Zakładki podstawowe

meter30

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
18.12.2016 - 14:22 Re: Witam
KOMENTARZ:
Re: Witam

Witam wszystkich. Mam na imię Michał i jestem spod Kielc, wiek 28 lat. W czerwcu/lipcu planuję wyjazd do Gruzji i Armenii własnym samochodem przez Ukrainę i Rosję. Czytam przewodnik Bezdroży, ale mam sporo pytań na które odpowiedzi tam nie znajdę, a doświadczenie uczy że forum internetowe jest największą kopalnią wiedzy. Pozdrawiam wszystkich

Varia
08.01.2017 - 07:49 Mapy tras turystycznych Kaukazu
KOMENTARZ:
Re: Mapy tras turystycznych Kaukazu

Dzięki za podpowiedzi. Mam już mapę Terra quest i rzeczywiście bardzo dobrze wykonana, laminowana a więc bardziej żywotna, jest zaznaczone dużo punktów które mnie interesują, a nie ma ich w przewodniku. Jedyne czego mi brakuje to czasy potrzebne na pokonanie danego odcinka. Są odległości w kilometrach, ale niekiedy 4km idzie się godzinę, a niekiedy 4 godziny. Jako mapa poglądowa do zaplanowania trasy jak najbardziej może być- mam już zaplanowane 2 ścieżki, być może skuszę się jeszcze na Geoland

Trekking i wspinaczka
06.06.2017 - 06:58 Jedziemy autem do Gruzji i Armeni 7 lipca - szukamy chętnych
KOMENTARZ:
Re: Jedziemy autem do Gruzji i Armeni 7 lipca - szukamy chęt

No to super. Gwoli wyjaśnienia- auto ma klimatyzację:) mój mail- eval(unescape('%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%77%72%69%74%65%28%27%3c%61%20%68%72%65%66%3d%22%6d%61%69%6c%74%6f%3a%6d%69%63%68%61%6c%5f%6d%61%6c%75%63%68%40%6f%70%2e%70%6c%22%3e%6d%69%63%68%61%6c%5f%6d%61%6c%75%63%68%40%6f%70%2e%70%6c%3c%2f%61%3e%27%29%3b'))

Planowanie podróży do Gruzji
18.06.2017 - 04:10 dojazd do Omalo
KOMENTARZ:
Re: dojazd do Omalo

A czy droga do Omalo jest przejezdna tylko autem terenowym, czy można zaryzykować przejazd osobówką?

Turystyka, wyprawy i podróże...
12.07.2017 - 19:56 Jedziemy autem do Gruzji i Armeni 7 lipca - szukamy chętnych
KOMENTARZ:
Re: Jedziemy autem do Gruzji i Armeni 7 lipca - szukamy chęt

No to jesteśmy w Mestii. Pasażerów z blablacar (rosjan) mieliśmy tylko do Sofii. Cała podróż trwała 3 dni, Fabia dojechała, pojutrze jedziemy nią do Uszguli, a po niedzieli przetestujemy na drodze do Omalo. Zapraszam chętnych na drogę powrotną max 2 osoby, wyjazd 27 lipca rano z okolic Batumi lub Ureki :)

Planowanie podróży do Gruzji
20.07.2017 - 19:47 Kazbegi - Telavi
KOMENTARZ:
Re: Kazbegi - Telavi

Trasą którą pokazałeś na screenie jechałem wczoraj. Około 10-15km po zjechaniu z GDW zaczyna się około 25km drogi gruntowej porównywalnej do trasy Mestia- Uszguli. Sam Ten odcinek jechałem osobówką okolo 1,5 godziny, także śmiem wątpić, że pojedzie tędy jakakolwiek taksówka, raczej konieczny przejazd przez Mcchette czy Tblisi

Turystyka, wyprawy i podróże...
17.11.2017 - 13:48 Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane
KOMENTARZ:
Re: Pytania na które odpowiedzi są raczej przeterminowane

Moje doświadczenia z lipca 2017 po podróży objazdowej własnym autem po całym kraju.
1: Płaciliśmy przeciętnie 30-60 lari za dwójkę w warunkach przyzwoitych tj z łazienką i ciepłą wodą, niekiedy był klimatyzator, niekiedy aneks kuchenny. Ceny bliżej 60 lari miały już wliczone śniadanie. Raz tylko w Kazbegi zapłaciłem 80 lari, ale to zeszliśmy z gór, nie mogliśmy nic znaleźć i poszliśmy do hotelu.
2. Pocieszasz się tylko. Sporo dróg nie ma nawierzchni. Auto myłem ze 3 razy podczas pobytu, bo ciężko było poznać markę. Fakt faktem, że zapuszczaliśmy się w takie miejsca, gdzie niejedna terenówka miałaby problem (my jechaliśmy Fabią Combi). 2 razy urwałem osłonę pod silnikiem, poza tym bez problemów. Myślę, że nie stan drogi może być przeszkodą, bo powoli wszędzie przejedziesz. Bardziej uważałbym na lokalnych kierowców którzy mają Cię i wszystko na drodze po prostu w du...
3. Zależy komu chcesz ten prezent ofiarować. Do domu przywieź przyprawy (bo są lekkie jak na samolot) typu szafran, adjika, kindz, herbatę, miód mandarynkowy, czurczele, lawasz itd. jeśli limit bagażu pozwoli to wino lub czaczę.
Przy drogach możesz znaleźć stragany z lokalnymi wyrobami z gliny - naczynia, karafki itd. Sporo tego nakupiłem, ale byłem samochodem i limit bagażu mnie nie interesował. Nie kupuj pierdół typu magnesy, figurki itd. lepiej idź na miejscowy bazar i tam się zaopatrz w lokalne produkty. I targuj się ile wlezie. Zawsze jest bufor na urwanie 20-30% ceny.
Jeśli prezenty dla lokalnych to my 2 razy daliśmy wino w podziękowaniu. Czytałem, że np na bezdrożach jeśli zagadasz do miejscowego to dobrze mieć przy sobie paczkę fajek i poczęstować. Ja nie palę więc nie praktykowałem. Można się wymienić np monetami z Polski. Generalnie Gruzini lubią używki (alkohol i papierosy) i są gościnni. Często dla Dżygita samym podziękowaniem będzie to, że po całym dniu usiądziesz z nim i wzniesiecie toast (tzn toast zawsze pierwszy wznosi Pan domu, niegdy nie wyrywaj się przed nim).
4. Spokój nad morzem odnalazłem zaraz za przejściem z Turcją w miejscowości Gonio k. Sarpi - do Batumi 10-15km. Mało ludzi, ceny kwater 30-40 lari za dwójkę, spokój, cisza. Wybraliśmy się do Ureki... to był błąd, nie było gdzie palca wcisnąć, ceny kwater od 120 lari. Czym prędzej pojechaliśmy dalej. A jeśli szukasz prawdziwego spokoju, garstki ludzi i pustek to możesz wypróbować Anaklię - tam na plaży byliśmy sami.
5. Internet jest wszędzie. Zasięg jest nawet w Omalo odciętym od świata. Jeśli korzystasz z google maps w telefonie to jest tam taka opcja mapy offline - ściągnij sobie mapę Gruzji, nie zajmie więcej niż 200Mb i internet nie będzie Ci potrzebny do nawigacji przez google. Ja tak przejechałem offline całą wyprawę prawie 10 tys km.

Turystyka, wyprawy i podróże...
22.11.2017 - 10:49 Mówią, że do Usghuli jest potrzebne auto terenowe 4x4
KOMENTARZ:
Re: Mówią, że do Usghuli jest potrzebne auto terenowe 4x4

Sporo włóczyliśmy się po terenach gdzie wydawałoby się, że mogą wjechać tylko terenówki. Tzn do Ushguli, powłóczyiśmy się po Rezerwacie Waszlowani, przejechaliśmy również z Taineti do Akhmeta dalej Telawi straszną drogą około 30km drogi dla terenówek, jak i również przeprawiliśmy się przez Rezerwat Borjomi z Saghardze do Baghtadi dalej Kutaisi. Powiem tak - to były trasy typowo dla terenówek - błoto, przepływające strumienie, pełno wystających kamieni które mogą urwać miskę olejową. Nie wiem czy podjąłbym się tego drugi raz, ale będąc już na miejscu osobówką nie mogłem sobie odmówić. W Waszlowani jechaliśmy do wulkanów błotnych Takhti Teppa, ale zawróciliśmy przed samym celem - nie dojechałbym osobówką. Również nie podjąłem się doajzdu do Omalo i słusznie - jadąc wynajętym Subaru Forester 4x4 strwierdzam, że tam napęd na 4 łapy nawet w porze suchej jest niezbędny.
Do Ushguli dojedziesz powoli osobówką ale w miesiącach suchych. Od końca września do końca maja bym się tego nie podjął. Choć jeździ tam sporo Transitów. Tam na drodze spotkaliśmy 3 polskie tablice, zagadnęliśmy. Jedni przejechali Skodą Yeti, drudzy Subaru Forester, a trzeci VW T4 polegli na przeprawie z filmiku na początku postu. Tzn nie podjęli się próby przejechania i zawrócili.
Co do błota ze zdjęcia:
- nie jest głębokie, może z 10cm, pod spodem ubite kamienie
- brzeg nie zawsze jest podsypany, bardzo często spłwająca woda czy na stałe przepływające strumienie uszkadzają w znacznym stopniu drogę i wszelkie zabezpieczenia. Z resztą jakie to ma znaczenie??
- zjazdy wyglądają w porządku - miałem normalne opony do asfaltu. Co do podjazdów to często wysiadałem najpierw zbadać teren, często był potrzebny rozpęd.

Turystyka, wyprawy i podróże...
22.11.2017 - 19:42 Wino jako prezent ;)
KOMENTARZ:
Re: Wino jako prezent ;)

Powiem tak. Mój ojciec ma winnicę i na wieść o tym, że będę w Gruzji nadał mi prikaz, aby przywieźć kilka lokalnych win, ale nie ze sklepu. Miały być kupione od chłopa z kwewri czy baniaka. Zawsze wcześniej można spróbować, ja mam podobne gusta jak i mój tata więc wiedziałem co wziąć. Niestety tak zakupione wina nie nadają się do przechowywania, należy je szybko wypić. Dążę do tego, że jeśli wino ma być trafionym prezentem to musimy dobrze znać preferenje prezentobiorcy

Varia
23.11.2017 - 16:17 Mówią, że do Usghuli jest potrzebne auto terenowe 4x4
KOMENTARZ:
Re: Mówią, że do Usghuli jest potrzebne auto terenowe 4x4

Wcale nie 2 dni dłużej jest przez Turcję. zależy skąd chciałbyś jechać. Konieczność ominięcia Donbasu sprawia, że dojazd do granizy Gruzińskiej w Kazbegi od strony Rosji, czy do Sarpi od strony Turcji w moim przypadku kilometrowo się niemal pokrywał. Druga sprawa wiza do Rosji jest droga. Jeśli chcesz wracać tą samą trasą to wiza dwukrotnego wjazdu ponad 4 stówy x ilość uczestników.
Przez Turcję jedzie się bajecznie - jak nie autostrada to cały czas dwupasmówka. Kiedy wracałem to jednego dnia zrobiłem 1330 km przez Turcję bez zmiennego kierowcy. Ceny paliwa wcale nie są wysokie, ja tankowaem diesla w TR taniej niż w Pl. No i w TR bezpieczniej.
Nie próbowałem przez Rosję, ale wg mnie mimo wszystko przez Turcję szybciej. Całą trasę powrotną Batumi - Kielce machnąłem w 2.5 dnia z 2 noclegami jadąc autem o mocy 70KM, gdzie ja prowadziłem 80% trasy, a moja żona 20%

Turystyka, wyprawy i podróże...