Zakładki podstawowe

zizi4

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
03.10.2013 - 13:23 Gruzja 5-12 październik - objazdówka :)
KOMENTARZ:
Re: Gruzja 5-12 październik - objazdówka :)

To wygląda na to, że będziemy się śledzić nawzajem przez pierwsze dni :D

Zaproszenia i ogłoszenia
12.10.2013 - 17:21 Omalo dojazd
KOMENTARZ:
Re: Omalo dojazd

Hej,
my zjechaliśmy z Omalo wczoraj (11.10.) - piękna pogoda, słoneczko, zero problemów na drodze (nie licząc stad owiec / krów / koni średnio co kilkaset metrów, które znacznie spowaliniały podróż - pasterze teraz masowo schodzą z gór). Tak więc jeśli ktoś planuje Tushetię "na dniach", to raczej nie powinno być problemu, tylko trzeba pamiętać, że już niewiele osób tam zostało i zdecydowana większość pensjonatów jest zamknięta (oraz wszystkie sklepy!), więc lepiej sprawdzić zawczasu, czy będzie się miało dach nad głową :wink:

Turystyka, wyprawy i podróże...
20.10.2013 - 10:54 Krótkie pytanie - krótka odpowiedź
KOMENTARZ:
Re: Krótkie pytania szybkie odpowiedzi, zapraszam do zagląda

Bankomatu w Kutaisi na lotnisku zdaje się jeszcze nie ma - jest za to kantor (uwaga: to takie niewielkie stanowisko jeszcze PRZED kontrolą paszportową po przylocie).
W samym mieście - przynajmniej w centrum - z bankomatami nie ma problemu. Ja wymieniałam pieniądze bardzo wcześnie rano w kantorze w centrum (mam na myśli "historyczne" centrum, nie okolice McDonald's) - na oko licząc, kantorów jest tam kilkadziesiąt koło siebie, od wielkich i przeszklonych, przez popularne "dziury" w ścianie, po stanowiska w sklepie spożywczym ;-) Tak samo z bankomatami, bylo ich kilka (tez skorzystałyśmy, więc potwierdzam).
W większych oraz "turystycznych" miastach też nie ma z tym najmniejszego problemu, ale naturalnie lepiej mieć zapas pieniędzy ze sobą.

Turystyka, wyprawy i podróże...
07.11.2013 - 17:09 Fontanny, tunel i raki na talerzu- Armenia cz.8
KOMENTARZ:
Re: Fontanny, tunel i raki na talerzu- Armenia cz.8

Buba, z roboty mnie przez Ciebie wywalą... Ale nie umiem się oderwać od lektury :D

Relacje z długich wypraw i krótkich wypadów
24.04.2014 - 16:48 Alaverdi
KOMENTARZ:
Re: Alaverdi

Moe nie do końca taka jak w Tatew, raczej jak w Chiaturze, bo nie typowo turystyczna, a służąca do transportu lokalnych mieszkańców (z górnego osiedla - Sanahin - do centrum Alaverdi i do kopalni). Stacja jest przed centrum Alaverdi (od strony granicy), jest dobrze widoczna od strony wjazdu do miasta. Cena przejazdu była jakaś symboliczna, 100 AMD? Może nawet mniej...
Od górnej stacji kolejki do monastyru trzeba iść prosto przed siebie, w górę (najszybciej schodkami obok pierwszego bloku, dalej drogą w górę i na skrzyżowaniu koło lokalnego mini-targu w lewo), w sumie jakies 1,5 km.
Nota bene do Alaverdi można się dostać taniej, niż przepłacając za autobus Tbilisi-Erywań. Spod dworca głównego w Tbilisi co godzinę jeżdżą marszrutki do Marneuli (2,5 GEL), gdzie trzeba się przesiąść w marszrutkę do Sadakhlo na granicy (cca. 2-3 GEL). Z armeńskiej strony granicy jeździ marszrutka do Alaverdi - uwaga, tylko jedna dziennie, o 11:00 (stan na lato 2013, ale nie sądzę, żeby coś się zmieniło; wyjeżdżając marszrutką o 7:00 rano z Tbilisi na pewno się zdąży, być może tą o 8:00 też, ale nie daję sobie ręki uciąć). Ja z granicy jechałam taksówką przez Haghpat (postój ok. 1 godz) do Alaverdi - koszt 6000 AMD. Więc nawet dla 1 osoby bardziej się to kalkuluje, niż płacenie za cały bilet do Erywania.
Obrócić w 1 dzień na pewno się da.

Podróże i wyprawy
28.04.2014 - 11:48 Trekking w Swanetii - maj
KOMENTARZ:
Re: Trekking w Swanetii - maj

Podpinam się pod post - wybieramy się do Swanetii w połowie maja i nurtuje mnie następujące:
1. czy da się przejść z Ushguli do Mami (mam doświadczenie w turystyce zimowej, ale wiadomo, w nieznanych górach nie warto zbytnio ryzykować)? Chodzi mi o ilość śniegu, błota, potoków ;)
2. trek Ushguli-Mestia (w tym właśnie kierunku) - czy są jakieś zasadnicze różnice niż zaczynając w Mestii? I czy bród przed (uwzględniając kierunek marszu) Adishi będzie "przechodni"? Mam obawy przed topniejącym śniegiem i wezbraną rzeką, a w tę stronę konia raczej nie wynajmiemy.
3. jak to właściwie wygląda z marshrutkami między Mestią a Ushguli? Dość stara informacja, jaką znalazłam, mówiła o 2 kursach tygodniowo. Ktoś wie może coś więcej? Czy faktycznie kursują, a jeśli tak, to jak często?
Z góry dziękuję!

Turystyka, wyprawy i podróże...
07.05.2014 - 10:54 ELBRUS I DOLINA BEZINGI
KOMENTARZ:
Re: ELBRUS I DOLINA BEZINGI

Hej,
nie wiem, czy to pomoze, ale w lipcu zeszlego roku widzialam na Didube bezposredni autobus (nie marszrutke) do Wladykaukazu, a potem jeszcze raz, pare dni pozniej, w drodze (na GDW). Nie przypomne sobie dokladnie godziny odjazdu, ale na pewno nie bylo to o poranku (raczej ok. 10:00).

Zaproszenia i ogłoszenia
27.08.2014 - 13:26 Pierwszy raz w Azerbejdżanie-POMOCY!
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Azerbejdżanie-POMOCY!

Hej,
pare dni temu przestudiowalam temat doglebnie, bo tez usmiechal mi sie przynajmniej "spacer" Xinaluq-Laza. Na forach pojawialy sie sprzeczne informacje co do patroli i formalnej dostepnosci tych terenow, ale faktycznie w ostatnim czasie dominuja informacje, ze - przynajmniej od strony Xinaliq - nie da sie wyjsc w gory bez pozwolenia, przewodnika itp. Ponoc z Lazy jest lepiej, bo tam patrolu nie ma, a na koncu juz raczej nie zatrzymuja. Ale, jak mowie - ponoc ;-)
W drodze poszukiwan znalazlam dokladny regulamin parkow narodowych na stronie Ministerstwa Ekologii i Zasobow Naturalnych Azerbejdzanu, gdzie niestety faktycznie jest potwierdzone, ze nalezy miec pozwolenie, przewodnika i kupe innych papierow. Nie wiem, czy skorka jest warta wyprawki... Co prawda im wieksze przeszkody biurokratyczne, tym wieksza u mnie chec ich pokonania, ale nie wiem, czy sie skusze - wybieram sie do Azerbejdzanu w pazdzierniku, jesli zdecyduje sie pojsc oficjalna droga uzyskania pozwolenia, to dam znac, jak mi sie powiodlo ;-)
Tutaj jest link ze strony ministerstwa z regulaminem (ang.):

http://www.eco.gov.az/en/shahdag/qaydalar.php

(nota bene: linku z formularzem wspominanym na powyzszej stronie nigdzie nie znalazlam... jakby komus sie udalo, to dajcie znac)

Informacje dla podróżnika i turysty
03.10.2014 - 15:48 Gruzja południowa - przejezdna?
KOMENTARZ:
Re: Gruzja południowa - przejezdna?

O, umknął mi jakoś ten wątek.
Potwierdzam, jeździ bezpośrednia marszrutka z Batumi przez Khulo do Akhaltsikhe, zazwyczaj w sezonie letnim, ktory zaczyna się ok. 10.maja. Nie wiem, kiedy się dokładnie kończy, pewnie po pierwszych utrzymujących się opadach śniegu. My jechaliśmy zdaje się właśnie tego 10.05., marszrutka już jeździła - o 08:00 z głównego dworca autobusowego. Finalnie z niej zrezygnowaliśmy (jechała na pewno! potwierdzone przez innych kierowców), bo marzył nam się stop, ale zaczęło uciążliwie padać, więc się rozleniwiliśmy i skończyliśmy na dworcu w poszukiwaniu transportu. Ponieważ uzbierało nas się 7 osób (turystów), kierowca, który robił tę trasę "standardowo", od północy, zgodził się pojechać przez Khulo (ok.6 godzin). Zgarnął od nas po 25 lari, ale mieliśmy całą marszrutkę dla siebie, z przystankami. Krajobrazy rewelacyjne, bardzo dużo zieleni (lasy), ciekawe miejscowości, oczywiście słynne stare mosty, kolejka linowa w Khulo. Po drodze widziałam dużo kierunkowskazów do jakichś twierdz, ruin, cerkwii. Sama przełęcz też przepiękna, ciekawe są tam "ośrodki narciarskie". Pomocnik kierowcy pokazywał nam swoją daczę - mniej więcej klasy stodoły, ciężko sobie wyobrazić, jak się w niej zimuje. Jednak czacza musi działać cuda ;-)
W czasie naszego przejazdu leżało tam ok. 3 metrów (!) śniegu, ale droga była przekopana i dobrze przejezdna, ponoć od jakiegoś tygodnia. Generalnie fakt, że nie pojechaliśmy jednak stopem i nie eksplorowaliśmy tego terenu nie daje mi spać :-) Tak więc te okolice są zdecydowanie na mojej liście "to-do", koniecznie z PN Machakhela. Jeden z piękniejszych rejonów Gruzji!

Planowanie podróży do Gruzji
03.10.2014 - 15:59 Gruzja południowa - przejezdna?
KOMENTARZ:
Re: Gruzja południowa - przejezdna?

Jak najbardziej w tym :-) Teraz zerknęłam do kalendarza, to musiało być 13. lub 14.05.

Planowanie podróży do Gruzji