Zakładki podstawowe

emski

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
20.07.2016 - 14:58 waluta
KOMENTARZ:
Re: waluta

Dwa tygodnie temu lądowałem na lotnisku w Kutaisi o godz. 5 rano. Kantor był czynny, z tym że oferowany kurs wymiany był gorszy niż potem w Mestii. Natomiast nie działał lotniskowy bankomat, więc skorzystanie z wymiany w kantorze było jedyną opcją zaopatrzenia się w lari. Za bilet na Georgian Bus można zapłacić kartą na ich stanowisku w hali przylotów.

Turystyka, wyprawy i podróże...
20.07.2016 - 15:31 Krótkie pytanie - krótka odpowiedź
KOMENTARZ:
Re: Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

[

Quote:
i]Będziemy kilka dni na przełomie sierpnia i września w Swanetii (w Mestii), jedną z tras chcemy przejść z Mazerii poprzez GuliPass do Mestii, jak długo taka trasa może nam zająć? zakładam że wcześnie rano zabierzemy się z dowolnym busem jadącym z Mestii i wysiądziemy koło Mazerii.[/i]

Trasa z Mazeri do Mestii przez przełęcz Guli to całodniowa wędrówka, 10-12 h marszu. Niektórzy rozkładają ją na dwa dni z biwakiem w rejonie przełęczy lub na płaskowyżu Koruldi. Raczej nie należy zaczynać tej wycieczki z Mestii, bo dojazd do Becho i samo dojście drogą do Mazeri zajmuje 2-3 h. Lepiej dojechać poprzedniego dnia do Mazeri, spędzić tu noc (liczne guesthouse'y, super widoki, spokojniej i przyjemniej niż w Mestii), tak żeby rano móc zacząć od razu od podejścia na przełęcz.

Turystyka, wyprawy i podróże...
26.07.2016 - 09:40 Wyjazd 7-dniowy
KOMENTARZ:
Re: Wyjazd 7-dniowy

Tak, Mestia to naturalny i dobry wybór na 7-dniowy wyjazd z przylotem i wylotem z Kutaisi. Jest co robić przez 4-5 dni na miejscu, dwa dni warto zostawić sobie na powrót i zwiedzanie samego Kutaisi i okolic. Georgian bus jedzie do Mestii prosto z lotniska (40 lari/os.), wiec dojazd jest wygodny logistycznie (nie trzeba się cofać do Kutaisi).
Mestia jest dobrym punktem startowym na kilka jednodniowych pieszych wycieczek w góry (w tym takich, które mozna zrobic z dzieckiem) - np. do lodowca Czaaladi, do krzyża górującego nad miasteczkiem, spacer po grzbiecie w rejonie górnej stacji kolejki linowej. Można też wybrać się na jednodniowe wycieczki samochodowe do Uszguli, albo do Mazeri pod Uszbą.
Wszystkie te trasy są bardzo atrakcyjne widokowo, oczywiście przy dobrej pogodzie. Na wypadek deszczu/nisko wiszących chmur warto mieć jakiś plan B.

Co do kwater - w tym roku korzystałem i polecam:
Kutaisi - Hostel Kutaisi by Kote (20 lari/noc) "polskie" miejsce w Kutaisi, położony trochę na uboczu, ale w ładnym otoczeniu, fajna atmosfera, dobre źródło informacji o okolicznych atrakcjach;
Mestia - Guesthouse Kaldani (przy głównej ulicy, 200 m od pl. Seti; 30 lari/noc ze śniadaniem) - wygodnie, czysto, bardzo dobre, obfite śniadanie przygotowywane przez gospodynię.

Planowanie podróży do Gruzji
26.07.2016 - 13:27 14 dni w Gruzji - prośba o recenzję
KOMENTARZ:
Re: 14 dni w Gruzji - prośba o recenzję

Jeśli wybieracie się własnym samochodem 4x4 to może rozważyć wycieczkę w jakieś mniej uczęszczane górskie rejony. Zarówno Kazbegi, jak Mestia i okolice są już trochę „wyeksploatowane”, bo łatwo tam dotrzeć marszrutkami i tam trafia główny strumień odwiedzających. Oczywiście okoliczne krajobrazy w pełni uzasadniają to zainteresowanie, ale jednocześnie coraz bardziej masowy charakter turystyki, sprawia, że w tych rejonach podejście do turystów staje się mocno biznesowe. Są postrzegani jako źródło zarobku i trudniej tu o autentyczne, szczere spotkania z miejscowymi góralami nacechowane wzajemną ciekawością i otwartością. Nie wiem jak w Shatili (nie byłem) ale i w Kazbegi i w Mestii czułem się trochę jak w Zakopanem. Oczywiście warto tam zajechać, ale korzystając z własnego środka transportu możecie zapuścić się też na jakieś boczne drogi. Np. w rejonie Oni-Racza (trochę na uboczu ale nawet bliżej Kutaisi, a góry świetne).

Co do praktycznych komentarzy pod adresem twojego planu.
Sprawdź dobrze na miejscu informacje o przejezdności odcinka Lentekhi – Uszguli, zanim tam się zapuścisz. To droga, po której prawie nic nie jeździ i pewnie są po temu dobre powody.
Ad dzień 6
Jeśli planujesz następnego dnia jechać do Zugdidi, to nie ma sensu wracać do Mestii. W Mazeri znajdziesz dużo kwater, a dodatkowo będziesz miał więcej czasu na wycieczkę do wodospadu. Z Mazeri warto też zrobić wycieczkę w kierunku przełęczy Gul – świetne widoki na Uszbę.

Turystyka, wyprawy i podróże...
01.08.2016 - 09:59 Krótkie pytanie - krótka odpowiedź
KOMENTARZ:
Re: Krótkie pytanie - krótka odpowiedź

emski:
dzięki za informacje, w takim razie teraz plan zakłada zorganizowanie transportu do Mazerii :) wyjazd kolo 6 rano i trekking tym szlakiem do Mestii...orientujesz się może jaki może być koszt dojazdu? początkowo chciałem podjechać obojętnie jaką marszrutką i dojść do Mazerii, ale może się wówczas okazać że zabraknie czasu aby przejść cały szlak na raz.

transport z Mestii do Mazeri - "oficjalna" stawka za kurs w jedną stronę (cały samochód) to zdaje się 80 lari. rozmawiając bezposrednio z kierowcami powinno udać sie wytargować coś w przedziale 50-70 lari.
Przydatny może być kontakt do kierowcy, który mieszka w Becho, jezdzi Delicą (oferuje też noclegi w swoim domu) - Vacho Szampriani, tel. 558 55 84 02 lub 599 44 14 57 (sympatyczny, mówi po rosyjsku)

Turystyka, wyprawy i podróże...
22.08.2016 - 12:21 Gruzja 8-17 września
KOMENTARZ:
Re: Gruzja 8-17 września

Zostać na noc w Achalcyche przed wycieczką do Wardzii to sensowna opcja. Ja dobrze wspominam wieczór w tym mieście. Twierdza Rabati, która za dnia robi trochę kiczowate wrażenie (wygląda jak dekoracja filmowa), po zmroku jest dobrze podświetlona i prezentuje się znacznie ciekawiej. Poza tym znajdzie się tu parę dobrych knajpek i wygodny nocleg. My spaliśmy w hotelu Tourist (ul. Farnewaz Mepe, ok. 1 km od centrum miasta na wschód - trochę na uboczu ale warunki dobre).

Planowanie podróży do Gruzji
16.09.2016 - 08:55 Transport z Lotniska Kutaisi do Mesti
KOMENTARZ:
Re: Transport z Lotniska Kutaisi do Mesti

Re: A szkoda, bo georgian bus w odróżnieniu od zwykłej marszrutki nie jest tak skory do postojów i kierowca był w typie mało przyjaznym.

A to widać zależy na jakiego kierowcę sie trafi. Jechałem Georgian Busem spod lotniska w Kutaisi do Mestii w lipcu tego roku. Kierowca był miły i sam proponował przystanki, a nawet zjechał trochę z trasy żebyśmy mogli zobaczyć tamę na rzece Inguri.

Transport w Gruzji
23.09.2016 - 09:08 Plan podróży (11-18.10)
KOMENTARZ:
Re: Plan podróży (11-18.10)

Rozważ, czy twoje plany nie są zbyt ambitne. Jesli planujesz spędzić w Gruzji tylko tydzień to lepiej skoncentruj sie na jednym rejonie górskim i poświęć mu troche więcej czasu. Przykładowo, jeśli zdecydujesz sie na Kazbegi to warto dodać wycieczkę do Dżuty i pod masyw Chaukhi (najlepiej dwa dni), wodospady Gweleti i wąwóz Darialski, dolinę Truso itp. Jeśli pojedziesz do Mestii warto by jeszcze dotrzeć do Uszguli i/lub do Mazeri pod Uszbą.
Niezależnie który region wyberzesz trafisz na bardzo atrakcyjne krajobrazy i fajne miejsca do wycieczek "na lekko". Decydując się na jeden region bedziesz miał więcej czasu na góry, bo ograniczysz czas zmarnowany na przejazdy. Będziesz też bardziej elastyczny w przypadku pogorszenia pogody (z czym w październiku trzeba sie liczyć).
Jeśli masz lot do Kutaisi to Swanetia wydaje się logicznym wyborem.
W samym Kutaisi i okolicy można też przyjemnie spędzić dwa-trzy dni na bliskich i nieco dalszych wycieczkach (to może być jakaś alternatywa na deszcz w górach - wrócić wcześniej do miasta).

Planowanie podróży do Gruzji
11.10.2016 - 15:20 Po wyborach
KOMENTARZ:
Re: Po wyborach

Na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich pierwsze podsumowanie i komentarz do wyników wyborów do parlamentu
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2016-10-10/wybory-parlamentarne-w-gruzji

Biznes i polityka w Gruzji
28.10.2016 - 14:08 Tanie bilety do Gruzji.
KOMENTARZ:
Re: Tanie bilety do Gruzji.

za stówkę z warszawy do kutaisi i z powrotem.
rzadko kiedy wizzair leci tak tanio:
http://www.fly4free.pl/tanie-loty-gruzja-kutaisi/#more-233783

Turystyka, wyprawy i podróże...