Zakładki podstawowe

Tomasia

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
25.06.2012 - 11:53 autem z Polski do AZER.Jak na granicy ?
KOMENTARZ:
Re: autem z Polski do AZER.Jak na granicy ?

Cześć,
byłem dwa tygodnie temu w Azerbejdżanie własnym pojazdem. Byliśmy z kolegą dwoma motocyklami.
Sprawa wygląda tak, że w pośrednictwie wizowym (załatwiałem wizę przez pośrednika bo chyba nie ma opcji samemu w ambasadzie) powiedziano mi, że nie powinno być problemu z wjazdem własnym pojazdem. Na granicy oczywiście okazało się, że jest inaczej.
Carnet du Passage nie jest potrzebny, natomiast wiza turystyczna jak najbardziej i... kaucja za motocykl wyceniania na "widzi mi się" pana celnika. Za jeden motocykl chcieli 6 tysięcy dolarów w gotówce, za drugi 5 tysięcy. W rzeczywistości wartość jednego była dwukrotnie wyższa niż drugiego i ten tańszy wycenili wyżej :).
Chcieliśmy dojechać tylko do Baku, wykąpać się w Kaspijskim i wrócić, no i w swojej łaskawości panowie celnicy zmienili nam możliwość pobytu z turystycznego na tranzyt (na szczęście mieliśmy w paszportach wizy rosyjskie). Nie było ważne to, że granica pomiędzy Rosją a Azerbejdżanem jest zamknięta dla obywateli spoza Azerbejdżanu i spoza WNP. Mrugając pan celnik powiedział, że możemy przyjechać tą samą granicą co też uczyniliśmy. Tyle, że 10-cio dniową wizę turystyczną zmienili nam na 3 dniową tranzytową oraz konieczne było wykupienie ubezpieczenia na min. 30 dni w cenie 17.5 USD per motocykl.
Zmieściliśmy się spokojnie w ciągu 3 dni, nie było z tym problemu jednak nie wiem, co w przypadku gdyby tak nie było?
Kontrola na granicy bardzo ogólna. Paliwo (Pb95) w cenie 60 qapików, czyli 0.6 Manata (1 Manat = ok. 1 Euro). Na stacjach nie chcą przyjmować płatności kartą, ale jak się człowiek uprze, to można. My tankowaliśmy tylko na AzPetrol i tam też powiedziano nam, że na tych stacjach można płacić kartami. Przy większych stacjach tego typu można znaleźć nocleg w motelu. My byliśmy zmuszeni skorzystać z takiego noclegu, jako, że granicę przekraczaliśmy późną nocą.
Gdybyście potrzebowali więcej informacji, służę pomocą.

Pozdrawiam

Informacje dla podróżnika i turysty
25.06.2012 - 12:01 Azerbejdżan- Wiza
KOMENTARZ:
Re: Azerbejdżan- Wiza

Cześć,
robisz rezerwacje noclegu w sieci na booking.com podając np. numer karty kredytowej. Następnie drukujesz potwierdzenie - koniecznie musi być potwierdzenie bezpośrednio z hotelu. Trwa kilka dni zanim hotel Ci potwierdzi od momentu zarezerwowania na booking.com. Potwierdzenie nie może być z booking.com. Potwierdzenie rezerwacji załączasz do wniosku.
No i tutaj zależy od tego jak sobie wyliczysz czas przyjazdu i pobytu. U mnie wyszło tak, że opóźniło mi się wydanie wizy i musiałem rezerwację odwołać. Nie było z tym problemu i nie policzyli mi nic z karty a odwoływałem na 4 dni przed planowaną datą przyjazdu. Faktycznie chciałem skorzystać z tego hotelu, natomiast nie wyszło i tym samym takie rozwiązanie może się Tobie przydać :)

Gdybyś miał pytania, służę pomocą.

Informacje dla podróżnika i turysty
25.06.2012 - 12:05 Wiza do Azerbejdżanu - aktualna sytuacja.
KOMENTARZ:
Re: Wiza do Azerbejdżanu - aktualna sytuacja.

Jeżeli jeszcze temat aktualny, to u mnie było odwrotnie. Nie było możliwości załatwienia samemu w Ambasadzie. Tylko i wyłącznie przez pośrednika.
Prócz wniosku, potrzebny jest dokument o zatrudnieniu (w moim przypadku) oraz potwierdzenie rezerwacji hotelu.
Czas wydawania wizy to do 14 dni. Ważne, że wiza jest ważna przez 30 dni od momentu jej wydania przez ilość dni na które została wydana. Ja otrzymałem na 10 dni, kolega z którym podróżowałem na 7 dni :). Składaliśmy wnioski w tym samym czasie i rezerwację hotelu mieliśmy tą samą :)

Informacje dla podróżnika i turysty