Zakładki podstawowe

Greg0r

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
18.04.2015 - 17:22 Wyprawa 3 tygodnie w Gruzji
KOMENTARZ:
Re: Wyprawa 3 tygodnie w Gruzji

Plany nabrały realnych kształtów po kupnie biletów i sprawdzeniu co i jak. Postanowiłem więc uściślić plan napisany miesiąc temu.
1/Dzień Pierwszy 19.05 Przylot na lotnisko w Kutaisi o godzinie 4:45 i próba dotarcia bezpośrednio do Mestii, gdzie mamy nadzieję być ok 12-13.
-Pytanie czy lepiej jechać bezpośrednio z lotniska czy dostać się do centrum , bo zdania są podzielone ( czytałem nawet gdzieś że nie ma bezpośredniego dojazdu z lotniska )
W Mestii popołudniowy odpoczynek po nocno-dziennej podróży i rozgoszczenie się, krótki spacerem, dowiedzenie biura informacji turystycznej.
2/ Dzień drugi. Wyprawa do Jezior Koruldi ok 8h ( mam nadzieję z 1,5h odpoczynkiem nad jeziorami ) pętla po górach
https://www.openstreetmap.org/directions?engine=mapquest_foot&route=43.04534%2C42.73220%3B43.09890%2C42.70680#map=13/43.0720/42.7179
Pytanie
3/Dzień trzeci wyprawa na górę Hacwali i do restauracji Zuruldi , czyli kolejne 7h
4/ Dzień czwarty zależy od pogody i warunków. Zależało nam na locie helikopterem do Tbilisi, ale z tego co czytam to na razie nie ma takiej opcji. Zostaje więc przelot ( ok 11) do Tbilisi lub dojazd do Zugdidi i dalej do Tbilisi.
-Pytanie czy zostać do nocnego pociągu i zwiedzać czy próbować jak najszybciej dostać się do stolicy ? Czy można będzie dostać się marszrutką po godzinie 10 z Mestii do Zugdidi, jeżeli okaże się że lot się nie odbędzie ?
5/Jeżeli plan lotu wypali to mamy dodatkowy dzień na zwiedzanie Tbilisi , jeżeli nie to zwiedzanie z plecakami do 13-14 a potem hotel i kolejna porcja zwiedzania w piątym dniu.
6/ Dzień szósty to wyprawa do Mccheta, wyjazd rano powrót wieczorem
- O której wyjeżdża ostatnia marszrutka ?
7/ Dzień siódmy - Podróż do Stepancminda zwiedzanie nocleg
Pytanie: Czy starczy czasu na dojście i zwiedzanie montastyru od 14 wraz z powrotem do hostelu
8/ Dzień ósmy - Powrót popołudniowy ok 15. w Tbilisi wieczorem dokowanie i nocne zwiedzanie
9/Dzień dziewiąty . tutaj mamy dylemat czy jechać do Bordżomi ( przystanek na drodze do Batumi ) czy pojechać do Dawid Garedża lub do Wardzi ? Czy uda się w jeden dzień dojechać i wrócić do kompleksu Garedża ? W teorii jesteśmy w stanie dostać do Wardzi przez Achalciche z noclegiem w tym ostatnim ) , tylko czy dostaniemy się łatwo z Achalciche do Batumi czy musimy jeszcze gdzieś jechać?
10/W zależności od miejsca gdzie jedziemy zamierzamy 10 dnia być już w Batumi
11-12 / Plażowanie w Batumi
13/ Przejazd z Batumi do Kutaisi i nocka
14/ Zwiedzanie Kutaisi wraz monaster Gelati (a raczej spokojne leniuchowanie przed porannym lotem który mamy kolejnego dnia o 5 rano )

Pobyt skrócony o tydzień w stosunku do pierwotnego planu.

Planowanie podróży do Gruzji
24.04.2015 - 15:46 Wyjazd 21.05 - 01.06 - pogoda
KOMENTARZ:
Re: Wyjazd 21.05 - 01.06 - pogoda

Cześć
Ja właściwie jadę w podobnym terminie do Ciebie i pytałem o to samo w moich planach .
Poniżej cytat z odpowiedzi toja123 ( dziękuję ) :
"Jedna rzecz jest wazna, z pogoda bywa roznie, wiec pisze bazujac na doswiadczeniach moich i moich znajomych z ubieglych lat, ale w tym roku moze byc zupelnie inaczej (przyklad: na zachodzie Gruzji w 2012 maj byl straszliwie upalny tak do 40 stopni, a w 2013 maj byl strasznie deszczowy i bywalo czasem nawet grubo ponizej 20 stopni). "

Z doświadczenia swojego wiem, że sprawdzanie pogody z 30 dniowym wyprzedzeniem mija się z celem i nie ma sensu się przejmować. Pewnie główną składową są wyniki z poprzednich lat ( w tym największa wagę miał 2013 rok ), a nie rzeczywiste prognozowanie.

Planowanie podróży do Gruzji
03.06.2015 - 13:13 Transport z Tbilisi do Mesti.Jak dojechac???
KOMENTARZ:
Re: Transport z Tbilisi do Mesti.Jak dojechac???

W kwestii samolotu.
To malutki na 14 osób samolot .Lot trwa 45 minut, jednak opóźnienia w locie dochodzą do 1h, nawet pomimo pięknej pogody. Pilotami są Czesi i widać że niejedną godzinę spędzili , bo samolotem trochę rzucało podczas porywów wiatru nad górami.
Uwaga obowiązuje 15 kg limit bagażowy , przymykają na niego oko jeżeli pozostali współpasażerowie mają mały bagaż.
Cena to 65 Lari. Wystarczy do nich napisać i zarezerwują miejsce , a płaci się na lotnisku.

Naprawdę warto . Leciałem jakieś 2 tygodnie temu.

Transport w Gruzji
30.06.2015 - 17:35 Wyprawa 3 tygodnie w Gruzji
KOMENTARZ:
Re: Wyprawa 3 tygodnie w Gruzji

Witam
wyprawa udana i to co mieliśmy zaplanowane udało się zrealizować w 100 %
Postaram się również odpowiedzieć na moje pytania jak było w rzeczywistości.
1. Szlaki w górach Swanetii - droga do lodowca sucha , a do mostku na rzece pył i piasek ( najgorzej odczuwalny jak przejeżdżają busiki, wtedy nie ma czym oddychać ). Za mostem las i kamienie.
Szlak do Jezior Koruldi powyżej osady pasterskiej ośnieżony , miejscami jak patrzyłem się na słupki pokrywa ok 0,5 m. Dobrze, ze był jeszcze zmrożony bo czasami wpadały nam nogi w miejsca gdzie już stopniał. Problem z oznakowaniem wyjścia z centrum Mestii w stronę platformy widokowej na którą warto wejść ze względu na widoki. Oznakowanie na drzwach i kamieniach dopiero po przekroczeniu ostatnich domostw i wejściu w linię drzew.
2. Do jezior wchodziłem w podkoszulku i polarze ( zakładanym jak naprawdę zawiało od Uszby ) , pod lodowiec już tylko podkoszulek, ale trafiliśmy na super pogodę 20-24 ( w cieniu ).
Na szlaku pod Kazbeg ( lodowiec ) już potrzebna kurtka, polar i peleryna p.deszczowa ( temp. 15st.)
3.W Mestii było dużo osób(10-12 na dwie łazienki ) i trzeba było trochę poczekać, aż woda się nagrzeje. W Kazbegi miłe zaskoczenie jak Pani włączyła centralne na wieczór ( pewnie widząc nas kompletnie ubłoconych, bo parę razy zjechaliśmy na błocie)
4.Helikopter nie lata. Samolot mając piękną pogodę nie miał przeszkód. Choć obydwa razy był spóźniony.
5.W Batumi jak nam wyjaśnił nasz gospodarz trafiliśmy na wyjątkowo zimne dni ( 20-25st.). Było strasznie wilgotno i duszno przy takiej pogodzie.
Morze zimne, porównując identyczne jak nasz Bałtyk ( choć ja rok temu pływałem przed weekendem majowym ). Deszcz w jeden wieczór zepsuł nam plażowanie o zachodzie słońca.

Wycieczka do David Gareji - W barze Warszawa mają tylko ulotkę i pokażą wam że busik bedzie stał po drugiej stronie ulicy i nie mają nic wspólnego z organizatorem.Podchodzicie rano i pani z ulotką i planem podróży już na was czeka.Jeżeli mają chętnych to zawsze podstawią drugiego busa. Przygotujcie sobie wodę na wyjazd, no chyba, że chcecie gasić pragnienie winem od mnichów. Jak byliśmy to było 34st. i podczas podejścia pod granicę słońce nieźle dawało w kość.

Potwierdzam, że spokojnie da się dojść do monastyru ( wyjeżdżając z Tbilisi ok 11), pomimo deszczowej pogody. Porada najlepsze zdjęcia Kazbegu wychodzą rano ze zbocza na przeciwko ( od sklepu Google wystarczy skręcić w uliczkę do góry i przejść jakieś 15-20 minut ) Warto jednak popatrzyć się czy nie jest zachmurzony, bo tylko w całej okazałości widać jaki jest ogromny.

Jeżeli macie możliwość dostania się w większej grupie z lotniska ( do Mestii / Tbilisi / Batumi ) to nie zastanawiajcie się. My straciliśmy 4h na dworcu w Kutasi czekając,aż marszrutka odjedzie, a potem 5h na dworcu w Tbilisi czekając na nocny pociąg . Szkoda czasu na siedzenie.

Planowanie podróży do Gruzji
30.06.2015 - 18:04 Tbilisi, Batumi, Kutaisi Gdzie jechać, co zobaczyć?
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi, Batumi, Kutaisi Gdzie jechać, co zobaczyć?

Witam
Może trochę przewrotnie ale dlaczego chcesz spędzić tak dużą ilość dni tylko w miastach.
Owszem Tbilisi niezła baza wypadowa do Mcchety, Dawid Gareji, czy Gori i Uplisciche. Ja osobiście zwiedzałem Tbilisi podczas 3 popołudni lub wieczorów ( podczas powrotów z wycieczek ) i jeżeli nie planujecie jakiś większych nasiadówek na starym mieście to nie ma sensu tam dłużej siedzieć.

Zorganizuj sobie czas na wyjazd w góry ( Mestia lub Kazbegi ) na 2-3 noce. Nawet jak nie chodzicie po górach to można spokojnie wyjechać samochodem lub kolejką w ciekawe miejsca, a wrażenia będą o wiele większe.Kaukaz w Gruzji to jest według mnie must see.

Batumi - mnie nie zachwyciło ( wolę piaszczyste plaże i cieplejsze morza), ale świeże ryby z targu smażone na miejscu śnią mi się po nocach (żałuje że nie kupiłem jesiotra, ale 2kg samemu bym nie zjadł ).

Kutaisi - tak samo jak wyżej. Nie ma sensu tracić tego czasu na zwiedzanie klasztorów ( szczególnie, że Bagrati to już 90% nowo odbudowany kościół ), a jaskinie , przepraszam, ale widziałem ładniejsze w Polsce i na Słowacji

Planowanie podróży do Gruzji
02.07.2015 - 13:05 Tbilisi, Batumi, Kutaisi Gdzie jechać, co zobaczyć?
KOMENTARZ:
Re: Tbilisi, Batumi, Kutaisi Gdzie jechać, co zobaczyć?

Ja czasem mówiłem Panu w marszrutce (przy dużej odległości pytają się sami ) , że nie mam gościny i chciałbym pokój za tyle i tyle i podczas podróży Pan dzwonił i zawsze miałem gdzie spać i co jeść w zadowalających warunkach.

Najlepiej jest jechać na żywioł i zawsze mile się zaskoczysz ( przynajmniej tak było w naszym wypadku).

Planowanie podróży do Gruzji
02.07.2015 - 14:04 Pierwsza wyprawa
KOMENTARZ:
Re: Pierwsza wyprawa

Potwierdzeniem słów toja2123 są ludzie spotkani w Gruzji.
Jedna dziewczyna z Poznania w samolocie z Mestii do Tbilisi ( po zwiedzaniu Tbilisi miała jeszcze jechać do Armenii na 3-4 dni ), a druga z Kanady która 3 tygodnie wędrowała po Kaukazie teoretycznie sama.

Planowanie podróży do Gruzji
03.07.2015 - 18:17 Restauracja/Bar z rybami i owocami morza w Batumi
KOMENTARZ:
Re: Restauracja/Bar z rybami i owocami morza w Batumi

Szkoda, ze nie trafiłem na temat wcześniej , ale może przyda się komuś dalej.
Jak ryby Batumi to tylko w Fish market and restaurant,
Zasada jest taka:
1/ Idziesz na targ rybny i kupujesz co chcesz : ryby,małże itp. Wybór duży i wszytko świeżutkie.
2/ Płacisz i mówisz żeby oporządzili ( zresztą pytają czy mają patroszyć )
3/ Następnie idziesz do restauracji i dajesz komuś na kuchni swoje zakupy
4/Prosisz jeszcze o chleb , sos, piwo lub wino ( nie bierz ziemniaków, bo stawiają grubo po zjedzeniu ryby )
5/ Ciesz się pysznie zrobioną rybą z blachy , idealnie przyprawioną w cenach o połowę niższych niż w centrum, co ja piszę o połowę za łososia zapłaciliśmy 15 lari za kg ( jesiotr był za 20) za rybę która pierwszy raz w życiu widziałem 22 lari.

Kuchnia gruzińska, wino, toasty i ucztowanie
20.07.2015 - 16:00 Planowany wyjazd w czerwcu 2016.
KOMENTARZ:
Re: Planowany wyjazd w czerwcu 2016.

Wszytko zależy od pogody. W tym roku 18.05-30.05 śnieg leżał tylko przy jeziorach Koruldi, niższe partie suche i spokojnie można przejść ( choć i po śniegu chodziłem w krótkich spodenkach , tylko trzeba uważać na zapadanie się po kolana ) - pogoda 25-30 st.
W Kazbegi śniegu również nie było ( dopiero na końcówce pod lodowcem). Z informacji na miejscu usłyszałem że śnieg wywiało jakieś 2 tygodnie wcześniej , czyli wniosek stąd że leżał na początku maja. - pogoda 15-25 st.

W morzu raczej nie popływasz. Ja w kwietniu 2014 kąpałem się w Bałtyku w Mielnie , a w Batumi zanurzyłem się tylko do pasa i zrezygnowałem(choć widziałem młodych Gruzinów którzy pływali w morzu).

Problem z niedzielą i świętami miałem tylko w Tbilisi kiedy padła mi karta do metra i kazali mi jechać na główną stację ( lub Avlabari) w dzień powszedni , żeby odzyskać kasę. ( co niestety nie udało się wykonać i 10 lari poszło w koszty ).W poniedziałek rano sklepy , które były czynne w sobotę i niedzielę były zamknięte i tutaj nie wiem czemu. Z marszrutkami nigdzie nie było problemu. W niedzielę w Kazbegi więcej ludzi ( taxi do klasztoru kursowały tam i z powrotem, a w poniedziałek większość stała na dole )

Planowanie podróży do Gruzji
20.07.2015 - 16:09 Nowy dworzec kolejowy w Batumii
KOMENTARZ:
Re: Nowy dworzec kolejowy w Batumii

Stara stacja nazwała się Makhindjauri

Transport w Gruzji