Zakładki podstawowe

Niezabookowani

Data publikacji Temat | komentarz Komentarz W dziale
01.03.2018 - 21:43 Marshrutka Tbilisi - Stepancminda
KOMENTARZ:
Re: Marshrutka Tbilisi - Stepancminda

Marszrutki ruszają z stacji Didube (można dojechać metrem), my ostatecznie będąc we 4 zdecydowaliśmy się na taksówkę i za 100 lari kierowca zatrzymywał się po drodze wedle naszego życzenia. Wiemy, że niektórym udało się wynegocjować mniej. Podobno jeżeli zbierze się sporo turystów, to i marszrutka zatrzymuje się w ciekawych miejscach. Kierowcy na dworcu centralnym (kolejowym) potrafią zaproponoać cenę w okolicy 90 lari - taką cenę warto brać. Wracaliśmy z przypadkowo złapanym taksówkarzem za 10/lari/osoba taksówką bez przystanków na zwiedzanie. 

Transport w Gruzji
01.03.2018 - 22:39 17 dni marshrutkami i pociągami z pięciolatkiem
KOMENTARZ:
Re: 17 dni marshrutkami i pociągami z pięciolatkiem

Świetny pomysł :) Co mogę poradzić:

Przejazd taksówką z lotniska do jakiegokolwiek miejsca w Tbilisi powinno kosztować max 24 lari - nie daj się oszukać, nas w zeszłym roku oszukał taksówkarz. Kwaterka powinna Ci załatwić kierowcę - dalej pomogą Ci miejscowi.

Moim zdaniem, Gori + uplistiche z 5 latkiem jako jednodniówka to niewykonalne. Nie zdążycie wrócić. Gori jest dość daleko, Uplistiche to przynajmniej 3-4 godziny. My w Gori /Uplistiche wsiedlismy do nocnego pociągu do Zugdidi.

Mcchetta to raczej jednodniówka - na miejscu weźcie taksówkę za 15 lari, kierowca z wami pojedzie na górę do monastyru i będzie na was czekał. 

Nocne pociągi w Gruzji to osobna przygoda :) Świetny sposób na poruszanie się po Gruzji. 

Gdy wysiądziesz z nocnego pociągu w Zugdidi będą marszrutki/taksówki za 15-20 osoba. Poproś kierocę o pomoc z noclegiem a załatwi Ci tanio i dobrze. 

Mestia jest przepiękna, taki powstający kurort. 3 dni myślę że będzie ok. Warto pójść na lodowiec. Na "jeziora" podobno nie warto, nas przed samym szczytem zastała burza i niestety nie doszliśmy. Do mestii możesz spróbować polecieć samolotem za 56 lari/osoba. 

Oprócz Batumi, polecam magnetyczne plaże w Ureki. 

My z Ureki pojechaliśmy do Achalciche i Wardzi. Po zwiedzaniu Wardzi nocowaliśmy u Goczy (pracownik w Wardzi, zapytaj o niego to Was przenocuje, nakarmi i napoi winem z rogu). Jakby co, to znajdziesz nasz wpis w jego zeszycie :). Na drugi dzień zamek w Achalciche 2-3h i marszrutką do Tbilisi.

Planowanie podróży do Gruzji
02.03.2018 - 18:29 17 dni marshrutkami i pociągami z pięciolatkiem
KOMENTARZ:
Re: 17 dni marshrutkami i pociągami z pięciolatkiem

My do Gori jechaliśmy stopem z Stepancmindy, byliśmy tam 13-14, zwiedziliśmy Uplistiche które jest praktycznie obok (z 15 min taksówką) i wróciliśmy do Gori. Nie zwiedziliśmy już muzeum Stalina bo było już zamknięte ( nie pamiętam godziny ale coś około 17-18). Z okolic Tbilisi do Gori jechaliśmy około 1,5h. Nie wiem jak jest z marszrutkami na tej trasie, bo do Gori jechaliśmy stopem a dalej jechaliśmy nocnym pociągiem do Zugdidi w kierunku Mestii. Mimo wszystko polecamy Uplistiche i dla niego warto tam pojechać, w samym Gori naszym zdaniem nie ma nic ciekawego. W przyszłym tygodniu wrzucimy o tym odcinek na YT.

Planowanie podróży do Gruzji
02.03.2018 - 18:35 Pierwszy raz w Gruzji - 16.04-20.04
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Gruzji - 16.04-20.04

Plan bardzo dobry, jadąc na Kazbek polecam dogadać się z jeszcze jedną parę i wynająć taksówkę za 90 lari do Stepancmindy, kierowca zatrzyma się w bardzo ciekawych miejscach, a wy nie będziecie musieli martwić się o bagaże. Warto zwiedzić Annanuri, pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej (przepiękne miejsce)

Planowanie podróży do Gruzji
02.03.2018 - 18:46 Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

My będąc latem mieliśmy w Kazbegi 15 stopni C, w centralnej Gruzji było wtedy 33'. Zwróć uwagę, że tam będziesz na wysokości powyżej 2000m, myślę że na 100% będzie śnieg pod Cminda Sameba, więc raczej przygotujcie się na zimno :)

Planowanie podróży do Gruzji
02.03.2018 - 18:51 Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

mamnaimiemarta:

Cześć, Wybieramy się do Gruzji między 29 marca a 5 kwietnia tego roku. Łącznie jedziemy aż w 8 osób. Czy ktoś z Wa nas jakieś rady dotyczące:

1. Czy w tyle osób nie będzie problemu ze znalezieniem na miejscu taxi/noclegów na miejscu - macie podobne doświadczenia? :)

2. Czy pogoda o tej porze roku może nam pokrzyżować podróże po północnej części Gruzji? (Ushguli/Mestii/Cminda Sameba/Omalo/itp)

3. Jak najszybciej dotrzec bezpośrenio z lotniska Kutaisi w okolice Kazbegi? (Lądujemy o 14:15 i bardzo chcielibyśmy dotrzeć tam już na noc)

Wszelkie inne porady mile widziane

1. Wynajmijcie kierowcę z samochodem na 8 osób lub dogadajcie się z marszrutką, będzie z wami jeździł i wszystko dla was załatwi. Trzeba patrzeć jak im z oczu patrzy, większość jest uczciwa. 

2.  Tak :)

3. Patrz punkt 1

Planowanie podróży do Gruzji
04.03.2018 - 11:49 Pierwszy raz w Gruzji - 16.04-20.04
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Gruzji - 16.04-20.04

90 to cena za cały samochód. Poza sezonem może być taniej - tylko nie używajcie angielskiego. My jeździliśmy marszrutkami, to takie pks-y. Pociągiem jeździliśmy ale nocnym - świetna opcja- nocleg i transport w jednym. Planując podròż bierzcie pod uwagę że infrastruktura jest słaba- dane 100 km jedzie się znacznie dłużej niż w Polsce , drogi są kręte i słabej jakości. Polecamy marszrutki i pociągi (2klasa jest OK). Gruzini też są bardzo pomocni, więc jak powiecie że nie macie gdzie spać to Wam załatwią. Na dniach wrzucimy film na Youtube z opisami tego co potrzebujecie, to sobie obejrzycie. Mamy już film o cenach.

Planowanie podróży do Gruzji
10.03.2018 - 10:15 Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia
KOMENTARZ:
Re: Pierwszy raz w Gruzji 30 marca - 4 Kwietnia

My do Kutaisi nie dotarliśmy, mieliśmy napięty grafik a oprócz kanionów Martwili nieopodal Kutaisi nie znaleźliśmy informacji aby było tam coś ciekawego. Natomiast Swanetia - rewelacja. Byliśmy tam 3 dni. Pierwszy dzień po przyjeżdzie około południa poszliśmy na lodowiec - trasa ok 11 km, z czego może z 8 drogą, ostatnie 3 przez las aż do lodowca. Drugi dzień jeziorka Koruldi - na które nie doszliśmy bo mimo prawie 30 stopni w dole w Mestii w górach złapał nas deszcz-śnieg i grad. Trzeciego dnia pojechaliśmy do Ushguli - z tym że w terminie Waszego wyjazdu nie wiem jak z dojazdem - jak leży śnieg droga jest nieprzejezdna a miasto całą zimę jest odcięte od świata - ale jakby była możliwość to warto. Dziś opublikujemy film na YT dotyczący Ushguli, Mestia już jest :)

Do Mestii bez problemu znajdziecie marszrutki, nie wiem czy są bezpośrednio z Kutaisi, mu jechaliśmy z Zugdidi i płaciliśmy 20 lari za osobę ( około 4h jazdy). Z Mestii do Ushguli 40 lari za osobę, mimo że to tylko około 50 km to jedzie się 2-3 h - droga jest w budowie i jeszcze w lipcu 2017 większość była do przejechania tylko 4x4, wąska, błotnista z przepaścią po jednej stronie.... dreszczyk miejscami przechodził po plecach :)

Planowanie podróży do Gruzji
14.03.2018 - 21:10 4 dni z Kutaisi
KOMENTARZ:
Re: 4 dni z Kutaisi

Powiem szczerze, że Ushguli wydaje mi się nie realne. My byliśmy w prawdzie w lipcu, ale jadąc z Mestii google maps pokazuje do Ushguli jakieś 50 km i niecałe 2 h jazdy, w praktyce było dłużej - większość drogi była to rozmyta,miejscami błotnista, jednopasmówka z przepaścią po jednej stronie - bardzo kręta - wiła się zboczami gór w dół i w górę. Z tego co się orientuję jadąc z drugiej strony ( trasa którą wstawiłeś) jest znacznie trudniejsza i często nieprzejezdna - ale nie jechaliśmy tamtędy i nasz plan zakładał przejazd od strony Mestii więc nie szukaliśmy informacji o innych opcjach dojazdu. Aczkolwiek Swanetia to piękna kraina i warto ją zobaczyć. Innym pomysłem mogłaby być wycieczka do Achalciche i Wardzi - skalne miasto. Mamy o nich 2 odcinki na YT - może będzie to dobra opcja . Z Kutaisi do Achalciche jest około 3h - jest tam super zamek/twierdza, i jeszcze kolejna godzinka do Vardzi - dla nas rewelacja. W Wardzi możecie przenocować u Goczy - pracownik w mieście skalnym Vardzia , wystarczy że popytacie na miejscu, nie trzeba nic rezerwować ( 20-100 lari za 2 osoby w zależności czy z wyżywieniem -przepyszna, tradycyjna kolacja i śniadanie- czy bez). Pamiętajcie żeby wpisać się w jego zeszycie gości - na pewno nas też tam znajdziecie :) To tereny o klimacie b. gorącym, latem prawie jak pustynia więc na pewno nie będzie problemu z dojazdem :). Na YT mamy kanał o podróżach i obecnie wrzucamy odcinki z Gruzji - zapraszamy.

Planowanie podróży do Gruzji
14.03.2018 - 21:36 przejazd Tbilisi-Erywań-Sewań-Tbilisi
KOMENTARZ:
Re: przejazd Tbilisi-Erywań-Sewań-Tbilisi

A ja jednak polecam pociąg. My jechalismy inną trasą. 1 z Tbilisi do Zugdidi - nocnym i tam się przesiadaliśmy do marszrutki do Mestii. 2 z Tbilisi do Baku (Azerbejdżan) też nocny. Jest to świetna opcja, bo nawet jeśli nieco drożej niż marszrutka czy przy 4 osobach taksówka, to ma się w tym nocleg i nie traci się dnia na podróże. A w Gruzji każda trasa marsrutkami jakoś tak się nam dłużyła - niby niewielka odległość a czas jazdy spory. I fakt my też pociągi rzerwowaliśmy dopiero na miejscu w kasie na dworcu w Tbilisi - innej opcji nie było. Nawet jadąc do Baku bilet powrotny mogliśmy kupić tylko w Baku więc już po przyjeździe na miesjce, w Tbilisi biletów w drugą tronę po prostu nie sprzedawali. Podsumowując polecam pociągi - ale nocne! Jakośc pociągów i inne przydatne informacje możecie znaleźć na naszych filmach o Gruzji na YT- zapraszamy.

Podróże i wyprawy