Zakładki podstawowe

MarcinZ

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
28.04.2016 - 08:31 Marszrutka Tbilisi- lotnisko Kutaisi
KOMENTARZ:
Re: Marszrutka Tbilisi- lotnisko Kutaisi

Jechaliśmy w zeszłym tygodniu około godziny 10-12 rano. Marszutka do Kutaisi odchodziła co jakiś czas. Cena 10 Lari na trasie Tbilisi-Kutaisi.

Mieliśmy opcje noclegu w Kutaisi u Kote i transfer rano do lotniska - te parę godzin snu w łóżku bardzo nam pomogły po paru dniach w Georgi.

Uwaga na stan trzeźwości na lotnisku - potrafią nie wpuścić na pokład i wyjazd sie wydłuża o parę dni :wink:

Transport w Gruzji
28.04.2016 - 09:26 Gruzja Maj 2016 - 6 dni. Prośba o pomoc w przejazdach.
KOMENTARZ:
Re: Gruzja Maj 2016 - 6 dni. Prośba o pomoc w przejazdach.

Końcówkę trasy robiliśmy podobną z małymi zmianami

W Mcchetta prawie niewidzieliśmy Marszrutek więc sądzę, że będziecie musieli wrócić do Tbilisi - ale najlepiej zapytać w hostelu - moze cos załatwią. Mam organizowali transporty o nietypowych godzinach w nietypowych kierunkach.

Nie wiem czy jest tez Marszutka z Kazbeigi od razu do Kutaisi jak planujecie. My jechaliśmy Kazbegi via Mccheta - Tibilisi - Kutaisi (nie ma Marszutek Mcchteta - Kutaisi)

Taxi z Mcchceta do Tbilisi to 15 Lari za wszystkich - ogólnie unikaliśmy taksówek, ale czasem warto było skorzystać przy grupie 4 osób.

Z Kazbegi w hostelu udało sie zamówić dodatkową marszurtkę od razu do Mccheta (dla grupy 4 osób) i to na określaną nawet godzinę (7 rano po śniadaniu) - koszt Kazbegi - Mccheta 10 Lari od osoby

Cały dzien na Mcchetta to Imho trochę długo choć to ładne miasto i w bardzo dobrym stanie. My woleliśmy spędzić tak dzień w Kazbegi (konkretnie pod Cminda Sameba bo Kaukaz jest fantastyczny - szczególnie, że trafiliśmy na super pogodę i doskonale było widać Kazbek). Nocleg w Kazbegi 20 Lari/osoba, ale pewnie mozna znaleść taniej.

W Mcccheta warto pojechać do klasztoru na wzgórzu, bo tam rozstacza się piękny widok na panoramę miasta. Nas zaczepił fajny taksówkach i za 15 Lari (+ free czacza dla chętnych) zawiózł, poczekał i przywiózł cała grupę. Chcieliśmy co prawda iść tam piechota, ale z racji braku mostu w bliższej okolicy jest to spory kawał drogi (taksówka zrobiła cirka 30 km)

Gruzini sa bardzo elastyczni w terminach i chętni do niesienia pomocy

Planowanie podróży do Gruzji
06.08.2016 - 05:42 Gruzja 18 dni - weryfikacja planu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja 18 dni - weryfikacja planu

Trochę mylne te informacje bo wczoraj przyjechalismy z Mesti do Tbilisi i marszrutek z Mesti rano jest full bo Swanowie są doskonale zorganizowani - można dojechac bezpośrednio marszrutka do Kutaisi, Zigdudi, Tbilisi,Batumi i jeszcze parę innych miejsc. Koszt do Tbilisi (via Kutaisi) 30 lari, jedzie sie teoretycznie 8h ale w praktyce 10h. Nasz skończył trasę na Dibude wiec potem metrem łatwo dostać sie do hostelu.

Do Uhszguli standardowa cena za samochod to 200 lari w obie strony, podzielona przez ilość osób - wychodzi w praktyce 30, a z rynku można sie dołączyc do jakiejś grupy. Samochody to raczej 4x4 bo droga dość trudna i mimo ze to tylko 46 km bedzie sie ponad 2 h ale warto zobaczyc choćby najwyższą górę Gruzji.

Samolot do Tbilisi moze byc cięzko zlapac bo sporo chetnych - koszt 65 lari, od 10 sierpnu ma znów podobno latac helikopter mi-8 ale to info. niepotwierdzone choc od oblugi lotniska.

Swanetia obledna - mielismy byc krotko a bylismy 4 dni. Warto wejsc do jezior koruldi - 4 h w gore, 3 w dol ( okolo 15 km) ale widok z 2700 m.n.p.m. rewelacyjny. ( bo same jeziora to male gorskie stawiki)

Koniecznie trzeba brac duzo wody bo powyzej lini lasu kończą sie strumienie gdzie można ja uzupełnić i nawet musieliśmy przy zejscu poratowac woda grupę osób ktore podchodziły i im zabraklo.

Noclegi w Gruzji
29.09.2016 - 06:47 Plan podróży (11-18.10)
KOMENTARZ:
Re: Plan podróży (11-18.10)

najfajniej się podróżuje po Gruzji bez planu - jesteś wtedy wolny i robisz co chcesz. W Mesti jest tyle do chodzenia, że nawet okres na jaki jedziesz nie jest długi. Noclegi w całej Gruzji łapie się bez problemu nawet późnym wieczorem i to w sezonie - jak tu nie mają, to ma sąsiadka itd. w Mesti spałem w samym centrum za 15 Lari noc w sezonie w osobnym pokoju + bardzo fajne śniadanie dostosowane do potrzeb trekingu (5 lari).

Dogadasz się spokojnie po polsku choć ja używam rosyjskiego, a co dziwne spotkałem paru młodych Gruzinów którzy gadali tylko po angielsku. Zasadniczo nikt nikogo nie oszukuje - cenę ustalaj z góry to dobra zasada szczególnie w Taxi lub Marszrutce.

Szlaki do trekingu w niższych partiach są dość łatwe w porównaniu np. do Orlej Perci w Tatrach, ale nie należy ich bagatelizować - są dość słabo oznaczone (choć i tak lepiej niż w Kazbegi) łatwo się pogubić a pogoda szybko się zmienia - a tam nie ma Gopr-u więc pomoc tylko od innych ludzi w razie problemów. Zasada to sprawdzać prognozę i wychodzić jak najwcześniej rano - wtedy pogoda jest bardziej stabilna i czasem udawało się pójść w góry i wrócić suchą stopą pomimo, że zapowiadali deszcz.

Koniecznie weź na zapas wodę ( ja uzupełniałem dodatkowo zapas w strumieniach w górnej cześci lasu) - na górze wody już nie ma (nazwa Jeziora Koruldi jest bardzo myląca :wink: ) i w sierpniu sporo ludzi miało z tym problem na szlaku.

Na rynku w Mesti jest informacja turystyczna - dają mapy szlaków z oznaczonymi czasami przejść

Droga do lodowca Chalaadi z początku jest rzeczywiście nużąca szczególnie w pełnym słońcu ale warto, bo potem jest bardzo fajnie. Widoki z trekingu do Jezior Koruldi pod Uszbą jest obłędny - zdecydowanie warto tam się wybrać. Wybierz się też do Uszguli - samochodem 4x4 z rynku (po zrzucie z innymi osobami po 20 Lari) lub 3 dni trekingu ze spaniem u ludzi po drodze - podobno super i mam nadzieję że następnym zrobię tą trasę piechotą.

też jeżdżę z dość małym, skompresowanym plecakiem (3 zmiany ubrania) i piorę codziennie sam, ale widziałem, że niektórzy oddają w hostelach rzeczy do prania.

W Kutaisi w porównaniu z resztą Gruzji nie jest zbyt interesująco - za to obok jest bardzo ładny Kanion Okatse i wodospady Kinchkha - warto tam pojechać

Tbilisi to cały dzień zwiedzania - bardzo ciekawe miasto

Planowanie podróży do Gruzji
21.04.2017 - 04:32 Mestia - Vardzia - Tbilisi
KOMENTARZ:
Re: Mestia - Vardzia - Tbilisi

Z Achalciche do Vardzi jest niestety bardzo mało marszrutek ( z tego co pamiętaj jedna koło 9 druga koło 11 - do doszukania na forum) , ktore na dosc krótko zatrzymują sie w Vardzi, wiec zwiedzanie biegiem lub trzeba szukać jakiejś alternatywy w postaci taxi lub noclegu.

Warto zastawić plecak gdzie pod skalnym miastem, bo trudno sie chodzi wąskimi korytarzami z placakiem nawet niedużym - przetestowałem

W Vardzi jest tez fajna baza raftingowa

Transport w Gruzji
21.04.2017 - 04:41 Marshrutka Tbilisi - Stepancminda
KOMENTARZ:
Re: Marshrutka Tbilisi - Stepancminda

Najlepiej załatwić marszrutę z właścicielką hostelu - wtedy mozna sobie ustawić wyjaz z Didube o ktorej wam pasuje - myśmy sobie ustawili wściekle rano - choc z Didube sporo jeździ marszrutek w tamtym kierunku - dojazd do Didube metrem - szybko i sprawnie

W Kazbegi warto zostać na noc :) nawet móżdżek tam jedliśmy pod czaczę

Transport w Gruzji