Zakładki podstawowe

stroman

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
07.01.2016 - 18:01 Gruzja w styczniu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w styczniu

Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Myślałem już, że wszyscy pozasypiali snem zimowym...
Wiem,że tydzień to bardzo mało i czas też średnio odpowiedni (narciarzem to wyłącznie biegowym jestem; przy pierwszym upadku na zjazdówkach wszystkie śrubki by mi się rozsypały). I właśnie dlatego chcę skoczyć na tydzień i się troszkę rozejrzeć. Wiosną planuję wyskoczyć na dłużej, zahaczając być może o Azerbejdżan i Armenię.
Jak pisałem w pierwszym poście, a co zdaje się Kamilo potwierdza, boję się wpakować gdzieś, skąd dopiero wiosną będę mógł się wydostać. I dlatego póki co robię dosyć luźne plany. 2 dni w Kutaisi zostawiam na koniec w razie jakichkolwiek problemów "zimowo-transportowych". Właśnie kłopotów w swobodnym przemieszczaniu obawiam się najbardziej. Wszak: "Eto Georgia". Do tego zimą!
Dzięki hruby za linki. Bardzo przydatne. Po ich lekturze tak sobie rozważałem skoczyć od razu busemiz lotniska do Gudauri i szybko do Stepancminda. A potem powoli, w zależności od potrzeb, chęci i możliwości przesuwać się powolutku w stronę Kutaisi. Jak będzie jeszcze czas, to skoczyć szybciutko nad morze, wszak to rzut beretem.
A tak przy okazji: czy bezpośrednio z lotniska oprócz Georgian Bus'a odjeżdża dużo więcej marszrutek w różnych kierunkach. Czy może trzeba udać się do Kutaisi?

Planowanie podróży do Gruzji
07.01.2016 - 20:54 Lamproba - kiedy i gdzie?
KOMENTARZ:
Re: Lamproba - kiedy i gdzie?

mar13,
w linku który zamieściłeś/aś można przeczytać że:
-dzieje się toto co roku 1-go lutego,
-wciąż obchodzi się to w Mestii.
wot i wsjo.

Turystyka, wyprawy i podróże...
14.01.2016 - 17:23 STAR HOSTEL w Kutaisi - NIE POLECAM!!!
KOMENTARZ:
Re: STAR HOSTEL w Kutaisi - NIE POLECAM!!!

Widzę, że warto czytać starsze wątki. Skuszony niską ceną zarezerwowałem tam dwa noclegi przed lotem powrotnym. Czas odwołać rezerwację.

Noclegi w Gruzji
21.01.2016 - 10:54 Gruzja w styczniu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w styczniu

A jeszcze jedno istotne pytanie:
jak korzystniej jest wymienić PLN na lari?
1. kupno w Polsce dolarów/euro i wymiana na miejscu na lari (dwukrotne przewalutowanie),
2. wypłata z polskiej karty (Visa/Mastercard) lari w bankomacie w Gruzji (jednokrotne przewalutowanie).

Planowanie podróży do Gruzji
22.01.2016 - 19:29 Gruzja w styczniu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w styczniu

U mnie karta wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Bank nie pobiera żadnych opłat za wypłaty na całym świecie.

Planowanie podróży do Gruzji
04.02.2016 - 21:29 Gruzja w styczniu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w styczniu

Veni, vidi, povróci.

Tak na zimno po gorącym pobycie. Całe moje marne życie żyłem w przekonaniu, że oprócz mnie nie ma fajnych ludzi na świecie. A tu po przylocie na dzień dobry ja i mój potomek (a w zasadzie poRomek, a bardziej w zasadzie poRomkini) zostaliśmy adoptowani przez Bandę Hrubego (czyli Grzegorza , Kasię, Dr Ewę i Pana Jarka). Hruby to ten nasz forumowy kolega, który gruzińskie drogi dewastuje rowerami i do tego jeszcze opisuje to na blogu . Z pewną niechęcią musiałem zweryfikować swoje przekonania. Potem spotkałem wielu mieszkańców Gruzińskiego Kraju. I moje durne przekonanie całkiem legło w gruzjach. Mój błąd, chciałem napisać w gruzach. Okazało się się, że ja po prostu wieśniak jestem i nic o świecie nie wiem.
Odnośnie ambitnych planów, chyba nikt ich nie robił. Miało być na początku Kazbegi. Okazało się, że nie ma szans dojechać. Możliwy dojazd tylko do Gudauri. Zmiana kierunku na Mestia, w planie Ushguli. Do Ushguli przejazdu niet. Więc na narty na Hatsvali, a później Tbilisi. Następnie Borjomi i narty w Bakuriani, a w międzyczasie Achalciche i Vardzia. Na końcu dzień w Kutaisi. Wszystko bez pośpiechu i zbędnego stresu. Plany były modyfikowane z dnia na dzień. Można? Można.
Jeśli chodzi o wypłatę pieniędzy w bankomatach. Według mnie nie jest to złe rozwiązanie. Patrzę na wyciągi z konta. Mimo, że w Gruzji wypłacałem Lari, na wyciągu z banku mam wpisane dolary Amerykańców. Wynika z tego, że zostało to dwukrotnie przewalutowane (jeśli jestem w błędzie, proszę mnie brutalnie poprawić). W każdym razie przy wysokim kursie dolara, 1 Lari kosztował mnie 1,7-1,75 PLN.
Jeśli coś nie jest zrozumiale napisane, może to być skutkiem tego, że właśnie "tańczę" cza-czę.

Planowanie podróży do Gruzji
06.02.2016 - 16:51 Gruzja w styczniu
KOMENTARZ:
Re: Gruzja w styczniu

Z tego co pamiętam, to w maju dewastujecie mazurskie bezdroża swoimi piekielnymi welocypedami. Tak więc najpóźniej do maja. No chyba, żeby jakaś krótka Armenia w kwietniu...?

Planowanie podróży do Gruzji
06.02.2016 - 17:05 Gudauri - Stepantsminda (Kazbegi), transport zimą.
KOMENTARZ:
Re: Gudauri - Stepantsminda (Kazbegi), transport zimą.

I coby się później z Kazbegi przed wiosną wydostać... I to nie przez Osetię Północną.

Transport w Gruzji
23.02.2016 - 20:36 Transport z Lotniska Kutaisi do Mesti
KOMENTARZ:
Re: Transport z Lotniska Kutaisi do Mesti

Cześć,
Bezpośrednio z lotniska może jeździć Georgian Bus'em, choć nie wiem, czy w kwietniu już uruchomią stałą trasę. Jechałem tak w styczniu, z tym że busa podstawili dla kilku osób po wcześniejszej rezerwacji. Sprawdź najlepiej na ich stronie. Zapłaciłem bodajże 40 lari za osobę.
Jak ruszysz z nimi zapłacisz troszkę drożej, ale zyskasz na czasie. Jak nie da rady, to:
Druga opcja - dostać się marszrutką lub taksówką do Kutaisi (5-10 lari), a stamtąd spod Mc' Donalda o 9.00 leci marszrutka do Mestii za 25 lari. Nadrabiasz trochę drogi i marnujesz kilka godzin. Możesz też spod Mc'Donalda pojechać za 7 lari marszrutką do Zugdidi (jeżdżą od 6.00 co pół godziny), a tam bez problemu coś złapiesz. Chodzi mi oczywiście o środek transportu, żeby było jasne.

Transport w Gruzji
06.03.2016 - 22:12 Wycieczka do Gudauri (Luty 2016)
KOMENTARZ:
Re: Wycieczka do Gudauri (Luty 2016)

Siur, siur, (czy tam "sure, sure" po anglijskij jazyk). Nie dodałeś jeszcze noclegów - 120 pln-ów zapewne za głowę, a nie za pięć. Przez pięć dni wypadało by coś zjeść, oprócz lunch-ów, a i wypić nie wypada. Dodaj do podsumowania owe 150 pln-ów za bilet het i nazat. I mamy w przybliżeniu faktyczne wydatki. Tak czy owak sądzę, że warto pod każdym względem i niezależnie od kosztów Gruzję odwiedzić.
Pozdrawiam

Planowanie podróży do Gruzji