Zakładki podstawowe

wiktoresq

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
14.07.2014 - 15:04 Pociąg Batumi-Tbilisi
KOMENTARZ:
Re: Pociąg Batumi-Tbilisi

Przedziały w pociągach nocnych są no w II klasie czyli "kupiejnej" czteroosobowe, więc nie będzie żadnego problemu z przejazdem z dziećmi.Jeździłem na tej trasie kilkakrotnie nocnym pociągiem, koszt za osobę dorosłą ok. 23 GEL. Dzieci mają zniżki, ale dokładnie mogę to sprawdzić jeśli jesteście zainteresowani. W czasie lata (i wakacji) zdecydowanie lepiej kupować bilety z lekkim wyprzedzeniem, gdyż mogą pozostać już miejsca tylko w najdroższej klasie (koszt dla osoby ok ok 40 GEL jak dobrze kojarzę). Zdecydowanie polecam podróż nocą a nie w dzień (szkoda czasu, a warunki przejazdu lepsze).

Transport w Gruzji
16.07.2014 - 16:54 Pociąg Batumi-Tbilisi
KOMENTARZ:
Re: Pociąg Batumi-Tbilisi

Bilety kupuję zwykle na miejscu (tylko raz przez internet). Co do internetu wiem, że czasem ich strona niestety niedomaga i brak możliwości zakupu niektórych biletów. Codo biletów na nocne pociągi to także czasem (być może właśnie ze względu na duże obłożenie) można kupić bilet w kasie a nie ma żadnego do kupienia poprzez internet. Niestety chwilowo jestem w Polsce (do Gruzji wracam dopiero 22 sierpnia), więc nie mogę Wam pomóc, np kupując bilet na miejscu. Dużo czasu będziecie mieli od chwili przyjazdu do Gruzji do dnia zamierzanej podróży nocnej pociągiem? Jeżeli kilka dni przynajmniej polecam spróbować zakupić na miejscu, to nie jest całkowicie awykonalne. Jeśli nie to odezwijcie się jeszcze, pomyślę czy dam radę jakoś inaczej pomóc. Poza tym jeśli macie jakieś pytania co do Gruzji napiszcie, np na priv. Jestem otwarty na podzielenie się moją wiedzą.

Transport w Gruzji
08.09.2014 - 20:35 Kutaisi-Upliscyche/Mccheta czym najlepiej dojechać?
KOMENTARZ:
Re: Kutaisi-Upliscyche/Mccheta czym najlepiej dojechać?

Faktycznie, chyba najszybciej dla wygodnych i nie znających rosyjskiego lub gruzińskiego ;) to marszrutkami Kutaisi-Gori, Gori-Upsli-he, Upsli-he-Gori, Gori-TbilisiDidube (może istnieje prosto z Gori do Mtscheta, ale wątpie), TbilisiDidube-Mtscheta. Jeśli bardzo mało czasu a jest ciśnienie by jednego dnia zobaczyć i Upsli-he i Mtschete to ja bym szedł na stopa w Gori w kierunku Tbilisi (główna w końcu droga w kraju) i prosił o wysadzenie w rejonie Mtschety a dalej albo znowu krótkim stopem albo pieszo (bo nie ste strasznie daleko, a na pewno szybciej i taniej jak wliczyć odjazd do Tbilisi i znowu dojazd do Mtschety. Stop w Gruzji działa dobrze.
Ech, edytuję... Marszrutki z Gori do Upsli-he chodzą co pół godziny w godzinach szczytu w sezonie (dowożą nie tylko turystów), nie wiem kiedy będziesz jechał, więc może to być i dłużej ale często jeżdżą.

Transport w Gruzji
08.09.2014 - 20:51 Krótkie pytanie - krótka odpowiedź
KOMENTARZ:
Re: Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

1. Najbardziej łatwo z Kutaisi (marszrutka do Borjomi lub dalej itd), najlepiej, bo dochodzą fajne krajobrazy to dojazd z Batumi, ale tu znowu trzeba się liczyć z problemami logistycznymi w przejeździe, jeśli jesteście zaintersowani to trochę na priv odpiszę)
2. Nie wypowiem się bo nie wiem ;)
3. Na pewno nie ma co się przejmować opinią, że tylko taksi, ostatni raz byłem dziś rano, da się spokojnie dojśćmi jeśli człowiek chodzi ;).
4. Nocleg w Tbilisii... Ja szukam zawsze najtańszego, bo szkoda mi kilku złotych tylko na to by i tak nic nie widzieć z okna (w końcu to hostele ;) ) a różnica w przejeździe metrem to raptem w dwie stronny jeden GEL (jedna lalka, lub żelek jak kto woli). Metro pracuje do północy, więc wszytko zalezy od tego czy zamierzacie imprezować w lokalach zy zobaczyć Tbilisi wieczorem, jeśli to drugie to szukajcie po prostu blisko metra. Ja akurat sobie znalazłem np. Hostel ComfortPlus wcale nie blisko od centrum (chyba 6 stacji od starego miasta, hi), za to non stop w dobrych warunkach co do spania plus posiłek codziennie i za to ok 12 GEL o ile oczywiście chce się poszukać w necie promocji, spałem w innych ale mi te warunki plus cena najlepiej pasują, a metro, choć stare to jeździ i krzywdy nie robi ;).

Turystyka, wyprawy i podróże...
19.07.2015 - 18:24 2 dziewczyny, 2 tygodnie, 1 raz w Gruzji
KOMENTARZ:
Re: 2 dziewczyny, 2 tygodnie, 1 raz w Gruzji

Cześć.
Z Tbilisi do Batumi, najlepiej (by nie tracić całego dnia na podróż) pojechać nocnym pociągiem.
W Batumi według wielu nie ma tyle do oglądania by tam spęzać więcej niż 1 dzień, ale ten jeden na pewno trzeba ;). Drugi to może już np w Ureki (czarny, magnetyczny piasek ;) ), i to miejscowość po drodze do Waszych następnych planów. Zugdidi i Poti faktycznie nic specjalnego, potwierdzają to nie tylko turyści ale i Gruzini. Pomysł przedstawiony wyżej byście zrobiły wypad do Mestii jest wart rozważenia, bo i droga fajna i na miejscu widoki niezapomniane. Kutaisi faktycznie jako baza wypadowa do Martwili, Jaskini Prometeusza czy Monastyru Gelati jest ok, w samym mieście tak sobie.
Borżomi faktycznie samo miasto taki ciechocinkowy charakter, ale jeśli chodzicie trochę, to wokół są fajne szlaki z ładnymi widokami, poza tym kolejka wąskotorowa do Bakuriani a po drodze most dla tej kolejki zbudowany przez Eifla (tego samego), a jak chodzicie po górach to mozna i do parku narodowego się wybrać (troszkę trudniejsze szlaki niż wokół Borzomi). Achalcyche jak najbardziej do zwidzenia (twierdza), Vardzia - zdecydowanie warto. Gori to oczywiście muzeum Stalina (cóż takie socjalistyczne i chyba dobrze, że takie ;) ), w pobliżu Gori jest jeszcze jedno miasto skalne Uplisciche (jesli oglądać oba, to raczej najpierw to własnie a później Vardzie), przełęcz Chertwisi, to raczej jako punkt na trasie w czasie wędrówki czy przemieszczania się południową drogą do Batumi, dla Was chyba nie ma co się spinać teraz przy pierwszym pobycie, bo czasu trochę zajmie dotarcie, a są inne miejsca. Mscheta to taki jeden z punktów obowiązkowych, więc i Wam się on należy ;), mnie nie urzekła, ale Gruzini wiele razy pytali, czy byłem. Podróżowanie po Gruzji, także pomiędzy miejscowościami które wymieniłyście to zdecydowanie jazda marszrutkami, nie ma problemu z ich ilością, dobre ceny itp. Ja osobiście preferuję stopa, ale nie każdy lubi. Gruzja dla stopa jest krajem idealnym wprost. ;) Pobyt w Telavi da się wcisnąć, ale może np zamiast tego np David Garegia? Piszę tak, bo na winnice fajnie jest przeznaczyć trochę więcej czasu by tam pobyć też z ludzmi, a ludzie w Gruzji są tak gościnni, że ... ech. Jeśli będziecie miały jakieś pytania chętnie odpowiem. Pozdrawiam

Planowanie podróży do Gruzji
19.07.2015 - 18:27 Nowy dworzec kolejowy w Batumii
KOMENTARZ:
Re: Nowy dworzec kolejowy w Batumii

Tak funkcjonuje, przez co zresztą bywają problemy z obsługą na starym dworcu, więc lepiej od razu na nowy jechać ;)

Transport w Gruzji
19.07.2015 - 18:37 trekkingowo 2015 - dojazd do Omalo 1.08. + dalsza trasa
KOMENTARZ:
Re: trekkingowo 2015 - dojazd do Omalo 1.08. + dalsza trasa

Dojazd z Kutaisi do Omalo, faktycznie marszrutka do Tbilisi, marszrutka do Telavi i dalej samochód.
Nie ma sensu wracać się z Gruzińskiej Drogi Wojennej do Tbilisi, zdecydowanie marszrutka a w oczekiwaniu na nią stop (działa w Gruzji bardzo fajnie).
Kazbegi - Mestia - raczej nie wydaje mi się by jakakolwiek marszrutka takowa istniała. Pozostają przesiadki.
Do Uszguli z Mestii samochód, albo stop (na tej trasie trochę się na niego naczekałem, ale nic dziwnego chyba ;) ).
Do Batumi z Zugdidi marszrutką, nie warto jechać do Kutaisi, albo pociągiem, chyba aktualnie z przesiadką, ale to tylko info ze słyszenia.
Batumi - Kutaisi jest pociąg jakoś koło 18 a poźniej w nocy. Jak potrzeba to pojutrze mogę dać info dokładniejsze, bo nie pamiętam danych do logowania a nie mam przy sobie swego lapka.

Transport w Gruzji
19.07.2015 - 18:39 Lot z Tibilisi do Mesti
KOMENTARZ:
Re: Lot z Tibilisi do Mesti

Informacja świeża (bo sprzed tygodnia około), ale też tylko z drugiej ręki (od dobrego znajomego Gruzina). Nie ma lotów w tej chwili, lotnisko nie ma certyfikacji na te loty.

Transport w Gruzji
20.07.2015 - 12:29 Lot z Tibilisi do Mesti
KOMENTARZ:
Re: Lot z Tibilisi do Mesti

Poprawka do odpowiedzi. Dziś od dziewczyny która wróciła 9 lipca z Gruzji mam pewną informację : samolot lata. Koszt 150 GEL. Ona leciała, więc wie co mówi. Wieczorem ma mi dbać jakiś namiar na stronkę internetową gdzie załatwili lot. Latają co drugi dzień. Pozdr. :)

Transport w Gruzji
20.07.2015 - 19:32 Nowy dworzec kolejowy w Batumii
KOMENTARZ:
Re: Nowy dworzec kolejowy w Batumii

Nowa stacja znajduje się kilka kilometrów dalej, czyli już w samym Batumi, choć nadal nie jest to jeszcze samo centrum miasta. Na stronie kolei nie zdążyli jeszcze jej umieścić, wiec bilety nadal kupuję się do wymienionej wyżej przez kolegę starej stacji. ;)

Transport w Gruzji