zugdidi do Mestii, a ile z Zugdidi do Batumi? :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
30.06.2012 - 19:11 GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..
KOMENTARZ:
Re: GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..

Dzięki Toja2123 :) A swoją drogą świetny blog - zacząłem od tego posta o pociągach, a teraz nie mogę się oderwać i czytam kolejne :D
Bardzo fajnie piszesz, lekko i z werwą :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
30.06.2012 - 22:58 GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..
KOMENTARZ:
Re: GRUZJA / Pomoc w wytyczeniu trasy..

Ja tam czarnego PR nie widzę, tylko egzotykę i dobre oko do ciekawych sytuacji, no i poczucie humoru. Myślałaś, żeby bardziej rozbudowywać teksty i robić coś na kształt fotoreportaży? :)

Dzięki za chęć pomocy, na pewno będę miał jeszcze dalsze pytania w miarę zagłębiania się w gruzińską tematykę :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
04.08.2012 - 12:37 2 bilety do 3 000 złotych
KOMENTARZ:
Re: 2 bilety do 3 000 złotych

Internetowi pośrednicy mają wyszukiwarki promocji. Ja kupiłem w Lataj.pl bilety na Aerosvit za 1200zł w 2 strony (1 osoba).

Turystyka, wyprawy i podróże...
23.08.2012 - 23:32 Noclegi w Gruzji - recenzje
KOMENTARZ:
Re: Noclegi w Gruzji - recenzje

Tbilisi - Waltzing Matilda City Hostel, ul. Chavchavadze - 17GEL, warunki spoko, sympatyczne towarzystwo, szefowa i recepcjonista bardzo fajni, recepcjonistka która przyszła na drugi dzień - powiedzmy "do wytrzymania" ;). Rosyjski i angielski.
Kazbegi - 22GEl z 2 posiłkami w domu w wiosce Gergeti. Adresu nie znam, ale idąc drogą w górę z Kazbegi trzeba by odbić w lewo na boczną drogę, która prowadzi do bramy. To już sama końcówka wioski, chyba nawet ostatnia uliczka w lewo. Tylko rosyjski.
Gori - Guesthouse u Svetlany, ul. Abashidze - warunku luksusowe, ceny dokładnie nie pamiętam, chyba 25GEL ze śniadaniem. Svetlana dość dobrze mówi po angielsku, a także - co się przydaje - zna ludzi oraz "zna ludzi, którzy znają ludzi" :) I jest bardzo chętna do pomocy, jeśli się z nią pogada. Zorganizowała mi wygodny transport do Kutaisi w cenie marszrutki oraz nocleg w Kobuleti.
Kutaisi - Leila's Homestay, ul. Jibladze. Cena 20GEL za samo spanie (no i kawa i herbata w dowolnych ilościach, a także ciastka). Warunki dość dobre, cicho, spokojnie, bliziutko centrum. Właścicielka jest nieco namolna (trudno było spokojnie pogadać z zapoznanymi na miejscu gośćmi, bo ciągle podchodziła, a angielski zna bardzo kulawo i w kółko w zasadzie mówiła to samo). Poza tym lekko "chytra". No i koło północy idzie spać i zamyka bramę, więc nie jest to raczej miejsce dla imprezowiczów.
Mestia - dom przy ul. Ushba 3 - wygodne warunki (we 2 mieliśmy dla siebie wielki pokój), bardzo gościnni gospodarze, wino i czacza lały się strumieniami, także jedzenia w bród (choć to proste jedzenie Swanów, a swoją drogą odradzam jedzenia haszu na drugi dzień po ugotowaniu ;) ). Natomiast cena najwyższa, jaką zapłaciłem w Gruzji - aż 45GEL/noc. Tylko rosyjski.
Kobuleti - dom przy ul. Agmashanebeli 294 - bardzo sympatyczni gospodarze, wygodny dom (3 łazienki, a do wyłącznej swojej dyspozycji za 20GEL dostałem 2-osobowy pokój), dużo gości, więc jest zawsze kogo poznać (jak to w Kobuleti, głównie Ormianie). Cena 20GEl/noc. Gospodyni mówi po rosyjsku, jej córka trochę po angielsku, a jej syn Adam (Adik, Adiko) przyzwoicie po angielsku.

Turystyka, wyprawy i podróże...
23.08.2012 - 23:39 Gruzja- 5 dni we wrześniu.
KOMENTARZ:
Re: Gruzja- 5 dni we wrześniu.

Albo na 1 dobę wyskok do Kazbegi. Da się zrobić - rano wyjazd z dworca Didube w Tbilisi, w Kazbegi jesteś wczesnym popołudniem, wchodzisz do Cminda Sameba, podziwiasz widoki, wieczorem spać i rano z powrotem do Tbilisi. Krótko, ale cóż - jak pośpiech to pośpiech, a być w Gruzji i nie zobaczyć gór to gorzej niż nie zobaczyć papieża w Rzymie ;)

PS. Muzeum Narodowe bym przy tak napiętym grafiku raczej radził pominąć, zbiory ładne ale jednak skromne, lepiej ten czas spędzić np. w Mcchecie :)

Zaproszenia i ogłoszenia
23.08.2012 - 23:43 Taksówką po Gruzji
KOMENTARZ:
Re: Taksówką po Gruzji

Z taxi skorzystałem tylko 2 razy. Nocą na lotnisko Tbilisi (chyba spod dworca kolejowego, ale głowy nie dam, bo pierwszy raz byłem w tym miejscu - końcowa stacja marszrutki z Batumi) 25 GEL. Ze stacji autobusowej Gori do Upliscyche i z powrotem, z oczekiwaniem taksiarza na mnie "jak długo zechcesz" - 20 GEL. To drugie to byl raczej wypadek przy pracy, bo byłem zmęczony już po paru godzinach w marszrutkach jednego dnia i nie chciało mi się do Upliscyche jechać znowu marszrutką :)

Turystyka, wyprawy i podróże...
24.08.2012 - 10:36 Gruzja- 5 dni we wrześniu.
KOMENTARZ:
Re: Gruzja- 5 dni we wrześniu.

Ale tam jest przecież Cminda Sameba :)

No ale dobra, jak nie Kazbegi, to może Upliscyche? Można się tam wybrać z Tbilisi w 1 dzień (marszrutka z Didube do Gori - 1 godzina, taxi lub marszrutka z Gori do Upliscyche - powiedzmy 15-20 minut w jedną stronę, zwiedzanie Upliscyche z 1,5-2h no i powrót - razem tak plus minus 5 godzin) :) A w Gori można się też wspiąć do ruin twierdzy Goriscyche, trzeba by doliczyć wtedy jeszcze z półtorej godziny. Tak więc sympatyczna jednodniowa wycieczka z Tbilisi. Koszty - przy skorzystaniu z Taxi - jakieś 30GEL, bez taxi max 10, jak sądzę :)

Zaproszenia i ogłoszenia